Skip to content

KVINT: Koňak svetovej úrovne zo srdca Podnesterska

CK Knirsch 3. marca 2020

Približná doba čítania: 13 minút

Ochutnať koňak svetových kvalít a pri tom nazrieť do liehovaru sa nám zatiaľ nepošťastilo. Úplne náhodou objavujeme pri zostavovaní nášho itinerára, pre nás neznámy liehovar KVINT. Značka KVINT sa snaží už niekoľko rokov preraziť aj na Európsky trh, ale stále zostáva známa najmä v Moldavsku a v postsovietských krajinách. Je to dané aj tým, že sídlo je v Tiraspole, hlavnom meste neuznaného štátu, v Podnestersku.

Nutná rezervácia dostatočne vopred

Keď sa ocitneš v Tiraspole a rád by si zašiel na prehliadku, odídeš sklamaný. Samotnú prehliadku musíš rezervovať mailom alebo telefonicky minimálne päť pracovných dní vopred a počkať si či ti ju vôbec schvália. Navyše samotné prehliadky sa konajú iba v pracovné dni a v čase od 09:00 do 17:00 a musíte byť minimálne skupina piatich ľudí, alebo si zaplatiť najdrahší variant v páre.

Samotný objednávací proces je rýchly. Do 24 hodín máme schválenú prehliadku s nami požadovaným dátumom a časom. Ešte pre istotu si zisťujeme možnosti platby. Jasné, akceptujú iba podnesterské ruble. Na to nezabudni pri ceste do Podnesterska, aby si mal dostatočnú hotovosť.

Vzorka alkoholu

Liehovar KVINT

Predajní značky KVINT je v meste neúrekom, len liehovar sa nachádza na okraji centra mesta. Ak docestuješ do krajiny autobusom alebo vlakom, určite pôjdeš okolo. Vchod sa nachádza na rohu ulíc Lenina a Karla Liebknechta. Prízemnú 3-poschodovú budovu s výrazným logom určite neprehliadneš.

Administratívna budova

Neplánované stretnutie s Čechmi

Prehliadku máme dohodnutú už na 10:00 ráno, pretože ešte dnes sa chceme presunúť do Odessy. Prichádzame trochu v predstihu a zrazu počujeme češtinu. Naši bratia sa chceli neplánovane dostať tiež na prehliadku, ale neuspeli. Sú len štyria a nemajú ani rezerváciu. A to už teraz sú mierne “naštartovaní” s miestnou vodkou. Vybavujeme im, či sa dá náš počet navýšiť z 9 na 13. Po pár telefonátoch je to potvrdené a môžme vyraziť do areálu liehovaru.

Mini múzeum

KVINT si za svoju krátku dobu existencie stihol vybudovať aj svoje mini múzeum. Síce nie je pôsobivé ako vínne pivnice Cricova, ale aj to málo poteší. Múzeum pozostáva z jednej miestností plné fliaš, ktoré sú rozdelené po jednotlivých obdobiach. Tieto časti sú doplnené ešte o rôzne artefakty a ocenenia zo súťaží.

Naša mladá sprievodkyňa Valentina Gello, má ku všetkému čo povedať. Veľmi zaujímavým príbehom oplýva fľaša s označením MIR-26. Je to posledná fľaša svojho druhu z celkových 50, ktoré boli vo vesmíre. Naspäť sa vrátila iba jedna. O osud ostatných fliaš sa postarali asi astronauti. Malo sa preskúmať, ako vplýva vesmír na tento koňak. A keďže je posledná, nikto ju nechce otvárať. Jurij Gagarin musel dosť piť. KVINT si veľmi pochvaľoval, vo vínnych pivniciach v Cricove sa stratí na dva dni, a to sa všetko dozvedáme iba náhodou.

Vesmírna brandy

Miestnosti dominuje neprehliadnuteľná exkluzívna fľaša Brandy princa Wittgensteina. Obsah tejto fľaše je vyrobený z najkvalitnejších destilátov, ktoré dozrievali v dubových sudoch minimálne 50 rokov. Cena nie je ani tak veľká, ale k tým sa dostaneme neskôr.

Kvint 50 year XO

História KVINTu

Prvý závod bol postavený už v roku 1897 a v tom období sa špecializoval na výrobu 40% vodky z domácich hroznových vín zakúpených od roľníkov z okolitých dedín. Až v roku 1938 odštartovali výrobu koňaku, vlastne DIVINu. Totiž DIVIN je patentovaný názov v Moldavskej republike a predstavuje brandy tejto krajiny a je vyrábaný klasickou technológiou ako je koňak. Slovom koňak nemôžu označovať svoj alkohol, pretože ten je chránený patentovou značkou.

