Skip to content

Ako lacnejšie kúpiť lístok na vlak

CK Knirsch 1. septembra 2017

Približná doba čítania: 3 minúty

Raz za čas chodíme na služobnú cestu do Košíc alebo do Prahy. Rozumne a pohodlne sa sem dostať, je okrem auta, ešte vlakom. Ale sami sme boli zhrození, aké ceny pýtajú.

Samé železnice propagujú, že lístok (IC vlak) na trati Bratislava – Košice je možné zakúpiť už od 15,90,- € na jeden smer. Zvýhodnené cestovné za spiatočný lístok vôbec nemajú. Takže, keď si to zrátame, tak za spiatočný lístok dáme 31,80,- €. Ale nebodaj potrebujeme cestovať v iný čas, ako majú určenú slabú prevádzku. To sa vám vyšplhá cena zrazu na viac ako 40,- €. Za túto cenu už lietame bežne v rámci Európy!

Porovnanie cien vlak / letenka
Pre porovnanie, cena lístka na vlak do Košíc a ceny leteniek z Bratislavy do Európy. Jedná sa už o spiatočné letenky!

Dokonca ani nepomôže, že si lístok kúpite v dostatočnom predstihu. Jednoducho, železnice si určili sami, kedy je silná a slabá prevádzka a podľa toho sa odvíja cena lístka.

Ako teda ušetriť?

Sú iba dve možnosti. Vedieť kedy je slabá prevádzka a na tie vlaky si kúpiť lístok. Pár euro sa dá ešte ušetriť, keď budete využívať kreditné konto. Železničná spoločnosť pri nabití konta vám navyše pripíše 5% a to môžete uplatniť pri nákupe. Nie je to veľa, ale keď pravidelne cestujete, sa to oplatí.

Cestovný poriadok IC vlakov
Už vopred definovaná slabá a silná prevádzka

Nerátame do toho možnosti ako: som študent, využívam zákaznícke preukazy a podobne. Jedná sa iba o bežného pracujúceho človeka, ktorý sa raz za čas potrebuje prepraviť vlakom.

Bohužiaľ na IC vlak neplatí 25% zľava pri skupinovej cene, ak cestujete šiesti, ale ak vám nevadí cestovať takmer 6 hodín, je to rozumná alternatíva.

Drahšia alternatíva

Czech Airlines prevádzkujú na trase Bratislava – Košice pravidelné lety. Najlacnejšia jednosmerná letenka je na úrovni 56,- € a samotný let trvá len 55 minút. K tomu si treba ešte prirátať ešte minimálne hodinu, čo sa musíte dostaviť na letisko.

Ubytovanie

Colosseo Residence Košice

A to nevravíme o ubytovaní v Košiciach. Nejaké rozumne, cenovo dostupné, skoro vôbec nie je. Takým kompromisom, kde sa vždy ubytujeme je Colosseo Residence za cenu 44,-€/noc dvojposteľový apartmán. To sa nachádza úplne v centre mesta a pritom je tu úplne ticho a neruší nás ani hluk električkového uzla.

Prečítaj si ďalšie články

Incredible India

Víza do Indie len za $10

India ponúka cestujúcim získať víza potrebné pre vstup do krajiny v určitom období len za $10. Víza do Indie sa dajú získať veľmi jednoducho.

Xiaomi

Vytvor si inteligentnú domácnosť

Už koniec kontrolovania domácnosti, či sme všetko vypli. Ešte dokúpime pár doplnkov a všetko budeme kontrolovať aj na diaľku.

WizzAir

Ako na online check-in u WizzAir?

Letenky sú dnes lacnejšie ako lístok na vlak z Bratislavy do Popradu. Na druhej strane sa snažia letecké spoločnosti zarobiť na tvojej nevedomosti alebo nepozornosti, pretože kúpou samotnej letenky nekončí celý nákupný proces. Tam to ešte len začína, ale nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Stačí len pozorne všetko čítať.

Filmy na cesty

Filmy na cesty, zn. Legálne

Ako stráviť čas dlhým cestovaním? Jednou z možností je sledovanie seriálov a filmov. Ako ich získať to už je druhá vec. Mnohí to riešia nelegálnou cestou. Ide to aj legálne bez útraty jediného centu.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.