Skip to content

Ako na online check-in u WizzAir?

CK Knirsch18. februára 2020

Približná doba čítania: 9 minút

Letenky sú dnes lacnejšie ako lístok na vlak z Bratislavy do Popradu. Na druhej strane sa snažia letecké spoločnosti zarobiť na tvojej nevedomosti alebo nepozornosti, pretože kúpou samotnej letenky nekončí celý nákupný proces. Tam to ešte len začína, ale nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Stačí len pozorne všetko čítať.

Konečná cena

Dnes už nezažiješ prekvapenie pri kupovaní leteniek nepríjemné prekvapenie v prípade skrytých dodatočných platieb za palivový či letiskový príplatok. Už je povinnosť uvádzať ceny leteniek vrátane všetkých poplatkov. Ak si zakúpite letenku za 5,- €, je to už konečná cena. Viac už nebudete platiť. Jedine,…. !

Online check-in

Letecké spoločnosti si dnes nechajú zaplatiť za všetok nadštandard a vymýšľajú riešenia čo sa dá spoplatniť. V základnej cene letenky máš iba príručnú batožinu, náhodne pridelené sedadlo, a krátky čas kedy vytvoriť bezplatný check-in. Za všetko ostatné si nechá letecká spoločnosť zaplatiť. Aj taká podpalubná 20kg batožina ti môže presiahnuť samotnú cenu letenky. Na druhej strane, keď sa prispôsobíš pravidlám, vieš lietať veľmi lacno.

Kedy vykonať bezplatný check-in?

Pri leteckej spoločnosti WizzAir máš možnosť vykonať bezplatný check-in najskôr 48 hodín pred odletom, ak si si nekúpili konkrétne miesta a najneskôr 3 hodiny pred odletom. To isté sa týka aj cesty naspäť. Checkin pre let naspäť sa tiež bezplatne vykonáva najskôr 48 hodín pred samotným letom. Skôr túto činnosť nemôžeš vykonať bez kúpenia konkrétnych vybraných miest.

Checkin WizzAir
Registrácia je dostupná

Výber sedadiel

Túto možnosť ti stránky ponúkajú pred stanoveným časom pre bezplatný check-in. Ak predsa chcete sedieť vedľa seba, budeš si musieť doplatiť. Cena nie je fixná a záleží od dopytu a konkrétneho letu. Podľa cenníka WizzAir sa môže cena pohybovať od 1,- € do 50,- € za jeden let za pasažiera.

Ak máš naraz zakúpené letenky, je veľká pravdepodobnosť, že budete sedieť vedľa seba alebo v blízkosti, ak sú takéto voľné miesta (toto neplatí pre RyanAir). Osobne za túto možnosť nevyhadzujeme zbytočne peniaze, dokonca už s nami cestovali aj 10 ročné deti a vôbec im nevadilo, že sedeli mimo. Mobil so slúchadlami to počas letu porieši. Aj tak sa s týmito spoločnosťami neletí viac ako 3 hodiny.

Batožina

Toto je kapitola sama o sebe. V cene máš iba jednu príručnú batožinu o rozmeroch 55x40x23cm s hmotnosťou do 10kg.* Táto batožina ti môže byť odobraná tesne pred nástupom do lietadla a bude umiestnená počas letu do podpalubia. Bez patričného doplatenia, nemáš nárok na ďalšiu batožinu. Ak sa naučíš sa pobaliť aj na dva týždne do tohto rozmeru, určite oceníš cestovanie na ľahko. Hlavnou výhodu cestovania len s príručnou batožinou je, že sa nemusíš dostaviť skôr na letisko na odbavenie batožiny a ani čakať na svoju batožinu po prílete. Skús to a dáš nám určite za pravdu.

*Aktualizácia 15.10.2018

Od 01.11.2018 mení spoločnosť WizzAir pravidlá pre príručnú batožinu. Zadarmo máš príručnú batožinu o rozmeroch 40x30x20cm s 10kg. S WizzAir Priority si môžeš na palubu so sebou vziať aj kufor na kolieskách s rozmermi 55x40x23cm. Cena tejto služby sa pohybuje od 5,- € do 12,- € za jeden let pri online objednaní.

Pár tipov na batožinu

– Namiesto škrupinového kufra si zober radšej ruksak. Máš menšiu pravdepodobnosť, že tvoja batožina bude tesne pred nástupom do lietadla umiestnená do podpalubia
– Rozmery a hmotnosť je možné mierne prekročiť. Na 90% to nekontrolujú. A ak si berieš ruksak ktorý nemá pevnú konštrukciu, tak v prípade kontroly rozmerov ho vieš určite stlačiť v konštrukcii do požadovaných rozmerov. To v prípade škrupinového kufra neurobíš. A áno, do rozmeru sa rátajú aj kolieska a rukoväť.
– Ak napriek tomu ti označia batožinu na umiestnenie do podpalubia, stačí povedať že v tom máš drahú elektroniku. Radšej ti tu batožinu nechajú, akoby to museli preplácať v prípade poškodenia.

