Skip to content

“Pašujeme” množstvo alkoholu z Moldavska

CK Knirsch 5. apríla 2020

Približná doba čítania: 11 minút

Základom nášho lacného cestovania je aj to, že neplatíme za zbytočné veci. Napríklad za podpalubnú batožinu, ktorej cena je občas vyššia ako samotná letenka. Nastávajú ale aj situácie, kedy sme donútený si za cestu priplatiť. Jednou z tých situácii je ultra lacný kvalitný koňak.

Bezhlavý nákup koňaku

Ak si čítal naše predchádzajúce diely, najmä návštevu liehovaru KVINT, vieš že, alkohol je tu nepredstaviteľne lacný. To patrične aj využívame a každý si kupujeme niekoľko litrov koňaku. Však niečo skonzumujeme ešte po ceste a ostatok dovezieme domov. Z najväčšej vínnej pivnice CRICOVA sme nič nekupovali, to nakúpime priamo v obchode. Tie ceny nie sú až tak rozdielne.

Veľmi nevyhovujúcim predpisom pri leteckom cestovaní len s príručnou batožinou je to, že na palubu si môžeš zobrať maximálne 1 liter tekutín rozdelených do desiatich 100ml nádob. To sa akosi nezhoduje s našim plánom, aby 9 osôb prepravilo domov niečo cez 20 litrov alkoholu. Nezostáva nič iné, len dokúpiť podpalubnú batožinu.

Koňak
Toto neprenesieš v príručnej batožine. Maximálne ten sáčkový čaj.

32kg podpalubná batožina

Najprv určite potrebuješ veci do niečoho zbaliť. Stretli sme sa už s kde čím na našich cestách. V konečnom dôsledku môžeš svoje veci zbaliť aj do papierovej krabice. Si obmedzený len váhou a rozmermi, ktoré sú dostatočne štedré. Napr. WizzAir má maximálnu hmotnosť objednanej batožiny 32kg pri max. rozmeroch 149 × 119 × 171 cm. Dobrým a lacným riešením je to, že keď sa dokáže viac ľudí dohodnúť na spoločnej batožine, akoby si mal každý objednávať svoju podpalubnú batožinu. Určite vyjde lacnejšie jedna veľká 32kg batožina, ako tri malé do 10kg. Ceny nie sú nijako fixne stanovné. Záleží od sezóny a od vyťaženosti. Za 32kg batožinu sa v prípade WizzAir ceny hýbu od 21,- € až do 109,- € za jeden let.

Všetok náš “vzácny” náklad balíme do kufra, ktorý sme zakúpili v predajni Kaufland v blízkosti nášho ubytovania. Dokonca je aj v akcii, za nejakých 25,- €. Keď to vydelíme počtom osôb, je to smiešna suma. K tomu si musíme ešte prirátať cenu, čo vyžaduje letecká spoločnosť. Pri check-in-e pre spiatočný let objednávame aj jednu podanú batožinu za 30,- € (jeden smer). Čo je dosť vysoká cena, keď to porovnáme s cenou letenky. Letenku jedným smerom sme zakúpili za 12.50,- €! Už vidíš ten nepomer? Preto zásadne cestujeme len s príručnou batožinou. Stačí sa tomu prispôsobiť a môžeš aj ty lietať za smiešne ceny.

Vhodné zbalenie sklenených fliaš

Vieme ako sa narába so samotnou batožinou na letisku. Skoro rovnako ako v kuriérskych spoločnostiach. S kuframi sa hádže hlava / nehlava a neberie sa na nič ohľad. My nemáme strach ani tak o poškodenie kufra, ale o obsah vo vnútri. Je plný vzácneho moku v sklenených fľašiach. To sa nedá len tak naukladať do kufra pri takom zaobchádzaní, aj keď niektoré fľaše sú v papierových krabiciach. Na bezchybné prepravenie nákladu do cieľovej destinácie, zabezpečujeme náklad našimi špinavými a prepotenými kúskami nášho oblečenia. Každú fľašu radšej zabalíme aspoň do jedného trička. Aj keď to trochu zoberie zo vzácneho priestoru, radšej to prepraviť v celku. Tie najlacnejšie fľaše, čo sa už nezmestia, vypijeme ešte večer pred cestou.

koňak KVINT
Takto naložené v kufri by sme to v celku asi neprepravili.

Chýbajú informácie

K dvom základným informáciám sa nevieme večer pred cestou dopracovať. Koľko váži náš kufor po zabalení? Ťažko sa nám to odhaduje a na našom ubytovaní nemáme žiadnu váhu k dispozícii. Necháme sa prekvapiť až na letisku. Druhá je závažnejšia.

Koľko alkoholu na osobu môžme prepraviť z krajín mimo EÚ? Nebude nám vyrúbená spotrebná daň? Akceptujú to, že aj keď je to v jednej batožine, je to tovar deviatich cestujúcich? Na internete sa dostaneme max. k informáciám, že nie sme nijako obmedzený množstvom, ale je možné že nám bude vyrúbená DPH. To sa máme niekde priznať, alebo si nás odchytia? S týmito otázkami sa prepravujeme na letisko.

Už len ťahanie kolieskového kufra s hmotnosťou cez 30kg nie je len tak. Ešteže necestujeme autobusom a nechávame sa odviezť taxíkom. Taxikára takmer zlomí, keď nám pomáha naložiť batožinu. To nás len utvrdzuje, že naďalej pri budúcich cestách ostaneme pri našej príručnej batožine.

Máme nad limit!

Ďalšou nevýhodou cestovania s odbavenou podpalubnou batožinou je to, že na letisko sa musíš dostaviť s väčším predstihom a vystáť si radu pri prepážke na odovzdanie svojej batožiny. Keď cestuješ len s príručnou batožinou, bohate ti stačí dôjsť na letisko hodinu pred plánovaným odletom.

Pri prepážke sa dozvedáme, že máme niečo málo cez 3kg nad limit. A keďže to je maximálne povolená hmotnosť, nedá sa už tento nad limit ani doplatiť. Musíme niečo obetovať a vybrať z kufra. Dve najlacnejšie fľaše alkoholu putujú z kufra (však aj sklo niečo váži) a dostávame sa na hranicu 31.8kg! To už nám bez problémov zoberú. Ale čo s dvoma fľašami vína? Vypiť by to možno nebol problém, ale vývrtku nemáme (to by ti na bezpečnostnej kontrole zhabali). Nakoniec vybehneme von z budovy a obdarujeme len tak prekvapeného taxikára.

Letisko Kisinov

Kupujeme ďalšie zásoby 🙂

Akonáhle prejdeš bezpečnostnou kontrolou a ocitneš sa v bezcolnej zóne, môžeš si nakúpiť tekutiny s ktorými ťa už pustia na palubu lietadla. Na stránkach leteckých spoločností sa nespomína, koľko nákupu v bezcolnej zóne si môžeš zobrať na palube. Najznámejšie low cost letecké spoločnosti WizzAir a RyanAir sa tvária, že neobmedzene. No neviem akoby sa tvárili letušky, keby sme nastupovali s prepravkami vína. Radšej náš chtíč prí nákupe obmedzíme.

Kvint na letisku

Letisko v Kišiňove nie je nijak veľké. Skoro ako to naše v Bratislave. Preto aj bezcolná zóna obsahuje také dve sekcia. Jedna tá komerčná, ktorá ponúka “medzinárodný” tovar, ktorý je identický takmer na každom letisku v Európe. Trochu mimo je tá zaujímavejšia sekcia, označená ako “The Best of Moldova”. Tu dostaneš všetky tie fajnové moldavské vína, koňak, calvados a iné výrobky za super ceny. Síce sú o pár percent vyššie, ale stále na naše pomery nízke. A naozaj nevieme čo si zobrať ešte so sebou. (Tu sme sa dozvedeli, že maximálne 3-4 fľaše tvrdého alkoholu). Obťažkaní posledným nákupom sa už presúvame k našim nástupným bránam.

