Skip to content

Čo je Geocaching?

CK Knirsch 21. septembra 2015

Približná doba čítania: 6 minút

Ak vieš čo je geocaching, čítať ani ďalej nemusíš. Toto je pre ľudí, čo počujú v živote toto slovo prvý raz. Určite poznáš starý otrepaný humor. “Geocaching je vlastne hra ako dostať ITečkára do prírody”. A je to tak. K tejto hre potrebuješ aspoň smartphone s GPS alebo turistickú navigáciu. Ale čo je vynikajúce a viem potvrdiť, je to aj pre malé deti. Sám budeš prekvapený, čo tvoje dieťa zrazu zvládne.

Geocaching je vlastne hľadanie pokladov v prírode ale aj v meste. Kdekoľvek kde si zmyslíš. A skús toto povedať deťom. Zrazu budú naštartované ísť von kamkoľvek. Navyše aj v blízkosti svojho trvalého bydliska objavíš miesta o ktorých si doteraz nevedel, ak nebývaš tam kde už líšky dávajú dobrú noc. A stačí ti k tomu len smartphone s aplikáciou, mobilný internet a GPS.

Dlhé Diely, Bratislava
Toto miesto je v Bratislave na Dlhých dieloch objavené počas hľadania kešky

Kde nájdem poklad?

Takmer kdekoľvek, možno aj denne okolo takého pokladu chodíš, ale ostáva tvojmu zraku ukrytý. A na to slúži práve aplikácia Geocaching. Tá existuje pre všetky platformy: iOS, Android aj Windows Phone. Plná verzia je síce platená ale pre začiatok ti bude postačovať tá zadarmo pre oboznámenie. Bezplatná verzia umožňuje zobraziť v tvojej blízkosti tri najbližšie “poklady” alias kešky a navigovať ťa k nej. Pred začiatkom je dobré sa oboznámiť s nejakými pravidlami. Všetko je pekne popísané v češtine na oficiálnej stránke.

Pripravený vyštartovať

Pred tým, ako za nejakou keškou vyštartuješ, je dobré si pozrieť ako ďaleko od štartu sa nachádza, obtiažnosť a terén kešky. Obtiažnosť znamená úspech na nájdenie kešky a terén, aký prístup je k nej. Je tam ešte veľkosť kešky. Ak je veľmi malá, deti z nej radosť mať nebudú. Deti a aj seba treba vybaviť drobnosťami, ktoré dajú do kešky, ak niečo si z nej zoberú. Určite máš doma veľa blbostí, ktoré boli v kinderkách. Tak si ich zopár zober so sebou. Pre istotu si tiež preštuduj vopred niečo o keške ktorú pôjdeš hľadať.

Bunker
V Devínskej Novej Vsi môžeš spoznať cez desiatku bunkrov, ktoré sú poschovávané na bývalej zelenej hranici

Štart

Predpokladám, že si dorazil na miesto s vidinou objavenia pokladu. Teraz treba len hľadať kde je keška schovaná. GPS signál ťa nedovedie priamo až k nej, že o ňu zakopneš. GPS má odchýlku +/- 5m pri ideálnych podmienkach. Pri hľadaní treba dbať na svoju bezpečnosť, ale aj to aby náhodný okoloidúci ťa nepozorovali, že niečo nekalého vykonávaš. Stalo sa mi, že takto som hľadal kešku neďaleko detského ihriska v petržalke a po chvíli mamičky s deťmi si ma začali nedôverčivo obzerať. Mal som pocit, že keby som tam pobudol ešte 10 minút, tak zavolajú aj políciu :). Aby si bol nepozorovaný ostatnými, je dobré aj na to, aby tam tá keška ostala čo najdlhšie aj pre ostatných.

Dunaj
Keška ťa môže zaviesť aj takmer do Dunaja. Je to km dlhý úzky cíp pod kameňolomom v Devíne.

Našiel som poklad!

Gratulujem. V každej keške by mal byť zápisnik, tzv. logbook s ceruzkou a nejaké poklady. Deti práve tie poklady ocenia, aj keď sú to zas “blbosti z kinderka”. Zapíš sa, vymeň poklady (nemusíš) a vráť kešku na miesto tak, ako si ju našiel. Ak si bol s deťmi, čo ťa neminie, že budú chcieť okamžite objavovať ďalší poklad nehľadiac na to, aj keď doteraz šliapali vyše hodiny. Nezabudni sa podeliť o úspechu či neúspechu nájdenia aj na stránke Geocaching-u, či už z domu, alebo priamo z telefónu.

Geocaching
Takto vyzerá priemerne veľká keška aj s obsahom.

Prepadol som tomu

Tak odporúčam si zakúpiť oficiálnu aplikáciu, ktorá nestojí mnoho. Sprístupni sa ti viacero možností. Napr. také Multi-Cache sú zaujímave príp. Mystery. Ale, keď si tomu už prepadol, tak si tieto informácie aj sám dohľadáš.

Multicache
Toto nie je keška. To je časť multicache. Na základe tejto indície, bolo treba vypočítať finálne súradnice.

Tip na kešku

Nepovažujem sa za náruživého geocachera, zatiaľ mám nájdených len okolo 200ks a väčšinou v blízkosti domova, či keď som bol niekde na výlete. Tie v okolí domova, budeš mať vyzbierané čoskoro. Napr. v rámci Bratislavy sa nachádza viac ako 1500 takýchto pokladov. Pre mňa zatiaľ bola TOP keška Labyrinth, aj keď už momentálne neexistujúca ale prostredie áno. Objavil som nádherné miesto, ktoré je kúsok od trvalého bydliska o ktorom som ani netušil a netušia aj ľudia ktorí tam bývajú vyše 20 rokov! A to som si ešte k tomu zopakoval a osviežil ako sa vlastne vypočítava azimut 🙂

Bludisko, Devínska Nová Ves
Takýto Labyrinth sme objavili v Devínskej Novej Vsi pri hľadaní pokladu. Treba vyliezť hore, lebo z dola keď budeš pri tom, to ani nezbadáš

1 Comment

  1. […] zaujímavé body sú vynikajúce pre Geocaching. Keď si spustíte vhodnú aplikáciu, tak v blízkosti nájdete dve tradičné kešky(1, 2) a […]Prečítaj si ďalšie články

Mapa Turecka

Plánovanie dovolenky 2016: Istanbul

Toto mesto nás už dlho lákalo a to vďaka jednej goegrafickej zvláštnosti. Leží totiž zároveň na dvoch kontinentoch. Tak prečo to nevyužiť a nebyť jednou nohou v Ázii? Dlho nás odrádzali neustále atentáty, lenže človek sa potom nikam s týmto prístupom nedostane. Navyše nedávno sme si pozreli 3 dielny dokument “Příběh tří měst (Byzantion, Konstantinopol,…

Zber konope

Kif, zelené zlato z pohoria Rif

Pri bránach Európy v pohoriach na severe Maroka rastie ako z vody konopa (alebo kif, keď je vysušená). Pestujú ju celé rodiny a úrady pred tým zatvárajú oči. Je to cena, ktorá sa platí za prežitie regiónu. Novinári tu nie sú vítaní, no nášho fotografa tu na chvíľu strpeli.

Atlas Obscura

Vyhnite sa otrepaným turistickým atrakciám

Vyberiete sa niekam na dovolenku a na klasických turistických cieľoch je stále veľa ľudí. Je to dané tým, že každé miesto má svoje TOP, je toho plný internet a ťažko objavíte ďalšie skryté a možno aj krajšie miesta. My vám dáme tip, ako tieto miesta objaviť.

Local Guide

Maroko: Podrobnejší plán dovolenky

Na letnú dovolenku máme zakúpene letenky a zabezpečené ubytovanie. Viac v skutočnosti netreba. Iba si pozisťovať podrobnejšie informácie o mentalite, cenách a iné drobnosti. Ostatok môžete nechať tak, ale my si radšej pozisťujeme vopred a pripravíme aj program. V dnešnej dobe internetu sa dá veľa informácii už zistiť a nepotrebujete cestovnú kanceláriu.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.