Skip to content

Za jeden deň cez Západnú Saharu

CK Knirsch 21. marca 2023

Približná doba čítania: 7 minút

Dnes je plánom prejsť Západnú Saharu z Dakhla popri pobreží až do viac ako 600 kilometrov mesta Tarfaya. Mesto je približne na polceste medzi Dakhla a Agadir, kde musíme už minimálne za dva dni byť. Navigácia ukazuje, že cesta bude trvať niečo cez 7 hodín a preto je plánom vyraziť skoro ráno, aby sme ešte zo samotného dňa niečo mali.

Rôzne pojmy skorého rána

Keď sa povie u nás skoro ráno, je približne niečo medzi 6:00 – 7:00, lenže to absolútne neplatí pre Maroko. Už v roku 2018 vydali nariadenie, že po celý rok bude letný čas, čiže UTC+01:00. To znamená, že v zime oproti Slovensku tu nie je žiaden časový posun. Na druhej strane, v zimnom období tu slnko vychádza dosť neskoro, tesne pred 09:00.

Tomuto času je prispôsobený aj samotný život v krajine. Absolútne nehrozí, že o siedmej ráno si dáte kávu. Keď vyjdete von na ulicu, mesto je absolútne tiché. Ako u nás asi o 04:00 ráno. Všade tma, všetko pozatvárané, ulice prázdne a kde tam začínajú jedine pekári jazdiť. Nič iné nám neostáva, len nechať kľúče od izieb na recepcii a bez kávy vyraziť na cestu.

Kto funguje nonstop, sú stále prítomné policajné kontroly na vjazdoch/výjazdoch z mesta a čerpacie stanice. Jedine tu sa vieme dopracovať k rannej dávke kofeínu a čerstvým croisantom. Croisanty vykúpime absolútne všetky, však sú ešte teplé priamo z pekárne. Takto posilnení vyrážame do tmy.

čerpacia stanica
Ráno na čerpacej stanici. Každý potrebujeme rannú dávku kofeínu.

Cesta ubieha rýchlejšie

Ešte prvých 50 kilometrov od Dakhla sa nachádzajú odrazky popri ceste, čo pomáha jazdou naprieč púšťou v absolútnej tme, ale i tie sa potom stratia. Našťastie sa začína brieždiť a začíname vnímať v zakúrených autách okolitú krajinu. Presne na 08:48 máme aj nastavený alarm. Presne o tomto čase vychádza slnko.

Ráno na púšti
Ešte sa len brieždi

Tu nie je absolútne žiaden problém kdekoľvek zastaviť. Ste videní už z diaľky a premávka je veľmi riedka. Akonáhle zaznie alarm, zastavujeme autá a užívame si východ slnka uprostred krajiny nikoho. Len z áut sa nám veľmi nechce. Sú asi 2 °C, ale čím viac sa Slnko derie nad obzor, tým rýchlejšie stúpa teplota.

Ráno na púšti
Východ slnka uprostred ničoho je nezabudnuteľný

Motorest, ktorý nenájdete na mapách

Až po vyše troch hodinách narážame na prvý motorest, kde si môžeme dať plnohodnotné raňajky. Je to presne ten istý motorest, v ktorom sme sa zastavovali smerom na juh. Tu si človek veľmi nevyberie, v ktorom motoreste zastaví. Je len jeden. A vieme že ďalšie možné občerstvenie je možné za ďalších 150 kilometrov. Objednáme si obľúbenú matishu s čajom, zaplatíme za 9 osôb necelých sedem euro a môžme vyraziť ďalej.

Veterné farmy

Na kávu sa na chvíľu zastavujeme vo vojenskom meste Boujdour (znova to isté, čo pred pár dňami opačným smerom) a začíname míňať veterné elektrárne za mestom. Nachádzajú sa tu aj solárne fotovaltické elektrárne, ale k tým sa nedostaneme. Za to k obrovským vrtuliam sa nie je absolútny žiaden problém sa dostať. Stačí zísť z diaľnice kdekoľvek a zamieriť si to k obrovským vrtuliam. Je ich nepredstaviteľné množstvo, až kam oko dohliadne. Keď pozeráme do mapy, tieto farmy sa tiahnú ešte dobrých 10 kilometrov smerom do púšte. Tieto plochy nie sú vhodné asi na nič iné. Takto má aspoň blízke mesto lacnú a ekologickú elektrinu. Vietor tu od oceánu fúka neustále.

