Skip to content

Po tretí krát do Sarajeva

CK Knirsch 18. mája 2018

Približná doba čítania: 12 minút

Aj keď v Sarajeve sme boli už dva krát, toto mesto má svoju atmosféru a akonáhle ho raz navštíviš, budeš chcieť sa sem vrátiť znova. Je takou vstupnou bránou do Orientu. Preto padla vhod žiadosť, či by sme dvom blondínam s rodinami nešli robiť sprievod a navyše sme mali u leteckej spoločnosti WizzAir zostatkový kredit, vďaka čomu sme mali spiatočnú letenku zadarmo.

Vyrážame do Budapešti

Jednalo sa znova o predĺžený weekend s odletom v piatok poobede z Budapešti a s návratom pondelok večer. Už do Budapešti sme sa vybrali ráno, aby sme narýchlo mali niečo aj z tohto mesta. Cesta ubehla bezproblémovo a po dvoch hodinách parkujeme už v centre mesta neďaleko “Nagyvásárcsarnok“, čo je jedným z miest ktoré v Budapešti musíš vidieť. Mierime na poschodie, kde podávajú vychýrené langoše. Tie maďarské na rozdiel od slovenských sa odlišujú aj tým, že pridávajú do cesta zemiaky. Navyše sa nemusíš obmedziť na oblohou ako u nás, ktorá pozostáva väčšinou len z cesnaku, smotany či syra. Vyber si na langoš šunku, klobásu, papriku, šalát, paradajky, parmazán alebo prípadne na sladko. Takáto jedná porcia ťa bohate zasýti, najmä keď to zaleješ pivom.

Ešte sa na rýchlo prejdeme po blízkom moste Slobody a potom musíme pokračovať ďalej na letisko. Maj dostatočnú časovú rezervu, lebo letisko je vzdialené 21km a cesta ti môže trvať kľudne aj hodinu.

Touto formou by sme sa chceli poďakovať aj neznámemu mužovi, ktorý žije v Dunajskej Strede a zaplatil za nás parkovné a nechcel od nás zobrať adekvátnu sumu v eurách. Totiž parkovné sa nedalo zaplatiť kartou, iba hotovosťou a potrebný obnos sme už nemali.

Budapešť

Odlietame

Naše auta parkujeme na najlacnejšom parkovisku pri letisku, odkiaľ to už je pár minút pešo. Našťastie sa nekonala dlhočizná rada cez celú halu na Security check, ako pri našom poslednom odlete do Bukurešti. Prejdeme teda ešte aj povinnou pasovou kontrolou a máme ešte hodinu času, ktorú trávime na streche Terminálu 2A. Odtiaľto si príjemne popíjame a sledujeme zhon na letisku okolo lietadiel.

na streche letiska

Samotný let do Sarajeva je ultra krátky. Síce sa uvádza hodinový let, ale je podstatne kratší. Po odlepení od zeme a dvoch minútach stúpania do oblakov, kedy vyhotovíme zopár fotiek, si púšťame seriál, že si pozrieme aspoň dva, a možno aj tri 20 minút dlhé diely. Na prekvapenie, uprostred druhého dielu začíname klesať. Odtrhávame sa od sledovania seriálu a pozorujeme nádhernú prírodu Bosny a Hercegoviny. I samotné pristátie je zážitkom. Na letisko klesáš pomedzi zelené kopce a po dosadnutí na zem sleduješ ako domáci pri letisku hrajú futbal, opekajú alebo grilujú jahňa. A to len pár metrov od pristávacej dráhy, ihneď za ochranným plotom.

Presun do Sarajeva

Letisko v Sarajeve je podstatne menšie, ako to naše bratislavské. Asi by sme ho prirovnali k tomu v Niš, a to je fakt prťavé. Má napríklad iba 4 brány pre odlety. Znova povinná pasová kontrola, vyzdvihnutie konvertibilných mariek a môžme sadnúť na autobus. Na ten ani nemusíš dlho čakať. Odchody a príchody na letisko majú zosúladené s príletmi a odletmi lietadiel. Kyvadlovú dopravu priamo až do centra mesta k starému bazáru “Baščaršija” zabezpečuje Centrotrans, čo je nejaká odnož Eurolines. Cena lístka je 5 mariek, ktorú zaplatíš u šoféra a viac ťa nemusí trápiť. Vystupuješ, až keď zbadáš studňu, ktorá je na všetkých fotkách Sarajeva.

Konvertibilná marka

Zaujímavosťou tejto meny je to, že ma fixný kurz – 1,- € : 1,95583 BAM. Takže máš úplne jedno kde si zameníš peniaze. Jedine poplatok ťa môže trápiť. Vďaka fixnému kurzu nie je problém platiť ani priamo na trhu či v obchodoch. Vtedy je zaokrúhleny kurz 2 BAM = 1 €.

