Skip to content

Nepreniknuteľný močiar

Rozbahnená krajina okolo veľkej časti toku Bieleho Nílu v Južnom Sudáne tvorí najväčší močiar sveta. Jedná sa o rozsiahle mokradiny, v ktorých rastú šachory (používané na výrobu papyrusu), vodné trávy, hyacinty a ďalšie rastliny v trsoch, takže vytvárajú obrovskú nepreniknuteľnú bariéru.

Veľkosť močiaru sa líši podľa toho, či je práve obdobie sucha či dažďov, môže sa však rozrásť až na 130 000 km², čo je zhruba rozloha územia Česka a Slovenska dohromady. Na niektorých ostrovoch tvorených vegetáciou vznikli plávajúce dediny, z ktorých najväčší má na dĺžku 29 kilometrov. V miestach s nižšou vodou sa vyskytujú hrochy a krokodíly a v období sťahovania vtákov sem zavíta až 400 druhov operencov.

South Suddan

Celý močiar funguje ako obrovská žinka nasávajúca dažďovú vodu a vodu, ktorá sem priteká z Viktóriinho jazera v susediacej Ugande. Biodiverzita tohto miesta je zlou správou pre lodnú dopravu. Padlo už niekoľko návrhov, aby boli v miestnej vegetácii prerezané kanály umožňujúce plavbu lodiam. Kvôli narušeniu ekosystému a nutnému presídleniu obyvateľov plávajúcich dedín od nich však bolo vždy upustené.

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

Ez Zeraf Game Reserve, South Sudan
8.38178768029,30.7120023
Stiahni si KML súbor
Južný Sudán - Krátke info

South Sudan
Miestny názov: South Sudan
Hlavné mesto: Juba
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 9. júla 2011
Rozloha: 619745 km²
Mena: juhosudánska libra
Kód meny: SSP
Kurz (za 1 € dostaneš): 460.965 SSP
Medzinárodný kód krajiny: SS
Internetová doména: .ss
Predvoľba telefónneho čísla: +249