Skip to content

Skryté perly v Budapešti (časť tretia)

CK Knirsch 4. novembra 2017

Približná doba čítania: 10 minút

Opúšťame brány podzemnej nemocnice a rozmýšľame čo ďalej. Ešte nám ostavajú minimálne tri ciele v hľadáčiku, ale máme toho dosť, chcelo by to oddych a posedenie na káve.

Túlajte sa mestom peši

Autobus je ďaleko a najbližšia rozumná zástavka je až pri najstaršom moste Budapešti: Reťazový most Széchenyi. Ešteže je to dole kopcom. Po ceste si obzrieme jednu z dominánt mesta, Matyášov chrám, pokocháme sa výhľadom z Rybárskej bašty a už sme dole pri…

Lanovka na Budínský hrad

Historická lanovka, ktorá má skoro 150 rokov premáva od Dunaja hore k Budínskemu hradu. Prekonáva dráhu dlhú 95 metrom pri sklone 40 stupňov. Práve kúzlo je v tomto prudkom sklone. Kapacita lanovky je 24 ľudí a dosahuje rýchlosť 3 metre za sekundu. Pôvodne jazdila na parný pohon, ale po rekonštrukcii v roku 1986 už jazdí na elektrický a začlenila sa do mestskej hromadnej dopravy. Lenže lístok sa kupuje zvlášť a jednosmerný stojí 1200 forintov (cca 3.80,- €)! Ak sa vám to zdá veľa a nechce sa vám vystáť radu, dá sa ísť aj peši s tým, že chodník križuje lanovku mostami.

Oddych v kúpeloch

Na večer sme sa rozhodli, že si zregenerujeme telo a hlavne uchodené nohy v niektorých z 11 termálnych kúpeľov ktoré prevádzkuje mesto Budapešť. Naozaj je ich neúrekom a môžete si vybrať, ktoré navštívite podľa vášho vkusu. Osobne odporúčame kúpele Rudas. Vybrali sme si ich z viacerých dôvodov. Sú v blízkosti nášho ubytovania, patria k jedným najstarších (postavené boli v 16. storočí), ponúkajú nočné kúpanie od 22:00 až do 04:00 rána a čo je najhlavnejšie, majú jeden bazén na streche s výhľadom na centrum mesta.

kúpele Rudas, Budapešť
Kúpele Rudas ponúkajú niekoľko bazénov, jeden z nich je aj plavecký v krásnom prostredí

Logiku nehľadaj

Len sa obrňte trochou trpezlivosti. Keďže to prevádzkuje štát, je aj taký prístup zamestnancov, ktorý vás len posunkom odoženú od okienka, lebo lístky pre vstup vám skôr nepredajú, ale až keď udrie večerná desiata hodina. Pripravte sa aj na trochu väčšie množstvo ľudí, hlavne turistov, ktorý si tiež našli túto atrakciu. Našťastie ich nie je toľko, ako sme videli, koľko ich tu bolo cez deň.

kúpele Rudas, Budapešť
Dostanete náramok s čipom, kde na čítačke si zobrazíte číslo vašej kabínky a pomocou čipu si ju aj uzamykáte.

Kúpele Rudas vám ale výbavou ponúknu mnoho a kľudne tu môžete stráviť celý deň, či celú noc. V cene lístka máte len pre seba celú kabínku a keď si náhodou zabudnete uterák či plavky, za zálohu vám ich zapožičajú. A keď potrebujete ešte župan, či kúpaciu čiapku, tiež to nie je problém. Následne si môžete vybrať, ktorý z 12 bazénov využijete. Áno, je ich až 12 s rôznou teplotou vody od 11ºC až po 42ºC.

Bazénov je dostatok

Na prvých päť narazíte takmer okamžite, len čo vyjdete zo šatne a veľmi nám pripomínali turecké kúpele. Bodaj by aj nie, však tie boli postavené ako prvé turkami. Sem sa aj ostatok väčšinou ako prvé naženie na zohriatie. Centrálny stredový bazén má 36ºC a ďalšie 4 rohové sú o niečo studenšie alebo teplejšie. Treba skúšať. Ak sem prídete cez deň, tak cez kupolu s farebnými sklom sem budú presvitať lúče slnka.

Kúpele Rudas, Budapešť
Za pravými tureckými kúpeľami nemusíte cestovať ďaleko.

Radšej sa odoberáme za hlavnou atrakciou. Dosť blúdime po celých kúpeloch a máme problém nájsť ostatné bazény. Radšej si zoberte mapu areálu pri pokladni. Po pár inštrukciách už prechádzame cez reštauráciu na strechu budovy, kde sa nachádza bazén osvetlený jemnou modrou farbou. Ešte tu nikoho nie je. Asi ani ostatní turisti ho nevedia nájsť. My len v plavkách už cítime chladné počasie a ihneď sa ponárame do ďalšieho termálneho bazéna (36ºC).

Rudas bath units, Budapest
Takýto bazén vás privíta na streche kúpeľov Rudas

Uprostred zimy to musí byť bomba

Prvých 10 – 15 minút sme sami a kocháme sa pohľadom na Dunaj, kde na jednej strane máme Alžbetin most a na druhej strane most Slobody a uprostred centrum mesta. Aj keď je vstupné 4800 forintov (cca 15,- €), za tento zážitok to určite stojí. Letné posedenie tiež môže byť super. Bazén dopĺňajú stoly so stoličkami, kam vám osviežujúci nápoj donesú z reštaurácie, ktorá je rovno pod bazénom.

Rudas bath units, Budapest
No nie je to paráda? Pri najbližšej návšteve si aj vy vychutnajte tento zážitok.

Už ¾ hodinu po otvorení sa začína bazén plniť a my ideme testovať ešte ďalšie bazény. Napríklad ten najteplejší so 42ºC vodou. Tu tiež nie je veľa ľudí, lebo je naozaj dosť horúci a nevydržíte v ňom dlho. Kto si chce dať procedúru, ako sa patrí po tomto bazéne, tak hneď vedľa je ten najchladnejší s 11ºC vodou, kde pravidelne padajú aj kúsky ľadu. Rýchle ponorenie až po krk spôsobí, že po chvíli je nám ešte teplejšie.

Niečo tesne pred pol nocou opúšťame tieto kúpele, aby sme stihli posledný autobus. Chodiť sa nám už pre dnešok vôbec nechce.

Pozrite si aj predchádzajúce diely
– Skryté perly v Budapešti (časť prvá)
– Skryté perly v Budapešti (časť druhá)

Záhadný a trochu strašidelný labyrint

Poslednou zástavkou túlaním tohto mesta, sa stalo bludisko pod skalnými stenami hradu z 13. storočia. Systém podzemných jaskýň vyhĺbili termálne pramene viac pred pol milióna rokmi.  V jaskyniach sa našli archeologické nálezy 350.000 rokov starých, ale nečakajte tu nudné múzeum. Je to trochu upravené a doplnené voskovými figurínami, ako v nemocnici, ktorú sme opísali v predchádzajúcom diely.

Labyrinth, Budapest

Po stopách Draculu

V bludisku 16 metrov pod starovekým hradným komplexom a o dĺžke niečo cez 1km kľudne strávite viac ako hodinu. Zo začiatku sa tu nachádzajú voskové figuríny s výjavom z rôznych opier. Ale keď postupujete stále dlhšie a hlbšie (podotýkame, bez sprievodcu), svetlo mizne, strašidelná hudba stupňuje a odokrýva sa vám pôvodný zámer tohto bludiska. Totiž, labyrint slúžil ako väzenie a mučiareň a spája sa s historkami o kniežati Vladovi III, alias Draculovi. A tak pokračuje náš výlet po stopách Draculu z Rumunska za ktorým sme sa vydali minulý rok.

Labyrinth, Budapest
Týchto hláv nastoknutých na koly sme sa aj skoro zľakli… Pôsobili veľmi dôveryhodne.

Vraví sa, že knieža Vlada zradil jeho spojenec, maďarský kráľ Matyáš. Miestne legendy hovoria, že okolo roku 1462 bol Vlad uväznený a ponechaný napospas osudu v temných útrobách pod hradom Budín. Ako dlho sa trápil nie je známe, ale predpokladá sa, že ho brutálne mučili, pretože keď ho pustili, zostal z neho už len tieň neslávne známeho muža, ktorého preslávili odporné praktiky mučenia, vrážd, krutosti, a jeho špeciality – nabodnutie nespočetného množstva obetí na koly.

Labyrint, Budapest
Údajny hrob grófa Draculu máte hneď v susednom Maďarsku

V najvzdialenejšom konci jaskyne bola už úplná tma a museli sme si pomáhať svetlom z mobilov, aby sme nezablúdili. Na konci tejto jaskyne sme našli aj hrob grófa Draculu, ktorý je tu vraj pochovaný. I okolie dáva k vynikajúcim fotkám, len škoda, že sme si nezobrali aj statív so sebou.

Labyrint, Budapest
Zoberte si statív so sebou a vytvorte si tajuplné fotky. Toto je bohužiaľ len fotené z ruky pomocou iPhone 7.

Koniec výletu

Týmto náš weekend v Budapešti končí, ale určite sa sem ešte vrátime. Budapešť vám vie toho ponúknuť viac, ako známe Tropicarium. Ak ste nenašli inšpiráciu cez naše tipy, skúste tieto, nie veľmi štandardné turistické atrakcie, ktoré možno ani domáci nepoznajú.

Budapest, AtlasObscura

1 Comment

  1. […] máš nádherný výhľad na most Slobody cez Dunaj spolu s centrom v mesta na druhej strane. Od našej poslednej návštevy v roku 2017 sa cena zvýšila na 6500,- HUF. Ale aspoň nie si nijako obmedzený […]Prečítaj si ďalšie články

ostrov Burano

Weekend v Benátkach

Majiteľ Vodáckeho centra nás oslovil, či nechceme ísť do Benátok na weekend, že má jedno miesto voľné v aute. Prečo nie? Stačilo si zobrať tak ½ dňa dovolenky v piatok, pre odchod z Bratislavy a už vo večerných hodinách sme boli v Benátkach. Konkrétne v kempe Fusina neďaleko Benátok.

Liptov, Zuberec

Oddych takmer na konci sveta

Občas je dobré na dovolenku zostať i na rodnej hrudi. Hlavne, keď dostanete ponuku, ktorá sa neodmieta. My jednu takúto ponuku na mieru sme dostali na “Chalupu u Stratenej Ovce” v obci Huty, čo je dedina pred Zubercom.

Noc muzei 2016

Noc múzeí 2016

Táto celoeurópska akcia sa koná iba raz do roka a už minimálne ¼ roka vopred sa pre istotu usídľuje v kalendári. Pre Bratislavu tohtoročný program bol síce bohatý, ale nie až tak ako minulý rok. Navyše tentoraz nebolo plánom pochodiť 14 múzeí ale vytipovali sme si ich iba pár.

Aurelium, Bratislava

Aurelium: Vyskúšaj si vedu naživo

Miesto v duchu hesla Jána Amosa Komenského: “Škola hrou”, nájdeš v Bratislave v mestskej časti Nové Mesto. To, že to je tak mimo centra mesta má jednu výhodu. Takmer nikoho tam nie je a celé centrum môže byť len pre teba. Najmä ak je vonku studené a škaredé počasie.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.