Skip to content

Balkán Tour 2018 (Čierna Hora)

CK Knirsch 12. septembra 2018

Približná doba čítania: 8 minút

Po návšteve vyhliadky na Sjeničko jezero vyrážame na hranice s Čiernou Horou do pohoria Durmitor. Hraničná kontrola prebiehala bez akéhokoľvek zdržania, keďže sme boli jediný na tomto prechode. V Čiernej Hore sme pobudli iba jednu noc, ale za to zážitkov a krásnych momentov bolo neúrekom.

Đurđevića Tara Bridge

Prvou našou zástavkou bol symbol kaňonu Tara. Vedeli ste, že tento kaňon je najhlbším kaňonom v Európe a druhým najhlbším na svete s hĺbkou 1300m? Prvým je Grand Canyon v USA. A práve pri tomto moste si môžete užiť miestnu atrakciu, Zipline popri moste Đurđevića. Zipline je dlhý až 824m a preletíte sa vo výške 152m rýchlosťou 40km/h. Cena je síce o niečo vyššia, ale nebojte sa zjednať si cenu. Priestoru majú na to dosť. Najmä keď ste väčšia skupina.

Čierna Hora
Durdevica most

Garantujeme vám, že sa vám to zapáči a ako v našom prípade niektorí si dali jazdu aj viac krát. Dokonca sa odvážili aj osoby, čo sa boja výšok. Na rozdiel od druhej prevádzkujúcej firmy, tak tu sa budete cítiť bezpečne. Nie sme navlečený do jednoduchého ferratového postroja, ale sofistikovanejšieho v ktorom sa cítite ako doma v kresle. A ak nemáte správnu minimálnu hmotnosť, môžete sa preletieť vo dvojici, alebo vám naložia ešte závažie, aby ste došli až do cieľa.

Ak sa predsa na to necítite, môžete si pohľad na most vychutnať z vyhliadkových kaviarní. Most je síce nádherný za pekného počasia, ale počas letnej búrky, keď sa vzniesol opar, tak most dostal zrazu úplne iný rozmer. Veď posúďte sami.

Most Tara

Ešte pár zaujímavosti o moste. Đurđevića Tara Bridge je 365 metrov dlhý s piatimi oblúkmi, kde najväčší má rozpätie 116 metrov. V čase svojho dokončenia to bol najväčší oblúkový most v Európe. Len je škoda, že od roku 2010 úrady zakázali prevádzkovanie Bungee Jumping z tohto mosta. V tom roku mu patrilo 7. celosvetové miesto naj…. miest na Bungee Jumping.

Kaňon Nevidio

Našim cieľom je dnes ubytovanie v Ethno Village Nevidio. Pôvodne sme chceli ubytovanie na typickom čiernohorskom salaši, ale to bolo beznádejné vypredané. Ale ubytovanie len kilometer od vstupu do Kaňonu Nevidio bolo prekvapením. Veľmi útulne priestranné kamenné 4 miestne bungalovy. Na každom poschodí je jedná spálňa a keby chceli vyspí sa tu raz toľko osôb. Nečakali sme takmer žiadne vybavenie a v každom bungalove bola základne vybavená kuchynka a posedenie na balkóne či terase. Ako základňa pre výlety do okolia priam ideálne.

Ubytovanie v Čiernej Hore

Celý komplex dopĺňa hlavná multifunkčná budova s recepciou, kaviarňou a kuchyňou. A práve kuchyňu tu majú priam vynikajúcu. Dajte si ktorúkoľvek jahňacinu, ale odporúčame „Jagnjetina ispod sača“. Nechajte sa prekvapiť. A objednajte si aj raňajky k ubytovaniu, ale len pre polovicu osôb. Lebo ich nedojete.Len škoda že ráno nám pršalo. Chceli sme sa vybrať na bicykloch (tie tu máte zadarmo k ubytovaniu) do blízkeho kaňonu. Aj keď iba na úvod, pretože kaňon je skôr určený pre canyoning. Nevedie tu žiadna cestička vytesaná do skaly, žiadne rebríky, laná, skoby, proste nič. Ani vodou sa to nedá bez výbavy prejsť. Tá ma v lete maximálne 7 °C.

Raňajky

Prejazd Durmitorom

Jedným z TOP zážitkov je samotný prechod pohorím do Bosny a Hercegoviny cez hraničný prechod Šćepan Polje. 64km dlhá cesta trvá podľa navigácie až 2 hodiny, ale pôjdete ju minimálne raz toľko. To čo u nás poznáte rozmerovo ako jednosmernú cestu, tak tu je to pohodlná obojsmerná cesta. Síce občas musíte pribrzdiť a odstaviť auto na širšom úseku, ale dá sa to v pohode prejsť. Nie je tu takmer žiadna premávka a oproti idúce auto vidíte dostatočne dopredu.