Momentálne má liehovar výhradne vlastné zdroje surovín, čo je približne 2000 hektárov viníc, na ktorých pestuje viac ako 30 odrôd hrozna. Nahráva tomu aj jedinečné podnebie, úrodna pôda a mierny kopcovitý terén. Však najvyšší vrch celého Moldavska, Bălănești Hill, má len 430m. Však náš vrch Kamzík v Bratislave, na ktorom je umiestnená televízna veža, má 439m.

So značkou KVINT sa môžeš stretnúť na viacerých medzinárodných súťažiach kde zozbieral niekoľko desiatok ocenení. Niektoré si môžeš sám pozrieť na stránke International Wine & Spirit Competition. So svojim vínom Sauvignon Blanc Selection sa zúčastnil aj u nás v roku 2017 v Dunajskej Strede na súťaži MUN-DUS a získali striebornú medailu.

Každá jedna vystavená fľaša má svoju históriu a určite nielen kvôli tomuto sa ti oplatí zájsť do Podnesterska. Pár fotografií si môžeš prezrieť nižšie.

Prehliadka závodu a areálu

Areálom sa presúvame na ďalšie stanovište, ktorým je baliaca linka. Už tu cítime príjemnú arómu koňaku. Za presklenenou stenou, kam už prístup nemáme, sa plnia fľaše. A vyzerá to tak, že kvôli nami objednanej prehliadke na chvíľu pozastavili finálnu baliacu linku a pracovníci opustili priestor. Vidieť že linka je len pozastavená.

Skôr nás zaujíma čo je v našej blízkosti. Na paletách poukladané koňaky v neskutočných množstvách pripravené na expedíciu. Však liehovar ročne vyprodukuje až 20 miliónov fliaš alkoholických nápojov.

Aby sa príslušný alkohol na naplnenie do fliaš dostal na správne miesto a zbytočne sa neprevážali sudy v rámci areálu, tak každá budova je prepojená potrubím v ktorom tečie chutný mok. My sa po trubkách dostávame k zdroju. V budovách sú ukryté kovové sudy plné vína, drevené zas plné koňaku či Calvadosu. Závod KVINT má dokonca licenciu na výrobu kosher nápojov. Koňaky a vybrané vína sa vyrábajú pod kontrolou Zväzu pravoslávnych židovských kongregácií v New York. Takéto sudy sú špeciálne označené a má k nim prístup a povolenie s nimi manipulovať iba vybraný špeciálne školený pracovník (alebo rabín?).

Sudy plné koňaku

Konečne ochutnávka

Už sa dostávame k finálnemu bodu prehliadky, kvôli čomu sme sem hlavne prišli. Na programe je ochutnávka 5 druhov koňaku: 5 ročný, 6 ročný Tiras, 8 ročný Nistru, 9 ročný Doina a na záver 10 ročné Prekvapenie.

Čo dodať ku koňakom? Vynikajúce! Tak, ako na víno nie sme žiadny odborníci, tak ani na koňak. Ideme len podľa chutí. A nie vždy platí, čím starší, tým lepší. Každý ma inak “vypestované” chuťové poháriky a tak ani nemusí platiť priama úmera: čím drahší = tým lepší. Napr. ženskému osadenstvu chutil najmä 8 ročný Nistru, ktorý je aj namiešaný ženou a pripravený pre ženy. Väčšine chutil aj 6 ročný Tiras, ale 9 ročný Nistru takmer nikomu. 10 ročné Prekvapenie, bolo také že: neurazí, ale ani nakoniec ničím neprekvapí. Ale to je náš subjektívny názor.

Na stole nenechávame takmer nič a keby bolo viac času, určite tam ani vo fľašiach nenecháme nič. Mierne podgurážení už pred obedom počas pracovného dňa musíme už po dvoch hodinách opustiť priestory liehovaru a pokračovať v našej ceste. Lenže to by nesmela byť podniková predajňa hneď vedľa liehovaru.

Nákup alkoholu za smiešne ceny

Tu sa dostávame k tomu, čo určite každý chce vedieť. V akých cenových hladinách sa pohybujú ceny alkoholu? To, že sme v podnikovej predajni, nemení nijako drasticky cenu v ostatných predajniach celého Podnesterska. Až keď zas prekročíš hranice do Moldavska či Ukrajiny. Ale ani v Moldavsku nie sú tie ceny vysoké, keď si zoberieme koľko u nás stojí rovnaký alebo kvalitatívne alternatívny alkohol. Poďme sa teda na to pozrieť.

