Skip to content

DJI Mini SE: Lacný a ideálny dron na cesty

CK Knirsch 13. novembra 2022

Približná doba čítania: 10 minút

Už dlhšie sme sa obzerali po nejakom drone, ktorý by sme brali so sebou na cesty a získali ďalšie úchvatne zábery z inej perspektívy. Lenže pri výbere toho správneho dronu, okrem kvality, parametrov musíte brať už aj do úvahy nariadenia, aby ste s takýmto zariadením mohli lietať.

Zákonodarcovia takmer po celom svete začali stanovovať limit hmotnosti dronov do 250 gramov. Po prekročení tohto limitu musia užívatelia registrovať takýto dron a prípadne aj zložiť skúšky. A ako začiatočníkom sme sa tejto byrokracii chceli vyhnúť.

Do hmotnostného limitu 250g ponúka viacero výrobcov drony. Napríklad svetoznámy DJI (ktorý má v ponuke viacero modelov), Hubsan, Holy či Ryze. A keďže sa jedná o náš prvý dron, radšej siahame po overenej značke DJI.

Vyberáme dron od DJI

Limit 250 g spĺňa viacero modelov: DJI Mini 2, DJI Mini SE, DJI Mini 3 Pro. Všetky 3 typy sú viac menej konštrukčne podobné a majú aj podobné vlastnosti. Na jedno nabitie dokážu lietať približne 30 minút, s podobne rovnakou rýchlosťou. Odlišujú sa najmä v kvalite fotoaparátu a v komunikácii a dosahu diaľkového ovládača s dronom. Ďalšie funkcie sa odrážajú na cene. Najvybavenejší model, DJI Mini 3 Pro má antikolízne senzory aj vpredu vzadu, na rozdiel od lacnejších modelov, ktoré ho majú iba smerom nadol. Je len otázne, či mienite za to priplatiť. Najlacnejší DJI Mini SE v základnej výbave stojí 299,- €, Mini 2 459,- € a Mini 3 Pro 829,- € (oficiálne ceny k 11/2022). Každý sa rozhodne, či mu daný cenový rozdiel za ďalšie funkcie stojí za to.

DJI Mini SE
DJI Mini SE vs. iPhone 12 Pro

DJI Mini SE Fly More Combo

Z uvedených modelov siahame po najlacnejšom modeli, ale radšej vo variante “Fly More Combo” o 100,- € drahšej. V tomto rozšírení nájdete navyše obojsmernú nabíjačku (dá sa použiť ako powerbanka) s dvoma batériami (jedna je v štandardnom balení), dva páry náhradných vrtúľ a brašňu na prenášanie. Toto príslušenstvo je určite pre začiatočníka nevyhnutné a vyjde lacnejšie, ako dodatočne ho dokupovať. Jedna batéria je na cesty málo, a ako začiatočníci skôr či neskôr s týmto dronom niekde nabúrame. Preto aj náhradne vrtule prídu vhod.

Obsah balenia
Obsah balenia DJI Mini SE Fly More Combo

Naozaj kompaktný dron

Keď nám došiel objednaný dron, boli sme prekvapení, aký veľmi kompaktný je. Je približne rovnako veľký ako akýkoľvek súčasný mobilný telefón na trhu (mimo hrúbky). V zloženom stave má 138x81x58 mm a v rozloženom 159x203x56mm.Preto ani veľa miesta nazaberie vo vašej batožine.

Fotoaparát

Takéto mikrodrony za tak nízku cenu musia niekde spraviť kompromis. Väčšina kompromisov ide do kamery, pretože tam sa premieta väčšina výrobných nákladov. Napriek tomu tu nájdete ½,3” CMOS snímač s 12MP a zorným poľom 83°. ISO je v rozsahu 100 až 3 200, clona f/2,8 a elektronická uzávierka je nastaviteľná od 4 sekúnd až do 1/8 000 sekundy.

Na fotografovanie do RAW zabudnite, fotí iba do JPG formátu. Nezabúdajte, že dron je určený pre amatérov z ktorých mnohí ani netušia, čo je formát RAW. Dobré je, že software umožňuje prepínať ovládanie fotoaparátu do úplne manuálneho režimu a vytvárať aj časozber.

Waitov Lom
Záber z dronu vo Waitovom lome na bludisko

Video

Práve tu sa asi šetrilo najviac. Videá v 4K rozlíšení nenatočíte, ale stále v postačujúcom 2,7K rozlíšení pri 30 FPS. Toto rozlíšenie ešte stále niekoľko rokov bude postačujúce. Ak by ste chceli viac snímok za sekundu, musíte sa prepnúť do Full HD, kedy môžete natáčať až pri 60 FPS. Maximálny bitrate videí je na úrovni 40 Mbps.

Aby ste mali nádherné videá, musíte mať dobré svetelné podmienky. V tmavších oblastiach je už badateľný šum, napriek tomu sú videá mimoriadne detaile. Pri veľmi slnečných dňoch automatika trochu štrajkuje a radšej sa treba pohrať s manuálnym nastavením.

Rozpoluplné pre nás je nabíjanie. Privítali sme, že samotný dron a aj obojsmerná nabíjačka sa nabíja pomocou konektora USB-C. Ale prečo diaľkový ovládač sa nabíja pomocou microUSB? To nemohli už zjednotiť?