Durmitor, Čierna Hora

Prekážkami na ceste môžu byť pasúce sa ovce či kravy, neexistujúce zvodidlá nad zrázmi, žiadne značenia na ceste (v noci to musí byť adrenalín) a do niektorých neprehľadných zákrut pre istotu treba trúbiť. Dobrou správou je, že už na celej trase je asfaltový podklad, nie ako pred 4 rokmi, keď ešte tu bola 10km dlhá šotolinová cesta. Po celej ceste môžete takmer kdekoľvek zastaviť a užiť si nádherné výhľady ktoré sú takmer všade. Minimálne sa zastavte v sedle vo výške 1907 m.n.m. Je to najvyšší bod, cez ktorý sa prechádza.

Čierna Hora

Určite sa zastavte

Ešte dve zástavky sú takmer na úvode, keď idete od Žabljaku. Salaš, ktorý sme spomenuli už vyššie a asi 4 km vzdialená opustená chata popri ceste na ľavej strane. Starý pánko varí vynikajúci čaj, dá vám ochutnať zo svojich silných likérov a plus si tu môžete zakúpiť jedinečný zelený (nijak chemicky neprifarbovaný) med z Ľubovníka bodkovaného. Len čo prekonáme prvé zákruty dávame si pauzu v relatívne pokojnej jazde, aby sme sa pripravili na ďalšie jedinečné zážitky.

Pred nami sa rozprestiera výhľad na azúrové Pivsko jezero a vidíme aj cestu po ktorej treba klesnúť. Na 3km úseku je zostup viac ako 400 výškových metrov cez tunely len tak vysekané do skaly bez akéhokoľvek zabezpečenia či osvetlenia. Týchto tunelov je až po hranicu približne 50. A naozaj si ich užijete do sýtosti v kombinácii s jazdou v hlbokom kaňone popri jazere. Na konci tejto cesty vás už očakáva hraničný prechod. Na Čiernohorskej strane je to normálny prechod, čo sa nedá povedať o druhej strane.

Prechádzame do Bosny a Hercegoviny

Ešte v území nikoho musíte prejsť autom cez úzky drevený most a hneď za zákrutou vás očakáva malá unimobunka ako na stavbe. Našťastie žiadne zbytočné zdržania ani kontroly sa nekonajú a pokračujeme do nášho ubytovania Tri Vodenice. Je to rafterský kemp 5km za hranicou odkiaľ sa splavuje rieka Drina, alebo sa chodí do Čiernej Hory na Taru.

Bosna a Hercegovina je našou poslednou krajinou, kde sa zdržiavame najdlhšie. Ale o tom sa dočítate až v ďalšej časti.

2 Comments

  1. […] ste sa mohli dočítať v predchádzajúcej časti, do Bosny a Hercegoviny sme vkročili z Čiernej Hory cez hraničný prechod Šćepan Polje, […]  2. Balkán Tour 2018 (Srbsko) | CK Knirsch dňa 18. apríla 2019 o 21:07

    […] Týmto náš presun po Balkáne Srbskom končí a mierime do Čiernej Hory. Ale o tom sa dočítate až v ďalšej časti. […]Prečítaj si ďalšie články

Bacílkov bazén, Bratislava

Skryté zákutia Bratislavy: Kúpalisko Žižkova

Kúpalisko Lido už zaniklo, kúpele Grössling v ktorom sme sa ešte kúpali v roku 1994, asi už nebude obnovené, ako aj plánované kúpalisko na Žižkovej. Toto kúpalisko síce ešte existuje ale reálne nikdy nebolo oficiálne spustené.

Praha, Česká republika

Voľný deň v Prahe

Do Prahy chodievam niekoľko krát za rok, keďže firma kde pracujem tam má sesterskú firmu a okolnosti vyžadujú občas tam zájsť. To isté sa konalo aj v septembri, kde som získal úplne voľný deň, pretože až v nedeľu 07.09.2014 sa vyrážalo do Berlína na výstavu IFA. Ale čo s voľným dňom v Prahe, keď človek…

Chránené územie, Devín

Fialková dolina: Kaňonom v Bratislave

Fialková dolina nie je práve vyhľadávaným cieľom. Južnými svahmi Devínskej Kobyly totiž nevedú žiadne značené turistické chodníky, ktoré by sem možno ľudí prilákali. Táto nádherná lokalita tak naďalej ostáva schovaná pred zrakom verejnosti. Fialkovú dolinu pozná len zopár obyvateľov Devína a skôr tí, čo sa zaujímajú o ochranu prírody.

Kúpa košelí v Rumunsku

Tour de Romania 2016 (4.diel): Dracula nie je doma!

Konečne dnes uvidíme hrad Draculu. Otvárajú už o 09.00 (v pondelok až o 12:00) a naše nastavené budíky nás prebúdzajú do ďalšieho slnečného dňa už o 08:00. Napriek skorému vstávaniu, vyrážame až o 10:00.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.