Skip to content

Oplatí sa ísť do Maroka na dovolenku?

CK Knirsch 16. júla 2017

Približná doba čítania: 13 minút

Keď máme zhodnotiť našu dovolenku v Maroku, môžme si po návrate domov povedať, že lepšie sme si nemohli vybrať. A všetkými desiatimi odporúčame aj ostatným a keď bude možnosť určite sa ešte vrátime.

Keď vystihnete akciu, tak priamo z Bratislavy s prestupom vás vyjdú spiatočné letenky okolo 100 €. Navyše od októbra 2017 začne letecká spoločnosť RyanAir priamo lietať z Budapešti do Marrakech. My odporúčame dať si prílet do Maroka do jedného mesta a z úplne iného mesta zas odlet naspäť do Európy. Len sa medzi týmito mestami nepresuňte naraz vlakom, ale so zástavkami. Môžete ísť po vlastnej osi napr. vlakom, diaľkovým autobusom alebo medzimestským autobusom a sami si urobiť zástavky a zabezpečiť si ubytovanie, ale radíme si cez nejakú agentúru tento trip objednať.

RyanAir

Z Budapešti môžete byť v Marrakechi za príjemné 4 hodiny

My sme si takýto trip objednali cez “Enjoy Trip Morocco” za 150 €. Vyrážali sme z mesta Féz a cieľ sme mali v Marrakech. Síce sme to mohli dať aj vlakom, cez Rabat a Cassablancu, ale táto cesta nám dala omnoho viac.

Za vyššie spomenutú cenu máte šoféra s autom na 3 dni, kde v cene je okrem obedov takmer všetko. Prespíte uprostred dún v Sahare a na okraji útesu nad dolinou, máte zabezpečenú polpenziu, jazdu na ťaviach a nespočetne veľa zaujímavých zástavok, ktoré by ste asi sami neobjavili. Ak narazíte na Ali-ho, ako my, dokonca za vás zjedná aj ceny.

Enjoy Trip Morocco

Najlepší presun Marokom, je prenajať si auto aj so šoférom. V Maroku sú časté kontroly a veľmi treba dodržiavať hlavne rýchlosť.

Maroko, vie poskytnúť takmer všetko pre každého. Snáď okrem zimných športov, ale aj tie tu máte šancu využiť v určitých mesiacoch a iba na konkrétnom mieste. Chcete vylihovať na pieskovej pláži pri oceáne či stredozemnom mori? Nie je problém. Pobrežia je tu neúrekom, ale toto nebolo pre nás. Chcete sa zhúliť do nemoty? Choďte do Chefchaouen. Tu je najkvalitnejšia tráva a hašiš na svete a zoženiete ho ľahšie ako akýkoľvek alkohol počas Ramadánu. Máte chuť sa stratiť a nič neriešiť? To vám poskytne akékoľvek väčšie mesto so svojou medinou, ktorú nie je schopný ani Google zmapovať. A marocká Sahara pri Merzeouge patrí k najkrajším častiam púšte. Ponúkne vám vysoké duny a červený piesok na ktorých si môžete aj zalyžovať. Lyžiarsku výstroj aj s vami vám odnesie na svojom chrbte ťava. A to nevravíme o ostatných častiach v ktorých si môžete pripadať ako v Mexiku uprostred kaktusov, nájdete tu scenérie ako zo známej Route 66, olivové a palmové háje, zelené oázy vsadené do vysokých piesočnatých kopcov. Proste z každého niečo.

Merzeouga

Za pohorím Atlas smerom na Alžírsko si užijete najmä nekonečné roviny

Bezpečnosť

To že sú ľudia prevažne moslimovia trochu počernejší a inej mentality sa netreba obávať. Proste je to ich nátura. My sme tu boli navyše ešte v čase Ramadánu a v ohrození sme sa za celý čas necítili. Určite sa tu vyskytujú vreckoví zlodeji, ale to všade kde je výskyt turistov. Aj v Európe. S veľa ľuďmi sme si pokecali, pohostili nás a celkovo boli milý. Hlavne, keď na nás mohli zarobiť.

Fes, Medina

Pripravte si veľa drobných. Za každú blbosť sa tu platí. Aj napr. že si môžete urobiť niekoho foto.

Nakupovanie

To sa musíte jednoducho naučiť. Pevne stanovené ceny tu nie sú, tak ako v mnohých arabských a ázijských krajinách. Je to o tom na koľko si ceníte danú vec. Predavač vám povie svoju cenu a vy zas svoju. A určite sa niekde zhodnete. Nebojte sa postaviť si svoju cenu aj nezvyčajne nízko. Ak to bude pod jeho nákup, aj keď vás bude o tom presviedčať, tak vám to nepredá. A ak vám to predá, určite na tom ešte zarobil.

