Skip to content

Na weekend do Budapešti (časť druhá)

CK Knirsch 25. júla 2016

Po dostatočnom vyblbnutí vo veľkej tržnici sme vtrhli do mesta bez akéhokoľvek plánu. Primárny plán bol splnený a sami sme nevedeli čo ďalej. No naše kroky a nezmyselná orientácia nás povodila po zaujímavých miestach a občas nám pripomínala aj kam sme mali pôvodne ísť.

Szabadság híd

Most Slobody

Hneď neďaleko veľkej tržnice sa nachádza most slobody (Szabadság híd), ktorý pochádza z konca 19. storočia a bol pôvodne známy ako Most Františka Jozefa. Pokrstený bol samotným cisárom a štýl jeho konštrukcie sa podobá stavbe Eiffelovej veže. Pod týmto mostom dosahuje Dunaj najväčšej hĺbky na územi Budapešti. Dodnes je zachovaný v pôvodnej podobe, vrátane výzdoby a sôch. Dnes je uzavretý pre akúkoľvek dopravu, ale peši sa tu dá príjemne poprechádzať, a keď Vás nechytia policajti, tak aj zaujímavé fotky z konštrukcie si môžete spraviť. Odporúčam si so sebou tam zobrať nejaké kafé, smoothie či iný nápoj a povegetiť si.

Szabadság híd

Chceli sme sa vybrať ďalej, no zastihla nás prietrž mračien a zahnala nás do najbližšieho podniku na dobrú hodinku a pol. Aspoň nejaký oddych, pred celodenným blúdením po meste.

Patrik Knirsch

Bezcieľne popri Dunaji

Nasledujúcim cieľom bola promenáda popri Dunaji smerom k parlamentu, ale orientačný nezmysel trochu zlyhal a pobrali sme sa opačným smerom, čo sme si po chvíli uvedomili. Promenáda je dostatočne dlhá aj na pol dňovú vychádzku s rôznymi oddychovými zostupmi priamo k Dunaju cez prístav. Len škoda, že maďari sú doslova prasce. Hovno na lavičke, črepy kam sa pozrieš a ani do Dunaja sa nedá vstúpiť ovlažením si nôh, pretože hneď zo začiatku sa tiež všade nachádzajú črepiny z fliaš . Navonok síce Budapešť pôsobí čisto, kým si človek tieto detaily nezačne uvedomovať.

Budapešť
Budapešť
Budapešť
Budapešť
Budapešť

Po približne 3km sme narazili na zvláštny pamätník venovaný pamiatke budapeštianskych židov. Umelecké dielo v podobe párov dámskych, pánskych, detských bronzových topánok vzniklo ako spomienka na židov, ktorí boli počas 2. svetovej vojny postrieľaní a nahádzaní do vody. Ak chcete tento pamätník navštíviť, nachádza sa na nábreží Dunaja rovno pod parlamentnou knižnicou (Országgyűlési Könyvtár).

Budapešť

Keď už sme sa tu nachádzali, samozrejme naše kroky viedli k majestátnej budove parlamentu, parlamentnej knižnici či samotnej čestnej stráži. Stáť na slnku (31ºC v tieni) nepohnute čo i len pol hodinu je istota na kolaps. Takisto sa tu dá vegetiť v tieni budov či beztrestne sa ovlažiť v neďalekej fontáne.

Budapešť
Budapešť
Budapešť
Budapešť
Budapešť
Budapešť

Kebab je všade

Hlad nás už gniavil a v tejto časti mesta sme nevideli nič zmysluplné, kde by sa dalo najesť a tak naše kroky viedli niekam do útrob mesta s tým, že Dunaj nechávame za chrbtom. Sami nevieme kadiaľ blúdime, až nakoniec objavujeme tureckú reštauráciu na Báthory utca, neďaleko hlavného ťahu na Bajcsy-Zsilinszky. Táto turecká reštaurácia nám pripomína že sme mali letieť do Istanbulu (i veľký nápis za pultom nám to pripomína) a ochutnať tam ayran. No tu ho majú tiež a tak neváhame ani chvíľu a objednávame si kebab s ayranom.

