Skip to content

Za polárny kruh sa dá aj lacno

CK Knirsch 8. januára 2018

Približná doba čítania: 4 minúty

Jeden z cestovateľských snov je, vidieť niekedy na vlastné oči polárnu žiaru a s tým spojené aj zažiť polárnu noc či deň. Aby človek toto mohol uskutočniť, musí vycestovať za polárny kruh. Pre našu polohu je ideálny samozrejme severný polárny kruh.

Dostať sa za polárny kruh, nie je najlacnejšia záležitosť, najmä keď uvažujete nad západnými krajinami. Ale existuje aj lacnejšia alternatíva, na ktorú sme náhodou narazili.

Aurora Borealis

Hľadáte letnú dovolenku, a narazíte na…

Tento rok sme si povedali, že by sme navštívili niektorí zo “…stanov”. Tzn. stan ako Kazachstan, Uzbeikstan, Kyrgyzstan, Tajikistan či Turkmenistan. Ideálnym východzím bodom je letisko v Moskve či Kyjeve. Všetko záleží aké budú ceny leteniek.

Nevieme o žiadnej stránke, ktorá by sa zameriavala na ruské a ukrajinské low cost aerolinky a neostávalo nič iné, iba sa pozrieť na jednotlivé letiska a zisťovať ktoré aerolinky sem lietajú. Ďalej to už je jednoduché, keď viete na ktorých stránkach hľadať letenky do cieľových destinácii.

Pri tomto hľadaní sme narazili na zaujímavú trasu za ešte prijateľnejšiu cenu. Viacero aeroliniek (Utair, S7, Nordwind,…) lieta aj do severského mesta Murmansk, ktoré je už umiestnené za polárnym kruhom. Z Moskvy sú to priame lety, niečo cez 2 hodiny a ceny sú na úrovni 55,- € za spiatočný let. To znie priam vynikajúco. Asi máme chrobáka v hlave, na niektorú zo zimných dovoleniek.

Nordwind Airlines

Ukážka jednej z lacnejších leteniek z Moskvy do Murmansk

Prečo v zime?

Polárnu žiaru vidieť väčšinou počas polárnych nocí a v Murmansku začína polárna noc začiatkom decembra a končí uprostred januára. Žeby tip aj na oslavu príchodu nového roka? Ale ak chcete zas zažiť polárny deň, keď slnko ani o pol noci nezapadá, ideálne je sem sa vypraviť na prelome jún/júl. Ale to polárnu žiaru nečakajte 🙂

Pobeda

Ceny

Síce sme písali že z Moskvy sa dá lacno dostať za polárny kruh, ale ešte ostáva sa dostať z Bratislavy do Moskvy. Pre vyhľadanie najlacnejších leteniek môžete použiť stránku www.azair.eu, alebo si vyhľadať letenky priamo u leteckých spoločností Pobeda alebo WizzAir. Zistíte, že ceny sú na úrvni 55,- € za spiatočnú letenku.

K týmto cenám za letenky je ešte potrebné si prirátať aj poplatok za víza (35,- €). Už ostáva len hľadať tie správne termíny s dobrými cenami. Neobmedzujte sa na to, že treba mať len pár hodinový prestup. Ten môže trvať aj dva, tri dni. Moskva určite stojí za to zdržanie.

Niečo o Murmansku

Je to ruské prístavné mesto v Severozápadnom federálnom okruhu blízko hraníc s Nórskom a Fínskom. Centrum Murmanskej oblasti. Jeden z najväčších prístavov v Rusku. Má 314,7 tisíc obyvateľov (2008). Počet jeho obyvateľov od 90. rokov klesá. Patrí k najväčším mestám na svete nachádzajúcim sa za polárnym kruhom. Napriek tejto polohe, kvôli teplým prúdom v Atlaniku jeho prístav nikdy nezamŕza. Blízke mesto Severomorsk je dôležitým vojenským prístavom Ruskej severomorskej flotily a tzv. Atomflotu, jedinej flotily atómových ľadoborcov. Za zásluhy v druhej svetovej vojne, je mesto od roku 1985 ocenené titulom Mesto-hrdina.

Prečítaj si ďalšie články

Múzeum

Virtuálne za kultúrou po svete

Cestovanie teraz na určitý čas ustalo, ale v dobe rýchleho internetu môžeš navštíviť veľa miest aspoň virtuálne. Napríklad múzea. Dokonca aj tie, kam sa možno v živote nedostaneš. Využi svoj čas a nahliadni do niektorých svetových múzeí, alebo aj takých, čo máš tu hneď za rohom.

Bajkonur, Kazachstan

Splňte si detský sen – vydajte sa do kozmodrómu

Jedným z mnohých detských snov je povolanie kozmonauta. Tento sen si drvivá väčšina nesplní. Ale čo tak navštíviť ozajstný kozmodrom? Áno, je to možné, ….

iconspeak_water

Cestovanie bez znalosti cudzieho jazyka

Základným jazykom pre cestovanie je predovšetkým angličtina, ale ani s týmto jazykom sa nemusíte všade dorozumieť. Hlavne mimo turistických oblastí. Prípadne nemusíte ani vy ovládať dobre angličtinu. Preto traja kamaráti po nepríjemnom dobrodružstve vo Vietname sa rozhodli vytvoriť cestovateľské tričko IconSpeak.

Funny India

Prekladový významový Anglicko-Indický slovník

Pri tvorení fotoknihy som si pospomínal ešte na mnohé veci, ktoré som neuverejnil. Jedným z takých prípadov bolo dorozumievanie.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.