Skip to content

Odlietame do Arménska

CK Knirsch 22. augusta 2021

Približná doba čítania: 8 minút

Po vyše roku od prepuknutia pandémie COVID-19 sme sa rozhodli vycestovať do pre nás neznámej krajiny. Letenky do Arménska sme zakúpili ihneď, len čo letecká spoločnosť WizzAir oznámila spustenie novej linky medzi Viedňou a Jerevanom od 07/2021. Letenky v čase kúpy boli na leto vo veľmi priaznivej cene. Spiatočná letenka vychádzala bez pár centov, necelých 50,- €. Takže, prečo nie?

Príprava na cestu: Takmer rutina

Do poslednej chvíle sme vôbec netušili, či vôbec odletíme. Pandemická situácia bola všeljaká a nariadenia sa menili z týždňa na týždeň. Navyše, získať informácie o tom, aké pravidlá sú platné pre vstup do Arménska, tiež nebola ľahká úloha. Finálne rozhodnutie, či odletíme, padlo len dva dni pred odletom.

Všetky papiere a potvrdenia pripravené a vytlačené. Aplikácia GreenPass nainštalovaná so všetkými QR kódmi o zaočkovaní celej posádky, check-in vykonaný a lístok na autobus na letisko Schwechat zakúpený. Veľmi nás potešilo, že aplikácia od Slovak Lines (ktorú sme nepoužili vyše roka) konečne podporuje export lístkov do peňaženky v iOS. Takto máme všetko len v mobilnom telefóne: lístky na autobus, letenky, ale aj potvrdenia ubytovaní z Booking.com.

Všetci pobalení len do príručnej batožiny, môžeme vyštartovať na 2-týždňove dobrodružstvo do Arménska.

Odlet do Arménska

To, že určite potrebujeme potvrdenie o očkovaní, alebo test sa presviedčame už na Autobusovej stanici Mlynské Nivy, bez čoho vás nepustia vôbec do autobusu. Kontrola je iba veľmi povrchná a zbežná a vôbec nekontrolujú či je potvrdenie platné.

Na veľké prekvapenie, pre vstup na letisko Schwechat nikto od nás nevyžaduje žiadne potvrdenie. Pasovú kontrolu prechádzame pomocou automatu na biometrické pasy a bezpečnostná kontrola sa zaoberá iba obsahom batožiny.

Už sme si nejako zvykli, že low costové aerolinky vždy majú nejakú meškanie. Ani tento let nie je výnimkou. 30 minútové odloženie odletu je úplne v poriadku. Najmä, keď samotný let trvá 3 hodiny a navyše k tomu musíme prirátať ďalšie 2 hodiny v mieste cieľa kvôli časovému posunu.

Napriek tomu, že lietadlo je takmer plné, cestuje s nami veľmi málo turistov. Väčšinu pasažierov tvoria občania Arménska a Iránu. Asi pracujú v Európe a je čas na návštevu domovskej krajiny.

Prílet na medzinárodné letisko Zvartnots

Prvé, čo nás prekvapuje, je vonkajšia teplota. Vonku už je tma 21:15, letisko Zvartnots leží v nadmorskej výške takmer 900 metrov nad morom, ale i tak je tu takmer 28 stupňov. Denné teploty tu stúpajú niekde k 35 °C.

Pasová kontrola prebehne obligátne: pár otázok typu, odkiaľ sme prileteli, účel cesty, koľko dní strávime v Arménsku a už máme v pasoch pečiatky a môžme ísť. Tesne pred východom z letiska prebieha dôsledná kontrola testov na COVID, či preukazov potvrdzujúcich zaočkovanie. Porovnávajú sa údaje s pasom a QR kód, ak sa im nezdá, overujú priamo online. Nie je problém ani s QR kódmi platnými v EÚ. S menším zádrhelom sme konečne vonku z letiska a hľadáme tabuľku s menom pre náš odvoz na ubytovanie.

Presun z letiska Zvartnots do Jerevanu

Na presun z letiska môžeš využiť viacero foriem prepravy. Buď využiješ verejnú dopravu, a tá ťa prepraví do centra Jerevanu vzdialeného 12 kilometrov za 20 minút v cene asi 50 centov. Môžeš si zobrať aj taxi, ktorý by ťa mal vyjsť približne 3,- €. Neurobíš určite zle, ak si vopred už nainštaluješ aplikáciu Yandex (obdoba UBER) a budeš hneď vedieť vopred cenu.

My využívame tretiu možnosť. Za príplatok k ubytovaniu (za cenu taxislužby), nás čakajú dvaja šoféri aby nás odviedli až pred nami objednané ubytovanie. Nechápeme, prečo sú dvaja a rovno dve autá, keďže sme len traja. Anglicky veľmi nerozumejú a naša ruština, ktorou sa vieme ako tak dohovoriť, je na úrovni…. nooo …. naposledy sme sa ju učili ešte v roku 1988 a zopár krát použili na našej návšteve Gruzínska. A z arménčiny nechytáme vôbec nič – ani jazyk ani písmo.

Nakoniec to nejako rukami, nohami vysvetlíme. Je pravda, že sme si objednali dve izby, ale tie neobsadíme úplne, čiže nepríde nás viac a naozaj sme len traja a bohate nám postačuje jedno auto, čo je nejaký starší, asi 15-ročný model mercedesu v plnej výbave.

Ubytovanie v Jerevane

Ubytovanie Aram Guest House sa nachádza v širšom centre mesta, neďaleko parku s vrchom Tsitsernakaberd. Jedná sa o viacposchodový rodinný dom v bočnej uličke. Takto máme kľud od ruchu z ulice. Samotný dom určite zažil určite lepšie časy, ale všetko je čisté a vraj máme z balkóna aj výhľad na horu Ararat, ale to sa presvedčíme až ráno.

Čo zisťujeme naprieč všetkými ubytovaniami pri cestovaní celým Arménskom je, že Arméni majú záľubu, či úchylku vo veľmi mäkkých matracoh a navyše pružinových. To znamená, že spíš ako vo vani a väčšinou tie pružiny cítiš. Na druhej strane, nemôžme si veľmi sťažovať pri cene 10€/osoba/noc aj s raňajkami.

Jedlo v Arménsku je čerstvé, vynikajúce a lacné

Ešte v tú noc vyrážame do blízkej reštaurácie Genatsvale Pandok na neskorú večeru. Niektoré jedlá nám pripomínajú gruzínsku kuchyňu, ako také chačapuri či khinkali, ale niektoré vôbec nepoznáme. Vôbec nevadí. Budeme tu najbližších 14-dní, tak sa vrháme do jedla po hlave a objednávame polievky Lobio a Kharcho a nám známe chačapuri. K tomu nesmie chýbať minerálka Borjomi a aj poháre miestneho vína.

Pamätník arménskej genocídy

Spokojní a totálne plní rozmýšľame čo s načatým večerom. Síce je už polnoc, ale pre nás je stále o dve hodiny menej. Pozeráme do mapy a zisťujeme že približne 2 kilometre od nás je veľký park a na ňom oficiálny pamätník arménskej genocídy. Ak nevieš o čo ide, doplň si vedomosti o tomto významnom a smutnom míľniku v histórii. A aj keď sa genocída odohrala pred viac ako 100 rokmi stále sa to dotýka väčšiny Arménov.

Pokračovanie nabudúce

Zajtra potrebujem vybaviť pár vecí, ako vyzdvihnúť si z požičovne auto, vybaviť miestnu SIM kartu, vybrať hotovosť a trochu získať viac informácii o Arménsku. Tie si povieme v ďalšej časti.

Verejná doprava v Arménsku
Musíme sa prepraviť zajtra do mesta verejnou dopravu. Autobusy to asi nebudú. Z tohto vôbec nič nevieme prečítať, okrem číslovky.

Prečítaj si ďalšie články

Prometheus cave, Georgia

Jaskyne v blízkosti Kutaisi

Najbližšie dni v Kutaisi chceme naplno využiť výletmi do blízkeho okolia. Jedným z takýchto výletov je návšteva jaskýň nachádzajúce sa asi 20km severne od Kutaisi.

Gjumri, Arménsko

Gyumri: druhé najväčšie mesto Arménska

Ako sa nám kráti putovanie Arménskom, máme ešte v hľadáčiku jednu „mega“ atrakciu. Práve táto atrakcia nie je tiež jednoducho verejnosti prístupná. Po skúsenosti s návštevou Náhorného Karabachu sa už nechceme spoliehať na informácie z internetu, že stačí pre vstup uplatiť strážnika. Preto radšej ráno voláme pre informácie na Ministerstvo hospodárstva Arménskej republiky na odbor…

Svaneti

Tetnuldi: Neobjavený lyžiarsky raj

Jedná jediná veľká chyba celého výletu. Nezobrali sme si lyže! Dokonca ani vrecia na spúšťanie sa. O dôvod navyše sa vrátiť späť do Gruzínska. Neuveríš čo sme objavili!

india_00

India: Nezverejnené komentované fotky

Konečne vybaľujeme aj moju zrkadlovku z batoha a s očakávaním zasúvame SD kartu do počítača. Aj sami sme v očakávaní, čo sme vlastne nafotili. Fotky, ktoré ste doteraz videli boli nafotené len z iPhone 6. Zrkadlovku sme nie vždy mohol vytiahnúť, dokonca sme ju museli na niektorých miestach i odložiť do úschovne. Dúfam, že si…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram