Skip to content

Ako nakúpiť letenky u Vanilla Sky?

CK Knirsch 28. januára 2019

Približná doba čítania: 6 minút

Táto regionálna letecká spoločnosť má základňu v Natakhtari blízko Tbilisi v Gruzínsku. Pre svoju veľmi priaznivú cenu za let a exkluzívne ciele, je problémom v sezóne zakúpiť letenky.

Prečo sú letenky tak rýchlo vypredané?

Vanilla Sky lieta predovšetkým do pohoria Kaukazu na severe krajiny z Kutaisi a Natkhtari (30km od Tbilisi). A pribudla aj linka medzi Tbilisi a Batumi. Trasa po zemi je veľmi dlhá a náročná. Lietadlom to zvládneš za hodinu.

Lieta sa malým 15 miestnym lietadlom českej výroby Let L-410UVP-E Turbolet. Za takúto jednosmernú letenku dáš od 14€ do 32€ podľa miesta odletu. Keďže sa nelieta vo vo veľkých výškach, máš väčšinu Gruzínska ako na dlani. A zážitkom sú prelety tesne nad končiarmi pohoria Kaukazu. Tam kde svojou výškou naše Vysoké Tatry končia, tak Kaukaz len začína. Ich končiare začínajú niekde na 3000 metroch nad morom a končia s Mount Shkhara (5193 metrov).

Lietadlo nijako neodsleduješ na flightradar24.com, nemá potrebné sledovacie zariadenie. A navyše sa lieta iba za dobrého počasia. Pilot musí mať celého letu vizuálny kontakt s pevninou.

[googlemaps https://www.google.com/maps/d/embed?mid=1n8TJqblfHHKMk3bIwUUL51_f0Vg1-bBo&w=100%&h=480]

Dostupnosť leteniek

Pri Vanilla Sky sa nedá nejako plánovať nákup ani program veľmi dopredu. Letenky sú dostupné vždy iba na mesiac dopredu a uverejňujú ich vždy predchádzajúci mesiac. A je to individuálne kedy to bude. Napr. 15.11.2018 uverejnili letenky na december 2018, 10.12.2018 na január 2019 a na február 2019 až 25.01.2019. Bohužiaľ nemajú žiaden fixný oznam.

Keď sa ich budeš snažiť kontaktovať mailom alebo cez Facebook, konkrétneho termínu sa nedočkáš, iba univerzálnej odpovede, že máš sledovať ich profil alebo stránku.

Stále kontroluj

Na informácie na Facebooku sa netreba spoliehať, lebo letenky nekúpiš. My sme si kúpili letenky už 25.01.2019, ale ani 4 dni po uvoľnení leteniek nie je na ich profile žiaden oznam.

Kúpa leteniek

Ďalšou nevýhodou je, že cez jednoduchý formulár na webe sa nedá kúpiť naraz viac ako 4 letenky. To naštve, najmä keď letíte viacerí. Tŕpnuť, či sa nevypredá náhodou zbytok leteniek, kým vypíšeš požadované údaje.

Všetko je v angličtine, jedine keď dôjde ku plateniu, tak platobná brána je v Gruzínčine. Ale jednoducho si domyslíš, kam máš zadať číslo karty, platnosť karty a bezpečnostný kód. A potvrdzuješ vždy tlačidlom čo je napravo 🙂

Vanilla Sky
Aj keď je to v gruzínčine, asi vieš, kde čo vypísať.

Letenky sú ešte v zásobe

Z praktickej skúsenosti vieme povedať, že Vanilla Sky neuvoľnuje pre online objednávanie všetky letenky, ale na každý smer iba 8ks. Ostatok si necháva v rezerve pre priamy predaj na mieste. My sme ich potrebovali pre plánovaný výlet až 11ks! Stačí zavolať priamo na letisko v pracovný čas a ak sú k dispozícii letenky, uvoľnia ti ešte potrebný počet.

Zabudni na pravidlá

Čo je výhodou Vanilla Sky, že sa neriadia pravidlami ako drvivá väčšina leteckých spoločností. Letenku môžeš zrušiť do 72 hodín pred odletom a celá suma ti bude vrátená na kartu.

Akonáhle máš kúpené letenky, nemusíš robiť žiadny online checkin. Stačí si vytlačiť potvrdzujúci email. Nič viac!

Vanilla Sky
Letenky úspešne kúpené!

V cene letenky máš aj bezplatný odvoz z centra Tbilisi na letisko. Preprava je zabezpečovaná maršrutkou a odchádza 105 minút pred plánovaným odletom. A preprava batožiny do hmotnosti 15kg je samozrejmosťou.

Aj keď máš letenku, ešte neznamená že poletíš

Ako sme spomenuli už vyššie, pilot neustále musí mať vizuálny kontakt s pevninou. V prípade veľkej oblačnosti alebo silného vetra sa let môže posunúť, alebo vôbec nebude uskutočnený. To ti vrátia peniaze a bye bye 🙁

Ďalšie informácie doplníme po absolvovaní

O necelý mesiac letíme do Gruzínska a tešíme sa na zážitok. Máme zakúpených 11 leteniek z 15 možných, tak dúfame že to bude súkromný VIP let a poletíme. Ďalšie skúsenosti s touto leteckou spoločnosťou po návrate aktualizujeme.

Doplnenie

Ako to celé dopadlo, je možné si prečítať v tejto časti.

Vanilla Sky, odlet

4 Comments

  1. […] máš možnosť, do Mestie si kúp letenky u spoločnosti Vanilla Sky. Stoja pár euro a ušetria ti čas. Len to neznamená, že vždy poletíš. Viď. predchádzajúca […]  2. Mestia: Srdce Kaukazu | ▷ CK Knirsch dňa 9. apríla 2019 o 19:44

    […] sme mali pôvodne priletieť s Vanilla Sky z Tbilisi, len pre nepriazeň počasia sa to nepodarilo. V zálohe sme mali ešte možnosť, […]  3. […] Turboletom z Tbilisi do historickej provincie Svaneti v pohorí Kaukazu za 33,- €. Po trochu strastiplnom nákupe leteniek, sme podriadili celý program tomuto […]  4. […] Veľmi rýchlu prepravu ponúka vnútroštatná letecká spoločnosť Vanilla Sky. […]Prečítaj si ďalšie články

Platobná karta v ruke

Ako ušetriť s Curve kartou

Pred nedávnom sme písali o základných výhodách karty Curve. Najmä možnosť si zoskupiť všetky svoje karty do jednej. Ale to nie je všetko. S Curve kartou vieš aj dosť ušetriť.

IFTT na mobile

Chybné nacenené letenky priamo na mobil

Občas sa vyskytnú letenky za šialené ceny a väčšinou sa jedná o chybu v systéme či ľudskú chybu. Takéto ponuky sa na internete neohrejú dlho a preto treba reagovať ihneď. Ale zas nedá sa na to čakať neustále a tak som hľadal systém ako sa k nim čo najrýchlejšie dostať.

Check

Tipy na kúpu naozaj lacných leteniek

Kupovanie lacných leteniek nie je až taká veda. Zopár tipov sme už zverejnili ako si to uľahčiť. Tentoraz prinášame zopár tipov, ako nakúpiť ešte lacnejšie. Zrazu zistíte, že sa dá cestovať úplne lacno.

Prečo sú nízke ceny leteniek?

Prečo lietame za smiešne ceny?

Ešte si nepochopil, prečo letenka v rámci Európy stojí menej ako lístok na vlak do Popradu? Prečo letenky sa dajú kúpiť aj za 1,- €? Pozri sa na to s nami.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.