Jedine jedlo tu má nastavenú cenu, ale vždy si radšej pred tým vypýtajte cenník. Všade sa dá platiť aj eurami a kurz je jednoduchý: Jedno euro má hodnotu približne 10 marockých dirhamov. Výdavok vo väčšine obdržíte v miestnej mene. Nemusíte takto vôbec meniť peniaze v zmenárňach či vyberať z bankomatu. Síce je to trochu stratové, ale nie veľmi. Ak vyberiete z bankomatu, za 1000 dirhamov, vám to strhne približne 95 €. Ak ste fajčiar, tak cigarety odporúčame kupovať francúzske Gauloises, ktoré kedysi aj u nás boli dostupné. Tie tu kúpite za 2,20 €. Ostatné druhy cigariet medzinárodných značiek sú drahšie ako u nás.

Ak chcete výhodne nakúpiť, pripravte sa na zjednávanie. Úvodnú navrhnutú cenu kľudne vydeľte číslovkou 3

Strava

Tá je tu priam rozprávková. Marocká kuchyňa je veľmi ovplyvnená aj francúzskou. Kuskus tu je veľmi chutný a aj nespočetne kombinácii tajine. A porcie? Magalomanské. Väčšinou ponúkané menu tu ani nemáte šancu dojesť: šalát alebo polievka, potom hlavné jedlo a ako zákusok väčšinou čerstvé sezónne ovocie. Jedine čo vás nemusí minúť je nejaké hnačky napriek tomu že dodržujete všetky zásady. Pijete iba balenú vodu, ovocie konzumujete iba to čo sa dá ošúpať a jete iba tepelne upravené jedlo. Je to dané z toho, že vás žalúdok nie je navyknutý na takýto druh jedla. Veľa zeleniny, všade čerstvé pečivo a jedlo. Takáto nevoľnosť trvá maximálne iba jeden deň.

Tajine

Ak si vždy objednáte tajine, na každom mieste dostanete inú kombináciu.

Nebojte sa ochutnať aj veci, ktoré neviete čo sú. Nezabije vás to. Ak to jedia domáci, môžete to zjesť aj vy. Prekvapení budete možno iba pre nás divokými kombináciami chutí, alebo očakávaním niečoho iného. Napr. pastila vyzerá ako sladký koláč zvrchu hodne pocukrovaný spolu so škoricou a lístkové cesto skrýva holubie mäso. Chuť sa nedá opísať, ale je to vynikajúce. Proste to treba skúsiť. Takisto aj ich placky, nech vyzerajú akokoľvek. Vrhnite sa na to po hlave. Jedine pozor na mäso naložené v žltej masti. To je pochúťka miestnych a uvidíte ho takmer všade. Jedine to sme sa neodvážili. Má sa jednať o mäso v začiatku hnilobného procesu, ktoré má svoju “áromu” pre nás neznesiteľnú, ale že vraj chuť výborná. Toto sme v kľude vynechali. Možno to je obdoba našich olomouckých syrečkov, ale riskovať sme to nechceli.

Jamaa el Fna

Nebojte sa ochutnať aj varené teľacie hlavy. Sú vynikajúce aj keď vábne nevyzerajú

Ešte pitie. 2l fľaša balenej vody, ktorú budete najčastejšie kupovať stojí približne od 5 MAD do 10 MAD. Ako kde. Káva vyjde podobne ako nás, len si nezabudnite pýtať čiernu, inak dostanete štandardnú marockú bielu kávu kde je veľmi veľa mlieka. Posledným a hlavným nápojom je čaj alias berberská whisky. Jedná sa o silný zelený čaj, v ktorom je ešte vyluhovaná vo veľkom množstve mäta a v 1/2 kanvici asi tak našich 14 kociek cukru. Ani toho sa nedeste. My pijeme čaj štandardne iba nesladený, ale tento nám veľmi zachutil a už teraz nám chýba.

Berber whisky

Mätou na čaj sa tu nešetrí a tri kocky cukru (sú tu raz také väčšie ako u nás) patria tak na jeden takýto pohár

Ceny

Najviac na čo tu miniete sú rôzne suveníry a strava. Suveníry je na vás ako ste šikovný zjednávať a zas strava záleží kde sa budete stravovať. Ste schopný sa komplet navečerať za 2.- € po rôznych stánkoch, ale aj dať za večeru 14,- € v nejakej turistickej reštaurácii. Ale všeobecne to je asi o tretinu a niekde aj o polovicu lacnejšie ako u nás.

