Skip to content

Na weekend do Budapešti (časť druhá)

CK Knirsch 25. júla 2016

Približná doba čítania: 6 minút

Po dostatočnom vyblbnutí vo veľkej tržnici sme vtrhli do mesta bez akéhokoľvek plánu. Primárny plán bol splnený a sami sme nevedeli čo ďalej. No naše kroky a nezmyselná orientácia nás povodila po zaujímavých miestach a občas nám pripomínala aj kam sme mali pôvodne ísť.

Szabadság híd

Most Slobody

Hneď neďaleko veľkej tržnice sa nachádza most slobody (Szabadság híd), ktorý pochádza z konca 19. storočia a bol pôvodne známy ako Most Františka Jozefa. Pokrstený bol samotným cisárom a štýl jeho konštrukcie sa podobá stavbe Eiffelovej veže. Pod týmto mostom dosahuje Dunaj najväčšej hĺbky na územi Budapešti. Dodnes je zachovaný v pôvodnej podobe, vrátane výzdoby a sôch. Dnes je uzavretý pre akúkoľvek dopravu, ale peši sa tu dá príjemne poprechádzať, a keď Vás nechytia policajti, tak aj zaujímavé fotky z konštrukcie si môžete spraviť. Odporúčam si so sebou tam zobrať nejaké kafé, smoothie či iný nápoj a povegetiť si.

Szabadság híd

Chceli sme sa vybrať ďalej, no zastihla nás prietrž mračien a zahnala nás do najbližšieho podniku na dobrú hodinku a pol. Aspoň nejaký oddych, pred celodenným blúdením po meste.

Patrik Knirsch

Bezcieľne popri Dunaji

Nasledujúcim cieľom bola promenáda popri Dunaji smerom k parlamentu, ale orientačný nezmysel trochu zlyhal a pobrali sme sa opačným smerom, čo sme si po chvíli uvedomili. Promenáda je dostatočne dlhá aj na pol dňovú vychádzku s rôznymi oddychovými zostupmi priamo k Dunaju cez prístav. Len škoda, že maďari sú doslova prasce. Hovno na lavičke, črepy kam sa pozrieš a ani do Dunaja sa nedá vstúpiť ovlažením si nôh, pretože hneď zo začiatku sa tiež všade nachádzajú črepiny z fliaš . Navonok síce Budapešť pôsobí čisto, kým si človek tieto detaily nezačne uvedomovať.

Budapešť
Budapešť
Budapešť
Budapešť
Budapešť

Po približne 3km sme narazili na zvláštny pamätník venovaný pamiatke budapeštianskych židov. Umelecké dielo v podobe párov dámskych, pánskych, detských bronzových topánok vzniklo ako spomienka na židov, ktorí boli počas 2. svetovej vojny postrieľaní a nahádzaní do vody. Ak chcete tento pamätník navštíviť, nachádza sa na nábreží Dunaja rovno pod parlamentnou knižnicou (Országgyűlési Könyvtár).

Budapešť

Keď už sme sa tu nachádzali, samozrejme naše kroky viedli k majestátnej budove parlamentu, parlamentnej knižnici či samotnej čestnej stráži. Stáť na slnku (31ºC v tieni) nepohnute čo i len pol hodinu je istota na kolaps. Takisto sa tu dá vegetiť v tieni budov či beztrestne sa ovlažiť v neďalekej fontáne.

Budapešť
Budapešť
Budapešť
Budapešť
Budapešť
Budapešť

Kebab je všade

Hlad nás už gniavil a v tejto časti mesta sme nevideli nič zmysluplné, kde by sa dalo najesť a tak naše kroky viedli niekam do útrob mesta s tým, že Dunaj nechávame za chrbtom. Sami nevieme kadiaľ blúdime, až nakoniec objavujeme tureckú reštauráciu na Báthory utca, neďaleko hlavného ťahu na Bajcsy-Zsilinszky. Táto turecká reštaurácia nám pripomína že sme mali letieť do Istanbulu (i veľký nápis za pultom nám to pripomína) a ochutnať tam ayran. No tu ho majú tiež a tak neváhame ani chvíľu a objednávame si kebab s ayranom.