Vyššie sme spomínali najdrahšiu fľašu, čo môžeš z produkcie KVINT kúpiť. Jedná sa o 0.7l fľaša Brandy princa Wittgensteina. V predajni stojí 16 400 podnesterských rublov, co je približne 925,- €. Na letisku v Kišiňove v DutyFree stojí táto fľaša už 1500,- €. A na Slovensku? Neuveriteľných 2.300,- €!

My pozeráme po inej cenovej hladine. Napr. dve 0.5l fľaše 6 ročného Calvadosu nás vyjdú na 5,- €! Však za to nemáš u nás ani prázdnu fľašu. Dvoj decovú ploskačku koňaku kúpiš za necelé euro. A vieš čo stojí ½l 10 ročného XO? 5.53,- €! To je aj hriech tam vôbec nechať. Nakupujeme čo sa dá do našich malých batohov.

Smer Odesa (Ukrajina)

Našim cieľom je, dnes sa dostať do prístavného mesta Odesa. Vlaková stanica (spojená aj s autobusovou) v Tiraspole je vzdialená necelých 800 metrov. Máme na výber, čím budeme cestovať, čo veľmi rýchlo rozhodneme. Najbližší vlak do Odesy odchádza až za nejaké 4 hodiny a autobus za 45 minút. Uvidíme, či to bude maršrutka alebo klasický autobus. Lístky kupujeme za takmer poslednú hotovosť.

Ešte nejakú hotovosť míňame na kávu (v prepočte približne 30 centov) či na nákup cigariet. Tu si Podnestersko pripravilo pre nás posledné prekvapenie. Dostávame vydávok niečo plastové, čo sa podobá na mince zo stolnej hry monopoly. Áno, sú to plastové mince, a sú platné.

Plastové mince Podnesterska

Ako prvá krajina na svete, použilo Podnestersko plast na výrobu svojich mincí. V skutočnosti to ale nie je plast. Je to polykarbonát, ktorý je prakticky nerozbitný. Mince sú hrubé iba 1.2mm a napriek tomu sa nedajú ohnúť, dokonca ani nepatrne. A nevážia takmer nič. Pri tom nesú skutočné ochranné prvky proti falšovaniu, ako skutočné mince.

Tieto mince boli vyrazené v roku 2014 a mysleli sme si, že sa k nim vôbec nedostaneme, ale stačí sa na ne spýtať v obchodoch či stánkoch a určite ti zamenia. Bohužiaľ sa do našej zbierky nedostala minca s nominálnou hodnotu 3 ruble!

plastové mince
Klasické bankovky a k nim zodpovedajúce “plastové” mince.

Sadáme do autobusu a pokračujeme smer Odesa na celý weekend.

Prečítaj si ďalšie články

Dievča s havranmi

Bosorky v Bratislave

Jedna z najkrajších bratislavských sôch má trochu zastrčené miesto. Mnohí ju už možno niekde na obrázkoch a pripomína skôr súsošie k rozprávke o troch zhavranelích bratoch. Pravda je ale inde.

Chorvatsko 2015

Chorvátsko na morských kajakoch 2015

Každoročne Vodácke centrum koncom leta robí trip do Chorvátska na morských kajakoch. Vyrážalo sa v piatok poobede a príchod až v utorok v noci. Čo bolo vynikajúce, že na utorok pripadal štátny sviatok a tak stačilo si zobrať jeden deň dovolenky a užiť si 4 dni kajakovania v národnych parkoch či na mori za nádherného…

Malorka

Malorka: Predĺž si leto (časť druhá)

Nasledujúci deň nevyzeral extra nádejne a ani predpoveď počasia. Na celý deň hlásili zamračené počasie s dažďom. Do tohto sme boli vybavený, tak nám to nejako extra neprekážalo, ale i tak by sme boli radšej keby bolo slnečno.

Chata Kosodrevina

Cez weekend na Chopok

Darčeky k narodeninám nemusia byť len hmotné, ale môžu byť aj zážitkové. A ak sa spojíte viacerí a zorganizujete to ako prekvapenie, že oslávenec o ničom netuší o to je to lepšie. Mňa takto prekvapila rodina a kamaráti uplynulý weekend.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.