Skip to content

Dovolenka na Slovensku nie sú len Tatry!

CK Knirsch 26. augusta 2020

Približná doba čítania: 13 minút

Vďaka pandémii COVID-19 sme zrušili všetky plánované cesty po Európe a rozhodli sme sa po dlhom čase absolvovať dovolenku na našej rodnej hrude s cieľom vyhnúť sa pretlaku turistov a prefláknutých destinácii ktoré ti z hlavy vymenuje každý Slovák.

Výber regiónu

Pôvodne nebol absolútne žiaden plán a v hlave vymetené na nápady. Boli len dve podmienky: musí to byť cez pracovný týždeň (najmenej dovolenkujúcich) a nech to je cca 2 hodiny cesty od bydliska. Už dlho je v pláne navštíviť Národný park Poloniny, lenže odrádza nás neskutočná vzdialenosť. Však z Bratislavy je to bližšie do Chorvátskej Rijeky ako do tohto Národného parku.

Keď sme písali článok o tureckých travertínových termálnych bazénoch Pamukkale, dočítali sme sa aj o tom, že na Slovensku existuje ich alternatíva: termálne kúpele Santovka. Bolo rozhodnuté!

Santovka

Santovka sa nachádza v Dolnom Pohroní v regióne Hont, necelých 20 kilometrov od mesta Levice. Tím skôr narodeným sa skôr pri názve vybaví slávna minerálna voda s rovnakým názvom, ktorá preslávila obec už pred stáročiami. Prvé zmienky o liečivej vode sa dátuju až do 16. storočia.

Minerálna voda získala prvé medzinárodné ocenenie v roku 1869 v Hamburgu a odvtedy vyhrala ďalších 28 medailí. V roku 2004 podnik zatvorili a po modernizácii sa v roku 2010 otvoril, ale bohužiaľ bezúspešné. Slováci ju znova neprijali, a tak len 10% produkcie ostáva na Slovensku. Ostatok výroby smeruje najmä do Švédska a USA, čo je veľká škoda. Minerálna voda Santovka bola na Slovensku ešte pred niekoľkými desaťročiami synonymom slova minerálka.

A práve v tejto minerálke sa môžeš okúpať. V obci Santovka sa nachádza aj termálne kúpalisko, kde sa priamo z prameňa napúšťajú bazény. Voda v bazéne nie je nijako chemicky upravovaná a je vymieňaná niekoľko krát do týždňa.

Výmena vody v bazéne
Voda je naozaj veľmi často vymieňaná a na prevádzku to nemá žiaden vplyv.

Aj keď sa kompletne vymieňa voda, vždy ráno nájdeš čistú vodu v bazénoch. Jedine v plaveckom bazéne je trochu znížená hladina vody, ale keďže bazén je hlboký od 1.6m do 2.6m, tak ani ti to nijak prekážať nebude. Plavecký bazén sa síce vypúšťa iba 2x do týždňa, ale ⅓ vody sa denne vymení.

Bazény, Santovka
O bazény sa deň čo deň náležite starajú

V travertínových sedavých bazénoch v štýle tureckých “pamukkale”, ukryté pri detskom bazéne, koluje čistá voda celý deň. Cez deň sú bezény beznádejné obsadené, najmä kvôli influencerom, ktorý si sem prišli urobiť peknú fotku, ale pred záverečnou si môžeš vyberať ktorý bazén sa ti viac páči.

Čo sa nám veľmi páči, je rôzna výška vstupného. Na celý deň je vstupné 6,- € pre dospelého, ale už o 15:30 je 4,- € a po 17:00 jednotné symbolické vstupné 2,- €. To už väčšina ľudí je dávno na odchode. A keďže v areáli sa nachádza aj Petit hotel Santé**, tak aj po 19:00 sa môžeš okúpať, ale už na vlastnú zodpovednosť. Plavčíci sa tu už potom nenachádzajú, ale nikto ťa nevyženie. Keď tak, až okolo polnoci 🙂

V prípade ubytovania v hoteli, máš vstupné v cene aj v deň príchodu aj odchodu. Potom už ubytovanie na 1 noc nie je až také drahé, ako sa na prvý pohľad zdá (27,- € / osoba / noc).

Bazény, Santovka

My chodievame na kúpalisko najmä po 17:00, keďže celý deň absolvujeme výlety po okolí a aj tak na kúpalisku nevieme stráviť celý deň. Má to aj svoje výhody. Niektoré dni (cez pracovný týždeň), je takmer celé kúpalisko len pre nás! To je presne, čo sme hľadali pri tejto dovolenke. Na Slovensku sú ešte miesta, ktoré turisticky nie sú veľmi vyhľadávané. Však v blízkosti sa nachádzajú kúpele Dudince, kam takmer väčšina dovolenkujúcich smeruje a sem nezájdu.

Liečivá voda Santovka

Minerálna termálna voda v Santovke je silne mineralizovaná a jedinečná, ktorá pomáha pri viacerých indikáciach. Jedinečnosť termálnej vody spočíva v preplynení oxidom uhličitým, vysokým obsahom sirovodíkov a stopové prvky alkalických prvkov ako napr. lítium. Zaujímave je aj to, že do ľudského tela vedia prírodné minerálne látky prenikať priamo cez pokožku. Minerálna voda Santovka sa využíva najmä na:

  • pohybové ústrojenstvo
  • srdcovo-cievne systémy
  • reumatické ochorenia
  • alergie
  • kožné ochorenia
  • … a mnohé ďalšie

Ubytovanie v Santovke

Aj keď Santovka nie je vyhľadávaná turistická destinácia, môžeš mať problém s nájdením ubytovania. Akoby tu zastal čas a niektoré móresy spred dvadsiatich rokov pretrvávajú dodnes u ubytovateľov. Podnikateľ plače, že nemá hostí, ale má podmienku, že sa musíš ubytovať minimálne na 7 nocí. Ďalší ti zas naúčtuje aj to, čo nechceš a nevyužiješ. V rámci ubytovania je síce vyhrievaný bazén, ale ty musíš mimo ubytovania zaplatiť aj spotrebovanú elektrinu na vyhrievanie bazéna + upratovanie a obliečky na posteľ. Pritom ty potrebuješ len čistú posteľ a teplú sprchu.

Nakoniec dostávame tip na cenovo prijateľné ubytovanie. Apartmány Mima a Lula sú priamo v obci, 150m od kúpalisko za 12,- € / osoba / noc. Ubytovanie je vhodné pre partie, ale aj rodiny s deťmi. Všetko potrebné je ti tu k dispozícii a vôbec nič ti tu nebude chýbať. Či už posedenie vonku v altánkoch, parkovanie vo vnútri, plne vybavená kuchyňa či rýchly internet. Majitelia ti dokonca vystavia doklady potrebné pre uplatnenie rekreačného poukazu, ak ich potrebuješ.

Ubytovanie, Santovka
Parkovanie je luxusné. Apartmán Lula je až pre 7 ľudí. Vedľajší apartmán, ktorý je súčasťou dvora poskytuje ubytovanie až pre 8 ľudí.

Čo nájdeš v obci Santovka?

Santovka je dedina so 625 stálymi obyvateľmi (údaj z 31.12.2019), takže ak hľadáš nejakú extra zábavu, tu sa jej určite nedočkáš. Nájdeš tu iba dvojo potravín (COOP Jednota), obchod s minerálnou vodou Santovka pri vchode do areálu závodu, Pizza Bar (typická krčma s možnosťou pochutnania na vynikajúcej pizze. Aj keď pri pohľade zvonka môže odradiť, zájdi dovnútra. Príjemna obsluha a ešte lepšie ceny), Háčko Bar (neboli sme, podľa fotiek tuctový podnik. Možno podľa názvu majú pod pultom háčko;) ), verejný park so žriedlom a travertínová kopa s upraveným minerálnym prameňom. Nič viac tu veľmi ani nie je. Ak chceš niečo viac, treba vyraziť do blízkeho či vzdialeného okolia. O tom si povieme na budúce. V regióne Hont sa nachádza toho veľmi veľa zaujímavých a netradičných miest.

Travertínová kopa
Toto miesto si všimneš pri vjazde do obce Santovka. Vyvierajúca voda má ale svoje nešpecifikované “prevádzkové” hodiny kedy tečie.

Hľadaj zaujímavosti po ceste do cieľa cesty

Neustále všade prízvukujú, aby si si pri šoférovaní automobilu dával pravidelnú prestávku. Nemusí to byť len prestávka na kávu niekde na pumpe, či nejakom odpočívadle. Stačí sa pozrieť ešte doma na mapu trasy a poobzerať sa po okolí, či sa niečo extra nevyskytuje. Napríklad cestou na Santovku z Bratislavy, približne 25km za Nitrou sa nachádza najväčšie a najkrajšie arborétum v celej strednej Európe. Arborétum Mlyňany je len 5km odbočkou z diaľnice.

Arborétum je špeciálna botanická záhrada, dendrologický park, ktorý obsahuje dreviny pre potreby vedy, výskumu a vzdelávania. Väčšinou tieto miesta slúžia aj ako záhrady a turistické miesta.

Arborétum Mlyňany

Rozľahlý park rozprestierajúci sa na ploche 67 ha ukrýva viac ako 2300 drevín zo všetkých končín sveta. Málokedy narazíš na preplnené parkovisko, či park plný turistov. To bude skôr výnimkou. Arborétum sme navštívili už po druhý krát a na priľahlom parkovisku neparkovalo nikdy viac ako 5 automobilov. Parkovisko máš zdarma a vstupné ťa vôbec nezruinuje. Pre dospelého je vstupné 3,- €. Študenti zaplatia o 0.50,- € menej. Prehliadka je bez sprievodcu a môžeš tu kľudne stráviť aj celý deň. Ak by si predsa mal záujem o odborný výklad, tak hodina sprevádzania v slovenčine stojí len 8,- €.

Park je rozdelený na niekoľko tématických plôch: Slovenská, Kórejská, Severoamerická a najzaujímavejšia Východoázijská plocha. Práve posledne menovaná plocha patrí k tým najväčším a najrozmanitejším, a preto je rozdelená ešte na oddelenia: Ďaleký východ, Severná Čína, Stredná Čína, Južná Čína, Himaláje, Kaukaz, Japonsko.

uský botanik, šľachtiteľ a ovocinár
Ivan Vladimirovič Mičurin, ruský botanik a zakladateľský záhradník

Trochu chaoticky nám pripadajú samotné orientačné stanovištia. Občas sa stratíme a poriadne nevieme kde sme. Nepomáhajú k tomu ani smerové tabule, keď k jedinému kaštieľu v parku nás navigujú dvoma rôznymi smermi. Nakoniec končíme úplne niekde inde. V Severoamerickom oddelení pri zrube. Neboj sa, až tak sa tu nestratíš. Vždy nájdeš správnu tabuľu a smer k východzej vrátnici. Škoda, že nedávajú so vstupenkami aj orientačnú mapu. Tá by veľmi pomohla. Až neskôr zisťujeme, že je dostupná na stránkach Arboréta Mlyňany.

Arborétum Mlyňany
Keby si predsa potreboval mapu

Keď nemáš veľa času, určite sa treba minimálne prejsť po zelenej značke (východoázijská dendroflóra) a zájsť k romantickému kaštieľu. Ambrózyho kaštieľ z roku 1894 je pýchou a dominantou aroboréta. Hneď za kaštieľom sa nachádza najstaršia časť arboréta.

K najvzácnejším exemplárom patrí až 35 metrov vysoký Sekvojovec mamutí a Zimokvet včasný, ktorý kvitne už v januári. Takisto nájdeš mnohé ázijské unikáty, ktoré okrem domovského kontinentu a tohto miesta sa nikde inde nevyskytujú.

Najlepší čas na návštevu arboréta je máj a jún, práve vtedy kvitnú najkrajšie rastliny ako rododendrony a azalky, okrasné čerešne, jablone a orgovány.

UPOZORNENIE: Ak budeš potichu, v arboréte môžeš zhliadnúť aj pasúce srnky. A alergici, zoberte si svoju “dávku” liekov! Môžu tu byť rastliny, na ktoré si alergický a nebol si na ne testovaný, keďže v našich končinách sa bežne nevyskytujú.

Koľkokrát si už prebehol okolo autom pri ceste Bratislava – Košice a ani raz si nepribrzdil, aby si si dal príjemnú pauzu?

Prečítaj si ďalšie články

Numen

Biela Noc 2018. Fail?

Všade na internete pod každým príspevkom o bielej noci je množstvo kritizujúcich komentárov ako bola táto akcia nezvládnutá. Skôr si dovolíme tvrdiť opak, práveže to bolo extra dobré a organizátori sa poučili z minulých ročníkov. Len ľudia sú pohodlní a tí nezvládli vlastnú organizáciu.

Čierna Hora

Balkán Tour 2018 (Čierna Hora)

Po návšteve vyhliadky na Sjeničko jezero vyrážame na hranice s Čiernou Horou do pohoria Durmitor. Hraničná kontrola prebiehala bez akéhokoľvek zdržania, keďže sme boli jediný na tomto prechode. V Čiernej Hore sme pobudli iba jednu noc, ale za to zážitkov a krásnych momentov bolo neúrekom.

Waitov lom

Sandberg a okolie

Mestská štvrť Devínska Nová Ves leží v lone prírody, hneď pod chránenou rezerváciou Devínska Kobyla. Ale nielen táto prírodná rezervácia je tu známa. Perfektná dostupnosť je i na chránenú lokalitu Sandberg, kde chodí množstvo domácich a obyvateľov Bratislavy, len čo je trochu teplejšie. No stačí pokračovať po modrom značenom chodníku ďalej smerom na Devín.

Chorvatsko 2015

Chorvátsko na morských kajakoch 2015

Každoročne Vodácke centrum koncom leta robí trip do Chorvátska na morských kajakoch. Vyrážalo sa v piatok poobede a príchod až v utorok v noci. Čo bolo vynikajúce, že na utorok pripadal štátny sviatok a tak stačilo si zobrať jeden deň dovolenky a užiť si 4 dni kajakovania v národnych parkoch či na mori za nádherného…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram