Skip to content

Ako si ušetriť bezbolestne na letenky?

CK Knirsch 25. septembra 2018

Približná doba čítania: 7 minút

Tiež patríte medzi ľudí, ktorí minú každý mesiac celú svoju mzdu bez toho aká je jej výška? Je jasné, že potom ani na úplne lacné cestovanie neostávajú peniaze. Ale dá sa to úplne jednoducho poriešiť.

Nebudeme tu dávať rady, čo kupovať a nekupovať. Ani to, ako správne hospodáriť s peniazmi, kam investovať a podobné motivácie. Ušetriť môžete celkom jednoducho a nebudete o tom ani vedieť. Celé to bude prebiehať automaticky. Stačí, že máte účet v Tatra Banke alebo vo VÚB.

Platby

Sporíte a ani neviete ako

Flexibilné sporenie

Toto sporenie je tak jednoduché a pri tom účelné, na nastavenie vám stačí asi 10 minút a o viac sa nemusíte starať. Všetko spočíva v tom, že si nastavíte aké % z uskutočnenej platby kartou sa prevedie na sporiaci účet. U nás málokedy nájdete v peňaženkách väčšiu hotovosť ako 10,- € a všetko sa snažíme platiť kartou. Keď mesačne zaplatíme kartou okolo 1.000,- € a máme nastavené 10%, z každej platby sa prevedie celkom na sporiaci účet 100,- €. Možno to znie takto hrozne, že 100,- € odložiť naraz každý mesiac, ale keď sa to deje čiastkovo celý mesiac, je to prijateľnejšie. Napríklad idete na nakúp do potravín, kde zaplatíte 24.70,- € a k tomuto nákupu sa prevedie 2.47,-€ na sporiaci účet. Človek o tom ani nevie a takáto zanedbateľná čiastka ho ani nebolí. To už znie lepšie, že?

Tatra Banka

Toto sa dá ešte obmedziť aj maximálnou čiastkou, ktorá má byť prevedená, aby sa nestal prípad 50,- € prevodu, keď platíte nákup v sume 500,- € kartou. Napr. si nastavíte, že maximálna čiastka bude napr. 15,- €.

Automatický percentuálny prevod sa dá aj deaktivovať, ak je na účte nastavená hranica minimálneho zostatku. Pod touto hranicou sa už nebude prevádzať žiadna suma na sporiaci účet.

Prevod zostatku

Nastaviť sa dajú aj tzv. automatizované variabilné mesačné vklady.  Každý mesiac, ak vám niečo zvýši nad nastavený minimálny zostatok, táto suma sa prevedie automaticky na sporiaci účet. Je to ešte o niečo rýchlejšie sporenie.

Trvalý príkaz

Poslednou a najbežnejšou formou šetrenia je nastavenie si trvalého príkazu. Nie je to nič extra, to ako keby ste si každý mesiac odložili nejakú sumu, čo väčšina aj tak nedokáže.

V bankách to máte zadarmo

Tatra banka

V tejto banke máte sporiaci systém automaticky zadarmo k účtu s balíkom služieb Tatra PersonalTB. Stačí si ho aktivovať a nastaviť či už pomocou aplikácie pre mobilné telefóny (Android, iOS), alebo cez webové rozhranie.

TatraBanka
Celé rozhranie je jednoduché a pochopí ho každý, len si treba vysvetlivky občas aj dva krát prečítať.

Balík Tatra PersonalTB úplne zadarmo

Vedeli ste, že vedenie účtu v Tatra Banke môžete mať bez akéhokoľvek poplatku? Píšu o tom priamo na stránke banky. 100% zľavu môžete získať aj skombinovaním dvoch 50% zliav. Prvých 50% získate jednoducho, a to využívaním moderných technológii. Stačí používať VIAMO a zrealizujete platbu cez mobilnú aplikáciu alebo si vyberiete peniaze z bankomatu pomocou mobilného telefónu. My sme ďalších 50% získali tým, že máme u nich hypotekárny úver.
iPhone

VÚB

Na rozdiel od Tatra banky idú na šetrenie zaokrúhľovaním sumy z každej zrealizovanej platby kartou. Môžete si zvoliť, či bude zaokrúhľovanie na 1,- €, 5,- € alebo 10,- €. Čím vyššie zaokrúhlenie, tým vyššiu sumu ušetríte. Uvádzame príklady, ktoré sme našli na ich stránkach.

Typ a hodnota nákupu Klientom zvolené zaokrúhlenie
1 EURO 5 EUR 10 EUR
Nasporená suma za realizovaný nákup
Potraviny – 10.35,- € 0.65 4.65 9.65
Benzín – 63.64,- € 0.36 1.36 6.36
Drogéria – 13.82,- € 0.18 1.18 6.18
Odevy – 50.29,- € 0.71 4.71 9.71
MESAČNE 19.04 + úrok 134.04 + úrok 289.04 + úrok
ROČNE 228.48 + úrok 1 608.48 + úrok 3 468.48 + úrok

Druhou možnosťou je prevod zostatku pred nasledujúcou mzdou so zadefinovaním minimálneho zostatku na účte. Toto nám chýba v Tatra Banke.

Mobilná aplikácia VÚB

Prevod zostatku sa dá nastaviť v internet bankingu, ale pre nastavenie sporenia zaokrúhľovaním, musíte navštíviť pobočku banky, alebo im zavolať. Dokonca samotné nastavenie sa nedá nikde meniť, dokonca ani pozrieť. To že šetríte, uvidíte iba vo výpise.

mBank

Táto banka si zobrala všetko z VÚB a Tatra Banky v podobe mSporenie a dáva vám na výber, či chcete z každej platby realizovať určité percento z platby alebo zaokrúhľovať prípadne posielať fixnú malú sumu pri každom nákupe. Jedine im chýba posielanie mesačného zostatku na sporiaci účet

Telefón, karta

Ďalšie banky

Baky ako OTP Banka, Prima Banka, Slovenská sporiteľňa, Poštová banka, či Unicredit neponúkajú žiadne z takýchto možností a väčšinou ponúkajú bežný sporiaci účet. Aspoň na ich stránkach sme sa nedočítali viac.

Výhody inteligentných sporiacich účtov

Výhodou týchto účtov je to, že sporíte a ani o tom poriadne neviete. Ide len o minimálne platby na sporiaci účet. Platby z týchto účtov nie je možné realizovať priamo na iný účet, ale vždy si musíte previesť finančné prostriedky na bežný účet, ktoré máte k dispozícii ihneď, ale strácate tým niekedy výhody zvýšenej úrokovej sadzby (napr. keď nebudete čerpať zo sporiaceho účtu viac ako 3 mesiace).

Ideálom je, ihneď po aktivovaní a nastavení takéhoto účtu na to zabudnúť. Sami budete prekvapení už po pár mesiacoch, koľko sa vám podarilo ušetriť.

….a môžete cestovať

Teraz už len stačí sledovať naše špeciálne akciové letenky z viacerých zdrojov, alebo na facebook skupine. Poradili by sme, bežne lacné letenky kupovať z dostupných financií a šetriaci účet skôr ponechať na síce drahšie letenky, ale vzhľadom na destináciu ultra lacné. Napríklad sme takto kúpili spiatočné letenky do Indie cez Seychelly za 168,- €!

Letenky

Prečítaj si ďalšie články

Chisinau - Viedeň

“Pašujeme” množstvo alkoholu z Moldavska

Základom nášho lacného cestovania je aj to, že neplatíme za zbytočné veci. Napríklad za podpalubnú batožinu, ktorej cena je občas vyššia ako samotná letenka. Nastávajú ale aj situácie, kedy sme donútený si za cestu priplatiť. Jednou z tých situácii je ultra lacný kvalitný koňak.

Šetrenie

Ako si ušetriť bezbolestne na letenky?

Chcete vedieť kde berieme na letenky? Sporíme automaticky a ani to peňaženka nepociťuje. Deje sa to všetko automaticky.

Platobná karta v ruke

Ako ušetriť s Curve kartou

Pred nedávnom sme písali o základných výhodách karty Curve. Najmä možnosť si zoskupiť všetky svoje karty do jednej. Ale to nie je všetko. S Curve kartou vieš aj dosť ušetriť.

Parkovanie, Budapešť

Parkovanie v Budapešti

Po minulé roky nebol až taký problém zaparkovať v Budapešti úplne bezplatne. Síce stále je to možné, ale iba cez víkend. Cez týždeň treba zaparkovať v širšom okraji mesta, alebo si tu príslušne zaplatiť. Pričom to nie je úplne lacné. A to ešte na vás striehnú ďalšie záludnosti, ako sme sa o tom presvedčili na…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.