Tu môžme čerpať inšpiráciu

Už pred cestou sme zisťovali informácie o tom kam cestujeme. Ako sa dostať z/na letisko, kde sa ubytovať atď. Predsa Moldavsko nie je práve extra turistická destinácia. Ročne túto krajinu navštívi menej turistov ako africké krajiny ako Angola, Bhután či Burundi. A narazili sme na veľmi zaujímavú službu s ktorou sme sa nikde inde na svete zatiaľ nestretli. Na stránke DUTYFREE.MD si môžeš už vopred urobiť nákup v bezcolnej zóne a dopredu ho aj zaplatiť. Potrebuješ vedieť len svoj let a zadať do objednávky aj číslo pasu. Následne budeš mať pred svojim odletom svoj nákup pripravený. Len si ho vyzdvihneš. Odpadá ti tak stres z nakupovania a rozhodovania sa na poslednú chvíľu.

Bezcolná zóna, Kišiňov, Moldavsko

Prišlo to v celku? Budeme platiť DPH?

Po pristátí vo Viedni utekáme k nášmu pásu a veľmi sme zvedaví, či hrká v našom kufri, alebo či z neho tečie. Našťastie nič z toho sa nedeje. Obsah kufru je neporušený. Jediné poškodenie je, že chýba identifikačná plechová kartička, ktorú sme preložili z našej príručnej batožiny. Radosť nepozná hraníc. Už len aby sa nezastavili colníci na viedenskom letisku. S malou dušičkou, skoro ako pašeráci prechádzame sektorom “nič k precleniu” von z letiska. Ani sa po nás nikto neobzerá. Asi sme pre nich nezaujímaví. V konečnom dôsledku, nemáme to na obchodovanie, ale len pre vlastnú potrebu.

Vykladanie batožiny

Aj na budúce?

Len tak, na nakúp kvalitného pršútu, občas zaletíme do Sarajeva na predĺžený víkend. Vyzerá to tak, že máme ďalšiu novú destináciu na nákupy. Len ešte doriešiť logistiku s batožinou, keďže rozmerný kufor potrebujeme iba na spiatočnej ceste smerom domov.

Jaroslav Knirsch

Prečítaj si ďalšie články

Gurmán Fest na dostihovej dráhe

Gurmán Fest Bratislava 2016

Radi sa oboznamujeme s novými jedlami a nenecháme si ujsť príležitosť dobre sa najesť. Jednou z takýchto akcií je i Gurmán Fest.

2.den Rumunsko

Tour de Romania 2016 (2.diel): Korvínsky hrad je najkrajší v Rumunsku

Ráno sa prebúdzame do krásneho slnečného dňa uprostred tichého kempu v maďarskom Szegede. Onedlho sa to mení príchodom prvých návštevníkov, zapĺňajúcich areál pri bazénoch. Vyberáme sa na rannú kávu a raňajky do blízkeho bufetu. Tu nám mimo ponuky pripravujú raňajky v podobe praženice a palaciniek.

Moldova

Moldavsko: Predmestie východnej Európy

Moldavsko je krajinou, ktorú navštívi najmenej turistov v rámci Európy a málokto si vybaví čo i len hlavné mesto. Navyše táto krajina patrí aj medzi najchudobnejšie krajiny Európy. A práve sem mierime na týždeň počas školských jarných prázdnin.

Bosna a Hercegovina

Balkán Tour 2018 (Bosna a Hercegovina)

V Bosne a Hercegovine je vždy čo objavovať aj napriek opakovaným návštevám. Je len otázka času, kedy sem naozaj turisti začnú chodiť.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.