Skip to content

Maroko časť 8: Najväčšie a najkrajšie vodopády

CK Knirsch 5. júla 2017

Približná doba čítania: 9 minút

Ako keby sme toho cestovania nemali dosť, chceme ešte vidieť najväčšie vodopády v Maroku. Bohužiaľ tieto vodopády boli dosť mimo našej naplánovanej cesty naprieč Marokom z Féz do Marrakech.

Ešte deň pred tým sme sa dohodli s našim sprievodcom Ali-m, či by nás nevzal k vodopádom, keďže sme si na neho zvykli a nechcelo sa nám hľadať iný odvoz. Pôvodne sme si chceli dať jedno denný oddych v Marrakech a až následne vyraziť, no Ali nás môže vziať hneď. Potom už má ďalšiu prácu. Síce za 3 dni máme za sebou 1250km po cestách druhej triedy, ale prikyvujeme na ponuku. Tých 320km navyše, aby sme videli vodopády stojí za to.

Marrakech, Morocco
Každé ubytovanie v Medine má svoju terasu, kde sa podávaju raňajky. Hneď ráno je to príjemne spestrenie.

Budík znova nastavený na 08:00 ráno, raňajky na streche riadu a o 09:00 čakáme na Ali-ho na dohodnutom mieste. Naskáčeme do auta a hor sa k 160km vzdialeným vodopádom. Zas žiadne diaľnice. GPSka nám ukazuje, že cesta trvá 2 a 1/2 hodiny. Takže tam dôjdeme na obed. Ten si zabezpečujeme už po ceste v podobe 8kg červeného melónu a dvoch menších žltých. Za celý nákup platíme iba 42 MAD.

Ouzoud, Morocco
Na trhu si kúpite melóny za smiešnu cenu a ešte vám ich predavač donesie aj priamo do auta.

V cieli parkujeme vo dvore nejakého súkromníka, ale vodopády nevidíme. Tie iba počujeme. Smerom ktorý nám ukazuje Ali sa vyberáme dole kopcom. A stále nič. Výhľadu nám bráni hustá vegetácia. Schody dole do údolia sú nekonečné. Však musíme zostúpiť nejakých výškových 100m.

Ouzoud, Morocco
Pri vodopádoch Ouzoud narazíte aj na drzé opice. Treba si dať pozor na potraviny, prípadne aj keď sedíte v reštaurácii. Sú vam schopné ukradnúť jedlo priamo z taniera.

Bočíme na neďalekú vyhliadku, odkiaľ je prvý výhľad na vodopády. Skôr ako ich zbadáme vítajú nas voľne žijúce opice. Tých zaujímajú naše melóny a jeden žltý nám takmer ukradnú. Chceme ich nakŕmiť aspoň “zdravými” sušienkami, ale po ovoňaní a olíznutí zahadzujú 🙂

Tajine
Tu si neobjednávate Tajine aký chcete, ale vyberáte si z tých, ktoré sa pripravujú klasickým spôsobom a varia sa tu už niekoľko hodín.

Stále klesáme nižšie a nižšie. Všetci sa tešíme, ako sa okúpeme priamo pod vodopádmi. Ali-mu sa nechce až úplne dole a zastavuje v jednej z reštaurácii, kde na nás počká. Vybavuje nám najlepší stôl priamo pri hranici útesu a v prvej rade s vyhliadkou na vodopád. Necháva chladiť naše donesené melóny a objednávame si obed, ktorý nám zatiaľ pripravia. Tajine sa tu pripravuje niekoľko hodín priamo na ohni.

Ouzoud, Morocco
Ak nemáte chuť sa kúpať, môžete sa previesť na takýchto pltiach až k padajúcemu vodopádu

Konečne sme úplne dole. Tu sú pripravené plte pre turistov, ktorí sa nechcú kúpať, ale aspoň sa poprevážať priamo k vodopádom. Vo vode sú iba miestni. My nemienime platiť nič a radšej sa vyzliekame, aby sme sa osviežili. Totiž za celý čas v Maroku nemáme v pláne byť vôbec pri mori či oceáne a naše srdcia pištia po poriadnom osviežení vo vode.

Vodopády Ouzoud, Morocco
Veľmi odporúčame sa tu okúpať. Voda nie je špinavá, ale iba kalná od bahna a piesku. Nikomu z nás to neuškodilo.

Najprv sa nám zdá voda príliš ľadová. Je to spôsobené tým, že vonku je znova nad 42ºC a naše tela sú prehriate. Aspoň chvíľu cítime, že je nám zima. Dlho to netrvá a voda je zrazu príjemná. Užívame si tento kúpeľ a plávame až k vodopádom pomedzi plte. Priamo k dopadu vodopádov sa nedá ani doplávať. Prúd je v tomto mieste tak silný, že napriek snahe skôr cúvame, ako plávame vopred.

