Skip to content

Chybné nacenené letenky priamo na mobil

CK Knirsch 4. júla 2016

Približná doba čítania: 7 minút

Občas sa vyskytnú letenky za šialené ceny a väčšinou sa jedná o chybu v systéme či ľudskú chybu. Takéto ponuky sa na internete neohrejú dlho a preto treba reagovať ihneď. Ale zas nedá sa na to čakať neustále a tak som hľadal systém ako sa k nim čo najrýchlejšie dostať.
Ideálne riešenie, je dostať SMSkou notifikáciou s možnosťou na to ihneď reagovať. Ale ako toto vôbec docieliť?

Plníme si zoznam

Predovšetkým treba vedieť o stránkach ktoré takéto informácie vypúšťaju. Síce slovenské a české stránky existujú ale všimol som si, že vo väčšine prípadov len kopírujú zahraničné portály. Priamo tieto portály som si poprídaval do RSS čítačky.

RSS je rodina XML formátov určených na čítanie noviniek na webových stránkach a všeobecne o syndikácii obsahu.

Technológia RSS umožňuje užívateľom Internetu prihlásiť sa k odberu noviniek z webu, ktorý ponúka RSS zdroj (RSS feed, tiež RSS kanál, RSS channel). Tento zdroj sa väčšinou vyskytuje na stránkach, kde sa obsah mení a pridáva veľmi často (napríklad spravodajské servery).

Zo začiatku som využíval službu Feedly, ktorú používam aj na iné zdroje. Len za nedlho som mal tam denne stovku ponúk na letenky, ale práve chybové som musel v tých príspevkoch hľadať. Pokročilé filtrovanie už ponúkajú ako platenú službu a tak som sa musel poobzerať po inej alternatíve. Tá pravá bola nakoniec InoReader. V neplatenej verzii je síce tiež oklieštená, ale na to čo potrebujem, dostatočne postačuje.

Čítačku som najprv naplnil obsahom rôznych servrov medzi ktorými boli samozrejme aj slovenské a české. Napr. používam Cheap Flights Lab, Secret Flying, Fly 4 free, a mnoho ďalších. V nasledujúcom kroku si treba odfiltrovať len letenky o ktoré máte záujem. Nemusia to byť len chybové letenky, môže to byť aj destinácia ktorá Vás zaujíma.

InoReader

Tag priradený článkom ktoré obsahujú Error

Prejdeme do nastavenia, do záložky “Rules”, kde som si nastavil pravidlo, že ak sa v nadpise alebo obsahu vyskytuje slovo “ERROR”, má priradiť tomuto článku tag. Takto sa mi automaticky odfiltrujú príspevky o ktoré mám záujem. To pravidlo som si vylepšil o české a slovenské názvoslovie podmienkou, že ak sa vyskytuje v nadpise alebo obsahu slovo “chyb”. Zámerne som použil iba toto, lebo to môže byť chyba, chybné, chybný,… atď. Niečo podobné ide urobiť v službe InoReader aj cez Active Search. Ale to už používam na konkrétne destinácie.

OK, to by sme mali, ale ešte nedostávam upozornenia na mobil pomocou SMSky. Síce stačí si nainštalovať na telefón mobilnú aplikáciu a dostávať upozornenia z nej, ale to vyžaduje mať mobilný internet v telefóne, čo hlavne v zahraničí je skôr na škodu.

IFTTT

Túto službu som objavil len nedávno a je celkom geniálna. Skratka IFTTT znamená “If This Then That” a tí čo niekedy programovali, už vedia koľka bije. Na základe podmienok si vytvoríme akcie. Navyše má podporu aplikácií tretích strán, okrem iného aj vyššie spomenutej InoReader, ktorú sme si nastavili. Všetko je intuitívne a zvládne to aj ten, kto nikdy neprogramoval.

Tvoríme si prvú podmienku

Kliknutím na vytvorenie novej podmienky dostaneme nasledovnú obrazovku

If This Then That

Prvý krok

Tu stačí kliknúť na this, a vyberáme si prvú podmienku. Ponúkne sa nám nepreberné množstvo služieb. My si vyhľadáme InoReader.

If This Then That

Vyberieme si správnu službu

Samozrejme, bude to chcieť, aby ste službe IFTT poskytli povolenie pre pristupovanie do InoReader. Po úspešnom prihlásení sa nám už poskytnú možnosti InoReader.

