Skip to content

Steve Mccurry vo Viedni

CK Knirsch 29. augusta 2023

Približná doba čítania: 7 minút

Ešte do 24. septembra potrvá vo Viedni jedinečná výstava známeho fotografa Steve Mccurry. Možno vám meno nevraví, ale práve on je autorom mnohých fotografií pre National Geographic, pričom jeho najznámejšia fotografia, je zobrazená vyššie uprostred. Všetky jeho fotografie, sú prezentované na veľkoformátových záberoch s rozmerom 2×3 metre až 4×6 metrov.

Semperdepot

Výstava sa koná v Semperdepot, medzi známou Mariahilfer Strasse a trhoviskom Naschmarkt. Kto bol aspoň raz vo Viedni, určite sem trafí. A ešte jeden dôvod je, prečo by ste nemali túto výstavu minúť. Tým je samotný priestor výstavy.

Výrobné haly Semperdepot a depo kulís postavili v roku 1874 – 1877 nemecký architekt Gottfried Semper, ktorý sa preslávil projektovaním budov v renesančnom štýle – a architekt Karl von Hasenauer (známy a hlavný architekt Svetovej výstavy vo Viedni v roku 1873,či Naturhistorisches Museum, Kunsthistorisches Museum a Burgtheater).

Samotný Semperdepot je architektonickým skvostom kombinujúcim rôzne štýly. Svojimi pôvodnými účelmi výrobných hál a skladov kulís slúžil ako dôležité zázemie pre viedenskú operu a divadlá. Dnes však tento historický komplex prežíva novú éru ako kultúrne centrum a výstavný priestor. Steny nesú stopy minulosti a ladenie priestoru nesie v sebe šarm dobového priemyselného diela.

Skrytá architektúra, Viedeň

Pri prechádzke v Semperdepot sa návštevníci ponoria do bohatej histórie a môžu si vychutnať spojenie medzi umením a architektúrou. Výstavné sály ponúkajú jedinečnú atmosféru, ktorá umocňuje zážitok z prezentovaných diel. Každý krok je akoby prechádzkou v čase, pri ktorej sa spájajú minulosť a súčasnosť do fascinujúcej symbiózy.

Nezabudnuteľný je nielen obsah výstavy, ale aj priestor, v ktorom je táto expozícia umiestnená. Semperdepot, so svojou výnimočnou históriou a architektúrou, dodáva tejto udalosti špeciálny rámec a pridáva ďalší rozmer ku kvalite umeleckého zážitku.

Steve Mccurry

Táto výstava mala premiéru v Graz v roku 2021, a vtedy Steve Mccurry o tejto výstave povedal: “Pravdepodobne najlepšia show v mojom živote!” a jeho želaním bolo, ju prezentovať znova. To sa podarilo, a teraz máte možnosť vidieť túto výstavu v Semperdepot. V tomto priestoru samotné fotografie akoby levitovali v úžasnom priestore.

Výstava v Graz v roku 2021

Steve McCurry je nielen skvelý fotograf prírody, ale aj špecialista na expresívne portréty ľudí. Jeho snímky sa prostredníctvom časopisov a internetu stali ikonami súčasnosti. Uprostred fantasticky krásnych – ale niekedy aj nočných môr – kulís sú v strede umiestnení muži, ženy a deti, ktorých pohľad nikdy nespúšťa oči z diváka. McCurry si dáva veľký pozor, aby nič neinscenoval. Skôr kondenzuje svoje dojmy, farby, krajinu, ale aj osud zobrazených v obraze.

McCurryho najznámejšou fotografiou je “Afganské dievča”, ktorá vznikla v utečeneckom tábore v Pakistane. Portrét Sharbat Gula sa v roku 1985 objavil na obálke časopisu National Geographic a odvtedy ho hojne využíva Amnesty International a ďalšie organizácie. Je to najčastejšie publikovaná fotografia súkromnej osoby na svete. McCurry je od roku 1986 fotografom Magnum, čo pre neho znamená aj to, že dbá na autentickosť snímok a dôstojnosť ľudí.

Lístky na výstavu

Výstava

Ako sme spomenuli v úvode, výstava trvá už len do 24. septembra. Našťastie, Viedeň nie je tak ďaleko a vystavuje sa denne od 10:00 do 21:00 (Nedeľa až Streda len do 20:00). Lístky sú dostupné online na Ö-ticket za 20€ pre dospelú osobu (cez víkend dokonca 22€). Vyhradiť by ste si mali minimálne hodinu. A aj keď je lístok časovo ohraničený, platí to len pre vstup. Času tu môžete stráviť koľko chcete.

UPOZORNENIE: Aj keď si lístky zakúpite online, je potrebné si ich vytlačiť!

Výstava vo Viedni

Sprievodca výstavou

Akonáhle vám skontrolujú lístky, môžete si zobrať tlačeného sprievodcu, alebo si naskenovať QR kód, ktorý je hneď pri pokladni. Tento kód sa ešte vyskytuje kde tu, v celom priestore. Nič si nemusíte inštalovať, iba sa vám otvorí vo vašom mobilnom predvolený prehliadač na adrese www.scan.art/mccurry. Buď si naskenujete vybrané dielo, alebo si ho vyhľadáte (pri každom obraze sa nachádza číslovka) a dostanete krátke info o diele v nemčine a v angličtine.

Sprievodca výstavou

Všetkých 100 veľkoformátových fotografií je umiestnených v dvoch priestoroch. Tie sú príslušne zatemnené, aby vynikli samotné fotografie. Na oknách sú umiestnené tmavé, do modra sfarbené, polopriepustné fólie a vchod je prehradený ťažkým závesom. Samotné obrazy sú natiahnuté na drevenom ráme, kde každý rám nesie dva obrazy z každej strany. Uprostred rámu je umiestnený zdroj svetla, ktorý jednoliato nasvecuje príjemne každú jednu fotografiu.

Najväčšia hala je najfascinujúcejšia, pretože ústredný priestor sa tiahne do výšky, troch poschodí. Nebojte sa, že by ste boli ochudobnení o zážitok a pozerali sa na fotografie zdola. Na každé jedno poschodie si môžete vyjsť po schodoch a obdivovať jednotlivé obrazy, ktoré akoby levitovali vo vzduchu.

Vedľajšia miestnosť je obrovským nádherným skladom, kde sú vystavené obrazy ako po stenách tak aj v niekoľkých radoch. Tu sa nachádza zvyšok fotografií a aj tu strávite najviac času. Väčšina fotografií vám možno bude známa, ak ste čitateľom časopisu National Geographic. Keďže je to priestor bez akýchkoľvek okien, nebolo ho potrebné nijak zvlášť zatemňovať. Len v horúcich dňoch je aj tu teplo. Priestory sú absolútne bez klimatizácie.

Túto výstavu si určite nenechajte ujsť. Viedeň je blízko, a boh vie, či ešte sa bude takáto výstava vôbec konať tak blízko. Na vlastné oči je to určite ešte krajšie ako sprostredkovane na fotografiách. Čo tak vyraziť hneď najbližší sviatok, alebo víkend (aj keď cez víkend je to o dve eurá drahšie). Na záver ešte zopár fotografií zo samotnej výstavy.

Prečítaj si ďalšie články

Športové hodinky TomTom sme zobrali do Atén na štadión, kde začali moderné olympijské hry.

Zvíťazili sme s TomTom v Aténach

Viete ako vznikol známy 42,195 metrov beh nazývaný maratón? Víťazstvo Grékov po bitke u Marathonu bežal oznámiť do Atén grécky vojak Thersippose. Bez odpočinku ubehol trať dlhú 42,195 metrov. Na aténskom námestí zvolal: Zvíťazili sme! Potom klesol mŕtvy celkom vyčerpaný nadľudským výkonom. Na jeho počesť bola pomenovaná najdlhšia olympijská bežecká trať ako maratónsky beh.

Kelenföld Power Station, Budapest

Návšteva historickej elektrárne v Budapešti

Už pri minulej návšteve Budapešti sme chceli navštíviť elektráreň Kelenföld, ktorá bola spustená v roku 1914 a bola jednou z najpokročilejších v celej Európe. Navyše je postavená v nádhernom štýle Art Deco.

Havária

Skôr vyhrajete v lotérii milióny ako vaše lietadlo havaruje!

Mnohí z nás majú iracionálny strach z lietania. Väčšinou to je spôsobené tým, že majú minimálnu alebo žiadnu kontrolu nad udalosťami vo výške 10km nad zemou. Ale viete že, väčšia šanca je na nehodu je v automobile (1:114) ako na nehodu v lietadle (1:9 821)? Zozbierali sme pre vás viacero takýchto zaujímavosti.

Koliba, Kamzík, Bratislava

Výhľad z Kamzíka: Bratislava ako na dlani

Televízna veža Kamzík na Kolibe predstavuje neoddeliteľnú súčasť Bratislavy ktorú už vidieť z diaľky. Už pri ceste domov po diaľnici vždy vyhliadame túto stavbu. Len čo ju vidíme, vieme, že za chvíľu sme doma. Po viac ako 5 rokoch sme sa rozhodli znova navštíviť túto dominantu Bratislavy. Hlavne sme boli zvedaví či poskytované služby, ceny…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.