Budapešť
Budapešť

Jedno z najväčších kín v Európe

Dostatočne posilnení a odhodlaní sa vyberáme smerom k nášmu ubytovaniu. No nečakáme nástrahy aké nám mesto postavilo do cesty! V parku Erzsébet tér sa pridávame k ostatku osadenstva, vyzúvame sandále a ochladzujeme v ďalšej fontáne. Takto sme tu boli schopní zotrvať až do večera a nič nám nechýbalo ku šťastiu. Navyše neďaleko tzv. “Fashion street” a nebolo nám viac treba.

Cestou domov navštevujeme kvôli toalete miestne kino PUSKIN. Až neskôr sa dozvedám, že je to jedno z najpozoruhodnejších kín v Budapešti a kedysi jedno z najväčších kín v Európe a premieta sa tu už od roku 1926. Neskoro večer dochádzame na našu ubytovňu a so štatistikou prejdených niečo cez 16km odpadávame do postelí, aby sme sa ráno stihli kompletne pobaliť a ešte na rýchlo vyraziť do mesta.

Budapešť
Budapešť
Budapešť
Budapešť
Budapešť
Budapešť
Budapešť

Posledný deň v Budapešti sa snažíme využiť ako sa dá a tak naše kroky znova smerujú k Veľkej tržnici, len inými ulicami a dobre robíme. Neskoré raňajky dávame v medzinárodnej sieti CoffeeShop Company a veľmi skorý obed v schovanej “polievkárni”. A že tie polievky sú vynikajúce za smiešnych 490 HUF.

Budapešť
Budapešť
Budapešť

A domov

Ešte prechádzka znova cez most Slobody, obed v ďalšej tureckej reštaurácii, ktorá nám svojim názvom znova pripomenula kam sme mali mieriť na dovolenku a hor sa domov na autobus. Nachádzame aj milú a malú zmrzlináreň, ktorá vyrába levanduľovú zmrzlinu. No nedajte si!

Budapešť
Budapešť
Budapešť
Istanbul Kebab
Budapešť
Budapešť
Budapešť
Autobus

Napriek niektorým negatívam určite sem znova zavítame. Ak rátam náklady na pobyt, spiatočný lístok na autobus so StudentAgency stojí 16€ a za ubytovanie sme dali 22€/os/2 noci. Za takúto sumu sa návšteva tejto metropoly určite oplatí.

Prečítaj si ďalšie články

Z Urban Marketu

December v Bratislave

Doslova neznášam davy ľudí, aj keď nie sa vždy tomu dá vyhnúť. Na Vianočné trhy na Hlavnom námesti nechodím a snažím sa tomu vyhnúť. Každý rok je to o tom istom. Našťastie tento rok aspoň tomu dali nejakú podobu a predajné stánky boli zosúladené. Síce som tam bol, ale iba som tadiaľ prechádzal. Ale existujú…

Dlhá noc múzeí Viedeň

Noc múzeí vo Viedni

Na Slovensku a vo väčšine európskych krajín sa Európska Noc múzeí koná každoročne na jar. Rakúsko sa do tejto akcie nezapája, pretože má svoju akciu: Lange Nacht der Museen. A tento rok to už je 20. ročník!

Salina Turda,

Tour de Romania 2016 (7.diel): Salina Turda

Vo veľkom očakávaní všetci vstávame už o 08:00 ráno, narýchlo dávame rannú hygienu, balíme veci a hurá do Salina Turda. Už so samotných záberov sme boli uveličení a veľmi dúfame že to bude tak aj naživo. Obliekame jesennú výstroj, kupujeme vstupenky pre všetkých za smiešnych 16,-€ a vrháme sa do útrob bane.

biela_noc

Biela noc 2020: Christmas Edition

Aspoň nejaká dobrá správa v dobe pandémiovej. Po minulé roky, bola akcia Biela noc natesnená len do jediného víkendu, čo znamenalo veľké množstvo ľudí v meste od zotmenia až do polnoci. Tento rok si môžeš vďaka pandémii pozrieť svetelné inštalácie každý deň až do Vianoc.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram