Skip to content

10 ruských miest, ktoré sú uzavreté pred svetom

CK Knirsch 29. novembra 2021

Približná doba čítania: 10 minút

Počas socialistickej éry mal Sovietsky zväz mnoho uzavretých miest, ktoré boli ukryté nielen pred zvedavými pohľadmi nepriateľov, ale aj pred vlastnými ľuďmi. Tieto mestá neboli do roku 1993 ani na mapách vyobrazené, ale žili v nich tisíce ľudí, ktorí v skutočnosti neexistovali. Títo ľudia boli vymazaní aj zo štatistík. Väčšina z tých uzavretých miest bola odstránená z vlakových a autobusových liniek a boli známe iba svojim smerovacím číslom, ktoré pozostávalo z mena a čísla.

Vo výnimočných prípadoch dostali ľudia žijúci v týchto mestách povolenie na výstup a návrat do svojich miest, ale ich životy boli rovnako tajné, ako životy agentov KGB. Nemali dovolené zdieľať svoju adresu so svojimi príbuznými a ani nevravieť o veciach, ktoré robia. Na oplátku za svoje mlčanie boli obyvatelia odmenení dobrou zdravotnou starostlivosťou, zaručenou prácou a súkromnými bytmi.

Dnes je väčšina pôvodne uzavretých ruských miest otvorených pre verejnosť, existuje však niekoľko z nich, ktoré úrady stále skrývajú. Odhaduje sa, že dnes existuje asi 40 uzavretých ruských miest a žije tu viac ako 1,5 milióna ľudí. Ak chceš navštíviť uzavraté mesto, musíš si od bezpečnostných služieb vybaviť špeciálne povolenie, čo nie je vôbec jednoduché. Povolenia sú väčšinou výhradne pre príbuzných ľudí žijúcich v týchto mestách, alebo ľudí cestujúcich za prácou.

My ti ukážeme teraz 10 najznámejších uzavretých miest, ktoré Rusko stále chráni pred celým svetom.

10. Seversk

Seversk bol postavený v roku 1954 pre potreby Sibírskeho chemického kombinátu. Hlavným účelom tohto komplexu bola výroba jadrových zbraní. Dnes sa plutónium stále vyrába v Seversk, ale “údajne” sa už nepoužíva na jadrové zbrane. V roku 1993 došlo v továrni k jadrovému výbuchu a v roku 1997 sa Rusko po dohode s USA rozhodlo odstaviť väčšinu reaktorov produkujúcich plutónium.

Napriek tomu je Seversk pre cudzincov naďalej uzavreté. Ak už náhodou získaš povolenie, nemôžeš sa voľne pohybovať po meste, lebo je tu neúrekom kontrolných stanovíšť. Povolenia dostávajú iba ľudia, ktorí majú príbuzných v Seversk, alebo ľudia ktorí cestujú za prácou do mesta.

Uzavreté mesto, Rusko

9. Vilyuchinsk

Vilyuchinsk je ďalšie osamelé uzavreté mesto v jednom z najodľahlejších regiónov v krajine: Kamčatka. Toto mesto je známe stavbou jadrových ponoriek a od 30. rokov je pilierom ruskej tichomorskej flotili. Námorná základňa nachádzajúca sa v meste mala byť zatvorená v roku 2003 pre nedostatok finančných prostriedkov. Zdá sa však, že základňa naďalej funguje a koncom tisícročia bola dokonca modernizovaná. Podľa niektorých zdrojov sú pod mestom tajné tunely, ktoré môžu slúžiť ako nukleárne chránené bunkre pre ponorky flotily.

Uzavreté mesto, Rusko

8. Zarechny

Zarechny je často označované za mesto, ktoré stále existuje v časovej bubline komunistického života. Väčšina obyvateľov žije v blízkosti svojho pracoviska – hlavnej jadrovej elektrárne, ktorú vlastní spoločnosť Rosatom, štátna firma so špecializáciou na jadrovú energiu. Platy v meste nie sú vysoké, ale ceny sú tu veľmi nízke, pracovné miesta sú zaručené a vláda poskytuje sociálne programy, aby boli miestny obyvatelia spokojní.

