Skip to content

Biela noc 2019: Bratislava žiari celý weekend

CK Knirsch 30. septembra 2019

Približná doba čítania: 10 minút

Uplynulý weekend vytiahol Najväčší medzinárodný festival súčasného umenia na Slovensku, Biela Noc, množstvo ľudí do ulíc a nemohli sme ani my chýbať. Však túto akciu navštevujeme už od 1. ročníka v Bratislave (2015). A už môžeme dopredu prezradiť, že to bol asi zatiaľ najlepší zvládnutý ročník, aj keď stále sa dá vylepšovať.

Pred akciou

Keď sa uskutočňuje takáto akcia a chceš v maximálnej miere takúto akciu absolvovať, je dobré si o nej vopred už niečo dopredu pozrieť. Webová stránka je perfektne pripravená s množstvom informácii. Všetko je dopodrobna rozpísané aj s umiestnením jednotlivých inštalácii.

Ku stránke v spolupráci s VÚB je k dispozícii aj aplikácia dostupná pre iOS a Android. Tú sme ocenili najmä neskôr. Počas celých troch dní neúnavne informovali o všetkých konaných podujatiach a uverejňovali oznamy v dostatočnom časovom predstihu, aby si sa stihol dostaviť na konané podujatie.

Dokonca aj také veci, keď niekoľko krát odstránili inštaláciu rakety na streche River Parku, kvôli zlým poveternostným podmienkam (väčšinou silný vietor). Tak aj vždy oznámili, že inštalácia je zas obnovená. Jednoducho všetky informácie máš okamžite po ruke.

Apple Watch, Biela noc
Všetky notifikácie sa okamžite zobrazovali aj na hodinkách

Biela Noc 2019

Program trvá od 27.9 už od 12:00 do 29.9 20:00. To je priam ideálne na to, aby sa dali stihnúť všetky inštalácie bez čakania v rade. Preto už v piatok na obed sme pri River parku a vymieňame svoje zakúpené lístky cez internet za pásku, ktorá platí celé 3 dni. Síce stánok nebol ešte ani postavený a nemali nič zapojené, ale nebol s tým žiaden problém.

Numen/For Use/AT: String

Pri River Parku bola umiestnená jedna z najlepších inštalácii. To, že sme išli tak skoro, malo svoju výhodu. Celú inštaláciu sme mali len sami pre seba a ani nikto nás nevyháňal. Neskôr sa dozvedáme, že po ostatné dni sa čakalo v rade a púšťali skupinu 5 ľudí len na 5 minút.

Filthy Luker & Pedro Estrellas/UK: Art Attack

Obrovská neprehliadnuteľná vesmírna raketa zaparkovala na streche River Parku. Raketu vidíš nádherne takmer z celej promenády, ale aj z mostov.

Filthy Luker & Pedro Estrellas / Art Attack / GBFoto: Marko Erd photography

Uverejnil používateľ Biela Noc Nedeľa 29. septembra 2019

Viktor Frešo / Circle Head / SK

Toto dielo bolo je odhalené až v piatok večer a preto sme ho tesne okolo obeda márne hľadali. Je to jedná z mála inštalácii ktorá zostane vo verejnom priestore dlhodobo. Takže, ak pôjdeš okolo či už električkou alebo autom, všimni si ju. Inštalácia je umiestnená v Zuckermandel rovno pod nadchodom.

Kde najlepšie a zadarmo zaparkovať?

Vyššie spomenuté inštalácie sa nachádzajú trochu vzdialenejšie od centra mesta. Ako všade, aj tu je problém s parkovaním. Ale, vedel si, že v podzemnom parkovisku „Zuckermandel Parking“ môžeš parkovať hodinu bezplatne?

Parkovanie River park

A keď chceš na viac hodín zadarmo zaparkovať, aj na to máme riešenie. Pri Starom moste na petržalskej strane je obrovské priestranstvo na parkovanie. Prejdeš sa po moste na druhú stranu Dunaja a si priamo v centre meste. Toto miesto využívame aj pri akcii Noc múzeí.

centrum mesta, zadarmo parkovanie

Luke Jerram / Gaia / UK

Veľké množstvo ľudí v roku 2017 prilákala inštalácia monumentálneho mesiaca v Medickej záhrade. Poniektorí sa k nej ani nedostali. Preto aj naše kroky v centre mesta smerujú do átria Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. To čo vidíme, nám vyrazilo dych.

Impozantná napodobenina Zeme s priemerom 7 metrom sa vznáša uprostred átria. Každý jeden centimeter predstavuje približne 18km tak, ako ho svojimi prístrojmi zachytila NASA. Cieľom je poskytnúť taký zážitok, aký zažívajú astronauti počas kozmických ciest.

Túto inštaláciu sa oplatí navštíviť niekoľko krát. Za denného svetla pôsobí úplne inak, ako pri západe slnka a v úplnej tme, kedy je osvetlená zvnútra. Však posúď sám.

Filthy Luker & Pedro Estrellas / Octopus / GB

Jedna z TOP najzaujímavejších exteriérových inštalácii sa nachádzala v priestore na sklade č. 7. Ten sa nachádza pri Dunaji v tesnej blízkosti nákupného centra Eurovea. Už z diaľky vidíš scénu ako vystrihnutú z komixu či natáčania filmu. Obrovská chobotnica si berie so sebou celú budovu. Neboli by sme proti, keby takéto dielo ostalo u nás na trvalo.

Dieľňa Filthy Luker už obzvláštnili mnoho svetových metropol, boli aj súčasťou slávnych Cirque du Soleil, alebo súčasťou otváracieho ceremoniálu Paraolympijských hier v Londýne. V Bratislave majú aj vyššie spomenutú raketu alebo okatý strom.