Zakázané odbočenia

Ako sme už spomínali niekoľko krát, pri každom meste či dôležitejšej križovatke sa nachádza niekoľko policajných kontrol. Áno, to sa znova opakuje pri neoficiálnom hlavnom meste Západnej Sahary: Laâyoune. Mimoriadna kontrola sa nachádza na odbočke na národnú cestu č. . Tá totiž vedie z Laâyoune do Guelta Zemmur. Väčšine to asi nič nehovorí, ale táto cesta je prísne strážená a je sem zakázaný vjazd civilistom a turistom už dvojnásobne. Diaľnica dlhá len 259 kilometrov totiž vedie cez Boucraa (najväčšie bane a zásoby fosfátov na svete) až k hraniciam s Mauritániou. Guelta Zemmur, v blízkosti hraníc s Mauritániou, bola kedysi malá osada ktorá zohrala významnú úlohu v bojoch medzi Marokom a Frontom Polisario. Od roku 1976 je základňou marockých ozbrojených síl spolu s centrálou satelitných antén ktoré fungujú ako komunikačné centrum pre jednotky celého regiónu. Je to jeden z najdôležitejších bodov marockého múru a jedna z najviac zamínovaných oblastí.

Konečne v cieli

V Laâyoune nás teda nasmerujú na ten správny smer a po ďalšej hodine jazdy sa nachádzame v cieli našej cesty: Mesto Tarfaya. Ani nevieme kedy sme prekročili neoficiálnu hranicu, ktorú sme nechali 30 kilometrov za sebou. Áno, mesto Tarfaya je posledným väčším mestom v Maroku pred vstupom do Západnej Sahary. Dokonca je to aj miesto v Maroku ktoré sa najbližšie nachádza ku Kanárskym ostrovom. Tie sú vzdialené len 100 kilometrov od ostrova Fuerteventura.

Tarfaya je inak významným mestom z viacerých uhlov. Tu žil a nabral inšpiráciu pre svoju najpopulárnejšiu knihu spisovateľ a letec Antoine de Saint-Exupéry. Mesto bolo aj dôležitou leteckou základňou pre dopravu pošty do subsaharskej Afrky a pre spoločnosť Lufthansa pre svoje lety do Južnej Ameriky. Ale o tom viac v ďalšej časti.

Pamätník lietadla

Prečítaj si ďalšie články

Pohorie Atlas

Strácame ¼ posádky

Po dvoch nociach strávenej v Tarfaya musíme znova navštíviť naše východzie mesto Agadir. Dvaja členovia posádky totiž nemajú až toľko dovolenky a je ich potrebné vysadiť na letisko. Perfektná príležitosť vrátiť sa nachvíľu do turistického miesta a pre zbytok doplniť zásoby alkoholu na druhú časť dovolenky.

Merzeouga, Morocco

Oplatí sa ísť do Maroka na dovolenku?

Keď máme zhodnotiť našu dovolenku v Maroku, môžme si po návrate domov povedať, že lepšie sme si nemohli vybrať. A všetkými desiatimi odporúčame aj ostatným a keď bude možnosť určite sa ešte vrátime.

Seychely

India: 11. deň – Seychelly v nedeľu = Katastrofa!

Ďalšie kruté a hádam už posledné vstávanie v nekresťanskú hodinu. O 5:20 odlet medzinárodného letu. Musím vstávať už o 02:30. Po skúsenostiach z Dillí sa už neobávam, že nezoženiem odvoz, aj keď ma zo začiatku za 100 ₹ vôbec nechce zobrať.

Dom Mora, Tarfaya, Maroko

Tarfaya: kedysi slávne mesto je teraz zabudnuté

Prichádzame do pobrežnej rybárskej dediny so španielskou pevnosťou. V minulosti bola Tarfaya významné miesto, ale dnes je už takmer zabudnuté a väčšina cez neho iba prejde. Také malé ospalé mesto, kde jediná hlavná ulica má len 600 metrov a všetko dianie sa odohráva práve tu. A toto je naša zástavka na polceste do Agadiru, aby…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.