Skip to content

Je India krajina 3. sveta?

CK Knirsch 18. októbra 2016

Približná doba čítania: 15 minút

India je pre mnohých ešte exotika a pri informáciach z internetu chudobná a špinavá krajina, kde treba všemožné očkovania. A zájazdy s cestovnou kanceláriou nejdú pod 2.000,- €. Naozaj?

Drahá dovolenka

Po mojom návrate z Indie, som začal skúmať, čo takáto dovolenka vyjde cez cestovnú kanceláriu. Žiadna ponuka sa nebude zhodovať na 100%, ale aspoň približne. Bubo ponúka zájazd s názvom “India – veľký okruh” na 13 dní za 1.890,- €. Ale to je len základná cena. Nie sú v tom letiskové poplatky (390,- €). Satur má akurát klasický zlatý trojuholník za 1.796,- € a podobne aj SlovakTour za 1.400,- €

Zlatý trojuholník India

Zlatý trojuholník
Pozostáva z klasických pamiatok a krás Indie. Priletíte do Dillí, ktoré si pozriete. Z Dillí trvá iba 2 hodiny vlakom do Ágry kde si pozriete Taj Mahal a Red Fort. Viac tam nie je čo. Odtiaľ presunom do Jaipuru (cestou sa zastavíte vo Fatehpur Sikri) kde si pozriete Palác vetrov a späť do Dillí a letíte domov.

Sám v Bombaji

Mne sa ani nesnívalo, že niekedy túto krajinu navštívim. No ako sledujem lacné letenky, hlavne chybne nacenené, tak som zakúpil takúto spiatočnú za 168,- €.Však bežne sa cena pohybuje okolo 500,- €! Ja som mal vlastne za cenu bežnej ceny letenky, celú dovolenku so všetkým.

S cestovkou, sám alebo s priateľmi?

Osobne som proti cestovkám. Nemám rád, keď mi niekto organizuje dovolenku a kam sa ide. Na mieste zbadáte oveľa viac zaujímavostí, ale keď ste so skupinou, nemôžete ich preskúmať. Navyše ste ubytovaný v nejakých lepších hoteloch, z čoho má cestovná kancelária províziu (vy si to samozrejme zaplatíte celé) a z domácej kultúry toho veľa nezažijete. Navyše platíte prácu/dovolenku (nazvite si to ako chcete) vášmu sprievodcovi. Tomu sa tiež musíte “poskladať” na letenku, stravu, ubytovanie, vstupy… A načo? Má nejaké extra právomoci? Nie! Iba tam bol viac krát a pozná už miesta. Ale keď stratíte pas, či budete potrebovať lekársku pomoc, on za vás nič nevybaví! Jediná pomoc je, ak neovládate aspoň angličtinu a bude vám robiť tlmočníka (trochu drahý tlmočník).

Navyše, v dnešnej dobe si viete všetko sami naplánovať a zabezpečiť vopred pomocou internetu. Počnúc kúpou letenky, cez zabookovanie ubytovania v cieľovej destinácii, ako aj kúpu miestnych lístkov na lokálne spoje, predstavenia alebo vstupy do múzeí, ak sa nechcete spoliehať na to, že to budete riešiť na mieste. Podľa mňa, cestovné kancelárie skôr či neskôr skončia.

Turisti
Chceli by ste takúto organizovanú dovolenku?

S priateľmi je to niekedy podľa toho, ako ste zohraní. Či ste rovnaká “krvná skupina” a nijako sa neobmedzujete. Ale vždy je treba nejakých ústupkov, jeden voči druhému. Výhodou je, že nie ste úplne sám a môžete sa cítiť viac v bezpečí.

Cestovanie o samote má iste negatíva aj pozitíva. Je to presný opak toho, ak cestujete s priateľmi. Program si tvoríte sám, idete kam chcete, ale v prípade nebezpečia ste väčšinou sám. Ak ste na dlhšej dovolenke, tak sa nemáte s kým porozprávať. Ale, zas na cestách rýchlejšie nadviažete nejaké priateľstvá s domácimi.

