Skip to content

Nekropola Shah-i-Zinda

Alej mauzóleí je rad veľkolepých palácových hrobiek.

Približná doba čítania: 2 minúty

Shah-I-Zinda je jedným z najstarších a najdlhšie fungujúcich príkladov nepretržite budovaného historického miesta na svete.

Bola založená s jedinou náboženskou pamiatkou pred viac ako 1 000 rokmi. V priebehu nasledujúcich storočí, približne od 11. storočia do 19. storočia, boli priebežne pridávané rôzne chrámy, mauzóleá a budovy. Výsledkom je fascinujúci prierez rôznymi architektonickými štýlmi, metódami a dekoratívnym remeslom, ako sa menili počas tisícročnej práce.

Shah-i-Zinda

Komplex bol založený na označenie legendárneho miesta, kde bol podľa mytológie pochovaný Mohamedov bratranec Kusám ibn Abbás. Ako väčšina legiend, aj tento príbeh pretrval v čase, ale je vzácnejšie, aby takéto historické miesta vydržali tak dlho, cez stáročia vojen a počasia, vývoja a expanzie.

V skutočnosti to môžu byť rozsiahle doplnenia a prestavby, vďaka ktorým si toto miesto zachovalo posvätnosť a úctu. Vďaka tomu a skutočnosti, že Shah-I-Zinda je nekropolou, kde sú uložené pozostatky mnohých známych aj neznámych ľudí, sa rôzne stavby udržali tak dlho neporušené. Táto úcta k existujúcim stavbám a neustále zdokonaľovanie budov viedli k zaujímavému viacstupňovému dizajnu, kde sa medzi schodiskami, oblúkmi a prašnými cestami prelínajú vrstvy histórie a architektúry.

Shah-i-Zinda

Jedno storočie sa v Shah-I-Zinda prelína s druhým v priebehu niekoľkých krokov. Kombinácia posvätnej pôdy a neustáleho zdokonaľovania umožnila tomuto neustále sa rozširujúcemu komplexu zostať sviežim a živým v očiach občanov aj vlády, čo umožnilo jeho zachovanie a ochranu v priebehu rokov.

Uzbekistan ponúka ďalšie miesta

Uzbekistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Oʻzbekiston
Hlavné mesto: Taškent
Úradné jazyky: uzbečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 448978 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: uzbeský son
Kód meny: UZS
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR UZS
Medzinárodný kód krajiny: UZB
Internetová doména: .uz
Predvoľba telefónneho čísla: +998

Blízke miesta do +/- 300km