Budapešť
Budapešť

Jedno z najväčších kín v Európe

Dostatočne posilnení a odhodlaní sa vyberáme smerom k nášmu ubytovaniu. No nečakáme nástrahy aké nám mesto postavilo do cesty! V parku Erzsébet tér sa pridávame k ostatku osadenstva, vyzúvame sandále a ochladzujeme v ďalšej fontáne. Takto sme tu boli schopní zotrvať až do večera a nič nám nechýbalo ku šťastiu. Navyše neďaleko tzv. “Fashion street” a nebolo nám viac treba.

Cestou domov navštevujeme kvôli toalete miestne kino PUSKIN. Až neskôr sa dozvedám, že je to jedno z najpozoruhodnejších kín v Budapešti a kedysi jedno z najväčších kín v Európe a premieta sa tu už od roku 1926. Neskoro večer dochádzame na našu ubytovňu a so štatistikou prejdených niečo cez 16km odpadávame do postelí, aby sme sa ráno stihli kompletne pobaliť a ešte na rýchlo vyraziť do mesta.

Budapešť
Budapešť
Budapešť
Budapešť
Budapešť
Budapešť
Budapešť

Posledný deň v Budapešti sa snažíme využiť ako sa dá a tak naše kroky znova smerujú k Veľkej tržnici, len inými ulicami a dobre robíme. Neskoré raňajky dávame v medzinárodnej sieti CoffeeShop Company a veľmi skorý obed v schovanej “polievkárni”. A že tie polievky sú vynikajúce za smiešnych 490 HUF.

Budapešť
Budapešť
Budapešť

A domov

Ešte prechádzka znova cez most Slobody, obed v ďalšej tureckej reštaurácii, ktorá nám svojim názvom znova pripomenula kam sme mali mieriť na dovolenku a hor sa domov na autobus. Nachádzame aj milú a malú zmrzlináreň, ktorá vyrába levanduľovú zmrzlinu. No nedajte si!

Budapešť
Budapešť
Budapešť
Istanbul Kebab
Budapešť
Budapešť
Budapešť
Autobus

Napriek niektorým negatívam určite sem znova zavítame. Ak rátam náklady na pobyt, spiatočný lístok na autobus so StudentAgency stojí 16€ a za ubytovanie sme dali 22€/os/2 noci. Za takúto sumu sa návšteva tejto metropoly určite oplatí.

1 Comments

  1. […] Topánky na Dunajskej promenáde […]Prečítaj si ďalšie články

Kolobežkosplav

Otestovali sme na vlastnej koži kolobežkosplav

Náš kolega, ktorý bol iniciátorom skúšobnej prevádzky požičovne kolobežiek Kostka ukecal kolegyňu na tento event s tým, že všetko je v pohode. Či už 13km presun na kolobežkách do Hainburgu (z ktorého sa vykľulo 15km) a následný splav po hlavnom toku druhej najdlhšej Európskej rieky po Dunaji. Stretnutie bolo naplánované v Karloveskej zátoke o 17.00…

Balkán Tour 2015

Balkán Tour 2015: 3400km – 6 krajín za 14 dní

Túto dovolenku sme absolvovali presne pred rokom a teraz Facebook mi ju začal pripomínať v spomienkach. Tak sme znova zasadli k rozpracovanej CEWE Fotoknihe, aby sa už konečne mohla dokončiť a ísť do tlače.

Športové hodinky TomTom sme zobrali do Atén na štadión, kde začali moderné olympijské hry.

Zvíťazili sme s TomTom v Aténach

Viete ako vznikol známy 42,195 metrov beh nazývaný maratón? Víťazstvo Grékov po bitke u Marathonu bežal oznámiť do Atén grécky vojak Thersippose. Bez odpočinku ubehol trať dlhú 42,195 metrov. Na aténskom námestí zvolal: Zvíťazili sme! Potom klesol mŕtvy celkom vyčerpaný nadľudským výkonom. Na jeho počesť bola pomenovaná najdlhšia olympijská bežecká trať ako maratónsky beh.

Kameňolom, Devín

Gronárska zátoka

Asi tá najkrajšia Dunajská zátoka sa nachádza pri kameňolome pod Devínskou cestou. Na samotný výbežok do toku rieky nevedie žiadna značená turistická trasa a len málo ľudí vie, že sa sem dá pohodlne dostať.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.