Varanasi: Večerný ceremoniál

Nebezpečie v Indii a v iných krajinách

Televízia a iné média nás neustále kŕmia informáciami, ako kde je zle, kde je vojna, kde niečo vybuchlo, kde niekoho zastrelili atď. Na druhej strane, neukazujú, že kde sa nič nestalo, kde je dobre. To by bolo asi veľmi nudné.

Všade žijú ľudia, ktorí chcú existovať v mieri a v bezpečí. Žijú normálne. Našťastie, tých je väčšina. Tak ako u nás. Síce ak si zapnete večerné správy, tak vidíte len vraždy, korupciu, havárie. Ale to je len nepatrný zlomok z celkového množstva. Určite 99.9% ľudí, ktorí čítajú tento článok, malo bezproblémový, ničím výnimočný deň. A tak to je všade na svete!

Za celý čas v Indii som nemal vôbec pocit nebezpečia či ohrozenia. Vlastne áno. Z toho nebezpečného smradu vo vedľajších uličkách :). Určite môže za to aj ich náboženstvo: Hinduizmus

Typická pre hinduistov je tolerancia. Sú rozčlenení na veľa siekt a hnutí a je tam aj súperenie, ale typickému dogmatizmu sa vyhýba. Rešpektuje sa osobný výber v náboženstve. Náboženské vojny medzi hinduistami sú prakticky neznáme. Iné náboženské formy sú iba iné cesty na tú istú horu. Nemajú potrebu obracať iných na svoju vieru. Teda žiadna misia. Nie je to ľahostajnosť. Vyplýva to z hinduistickej metafyziky: všetky formy sú dočasné a preto nereálne. Dokonca aj védy sú bezcenné pri dosiahnutí mókše, teda vyslobodení. Hinduizmus sa neuzatvára do seba, ale neustálym pripomínaním, že aj naša myseľ je svetovou ilúziou, nás núti, aby sme zostali otvorení k tomu, čo leží za mysľou a svetom, v ktorom žije.

Zdroj: wikipedia

Očkovanie
Očkovanie pred vycestovaním

V prípade exotických krajín, sú dva druhy očkovania: povinné a odporúčané. To povinné je bez diskusie, to niekedy nemusíte dostať ani víza do danej krajiny, ak nie ste zaočkovaní, prípadne hazardujete so svojim životom. Čo sa týka odporúčaných, tak je to úplne na vás. V prípade krátkodobého pobytu to ani nie je potrebné veľmi riešiť. Do Indie sa odporúčajú dve očkovania: žltačka a brušný týfus.

Niekto, kto prekonal už žltačku, tiež nemusí riešiť. A ak nie ste zaočkovaní, tak ak cestujete často, treba aspoň investovať do troch očkovaní voči žltačke a máte to na celý život. Ale inak to nie je potrebné, ak dodržíte hygienické zásady.

Choroba cestovanie
Aby ste neskončili s teplotami alebo v nemocnici

Jedna najdôležitejšia zásada. Pokiaľ je to možné, piť iba balenú vodu. Prípadne si zistite, ako to je s pitnou vodou. V Indii som zbytočne neriskoval a aj keď bol zdroj vody označený za pitný, radšej som si kúpil fľašu vody. Dokonca, aj na tie si treba dávať pozor. Aj na tomto sa snažia zarobiť. Treba si skontrolovať, či je uzáver nepoškodený. Dokonca aj zospodu fľaše, či ju nenaplnili a nezatavili nad plameňom. Na Balkáne, ako je Bosna a Hercegovina alebo Čierna Hora zas neodporúčam piť z vodovodných kohútikov, ale radšej zo zdrojov, ktoré sú verejne dostupné. Tie sú väčšinou pitné. Na Balkáne platilo a aj platí z histórie, že každý musí mať prístup k pitnej vode a tak sú vybudované takmer všade verejné vodné zdroje. Ale i tu sa radšej opýtajte. Stalo sa nám totiž, že vedľa seba boli dva vývody. A jedna bola spotrebná voda a druhá pitná.