Aplikácia pre Android aj pre iOS

Pre plnohodnotné ovládanie drona je nevyhnutný aj mobilný telefón s operačným systémom Android alebo iOS. Pomocou obrazovky vášho mobilného telefónu ovládate funkcie celého dronu a aj vidíte kde sa v daný čas nachádza na Google mapách, ak máte povolený internet na telefóne.

DJI Mini SE

Aplikácia je stále aktívne vyvíjaná a doplňovaná o množstvo funkcií a vymenovať všetky možnosti, by obsiahlo na samostatné články. Naozaj je toho dosť, ale zas na druhej strane, všetko je intuitívne a netreba študovať vôbec manuál. Možno iba v špecifických prípadoch.

Výhodou aplikácie je aj to, že na mapách máte zaznamenané oblasti v ktorých nemôžete vôbec lietať (napr. letiská a okolie, väznice) a ani s dronom v takomto území nevzlietnete, prípadne oblasti, ktoré vyžadujú dodatočnú autorizáciu.

‎DJI Fly
‎DJI Fly
Developer: DJI
Price: Free
DJI Fly
DJI Fly
Developer: 深圳市大疆创新科技有限公司
Price: Free

Aplikácia DJI Fly sa už nenachádza na Google Play, musíte ísť na stránky výrobcu a odtiaľ si stiahnuť aplikáciu pre Android.

Obmedzenie pre lietanie s dronom do 250g

Slovenská legislatíva pre lietanie s dronmi ešte ani koncom roku 2022 nie je stále hotová a preto sa budeme riadiť tou európskou, z ktorej vychádzajú pravidlá pre všetky členské štáty s EÚ, čo uľahčuje využívanie dronov na vašich cestách po Európe. Nemusíte neustále zisťovať, aké nariadenia platia pre danú krajinu.

Teraz k tomu pozitívnemu, prečo dron do 250g. Takýto dron patrí do skupiny C0 a má obmedzenia kvalifikované ako A1. Čo to vlastne znamená?

  • Na lietanie nepotrebujete žiadne školenie, ani preukaz. Stačí si prečítať manuál
  • Nemusíte žiadať o povolenia
  • Nie je vyžadovaný minimálny vek
  • Môžete preletieť nad nezúčastnenými ľuďmi, ale nie nad davom či zhromaždeniami
  • Stačí zaregistrovať dron (na Slovensku zatiaľ nedostupné)

Ako vidíte, za cenu nejakého kompromisu, odpadá všetka byrokracia. Ak je už dron v kategórií C1, čo je dron do 900g, už sa vyžaduje absolvovanie online školenia a teoretickej skúšky. Vyššie kategórie, majú stále viac požiadaviek a obmedzení. Všetky potrebné informácie si môžete naštudovať na webovej stránke EASA.

DJI Mini SE
V boxe je všetko pekne usporiadané

Pred cestou mimo EÚ si zistite obmedzenia

Nie vo všetkých krajinách je dovolené lietať s dronom a prípadne sú tam obmedzenia. Napr. také Maroko už obmedzuje čo i len dovoz drona. S dronom môžu v Maroku lietať len certifikované firmy, ale nie turisti. A ak vám ho zistia pri prílete, skonfiškujú vám ho a pri odlete zas vrátia. Horšie to je, keď dron “prepašujete” do krajiny a zistia vám ho na bezpečnostnej kontrole pri odlete. To sa s ním môžete nadobro rozlúčiť.

Nielen Maroko má takýto zákaz. Vo väčšine krajín na Arabskom polostrove je zakázané lietať s dronmi a aj v niektorých ázijských krajinách. Prehľadne spracovanú mapu si môžete pozrieť nižšie.

Ďalšie informácie

Existuje ešte množstvo výnimiek a pravidiel pre lietanie s dronmi. Viac menej sa netýkajú takýchto malých dronov. A keď už platia pre rozdielu pre všetkých, tak priamo samotná aplikácia k dronu DJI vám to povie.

Stále však platí, radšej venujte pár minút naštudovaním pravidiel pre lietanie s dronmi vo vašej cieľovej destinácii, ako o neho dôjsť, či nebodaj dostať pokutu, alebo skončiť vo väzení.

Prečítaj si ďalšie články

Xiaomi

Vytvor si inteligentnú domácnosť

Už koniec kontrolovania domácnosti, či sme všetko vypli. Ešte dokúpime pár doplnkov a všetko budeme kontrolovať aj na diaľku.

Fotokniha

Fotokniha od Saal Digital

Po vyhotovení foto obrazu a napísaní recenzie nám pristála v emailovej schránke ešte ponuka na vytvorenie foto knihy s voucherom na 1.200,- Kč.

Atlas

Atlas Obscura: Denný kalendár pre rok 2020

V našej knižnici sa nachádza už kniha Atlas Obscura, z webovej stránky pravidelne čerpáme inšpiráciu a k dokonalosti nám už len chýba kalendár na nasledujúci rok.

Cewe Fotokniha

Takmer profesionálne cestopisy

Z každej trochu dlhšej dovolenky si späť donesiem približne 2.500 fotografií. Fotené sú či už zrkadlovkou alebo telefónom. Už hneď prvou úlohou je ich zálohovať. Našťastie toto mám zautomatizované. Stačí ich nasypať do Adobe Lightroom a o ostatok sa už postarajú automatizované úlohy, ako prekopírovanie na domáci NAS server a upload do služby Flickr. Ale…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.