Ak potrebuješ veľkú batožinu, môžete za ňu zaplatiť viac ako za samotnú letenku. Cena sa môže pohybovať za 20kg od 14,- € až do 70,- € a za 30kg od 19,- € až do 86,- €. Čo je celkom dosť. Navyše je potrebné byť na letisku podstatne skôr, aby si najprv odbavili veľkú batožinu na prepážke.

Vyhni sa zbytočnému odbavovaniu batožiny a cestuj na ľahko. Ušetríš čas aj peniaze.

Prioritný nástup

Toto je asi najnezmyselnejšia služba. Tá ti vôbec nezaručuje prednostnú bezpečnostnú kontrolu, ale iba prioritný nástup do lietadla. Akoby si si mohol vybrať lepšie miesto na sedenie :). Proste iba nastúpíš skôr. To si radšej v kľude posedíme v letiskovej hale na káve napríklad. WizzAir ti ešte k prednostnému nástupu zaručuje, že príručná batožina ti nebude odobraná do podpalubia a môžeš si zobrať plus ďalšiu batožinu o rozmeroch 40x30x18cm.

Ako sa vyhnúť všetkým poplatkom u WizzAir?

Všetky vyššie uvedené ponúkané služby nemusíš vôbec kupovať ak ich nepotrebuješ. Len občas treba na stránke pohľadať kde je tlačidlo pre preskočenie daného kroku, či pre odmietnutie danej služby. Určite ho nájdeš.

Hlavne nezabudnúť

Daj si pozor, aký doklad si zadával pri registrácii a ten doklad si aj zobrať. Ak by si si ho zabudol, nemusia ťa vôbec pustiť. Najmä keď letíš mimo EÚ. Ideálom tiež bude, keď okrem vytlačenia leteniek, budeš mať letenky aj zálohované v mobilnom telefóne. Či už vo forme PDF súborov, alebo ako lístok v peňaženke. Je to také komplikované?

Letenky v mobile
Všetky potrebné rezervácie pekne pohromade v Apple Wallet. Len naše dopravné spoločnosti ešte na toto nenabehli.

Lety v rámci EÚ

Od júla 2019 už letecká spoločnosť WizzAir nevyžaduje zadávanie dokladov na check-in pri letoch v rámci EÚ. Každopádne nejaký doklad si musíš vziať so sebou.

WizzAir check-in
Pri letoch v rámci EÚ zadávate len dátum narodenia.

2 Comments

  1. […] je check-in, čo môže byť pre niekoho nočnou morou. Najmä u nízko nákladových dopravcoch. Návod pre WizzAir sme už uverejnili. Druhý lacný dopravca je u nás RyanAir spolu s […]  2. […] na cestách. Na medzinárodnom letisku si ale vymysleli svoje. Vzorne, ako pri každom lete, sme si urobili online check-in, vytlačili letenky a pre istou sme si ich uložili aj do Apple Wallet. Nič nám to nebolo […]Prečítaj si ďalšie články

Mapa Turecka

Plánovanie dovolenky 2016: Istanbul

Toto mesto nás už dlho lákalo a to vďaka jednej goegrafickej zvláštnosti. Leží totiž zároveň na dvoch kontinentoch. Tak prečo to nevyužiť a nebyť jednou nohou v Ázii? Dlho nás odrádzali neustále atentáty, lenže človek sa potom nikam s týmto prístupom nedostane. Navyše nedávno sme si pozreli 3 dielny dokument „Příběh tří měst (Byzantion, Konstantinopol,…

Platobné karty

Aktivácia Revolut karty

Platobná karta Revolut sa nám mala objaviť v schránke niekedy po 06. júli, ale už po týždni sme v schránke mali zásielku. Zásielka pochádzala z Nemecka a dodanie trvalo presne 7 kalendárnych dní.

low cost

Lacno po Európe aj v roku 2019

Aj ty môžeš nájsť lacné letenky. Je to veľmi jednoduché. Prečítaj si návod na náš najpoužívanejší nástroj a leť kam chceš. Nízke ceny zaručené!

Curve karta

Nový dizajn platobných kariet CURVE

Sú už tomu dva roky, čo sme si zaobstarali platobnú kartu CURVE. Tak, ako väčšina platobných kariet, i nami obľúbená karta skončila svoju životnosť. O tom nás mailom informuje aj samotná spoločnosť, že máme očakávať novú kartu a je už na ceste.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.