If This Then That

Poskytované možnosti InoReader

Keďže v InoReader sme si otagovali príspevky, tak si vyberieme možnosť “New tagged article”

If This Then That

Z rozbaľovacieho menu si vyberiem náš tag

Tu už to je veľmi intuitívne. V neplatenej verzii InoReader poskytuje možnosť si vytvoriť iba jeden tag, tak toho nemáme veľmi na výber.

If This Then That

Teraz, čo to má urobiť

Tým sme si definovali prvú polovicu podmienky. Teraz nasleduje čo má urobiť, keď bude splnený prvý krok.

If This Then That

Zoznam SMS služieb

Tak, ako na začiatku nám poskytlo množstvo služieb, to aj teraz urobilo. Nechceme listovať a vyberať si a rovno napíšeme SMS a vyberieme si poslednú možnosť.

If This Then That

Prispôsobenie správy

Teraz si môžeme prispôsobiť samotnú správu, ako má vyzerať, keď dôjde na mobil. Stačí to ponechať tak, ako to je.

If This Then That

Finálny krok

Keď to budete robiť prvý krát, služba bude požadovať zadanie telefónneho čísla, s tým že Vám pošle inicializačnú SMSku, ktorej kód opíšete do stránky a máte to aktívne. Bezplatná služba pre občanov Európy poskytuje 10 SMS správ mesačne bezplatne. Ostatné Vám potom prestanú chodiť a zas od nasledujúceho mesiaca máte ďalších 10 SMS správ zdarma. Bohate to postačuje. Prípadne si môžete nastaviť alternatívu, že Vám ma dôjsť email, alebo inú podmienku.

Ďalšie podmienky

IFTT poskytuje nepreberné možnosti a je len na Vás ako to využijete. Napr. môžete si nastaviť zautomatizovanie ukladania vašich fotiek na Facebooku podmienkou, že ak Vás niekto označí na Facebooku na fotke, tak táto fotka sa uloží do Cloudovej služby DropBox. Veľa Vašich aktivít si môžete zautomatizovať, bez toho aby ste následne pohli prstom.

IFTT

Ja to mám zdvojené, okrem SMSky mi dôjde aj notifikácia z aplikácie a na ponuku tak môžem okamžite reagovať

 

4 Comments

  1. […] TIP: Pozri si článok, ako ti budú takéto extra ponuky chodiť ako SMS upozornenia a budeš vedieť me…. […]  2. Automatizácia aktivít | CK Knirsch dňa 4. novembra 2016 o 9:10

    […] podľa vašich preferencií a viac sa o nič nestarať. Všetko robí automaticky. Takto mi chodia upozorňujúce SMSky priamo na mobil chybne nacenených leteniek ešte pred tým, ako sa to dostane na facebook. Tých služieb je nastavených viac, ale toto je […]  3. […] ideálne sledovať priamo na rôznych Facebook profiloch či webových stránkach. My používame RSS kanály, ale dnes už veľmi málo ľudí vie, čo tieto tri písmená […]  4. […] ideálne sledovať priamo na rôznych Facebook profiloch či webových stránkach. My používame RSS kanály, ale dnes už veľmi málo ľudí vie, čo tieto tri písmená […]Prečítaj si ďalšie články

Istanbul

STORNO: Dovolenka Istanbul 2016

Na základe situácie v Turecku, som bol nútený naplánovanú dovolenku zrušiť. Už sme boli aj zmierení s bombovým útokom na letisko, ale prevrat je už trochu veľa. Ešte keby sme šli do nejakého letoviska v Turecku, tak to nechám tak, ale byť v tomto období v Istanbule, je už naozaj veľmi na zváženie. Situácia sa…

Šetrenie

Ako si ušetriť bezbolestne na letenky?

Chcete vedieť kde berieme na letenky? Sporíme automaticky a ani to peňaženka nepociťuje. Deje sa to všetko automaticky.

Cestovné doklady s mapou

Príprava dokladov na cestu

Podľa toho kam cestujete potrebujete množstvo dokladov. Nevyhnutným základným dokladom je minimálne občiansky preukaz. V prípade, že cestujete mimo Schengenského priestoru (to je napríklad aj Anglicko) už potrebujete aj pas. A počet dokladov len narastá. Napr. poistenie na cestu, vodičský preukaz v prípade že idete autom, alebo si v cieli budete chcieť požičiať nejaký motorový…

Platobné karty

Aktivácia Revolut karty

Platobná karta Revolut sa nám mala objaviť v schránke niekedy po 06. júli, ale už po týždni sme v schránke mali zásielku. Zásielka pochádzala z Nemecka a dodanie trvalo presne 7 kalendárnych dní.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.