Skip to content

Čo sa dá v Indii stihnúť za 7 dní – Plán

CK Knirsch 22. augusta 2016

Približná doba čítania: 5 minút

Celý weekend strávený plánovaním, že čo ďalej, keď sa vystúpi v Bombaji. Bolo viac alternatív. Naplno využiť plných 7 dní v Bombaji, alebo si odskočiť na pláže do Goa? Prípadne keď už je človek tu, pozrieť si siedmy div sveta Taj Mahal, alebo… No možností je neúrekom.

V Bombaji sa tiež dá využiť naplno tento čas, ale je tu o niečo drahšie ako v ostatku Indie. Samotný Taj Mahal ma láka a tak som týmto smerom začal plánovať cestu. Po pozretí do mapy som zistil, že sa nachádza takmer na opačnom konci Indie od Bombaja mi pomaly prešla chuť sa tam pozrieť. Ihneď zavrhnem autobusovú a vlakovú prepravu a zisťujem, či tu nie sú nejaké nízko nákladové letecké spoločnosti. A predsa. IndiGo lieta niekoľkokrát za deň do Dillí za cenu 37,- € (jeden smer). 1500km tak prekonám za 2 hodiny, namiesto trmácania sa vo vlaku vyše 20 hodín. Z Dillí do Ágry sa už musím presunúť autobusom za nejakých 6,- €.

Taj Mahal
Kontrolujem za akú cenu sa dá v Ágre ubytovať a je to neporovnateľné s cenou v Bombaji či Dillí. Za už nadštandard, dám približne 10,- €/noc, čo možno by som ešte stlačil nižšie priamo na mieste a neriešil cez Booking.com. A to je ubytovanie priamo s výhľadom na Taj Mahal! Ok, tu strávim dve noci a potom čo ďalej? V hlave sa vynára jeden obraz, čo som kedysi dávno videl v dokumente o Indii.

Váránasí

Vraví sa, že kto nebol vo Váránasí, nebol v Indii. Mesto sa radí medzi najstaršie nepretržite obývané mesto na svete! Pre Indov je toto najposvätnejšie miesto, ako pre moslimov Mekka, pre kresťanov Nazaret a pre židov Jeruzalem. Tu odchádzajú hinduisti na druhý svet verejne rituálnym spálením na brehoch posvätnej rieky Gangy. Tak som zvedavý.

Varanasi

Mesto sa nachádza 600km od Ágry, ale časovo to je 12 hodín cesty autobusom či vlakom. Veľká dilema. Vrátiť sa do Dilí a odtiaľ ísť letecky, alebo predsa ísť po zemi. Po rôznom kombinovaní a zisťovaní informácií rezervujem lístok na autobus za 21,- €. Z Ágry štartuje tesne pred polnocou a vo Váránasí budem o 08:30 ráno. Ušetrím za ubytovanie a ešte sa aj vyspím. V Indii sú populárne tzv. semi-sleeper a sleeper autobusy. Vyzerá to v nich pohodlne a ešte lepšie ako v našich ležadlových vlakoch. Pre tu srandu to stojí.

Ubytovanie v meste cez Booking.com začína na smiešnej cene 3,- €/noc v hosteli a v nejakom “penzióne” za izbu pýtaju 4,-€/noc. Škoda, že podľa plánovača a nedostatku času budem tu síce plné dva dni, ale len jednú noc.

“Beranas je starší ako história, starší ako tradície, je dokonca starší ako legendy a vyzerá dvakrát taký starý ako to všetko dohromady” – Mark Twain

Naspäť do Bombaj

Tak, ako letecky pôjdem do Dillí, tak sa vrátim do Bombaj. Letenky začínajú na cene 42,- €. Zatiaľ ešte nekupujem, pár dní počkám, ako sa ukážu ceny. Tiež to lieta 4x za deň a stále mám časovú rezervu. Aj keď by som mal letieť až na druhý deň.

Následne bude jedno dňový oddych v Bombaji a príprava na let domov, zas zo zástavkou na Seychelloch.

Rozpis cesty po Indii:

01.10 Bombaj prílet skoro ráno
02.10 Bombaj
03.10 Bombaj – Váránasí prelet
04.10 Váránasí
05.10 Váránasí nočný vlak do Ágra
06.10 Ágra (Taj Mahal)
07.10 Delhi poobede odlet
08.10 Bombaj príprava na veľmi skorý odlet na druhý deň

Rozpočet:

Ubytovanie v Bombaji: 44,- € (3 noci)
Ubytovanie vo Váránasí: 13,- € (2 noci)
Ubytovanie v Ágra: 5,- € (1 noc)
Ubytovanie v Delhi: 11,- € (1 noc)
Letenka Bombaj – Váránasí: 49,- €
Vlak Váránasí – Ágra: 19.59, – €
Vlak Ágra – Delhi: 11.38,- €
Letenka Delhi – Bombaj: 44,- €
Spolu: 187.97,- €

PS: Keď som to zrátal, tak cesta po Indii ma vyjde rovnako, ako keby som celé dni ostal v Bombaji 🙁

Prečítaj si ďalšie články

Uzbekistan

Uzbekistan: Krajina čiernych klobúkov

Autonómnu republiku Karakalpakstán by ste na mape sveta len ťažko hľadali. Púštny región na hranici Turkménska a Kazachstanu zaberá západnú oblasť Uzbekistanu. Netreba pripomínať, že kvôli púšti Kyzylkum to nie je najpríjemnejšie miesto na život, ale aj zdanlivo jednotvárna púšť skrýva mnoho krás. Navštívte tento región na jar, keď ešte nie je taký vyprahnutý. Vo…

Letisko Tuzla

Flexibilné letenky s WizzAir

Chceš niekam letieť, ale nevieš kedy sa situácia s COVID-19 ukľudní? Kedy sa uvoľni možností bezpečnosti cestovania? Tieto otázky si hádam kladie každý. Letecká spoločnosť WizzAir ti ide v ústrety dnes a zajtra s ich službou WizzFlex. Škoda to nevyužiť, keď sú priaznivé ceny leteniek.

FlyUIA

Veľmi lacné letenky z Kyjeva

Chcel si niekedy zažiť exotiku a nesedieť v lietadle niečo cez 10 hodín? Teraz máš jedinečnú šancu si takú dovolenku naplánovať na rok 2019 za pár €. Vyraz do Arménska alebo Iránu. Pozor, nemýliť si s Irakom! Dočítaš sa ďalej ako lacno si sem zaletieť.

Sarajevo Meeting of Cultures

Ďaľší cieľ: Sarajevo

Aj keď sme už niekoľko krát na našich potulkách navštívili hlavné mesto Sarajeva, vždy to bolo iba tak narýchlo, na prespanie. Ale keď sa objavili priame lacné letenky z Budapešti, neváhali sme a naplánovali si predĺžený weekend počas pol ročných prázdnin.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.