Plastique Fantastique / The BIG MASS / DE

Hlavné námestie pred starou radnicou obsadila neprehliadnuteľná obrovská bublina s výmerou až 130 m². Vo vnútri sa nachádza ďalších sedem objektov, ktoré sa dajú obzrieť zblízka, keďže do bubliny sa dá vstúpiť. Bublina poukazuje na hrozbu zahltenia sveta plastmi. Výnimočnosť bubliny bola skutočnosť, že sa toto dielo počas troch dní stále vyvíjalo a tak vždy je to trochu iný zážitok.

Kit Webster / Axiom / AUS

Uprostred sadu Janka Kráľa sa rozprestieralo najrozsiahlejšie digitálne dielo v histórii festivalu. Tvorí ho až 700-tisíc svetelných bodov! Tieto body občas žiaria tak jasno, že sa miestami zdalo, že je deň. Ak budeš sledovať dlhšie toto predstavenie, môže ti spôsobovať mierne psychedelické stavy.

Liz Von Graevenitz / Tales From The Other Side / UK

Zaujímavé interaktívne dielo je vystavená na nádvorí Primaciálneho paláca. Tu sa publikum stávalo hercami. Najmä deti sa nevedeli na tomto dostatočne vyblázniť. Silné svetlo, plátno, pár jednoduchých rekvizít a o zábavu je postarané.

Filthy Luker & Pedro Estrellas / Eyes / GB

Keď sa prechádzaš po nábreží Dunaja a máš pocit, že ťa niekto sleduje, tak ten pocit je správny. Tretiu inštaláciu od Filthy Luker sme nemohli najprv nájsť. Tá sa nám objavila až v noci. Strom pod Starým mostom ťa neustále sledoval obrovskými očami.

Okatý strom

BN Label/SK: VÚB Výhľad na nočnú Bratislavu

VÚB banka so svojim výhľadom z 23. poschodia svojej budovy nesmela ani tento rok chýbať na akcii Biela Noc. Nevýhodou je, že treba si urobiť rezerváciu na konkrétny deň a čas. Nám sa podarilo urobiť až dve rezervácie a dobre sme urobili. V piatok to hnali ako divoké stádo. Na najvyššom poschodí sme sa mohli zdržať maximálne 5 minút, až na to, že čas asi rátali už od vstupu do výťahu.

V sobotu to bolo o niečo lepšie. Asi záleží, na akú smenu narazíš. Z vrchného poschodia je nádherný výhľad na nočnú Bratislavu. Bohužiaľ veľa fotiek neurobíš. Modré svetlo tomu dostatočne bráni, ale keď budeš kreatívny….

Výhľad z mrakodrapu
Modré svetlo sme využili v náš prospech

Matej a Juraj Krén / Knihy – Obrazy / SK

Toto je tiež jedna z najkrajších výstav v rámci akcie Biela Noc. Ak by si ju chcel vidieť aj ty na vlastné oči, tak výstava sa koná až do 01.03.2020. Svetelná inštalácia je len jedna, ale aj ostatok stojí za to. Autori sa vyhrali s knihami na všemožné spôsoby. Napríklad obstavali výťahovú šachtu uprostred schodišťa knihami až do tretieho poschodia. Zdeformované knihy tiež zaujmu.

Najviac pozornosti ale pritiahnu dve inštalácie, ktoré s využitím zrkadiel vytvárajú opticky nekonečný priestor. Niečo na spôsob toho, čo je vystavené v galérii Multium.

Ďalšie inštalácie

Množstvo ďalších projektov bolo roztrúsených najmä po centre mesta. Stačí si zobrať mapu a objavovať. Niektoré sú veľmi podarené. Za nás toto bol TOP ročník festivalu Biela Noc a už sa nevieme dočkať čo nám pripravia na budúci rok.

Prečítaj si ďalšie články

Acherontia Atropos

Mikroskopický svet v nadživotnej veľkosti

Minulý weekend sa konala akcia „Noc múzeí a galérií“ a kto chcel naozaj si v rámci Bratislavy mohol nájsť extra zaujímavý program. Zabavila nás výroba cukrových homolí v Kunsthalle, vynikajúca hra na hrade Devín, či praktické ukážky z každého odvetia v Umelke, ktorú usporiadal Geothe Institut. Na úplnom konci nášho putovania múzeami nás ale milo…

IMG_3053

Steak House Banská Bystrica

Túto reštauráciu poznám už vyše 10 rokov a vždy keď idem okolo Banskej Bystrice v okruhu 50km, tak sa snažím si nájsť čas aby som sem došiel na chutný steak. Je to jedna z najlepších reštaurácii zameraných na steaky na Slovensku kam sa oplatí zájsť.

Na cestách

Tour de Romania 2016 (3.diel): Hľadáme hrad Bran

Asi sa nám spalo veľmi dobre. Prebúdzame sa až o 09:30. Rýchlo hádžeme rannú hygienu a kompletizáciu batožiny. Celú batožinu sa snažíme narvať do maličkého auta. Na raňajky sa znova vyberáme na schodisko na priečelie kaštieľa, keď po chvíli vybehne grófova manželka s otázkou či nechceme kávu. To sa nás ani nemusela 2x pýtať, a…

Na streche

Skryté perly v Budapešti (časť tretia)

Opúšťame brány podzemnej nemocnice a rozmýšľame čo ďalej. Ešte nám ostavajú minimálne tri ciele v hľadáčiku, ale máme toho dosť, chcelo by to oddych a posedenie na káve.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.