Skip to content

Automatizácia aktivít

CK Knirsch 4. novembra 2016

Približná doba čítania: 5 minút

Už dlhší čas využívam vynikajúcu službu IFTTT. Ak neviete o čom točím, je to zautomatizovanie služieb či aktivít hlavne webových služieb. Nedávno vypustila firma Microsoft konkurenciu v podobe služby FLOW. V našich končinách takto už funguje určitý čas český Integromat.

IFTTT už určitý čas využívam a je neoceniteľným pomocníkom pri vyhľadávaní chybne nacenených leteniek. Stačí sa chvíľu tomu povenovať, nastaviť podľa vašich preferencií a viac sa o nič nestarať. Všetko robí automaticky. Takto mi chodia upozorňujúce SMSky priamo na mobil chybne nacenených leteniek ešte pred tým, ako sa to dostane na facebook. Tých služieb je nastavených viac, ale toto je asi tá najdôležitejšia. Poďme sa pozrieť o čo ide.

Vo svojej podstate vykonáva úlohy na základe nastavených podmienok. Napríklad si môžete posielať notifikácie priamo na mobil, ak vo vašej oblasti hlásia na zajtra dážď. Taká blbôstka, ale šikovná. Prípadne ak vás niekto na facebooku označí na fotke, tak túto fotku Vám uloží do dropboxu. Možností je neúrekom a záleži aké služby používate a čo potrebujete.

IFTTT on mobile
IFTTT podporuje viac ako 320 služieb tretích strán a tak si môžete vykonať neúrekom kombinácii na zautomatizovanie aktivít. Novo predstavená služba Microsoft Flow, síce zatiaľ takéto množstvo služieb neponúka (zatiaľ 58), ale za to ide viac do hĺbky a je určená viac pre business sektor. Najmä sa zameriava na zautomatizovanie procesov medzi svojimi službami. Hlavne sa mi páči služba, ktorá vie pristupovať priamo do SQL databázy a vykonávať rôzne zápisy či čítania na základe nastavených podmienok. Toto IFTTT nepodporuje, ale zas neviem či by som zveril dáta do SQL databázy tretej strane.

Pre tzv. “amatérov” a neanglicky hovoriacich užívateľov je priam stvorená česká služba Integromat. Tá k dnešnému dňu podporuje 116 služieb. V tejto službe máte všetko “po lopate” všetko pekne vysvetlené a navyše je zapracovaná podpora našich národných služieb. Napr. každý deň vie zapisovať zostatok z banky do google zošitu. Jedinou nevýhodou je to, že pri aktívnejšom používaní budete musieť platiť túto službu. Ale i tak, ak chcete si začať automatizovať vaše činnosti, práve tu by som začal, pre oboznámenie a potom prešiel na IFTTT.

Notifikácie na mobil

Aby ste dostávali notifikácie na mobil, je nutné mať nainštalovanú aplikáciu danej služby. Všetky tri služby už majú aplikácie pre Android a pre iOS Integromat pripravuje. Nevýhodou je, že musíte byť neustále na WiFi, alebo mať dátový paušál, aby notifikácie chodili na mobil. A práve pre toto som zvolil IFTTT. Tá má ako jediná 10 bezplatných SMS správ mesačne. Niežeby som nemal dátový paušál, ale ak ste mimo EÚ (kde roamingové dáta sú stále drahé), alebo ste niekde zastrčený, že ledva Edge pokrytie je, oceníte SMS notifikácie.

Ak nebudete využívať notifikácie, tak Vás nemusí trápiť nejaká inštalácia aplikácii na telefón. Všetko sa bude vykonávať bez akéhokoľvek zásahu na základe podmienok aké ste si nastavili. Nebojte sa vyskúšať si niečo zautomatizovať. Nebojte sa toho a určite objavíte čaro týchto služieb.

ifttt-push-notification
Pár ďalších príkladov

– Zmena pozadia na telefónoch s Android s novými fotkami z NASA
– Ukladajte si nové kontakty v iOS do Google zošita
– Zapisovanie koľko času strávite doma, v práci a pod.
– Posielanie mailov so zoznamom TOP aplikácii ktoré sú zdarma v AppStore
– Automatické priania k narodeninám priateľom na Facebook-u
– Synchronizácia súborov medzi DropBox a FTP
– Kurzy vybraných mien na email

1 Comments

  1. […] asistentiek. Ideálny prípade je, keď obsahujú certifikáciu Apple HomeKit a podporu IFTTT o ktorej sme už písali v spojitosti s upozorňovaním na chybne nacenené letenky pomocou ktorej beží aj naša […]Prečítaj si ďalšie články

Chisinau - Viedeň

“Pašujeme” množstvo alkoholu z Moldavska

Základom nášho lacného cestovania je aj to, že neplatíme za zbytočné veci. Napríklad za podpalubnú batožinu, ktorej cena je občas vyššia ako samotná letenka. Nastávajú ale aj situácie, kedy sme donútený si za cestu priplatiť. Jednou z tých situácii je ultra lacný kvalitný koňak.

Notifikácie na mobil

Nech vám neujde už žiadna skvelá akcia na letenky

Viac ako pred rokom, sme vypustili článok, ako si jednoducho nastaviť upozorňovanie na super akcie leteniek, či ceny s chybou.  Jeden príklad za všetky: Pred pár mesiacmi bola k dispozícii spiatočná letenka za 75,- € z Európy do New York-u. Kto váhal, alebo neskoro dostal túto informáciu, mal smolu. A kto stihol zakúpiť, tak letel.…

iPad reading

Na cesty: Časopisy zadarmo

Dlhé presúvanie cestovnými prostriedkami môže byť nudné. Ak vás už nebavia stiahnuté filmy či seriály, máme pre vás tip na exkluzívne časopisy k dispozícii zadarmo a úplne legálne.

Navigácia iPhone

Google Maps aj bez internetu!

Určite nie raz si sa ocitol v situácii kedy si potreboval navigáciu, alebo aspoň mapu, ale práve si nemal internet (prípadne sú príliš drahé roamingové dáta). Podelíme sa s tebou o naše tipy a ako sa nestratiť a nečerpať pritom žiadne dáta.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.