Ouzoud, Morocco
Stretnutie s cestovateľmi z Baťůžkář.com

Našu reč rozpoznali aj bratia Češi z portálu Baťůžkář. Pozývame ich k nášmu rezervovanému stolu aspoň na vychladený melón. Po minulých skúsenostiach vieme, že naša partia nemá šancu zjesť 8kg melón. Vyššie v reštaurácii nás už čaká náš Ali s rezerovovaným stolom a pripraveným jedlom. Nakoniec nám donesú aj naporcovaný melón. To sa u nás nemôže stať, že si do reštaurácie donesiete vlastný melón, ktorý vám vychladia, naporcujú, naservírujú a nič za to nepýtajú.

Ouzoud, Morocco
Obed ako z reklamy 🙂

Je na čase zas vyraziť späť do Marrakech. Ali nám dáva ešte rady a tipy na nákupy. Sme s ním totiž už posledný deň a v cieli sa s ním po 4 dňoch nadobro lúčime. Vysádza nás pri obchod “Ets Bouchaib Complexe D`Artisanat“, kde si môžme nakúpiť aj striebro či iné suveníry. Ceny sú tu síce o niečo vyššie, ale na druhej strane ak nemáte chuť zjednávať, je to určené priamo pre vás. Až taký cenový rozdiel to nie je – približne o 10% vyššie, ale pri niektorých je to až úlet. Ale k tomu neskôr.

Marrakech, Morocco
Úlovok z obchodu. Strieborný prsteň za ktorý sme dali približne 15,- €

Kontakt na sprievodcu

Ak pôjdete niekedy do Maroka a chcete zažiť oveľa viac, ako by ste trávili na jednom mieste kontaktujte určite Ali-ho. Stačí si povedať svoju predstavu, čo chcete zažiť a program vám už vymyslí. Prípadne mu povedzte, že ste od nás. Možno vám urobí lepšiu cenu. Kontaktovať ho môžete aj cez WhatsApp.

Večer sme už každý odpadnutí a veľmi sa nám nechce von. Ale nakoniec sa polovička posádky premôže a nakoniec vybehne obzrieť námestie Jemaa el-Fnaa. Na osvieženie dávame znova džús za pár centov a namierime si to do kaviarne “Le grand balcon du café glacier”. Túto objavíte veľmi rýchlo. Je to kaviareň s terasou ktorá je najbližšie k námestiu. Výhľad z nej je fascinujúci a väčšinou je stále plná. Vďaka svojej polohe si pýtaju aj vyššie ceny. My sme mali šťastie, že po 15 minútach bola terasa úplne prázdna len pre nás.

Jemaa el-Fnaa, Morocco
Najviac osviežujúce sú čerstvé džúsy. Nielen že zaženú smäd ale i vás zásýtia. Také chutné pomaranče ste ešte určite nemali.
Jemaa el-Fnaa, Marrakech, Morocco
Každý večer pri zotmení sa tu rozkladajú stánky s jedlom. Cez týždeň ich tu nie je toľko ako v piatok a cez weekend.
Le grand balcon du café glacier, Morocco
Z kaviarne Le grand balcon du café glacier je najlepší výhľad na celé dianie. Odporúčame si ísť sadnúť sem ešte pred zotmením a sledovať celý ruch rozkladania stánkov a prípravy jedla.

Ešte sú pred nami dva dni v Marrakech, tak sa posnažíme ich naplno využiť. Toto je posledné mesto v Maroku, odkiaľ máme naplánovaný odlet naspäť do Európy.

Prečítaj si ďalšie články

Agadir, Maroko

Agadir: V zime za teplom do Maroka

Aj v zime sa dá zo Slovenska “utiecť” do tepla a nemusí to stáť horibilnú sumu za letenky. Jednou z takýchto destinácii je Maroko, kde v južnej časti štátu pri pobreží Atlantického oceánu sa pohybujú v januári teploty okolo 20 °C. Lenže dá sa ísť aj viac na juh, do Západnej Sahary, neuznaného štátu, ktorý…

Pohorie Atlas

Strácame ¼ posádky

Po dvoch nociach strávenej v Tarfaya musíme znova navštíviť naše východzie mesto Agadir. Dvaja členovia posádky totiž nemajú až toľko dovolenky a je ich potrebné vysadiť na letisko. Perfektná príležitosť vrátiť sa nachvíľu do turistického miesta a pre zbytok doplniť zásoby alkoholu na druhú časť dovolenky.

Seychelské ostrovy

India: 2.Deň – Raj na zemi?

Ešte za tmy nás letušky prebúdzajú z prehadzovacieho spánku a hľadania správnej polohy na sedačkách, či na zemi alebo medzi sedačkami, aby sa človek ako tak vyspal. Aj tak to veľmi nepomohlo.

Dakhla

Dakhla: perla južného Maroka

Mesto Dakhla, prezývané “Perla juhu”, je polostrov v oceáne, obkolesený vodami Atlantického oceánu na východ, západe a juhu a do oceánu preniká do vzdialenosti približne 40 kilometrov. Navyše je tu mierna klíma počas celého roka a stála teploty vody pri brehu (približne 19 °C)

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.