Napriek tomu čoraz viac mladých ľudí chce opustiť mesto, ale nie je to dovolené kvôli prísnym obmedzeniam ich pohybu. Dôvody nie sú známe. A čo sa presne vyrába v Zarechny, vlastne nikto nevie.

Uzavreté mesto, Rusko

7. Norilsk

Norilsk je najsevernejšie mesto s viac ako 100 000 obyvateľmi a pravdepodobne najslávnejšie mesto na tomto zozname. Žiadne asfaltové cesty ani žiadna železnica nevedie do mesta a jediným spojením je letisko, alebo prístav vzdialený 40 kilometrov od mesta, ktorý v zime zamrzne na 9 mesiacov. Norilsk je najväčší hutnícky a ťažobný komplex na svete. Je to tiež najviac znečistené mesto v Rusku s produkciou 2 milióny ton oxidu siričitého ročne vypúšťaného do ovzdušia. Vďaka tomu je priemerná dĺžka života v Norilsk o 10 rokov kratšia ako ruský priemer.

Norilsk je od roku 2001 uzavretým mestom a verí sa, že dôvodom sú raketové sklady, tajné ťažobné operácie a obrovské zásoby nerastných surovín v meste. Jediným spôsobom, ako vstúpiť do Norilsk, je získať povolenie od FSB agentúry, ktorá vystriedala notoricky známu KGB.

Uzavreté mesto, Rusko

6. Ozersk (Oziorsk)

Navonok vyzerá Ozersk ako moderné európske mesta. Súčasťou mesta sú obrovské námestia, zaujímavá architektúra a množstvo zelených miest. Ale že tu niečo nesedí je to, že mesto obklopuje dvojitý ostnatý drôt a nad mestom existuje neustále neviditeľné žiarenie. Ozersk bolo hlavným producentom plutónia pre sovietske Rusko od roku 1947, keď bolo postavené pod krycím názvom Mesto 40. Mesto bolo vždy uzavreté od sveta aj zvyšku krajiny s 15 000 obyvateľmi.

Počas sovietskej éry mesto prežilo jadrovú katastrofu, štyrikrát toxickejšiu ako tá v Černobyle. Úrady však odviedli skvelú prácu pri zatajovaní informácii. Aj preto túto udalosť donedávna média nepoznali. Dnes v tomto uzavretom meste, stále izolovaného od zvyšku sveta, stále žije viac ako 90 000 ľudí.

Uzavreté mesto, Rusko

5. Zheleznogorsk

Mesto bolo založené v roku 1950 ako Krasnojarsk 26 na výrobu plutónia pre zbrane. Podľa niektorých zdrojov má mesto jadrové zariadenia vybudované v jaskyniach v žulových horách, ktoré sa nachádzajú v okolí mesta. Väčšinu obyvateľov zamestnáva ISS Reshetnev. Od roku 1959 táto spoločnosť navrhla 27 rôznych vesmírnych systémov a založila slávny program GLONASS. Rusko podpísalo dohodu s USA o odstavení dvoch reaktorov ADE-2 v Zheleznogorsk v roku 2010. Mesto však zostáva naďalej zatvorené a len málokto vie, čo sa v Zheleznogorsk skutočne deje.

Uzavreté mesto, Rusko

4. Mirny

Mirny je ukryté v lesoch tajgy Archangeľskej oblasti a je jedným z najtajomnejších ruských uzavretých miest. Názov mesta znamená pokojný, ale je takmer isté, že veci, ktoré sa dejú v Mirny, nemajú veľa spoločného s udržaním mieru. Mirny je jedným z mála ruských miest, ktoré majú svoje vlastné odpaľovacie miesta na balistické rakety. Navyše o meste Mirny, pred rokom 1983 nikto nepočul ani sa o ňom nezmieňoval.

Uzavreté mesto, Rusko
Nemýliť si s rovnomenným mestom v Jakutskej oblasti

3. Shikhany

Shikhany bolo založené v roku 1928 ako uzavreté mesto. Pre verejnosť bolo sprístupnené v roku 1996, aby sa o rok neskôr znovu uzavrelo po nadobudnutí platnosti dohovoru o chemických zbraniach. O Shikhany vlastne nikto nehovoril a na západe bolo mesto neznáme až do roku 2018. Dôvodom bol jed Novichok použitý v anglickom Salisbury. Vyšetrovaním sa zistilo, že jed bol vyvinutý práve v Shikhany.

Mesto tiež ukrýva sklady pre veľké množstvo vojenských jedovatých látok, ktoré vlastní Vedecko-výskumný ústav pre žiarenie a chemickú obranu. To všetko robí z Shikhany jedno z najtajomnejších uzavretých miest v Rusku.

Od 01. januára 2019 stratilo mesto Shikhany štatút uzavretého mesta a teraz je otvorené všetkým.

Uzavreté mesto, Rusko

2. Sarov

Sarov bol kedysi známe tým, že bolo jedným z najposvätnejších miest ruskej pravoslávnej cirkvi. Dnes je mesto jedným z najväčších ruských centier pre jadrový výskum. V 20. rokoch 20. storočia boli všetky kláštory zatvorené a mnísi boli popravení. Od roku 1923 sa tie isté kláštorné budovy používali ako továrne na výrobu rakiet. Sarov je obklopený dvojitým ostnatým elektrickým plotom a po meste neustále prechádzajú vojenské hliadky. Cudzinci a dokonca aj Rusi majú zakázaný vstup do mesta bez povolenia. Aj keď sa ti nejakým zázrakom podarí zohnať povolenie, musíš pred vstupom odovzdať pas, telefón aj fotoaparát.

Uzavreté mesto, Rusko

1. Znamensk (Kapustin Yar-1)

Znamensk bol založený v roku 1948 ako zariadenie na testovanie dosahu rakiet pod menom Kapustin Yar. V priebehu rokov sa na tomto mieste uskutočňovalo viacnásobné vypúšťanie testovacích rakiet a satelitov. Nakoniec sa Kapustin Yar stal kozmodrómom v roku 1966 a rovnako ako ostatné mestá na tomto zozname, na mape sa začal zobrazovať až v 90. rokoch. Existuje veľa vecí, vďaka ktorým je Znamensk najtajomnejším mestom v Rusku a jednou z nich je údajné zrútenie UFO, ku ktorému došlo v 50. rokoch. Niektorí dokonca tvrdia, že táto udalosť umožnila Rusom navrhnúť Sputnik a dosiahnuť prvenstvo vo vesmírnych pretekoch.

Tento príbeh bol utajený a do médií sa dostal celkom nedávno. Vďaka tomu bola Kapustin Yar známy ako ruský Roswell. Avšak, to nie je jediné tajomstvo, ktoré sa stalo v Znamensk, ale skôr jediné, ktoré sa dostalo na verejnosť.

Uzavreté mesto, Rusko

Prečítaj si ďalšie články

Atény map

Do Atén za bagateľ (plánovanie)

Na Facebooku mám iba zopár stránok “lajknutých” a keď už nejakú lajknem a začnem sledovať, tak si dva krát rozmyslím. Nechcem mať na stránke záplavu nepodstatných príspevkov. Takto mám v obľube dva profily zameriavajúce sa na upozorňovanie lacných letov. Takto mi v strede januára 2016 udrela do očí ponuka na lety do Atén za 20€.

Rumunsko

Namiesto Sarajeva do Bukurešti

Letecká spoločnosť WizzAir nám stále mení plány. Už v minulosti sme plánovali dovolenku do Istanbulu, kde nakoniec nám zmenila dátumy a následne tam začal prevrat. Tentoraz sme si zakúpili letenky za akciovú cenu do Sarajeva, a aj tentoraz zmenili čas odletov.

Havária

Skôr vyhrajete v lotérii milióny ako vaše lietadlo havaruje!

Mnohí z nás majú iracionálny strach z lietania. Väčšinou to je spôsobené tým, že majú minimálnu alebo žiadnu kontrolu nad udalosťami vo výške 10km nad zemou. Ale viete že, väčšia šanca je na nehodu je v automobile (1:114) ako na nehodu v lietadle (1:9 821)? Zozbierali sme pre vás viacero takýchto zaujímavosti.

carnevale-venezia-08

Karneval v Benátkach

Z času na čas ma zaujme niečo na internete, kam si vybrať na budúce. Takto mi udreli do očí fotografie z Benátskeho karnevalu a už si zapisujem do kalendára na rok 2017 28. február s pripomienkou 1/4 roka vopred.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.