Ubytovanie

To sme si zabezpečili vopred cez booking.com a to priamo v centre mesta asi 100m od Baščaršija za priemernú cenu 9.70,- €/osoba/noc. Na žiaden luxus si nepotrpíme, skôr sa nám jedná o to, aby sme sa mali kde vyspať, osprchovať a nebolo to ďaleko. Na ubytovaní, v prípade predĺžených weekendov, trávime minimum času. Toto ubytovanie sme síce chvíľu hľadali, pretože nikde nebola žiadna navigačná tabuľa, ale stačilo sa opýtať v okolitých kaviarňach a ihneď nás správne odnavigovali. Ubytovanie je zastrčené od hlavnej ulice, ale zato máme kľud a luxusný výhľad z izby. 3 a viac hviezdičkové hotely síce tiež nie sú v Sarajeve drahé, ale chceli sme byť čo najbližšie k centru mesta a zbytočne sa nepresúvať hromadnou dopravou. Ak budeš ubytovaný v centre mesta, všade si zachvíľu pešo.

Za tú cenu, je to luxusný výhľad

Po hlave do centra Sarajeva

V historickom centre mesta ti stačia dve hodinky pre zorientovanie aby si nezablúdil. Aj tak ťa najviac uchvátia uličky v moslimskej časti a drvivá väčšina ústi pri fontáne. Prípadne sa vydaj po ulici Sarači. Na jej konci nájdeš na zemi znak predstavujúci spolunažívanie dvoch odlišných kultúr a prejdeš do európskej časti pokračovaním ulicou Ferhadija. Na konci ulici zas nájdeš večnú vatru, vojenský pamätník, ako spomienku na obete druhej svetovej vojny.

Sarajevo
Symbolická hranica ktorá delí moslimskú a európsku časť.

Na tejto ulici stojí za zmienku mestská tržnica, kde nájdeš vychýrený pršút, či množstvo balkánskych syrov. Neboj sa ochutnať výrobky priamo u miestnych obchodníkov, kým ich všetkých obehneš budeš aj najedený. Pršút ti ochotne aj vákuovo zabalia, aby si si ho mohol zobrať aj domov. Len o pár metrov ďalej sa nachádza Katedrála Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. Túto katedrálu navštívil pápež Ján Pavol II v roku 1997.

Sarajevo
Mäsožravci budú v tejto mestskej tržnici vo vytržení
Sarajevo

Medzi týmito vyššie spomenutými budovami o jednu ulicu smerom na Sever (Mula Mustafe Bašeskije), je zas klasický potravinový trh, kde nájdeš nepreberné množstvo ovocia a zeleniny za zlomok ceny oproti našim.

Sarajevo

Po moslimskej časti Sarajeva sa túlaj do sýtosti, objavuj skryté zákutia, skúšaj podniky, nechaj sa ostrihať a oholiť, kŕm holuby, zjednávaj ceny v obchodíkoch, najedz sa do sýtosti čevapi alebo pleskavice, ktorá tu je za pár drobných. Nezabudni si vychutnať ich klasickú kávu a neboj sa si vypýtať k tomu aj vodnú fajku – šišu. Ak sa tu ocitneš mimo obdobia ramadánu, je k dispozícii aj pivo či rakija, inak je potom dostupná iba v európskej časti.

Trochu ďalej od centra

Keď si sa oboznámili už ako tak s centrom mesta, začneš sa obzerať, čo ti môže Sarajevo ešte ponúknuť. Je toho naozaj dosť, môžeš sa inšpirovať aj ďalšou našou návštevou. Len pár metrov od Baščaršija si môžeš užiť vyhliadku na mesto. Vydaj sa hore kopcom po ulici Kovači a cintorín potom obchádzaj tak, aby si ho mal po ľavej ruke až sa dostaneš k žltej bašte. Odtiaľto si môžeš vychutnať výhľad na mesto. Len 50m ďalej sa nachádza Cafe Kamerija, kde si v horúcom počasí oddýchneš v tieni a tiež s úžasným výhľadom. Odporúčame sem zájsť aj po západe slnka.

Prejdi aj cez rieku Miljacka po moste Latinski, ktorý je jedným z najstarších mostov v Sarajeve. V blízkosti tohto miesta bol v roku 1914 zavraždený cisár František Ferdinand, čím sa spustili udalosti, ktoré viedli k 1. svetovej vojne. V tejto časti mesta sa nachádza aj Sarajevský pivovar s múzeom a blízkou pivnicou. Práve v pivnici môžeš ochutnať nefiltrované pivo Sarajevsko, ktoré sa tu vyrába už od roku 1864.

