Skip to content

Ako lacnejšie kúpiť lístok na vlak

CK Knirsch 1. septembra 2017

Približná doba čítania: 3 minúty

Raz za čas chodíme na služobnú cestu do Košíc alebo do Prahy. Rozumne a pohodlne sa sem dostať, je okrem auta, ešte vlakom. Ale sami sme boli zhrození, aké ceny pýtajú.

Samé železnice propagujú, že lístok (IC vlak) na trati Bratislava – Košice je možné zakúpiť už od 15,90,- € na jeden smer. Zvýhodnené cestovné za spiatočný lístok vôbec nemajú. Takže, keď si to zrátame, tak za spiatočný lístok dáme 31,80,- €. Ale nebodaj potrebujeme cestovať v iný čas, ako majú určenú slabú prevádzku. To sa vám vyšplhá cena zrazu na viac ako 40,- €. Za túto cenu už lietame bežne v rámci Európy!

Porovnanie cien vlak / letenka
Pre porovnanie, cena lístka na vlak do Košíc a ceny leteniek z Bratislavy do Európy. Jedná sa už o spiatočné letenky!

Dokonca ani nepomôže, že si lístok kúpite v dostatočnom predstihu. Jednoducho, železnice si určili sami, kedy je silná a slabá prevádzka a podľa toho sa odvíja cena lístka.

Ako teda ušetriť?

Sú iba dve možnosti. Vedieť kedy je slabá prevádzka a na tie vlaky si kúpiť lístok. Pár euro sa dá ešte ušetriť, keď budete využívať kreditné konto. Železničná spoločnosť pri nabití konta vám navyše pripíše 5% a to môžete uplatniť pri nákupe. Nie je to veľa, ale keď pravidelne cestujete, sa to oplatí.

Cestovný poriadok IC vlakov
Už vopred definovaná slabá a silná prevádzka

Nerátame do toho možnosti ako: som študent, využívam zákaznícke preukazy a podobne. Jedná sa iba o bežného pracujúceho človeka, ktorý sa raz za čas potrebuje prepraviť vlakom.

Bohužiaľ na IC vlak neplatí 25% zľava pri skupinovej cene, ak cestujete šiesti, ale ak vám nevadí cestovať takmer 6 hodín, je to rozumná alternatíva.

Drahšia alternatíva

Czech Airlines prevádzkujú na trase Bratislava – Košice pravidelné lety. Najlacnejšia jednosmerná letenka je na úrovni 56,- € a samotný let trvá len 55 minút. K tomu si treba ešte prirátať ešte minimálne hodinu, čo sa musíte dostaviť na letisko.

Ubytovanie

Colosseo Residence Košice

A to nevravíme o ubytovaní v Košiciach. Nejaké rozumne, cenovo dostupné, skoro vôbec nie je. Takým kompromisom, kde sa vždy ubytujeme je Colosseo Residence za cenu 44,-€/noc dvojposteľový apartmán. To sa nachádza úplne v centre mesta a pritom je tu úplne ticho a neruší nás ani hluk električkového uzla.

Prečítaj si ďalšie články

Mapa Turecka

Plánovanie dovolenky 2016: Istanbul

Toto mesto nás už dlho lákalo a to vďaka jednej goegrafickej zvláštnosti. Leží totiž zároveň na dvoch kontinentoch. Tak prečo to nevyužiť a nebyť jednou nohou v Ázii? Dlho nás odrádzali neustále atentáty, lenže človek sa potom nikam s týmto prístupom nedostane. Navyše nedávno sme si pozreli 3 dielny dokument “Příběh tří měst (Byzantion, Konstantinopol,…

Letenka s pasom

RyanAir: Ako si kúpiť letenky

Stále nás fascinuje, aký je samotný nákup letenky jednoduchý. Je to tak jednoduché, ako nákup lístka na vlak cez Železničnú spoločnosť alebo na autobus.

Airbnb na iPad

Tajný tip: ušetrite pri ubytovaní cez Airbnb

Keď veľa cestujete a chcete sa či už lacnejšie ubytovať, alebo spoznať pravú kultúru, tak sa v drvivej väčšine ubytujete práve cez portál Airbnb. No niekedy sú poplatky tejto službe za ubytovanie až veľmi vysoké. No my vám poradíme ako sa to dá znížiť.

Vlak na nástupišti

Vlakom z Budapešti do Bratislavy

Nákup online cestovného lístka z Budapešti do Bratislavy môže byť pre niekoho utrpením. V dnešnej dobe stále nie je možné zakúpiť tento lístok cez ZSSK. Neostáva nič iné, len to zakúpiť na maďarských železniciach!

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.