Ďalšou zásadou je, nejesť ovocie alebo zeleninu, ktoré sa nedá ošúpať. Nikdy neviete kde a akou vodou bolo umývané. To isté platí aj o už predávanom ošúpanom ovocí či zelenine.

Streetfood
Strava

Nikde nie je napísané, že sa doslova neposeriete zo stravy a pritom nemusí byť ani pokazená. Však aj u nás, keď pôjdete na pravý salaš a dáte si poriadne žinčice, či dobrého syra, môžete stráviť noc na záchode. Jednoducho povedané, telo nie je zvyknuté na takú stravu. Preto s lokálnym jedlom treba pomaly začínať.

V Indii som prvé dni si pýtal jedlo neštipľavé, alebo málo štipľavé. Toľko korenia by mohlo urobiť veľkú neplechu. Ku koncu som už s tým nemal problém. Takisto som si vyberal jedlo, ktoré je vyprážané alebo dostatočne prevarené (väčšinou z veľkých hrncov). Vtedy je veľmi malá pravdepodobnosť, že ešte obsahuje nejaké nežiadúce baktérie.

Navyše som sa stravoval, tak ako domáci. Priamo na ulici, a vo výnimočných prípadoch v reštauráciach, ktorým by ste sa u nás veľkým oblúkom vyhli. Držal som sa jedného pravidla. Kde sa stravuje veľa domácich, či rodiny s deťmi nebude problém. Naoko prázdna, ale pekná reštaurácia, vás síce láka, ale nevidíte do kuchyne a neviete ako to jedlo skladujú. Na ulici vidíte všetko, aj keď sa vám to nemusí páčiť. Že pred pol hodinou zarezali živé kura a teraz ho už predávajú. No a? Netreba byť útlocitný. Aspoň viem, že je to čerstvé. Veľa krát a vlastne doteraz ani neviem čo som jedol. Jedine viem, že to bolo vynikajúce a hlavne nikdy som nejedol 2x to isté. Taká rôznorodá strava!

Špina v uliciach
Čistota

Kto je priveľmi čistotný, nech radšej ani nikam necestuje! Krajiny v Ázii nie sú práve na čistotu zamerané, ako my máme nastavený štandard. Napr. ubytovanie v hoteloch. Radšej som nekontroloval všetky kúty izby, čistotu pod posteľou, alebo nepozeral sa čo je pod plachtou. Za celý čas som videl iba v Dillí jednu chemickú práčovňu. Kde si myslíte, že to všetko prádlo sa perie? Vo Váránasí priamo v Gange, v Dillí a v Bombaji priamo v slumoch. A to si tam dávajú prať všetci. Či 5 hviezdičkové hotely alebo hostely bez hviezdičiek. Však za kus prádla chcú v prepočte len 0.20,-€. Vyprané je to ako tak, aj keď kde tu badať fľaky na plachte, prípadne už pôvodnú farbu neviete identifikovať, ale netreba si nad tým príliš lámať hlavu. Ak náhodou ste predsa citlivý na to, treba si zakúpiť tzv. Sarong. Je to iba kus látky, ktorý môžete použiť namiesto plachty alebo sa tým zakryť.

S čím budte konfrontovaní najviac, je špina na uliciach. Tá zas vychádza z ich náboženstva. Tak, ako ste si mohli prečítať vyššie: “…Vyplýva to z hinduistickej metafyziky: všetky formy sú dočasné a preto nereálne…” a tak, pre nich je tento život iba dočasný a nereálny. Tak prečo by sa mali starať? Tak je to vlastne so všetkým.

Krádeže

Nejako som sa s nimi extra nestretol. Radšej som tomu predchádzal. Na batohu som mal stále navlečený nepremokavý poťah (aj kvôli dažďom a špine), takže ak by mi niekto chcel niečo vytiahnúť z batoha, najprv by musel dať pracne dať dole obal. Peniaze som mal radšej rozložené na troch rôznych miestach. Najdrahšiu položku, čo som mal so sebou bola zrkadlovka, ktorú som mal buď zavesenú na krku, alebo schovanú v batohu a MacBook Air väčšinu času ostával na hoteli. Jedine, ako vás okradnú, je oficiálnou cestou s posvätením štátu. Však napr. vstup na Taj Mahal pre miestnych stojí 50 rupií a pre turistov 20x toľko! A tak to je väčšinou všade. Jediné zabezpečenie čo som používal, je zámok na bicykel s lankom. To som si pripútal batoh o konštrukciou cestou nočným vlakom, keď som spal.

Homeless India
Ľudia

Všade sú ľudia, ktorí chcú žiť normálne. A tých je prevažná väčšina. Jedine čomu sa musíte prispôsobiť, sú miestne zvyklosti a kultúra. Vo väčšine prípadov, to nie je nič hrozného. Navyše majú porozumenie pre turistov a v prípade miernych prešľapov, vám kde čo odpustia. A tak, ako vycestujete do exotických oblastí, tak budete exotom pre miestnych. Nečudujte sa, ak si vás budú zblízka obzerať, alebo sa budú chcieť s vami fotiť.

Selfie India
A je India krajina 3. sveta?

Nie. Nie je. Len pre Európana je tu iný život. Ale nájdete tu aj klasické obchodné domy, dokonca krajšie. Veľa miestnych používa najnovšie modely telefónov, tak ako u nás – hlavne Samsung a iPhone. Mladí sa chcú veľmi podobať na nás a prispôsobujú vizáž a štýl obliekania podľa najnovšej módy a neboja sa si nechať dokonca aj vybieliť pokožku. Na to existujú aj špeciálne ordinácie.

Záver

Nebojte sa vycestovať kamkoľvek. Kým necestujete do vojnových oblastí, všade to je v pohode. Len treba nabrať odvahu a nebrať do úvahy tzv. “mienkotvorné” média, ktoré prezentujú len čo sa kde vo svete zlé stalo!

Prečítaj si ďalšie články

india_kable

Je India krajina 3. sveta?

India je pre mnohých ešte exotika a pri informáciach z internetu chudobná a špinavá krajina, kde treba všemožné očkovania. A zájazdy s cestovnou kanceláriou nejdú pod 2.000,- €. Naozaj? Drahá dovolenka Po mojom návrate z Indie, som začal skúmať, čo takáto dovolenka vyjde cez cestovnú kanceláriu. Žiadna ponuka sa nebude zhodovať na 100%, ale aspoň…

Cableway Chiatura, Georgia

Zviezli sme sa lanovkami ktoré pamätajú Stalina

Na posledný deň pred odletom je na programe asi najväčšia atrakcia, ktorú už mnoho z vás asi nebude mať šancu absolvovať. Bol to jeden z dôvodov, prečo sme sa aj vybrali do Gruzínska.

Cascade Complex, Yerevan

Odlietame do Arménska

Po vyše roku od prepuknutia pandémie COVID-19 sme sa rozhodli vycestovať do pre nás neznámej krajiny. Letenky do Arménska sme zakúpili ihneď, len čo letecká spoločnosť WizzAir oznámila spustenie novej linky medzi Viedňou a Jerevanom od 07/2021. Letenky v čase kúpy boli na leto vo veľmi priaznivej cene. Spiatočná letenka vychádzala bez pár centov, necelých…

Ráno na Gange

India: 6-7.deň – Váránasí – obchodníci so smrťou

Už ráno keď sa prebúdzam je peklo. Napriek tomu, že ráno o 07:30 je “29°C”, tak sa prebúdzam už celý mokrý, s tým že i vlasy sú mokré, ako keby som práve vyšiel zo sprchy. Neprispieva tomu ani miestna vlhkosť, keď už dva dni vyprané veci nie a nie vyschnúť. A to nehovorím o plavkách,…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.