Skip to content

Steve Mccurry vo Viedni

CK Knirsch 29. augusta 2023

Približná doba čítania: 7 minút

Ešte do 24. septembra potrvá vo Viedni jedinečná výstava známeho fotografa Steve Mccurry. Možno vám meno nevraví, ale práve on je autorom mnohých fotografií pre National Geographic, pričom jeho najznámejšia fotografia, je zobrazená vyššie uprostred. Všetky jeho fotografie, sú prezentované na veľkoformátových záberoch s rozmerom 2×3 metre až 4×6 metrov.

Semperdepot

Výstava sa koná v Semperdepot, medzi známou Mariahilfer Strasse a trhoviskom Naschmarkt. Kto bol aspoň raz vo Viedni, určite sem trafí. A ešte jeden dôvod je, prečo by ste nemali túto výstavu minúť. Tým je samotný priestor výstavy.

Výrobné haly Semperdepot a depo kulís postavili v roku 1874 – 1877 nemecký architekt Gottfried Semper, ktorý sa preslávil projektovaním budov v renesančnom štýle – a architekt Karl von Hasenauer (známy a hlavný architekt Svetovej výstavy vo Viedni v roku 1873,či Naturhistorisches Museum, Kunsthistorisches Museum a Burgtheater).

Samotný Semperdepot je architektonickým skvostom kombinujúcim rôzne štýly. Svojimi pôvodnými účelmi výrobných hál a skladov kulís slúžil ako dôležité zázemie pre viedenskú operu a divadlá. Dnes však tento historický komplex prežíva novú éru ako kultúrne centrum a výstavný priestor. Steny nesú stopy minulosti a ladenie priestoru nesie v sebe šarm dobového priemyselného diela.

Skrytá architektúra, Viedeň

Pri prechádzke v Semperdepot sa návštevníci ponoria do bohatej histórie a môžu si vychutnať spojenie medzi umením a architektúrou. Výstavné sály ponúkajú jedinečnú atmosféru, ktorá umocňuje zážitok z prezentovaných diel. Každý krok je akoby prechádzkou v čase, pri ktorej sa spájajú minulosť a súčasnosť do fascinujúcej symbiózy.

Nezabudnuteľný je nielen obsah výstavy, ale aj priestor, v ktorom je táto expozícia umiestnená. Semperdepot, so svojou výnimočnou históriou a architektúrou, dodáva tejto udalosti špeciálny rámec a pridáva ďalší rozmer ku kvalite umeleckého zážitku.

Steve Mccurry

Táto výstava mala premiéru v Graz v roku 2021, a vtedy Steve Mccurry o tejto výstave povedal: “Pravdepodobne najlepšia show v mojom živote!” a jeho želaním bolo, ju prezentovať znova. To sa podarilo, a teraz máte možnosť vidieť túto výstavu v Semperdepot. V tomto priestoru samotné fotografie akoby levitovali v úžasnom priestore.

Výstava v Graz v roku 2021

Steve McCurry je nielen skvelý fotograf prírody, ale aj špecialista na expresívne portréty ľudí. Jeho snímky sa prostredníctvom časopisov a internetu stali ikonami súčasnosti. Uprostred fantasticky krásnych – ale niekedy aj nočných môr – kulís sú v strede umiestnení muži, ženy a deti, ktorých pohľad nikdy nespúšťa oči z diváka. McCurry si dáva veľký pozor, aby nič neinscenoval. Skôr kondenzuje svoje dojmy, farby, krajinu, ale aj osud zobrazených v obraze.

McCurryho najznámejšou fotografiou je “Afganské dievča”, ktorá vznikla v utečeneckom tábore v Pakistane. Portrét Sharbat Gula sa v roku 1985 objavil na obálke časopisu National Geographic a odvtedy ho hojne využíva Amnesty International a ďalšie organizácie. Je to najčastejšie publikovaná fotografia súkromnej osoby na svete. McCurry je od roku 1986 fotografom Magnum, čo pre neho znamená aj to, že dbá na autentickosť snímok a dôstojnosť ľudí.

Lístky na výstavu

Výstava

Ako sme spomenuli v úvode, výstava trvá už len do 24. septembra. Našťastie, Viedeň nie je tak ďaleko a vystavuje sa denne od 10:00 do 21:00 (Nedeľa až Streda len do 20:00). Lístky sú dostupné online na Ö-ticket za 20€ pre dospelú osobu (cez víkend dokonca 22€). Vyhradiť by ste si mali minimálne hodinu. A aj keď je lístok časovo ohraničený, platí to len pre vstup. Času tu môžete stráviť koľko chcete.

UPOZORNENIE: Aj keď si lístky zakúpite online, je potrebné si ich vytlačiť!

Výstava vo Viedni

Sprievodca výstavou

Akonáhle vám skontrolujú lístky, môžete si zobrať tlačeného sprievodcu, alebo si naskenovať QR kód, ktorý je hneď pri pokladni. Tento kód sa ešte vyskytuje kde tu, v celom priestore. Nič si nemusíte inštalovať, iba sa vám otvorí vo vašom mobilnom predvolený prehliadač na adrese www.scan.art/mccurry. Buď si naskenujete vybrané dielo, alebo si ho vyhľadáte (pri každom obraze sa nachádza číslovka) a dostanete krátke info o diele v nemčine a v angličtine.

Sprievodca výstavou

Všetkých 100 veľkoformátových fotografií je umiestnených v dvoch priestoroch. Tie sú príslušne zatemnené, aby vynikli samotné fotografie. Na oknách sú umiestnené tmavé, do modra sfarbené, polopriepustné fólie a vchod je prehradený ťažkým závesom. Samotné obrazy sú natiahnuté na drevenom ráme, kde každý rám nesie dva obrazy z každej strany. Uprostred rámu je umiestnený zdroj svetla, ktorý jednoliato nasvecuje príjemne každú jednu fotografiu.

Najväčšia hala je najfascinujúcejšia, pretože ústredný priestor sa tiahne do výšky, troch poschodí. Nebojte sa, že by ste boli ochudobnení o zážitok a pozerali sa na fotografie zdola. Na každé jedno poschodie si môžete vyjsť po schodoch a obdivovať jednotlivé obrazy, ktoré akoby levitovali vo vzduchu.

Vedľajšia miestnosť je obrovským nádherným skladom, kde sú vystavené obrazy ako po stenách tak aj v niekoľkých radoch. Tu sa nachádza zvyšok fotografií a aj tu strávite najviac času. Väčšina fotografií vám možno bude známa, ak ste čitateľom časopisu National Geographic. Keďže je to priestor bez akýchkoľvek okien, nebolo ho potrebné nijak zvlášť zatemňovať. Len v horúcich dňoch je aj tu teplo. Priestory sú absolútne bez klimatizácie.

Túto výstavu si určite nenechajte ujsť. Viedeň je blízko, a boh vie, či ešte sa bude takáto výstava vôbec konať tak blízko. Na vlastné oči je to určite ešte krajšie ako sprostredkovane na fotografiách. Čo tak vyraziť hneď najbližší sviatok, alebo víkend (aj keď cez víkend je to o dve eurá drahšie). Na záver ešte zopár fotografií zo samotnej výstavy.

Prečítaj si ďalšie články

Kukuričné bludisko

Stratení v kukurici

Už po druhý krát sprístupnili svoje kukuričné pole vo Vlčkovciach v podobe tematického bludiska. Minulý rok nás to akosi minulo. Poď sa s nami pozrieť či sme v tomto labyrinte zablúdili.

Siwa Oasis

Siwa – oáza faraóna Alexandra

Oáza Siwa (egyptsky Sekhetam – krajina paliem) leží asi 800 kilometrov západne od Káhiry na okraji Kattarskej rokliny. Tiahne sa v dĺžke 80 kilometrov so šírkou 20 kilometrov a jej územie je 19 metrov pod úrovňou mora. Celkovo poskytuje domov viac ako 20 000 obyvateľom.

Check-in Ryanair

Príprava na odlet do Atén

Výhoda nízkonákladových letov je v tom, že žiadne ďaľšie dodatočné náklady nie sú nikde schované ak urobíte a dodržíte to čo treba. Letenky na výlet som už zakúpil pred mesiacom a zostáva si už urobiť len check-in.

Benátky, Taliansko

Benátky z hladiny

Karneval v Benátkach je určite akcia ktorú každý určite pozná. A okrem nádherných pamiatok asi tu nie je nič možné. Ale to je veľký omyl! Na jeden deň tesne pred vrcholom leta sa uzavierajú kanály pre takmer všetku dopravu a sú určené práve vám.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.