Féz, Medina

V jednej z drahších turistických reštaurácii

Počasie

V Maroku sú iba dve ročné obdobia. Zima a leto. Aj keď leto sa dá ešte rozdeliť na teplo, veľmi teplo a peklo :). A zimn0 obdobie je tu, ako u nás chladnejšia jeseň. Minimálne teploty pri ktorých si Maročania myslia, že udrela ich posledná hodina je 5ºC nad nulou. Za to uprostred leta tu môžu teploty na niektorých miestach vystúpiť až k 50ºC. My sme tu boli koncom júna tesne pred asi najväčšími horúčavami. V niektoré dni vystúpila teplota k 42ºC. Našťastie tieto teploty sme prekonávali v medine, ktoré poskytujú veľmi dobrý úkryt pred priamym slnkom. Vďaka vyšším budovám a uliciam prekrytými látkami poskytujú takmer neustály tieň.

Veľmi rýchlo zistíte, že keď ulica nie je zatienená, treba ju veľmi rýchlo prejsť, alebo chodiť po tej strane kde je tieň. Jedinou možnou nevýhodou, ktorá vás môže vyčerpať sú teplotné rozdiely. V noci môže byť aj o 20ºC stupňov menej. Ale to je iba v extrémnych prípadoch, keď je cez deň nad 40ºC. Nočná teplota málokedy klesne pod 24ºC, ktorá trvá aj tak iba hodinu, čo je približne o tej 05:00 nad ránom. Ale na cestu si pribaľte radšej jednu teplú mikinu, lebo aj pri tejto teplote vám môže byť zima z toho, že telo je rozhorúčené.

Féz, Medina, Maroko

Ulice mediny poskytujú neustály tieň pred rozhorúčeným slnkom

A ako sa vraví, že na Sahare môže teplota klesať k bodom mrazu, nie je to vôbec pravda. Možno v tých zimných dvoch mesiacoch. Nám najpríjemnejšie a vlastne aj najchladnejšie bolo v Gorge Dades, čo bolo približne vo výške 2000 metrov nad morom a teplota bola tesne pod 30ºC.

Gorges du Todgha

Najchladnejšie v Maroku je v kotlinách a kopcoch položených minimálne vo výške 2000 metrov nad morom

Pred cestou

Aj keď je to africká krajina, tak ako bývala kolónia Francúzska a Španielska nesie svoj vplyv dodnes. Najmä je to badať na kuchyni a architektúre. Napriek tomu si zachováva svoju kultúru. Stačí opustiť veľké mestá a vydať sa za pohorie Atlas a otvorí sa vám úplne iný svet. Do tejto krajiny nie je povinné žiadne očkovanie a ani víza. Stačí vlastniť pas a môžete vyraziť. Ani jazyková bariéra nie je problém, anglicky a francúzsky sa dohovoríte. A ani veľa toho na oblečenie si nemusíte brať, vyrazte len s príručnou batožinou, pretože ceny sú tu tak prijateľné, že zbytočne si sem niečo nosiť. Skôr naspäť pôjdete s plnou batožinou. Vieme si predstaviť Vianoce alebo Silvester osláviť uprostred púšte .

Prečítaj si ďalšie články

Seychelské ostrovy

India: 2.Deň – Raj na zemi?

Ešte za tmy nás letušky prebúdzajú z prehadzovacieho spánku a hľadania správnej polohy na sedačkách, či na zemi alebo medzi sedačkami, aby sa človek ako tak vyspal. Aj tak to veľmi nepomohlo.

Western Sahara

Za 290 kilometrov odbočte doprava

Západná Sahara je územie rozľahlé ako Veľká Británia, ale na jeho území sa nachádza len 5 miest s počtom obyvateľov nad 10 000. Z toho si viete spraviť hmlistú predstavu o tom, aká je pustá táto krajina. Predstava a realita sú naozaj odlišné veci. Už len keď zadávame do našej navigácie, cieľ našej dnešnej cesty,…

india_00

India: Nezverejnené komentované fotky

Konečne vybaľujeme aj moju zrkadlovku z batoha a s očakávaním zasúvame SD kartu do počítača. Aj sami sme v očakávaní, čo sme vlastne nafotili. Fotky, ktoré ste doteraz videli boli nafotené len z iPhone 6. Zrkadlovku sme nie vždy mohol vytiahnúť, dokonca sme ju museli na niektorých miestach i odložiť do úschovne. Dúfam, že si…

Zapad Slnka Španielsko

Maroko časť 1: Odlietame!

Tesne pred začiatkom nášho leta, odlietame smer Maroko, aby sme toto ročné obdobie začali o niečo skôr. V stredu po obede odlietame z Bratislavského letiska najprv smer Charleroi.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.