Novo otvorená lanovka

Určite sme mali v pláne navštíviť aj bývalú olympijskú bobovú dráhu ktorá sa nachádza približne 30km za mestom. Hľadali sme ako sa sem dostať verejnou dopravou, ale našli sme len dva spoje denne a nechceli sme zabiť celý jeden deň touto návštevou. Už sme to chceli vzdať, ale zaujala nás lanovka nad mestom, ktorá sa tu nenachádzala pri našich predchádzajúcich návštevách. Zapli sme internet a pustili sa do zisťovania.

Sarajevo

Mali sme asi extrémne šťastie, pretože Sarajevo kedysi lanovku malo (26 rokov dozadu) a je tomu mesiac, čo otvorili úplne novú. Tá vedie do neďalekého pohoria Trebević. A práve neďaleko cieľovej stanice lanovky je štart bývalej bobovej dráhy. A bolo rozhodnuté. Spodná stanica sa nachádza len pár metrov od Sarajevského pivovaru a navigačné tabule ťa sem dovedú. Radšej sa sem vydaj doobeda, pretože keď sme okolo obeda zišli dole, tak na lanovku bola rada, tak na 2 – 3 hodiny.

Sarajevo

Spiatočný lístok na lanovku stojí 10,- € a za 7 minút budeš hore. Zo samotnej lanovky budeš mať tiež nádherné výhľady na mesto. Ak máš dostatok času, kúp si iba jednosmerný lístok a daj si vychádzku popri dráhe dole kopcom až do Sarajeva. Nemalo by ti to trvať viac, ako dve hodiny.

Sarajevo

Po samotnej bobovej dráhe sa môžeš prechádzať na vlastnú zodpovednosť do sýtosti. Pomaly rozpadávajúcu a chátrajúcu dráhu zdobia dnes grafitti a ponúkajú uprostred lesa priestor na vytvorenie nádherných fotografií. Prechádzkou získaš predstavu aká je táto drahá veľká. Kedysi sa jednalo o najstrmejšiu a najrýchlejšiu bobovú dráhu, kde pretekári dosahovali rýchlosť až 130km/h. Dnes sa občas na nej premávajú na bicykloch či motorkách.

Tento rok ešte jedna návšteva

Sarajevo má vždy čo ponúknuť a radi sa sem budete vraciať. My máme naplánovanú tento rok ešte jednu návštevu uprostred leta, tentoraz zakúpenými letenkami z Viedne do Tuzly odkiaľ chodí pravidelne autobus a po troch hodinách jazdy sa znovu ocitneš pred bránou do Orientu.

1 Comments

  1. […] nie je problém sa ubytovať priamo v centre mesta alebo kúsok mimo do 10,-€ / osoba / noc. Naše minulé ubytovanie teraz nebolo voľné, tak sme si zvolili trochu v kopci 400m vzdialené od Baščaršija Guest […]Prečítaj si ďalšie články

Nemocnica v podzemí, Budapešť

Skryté perly v Budapešti (časť druhá)

Stránka Atlas Obscura nám pre Budapešť ponúkla neúrekom možností o ktorých sme v živote nepočuli. Bol to ten správny podnet opäť navštíviť metropolu Maďarska.

Podzemné mesto

Tour de Romania 2016 (5.diel): Objavili sme fungujúce podzemné mesto

Tento lacný hotel musíme využiť naplno a tak dávame aj raňajky v podobe omeliet v rôznych kombináciách (bez ničoho, so šunkou, so syrom,…) s kávou k tomu. Podávajú tu neskutočne veľké porcie, ktoré máme problém zjesť a na osobu si za to vypýtajú po prepočte 1.4,- €!

Kolobežkosplav

Otestovali sme na vlastnej koži kolobežkosplav

Náš kolega, ktorý bol iniciátorom skúšobnej prevádzky požičovne kolobežiek Kostka ukecal kolegyňu na tento event s tým, že všetko je v pohode. Či už 13km presun na kolobežkách do Hainburgu (z ktorého sa vykľulo 15km) a následný splav po hlavnom toku druhej najdlhšej Európskej rieky po Dunaji. Stretnutie bolo naplánované v Karloveskej zátoke o 17.00…

Cesta je cieľ

Aj cesta domov patrí k dovolenke

Často si všímame ľudí, ktorí sa ženú do cieľa svojej dovolenky a takisto aj naspäť domov. To veľmi badať hlavne so začiatkom letných mesiacov kde média informujú o strašných situáciach na ceste do Chorvátska. Nechápeme ľudí, kde sa tak ženú a prečo si cestu nerozdelia, či sa nezastavia niekde po ceste. Však určite po ceste…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.