Skip to content

Do Atén za bagateľ (plánovanie)

CK Knirsch 21. januára 2016

Približná doba čítania: 9 minút

Na Facebooku mám iba zopár stránok “lajknutých” a keď už nejakú lajknem a začnem sledovať, tak si dva krát rozmyslím. Nechcem mať na stránke záplavu nepodstatných príspevkov. Takto mám v obľube dva profily zameriavajúce sa na upozorňovanie lacných letov. Takto mi v strede januára 2016 udrela do očí ponuka na lety do Atén za 20€.

Pozrel som si teda ponuku a hlavne termíny. Minulý rok totiž RyanAir začal lietať Bratislava – Atény 3x do týždňa. Ideálny cenovo aj časovo sa mi javil termín v sobotu na obed odlet a v utorok večer prílet späť. Oslovil som rodinu a známu, že či ideme. No jasné, za tu cenu nie je čo riešiť. Termín bol určený na 20.február – 23.február. Navyše hralo do karát, že môžeme aj deti zobrať, keďže v ten týždeň majú jarné prázdniny a nič nevynechajú. Od zbadania ponuky cez dohodnutie a finálne zaplatenie ubehli 3 hodiny a o mesiac teda letíme. Vo februári do Atén? Však čo. Ide sa plánovať.

lietadlo_ryanair
Ubytovanie

Stránka propagovala ubytovanie na základe booking.com, že v Aténach sa dá ubytovať už od 7€/os/noc. Ok, ideme sa na to pozrieť. Ubytovanie je síce prijateľné, ale je na okraji Atén, od centra vzdialené nejakých 30km a metro do tejto časti nezachádza. Hľadám ďalej. Narážam na hostely v približnej cenovej kategórie 9€ – 11,50€/os/noc. Síce sú v blízkosti centra, ale všetky v štvrti Omonia. O tej sa väčšinou píše že to je centrum kriminality, krádeži a obchodu s drogami. OK, síce to píšu aj o Václavskom námesti v Prahe, ale nebudem riskovať a hľadám ďalej. Na booking.com som už nič iné v rozumnej cenovej hladine nenašiel, tak idem skúsiť alternatívu. Tu nachádzam v podobe servra airbnb. Je to server, ktorý súkromným osobám umožňuje prenajať posteľ, izbu a dokonca celý byt či dom. Po chvíli hľadania mám odfiltrované 4 ponuky v cenovej hladine od 30€ do 50€/byt/noc a všetko tak na tri zástavky metrom od centra.

Voľba nakoniec padá na ubytovanie “Athens star“, za 40€/byt/noc a okamžite sa rezervuje. Necháme sa prekvapiť. Podľa Street View to vyzerá super. Ide sa plánovať program. Čo 3 dni v Aténach.

Ubytovanie Athens Star

Program

Do Atén sa chodí hlavne kvôli pamiatkám a plážam. Pláže s kúpaním asi vynecháme, ale nič nie je nemožné a kúpanie v mori vo februári ponechávame otvorené :). A zas nemôžme celé dni tráviť na pamiatkách, pretože idú s nami aj dve deti (8 a 12 rokov). Takže aký je plán?

1. deň (sobota – deň príletu)

Prílet do Atén je okolo 16:00 s tým, že kým sa zorientujeme a dôjdeme do centra na ubytovanie to chvíľu potrvá. Čistý čas na presun z letiska je približne hodina a štvť. Možno niekam sa večer vyrazí.

letisko_ateny

2. deň (nedeľa)

Prechádzam stránky, že čo sa dá okrem pamiatok v Aténach robiť. Náhodne narážam na informáciu, že každú nedeľu sa koná “blšák” a pouličný predaj v lokalite Monastiraki. Je to jedno z najživších nákupných centier metropoly.

monastiraki

Nedeľné ráno na trhu v Monastiraki

Ďalšou akciou ktorá sa taktiež koná len v nedeľu je výmena stráži pred parlamentom na námestí Syntagma. Síce to sa deje každú hodinu aj cez týždeň, ale len v nedeľu o 11:00 je slávnostné striedanie.

Striedanie stráži Parlament Atény

Anafiotika

Anafiotika

Na obed sa mienime zastaviť vo štvrtiach Plaka a Anafiotika. Tieto štvrte sa vyznačujú krásnymi uličkami, romantickými kaviarnami a reštauráciami. Dá sa tu túlať aj niekoľko hodín. Uvidíme koľko tu strávime, no radi by sme deň zakončili na hore Lykavitós. Táto hora je ešte o niečo vyššia ako Akropola. Je odtiaľto nádherný výhľad na celé Atény a navyše sa tu nachádza kostolík, reštaurácia a obrovské divadlo pod holým nebom, kde sa konali aj koncertovali napr.: Vanessa Mae, Deep Purple, Moby či Scorpions.

Nočný výhľad z hory Lykavitos

Nočný výhľad z hory Lykavitos

3. deň (pondelok)

Tento deň sme sa rozhodli pre pamiatky, aj pre to, že je pracovný deň a predpokladáme menej ľudí. Takže ako prvé sa musí zamieriť na Akropolu. Tam sa nemôže minúť chrám Parthenon, ktorý je najväčšou dominantou areálu. Je to dórsky chrám z bieleho mramoru postavený k pocte bohyne Atény. Ďaľšou dominantou je Erechteion postavený v iónskom štýle. Jeho kamenné stropné trámy sú zospodu podpierané šiestimi stĺpmi vytesanými do tvaru ženské tela. Tu sa odporúča si kúpiť tzv. hromadnú vstupenku za 12€ s ktorou máte zabezpečený vstup k ďaľším 6 najvýznamnejším pamiatkam (Ancient Agora, Theatre of Dionysos, Roman Agora, Kerameikos, Temple of Olympian Zeus a Hadrian`s Library).

Pri vstupe na Akropolu cez múzeum najlepšie najprv si pozrieť Dionýzovo divadlo, ktoré ja najstaršie známe divadlo na svete.

dionyzovo divadlo
Z Akropoly treba potom smerovať svoje kroky presne opačným smerom ako sa vošlo, a tak sa nedá minúť Ancient Agora a poniže Temple of Hephaestus.

Temple Of Hephaestus
Odtiaľto je to len na skok do Hadriánovej knižnice kde prechádzame popri trhu Monastiraki. Hadriánová knižnica je jednou z najvýznamnejších knižníc staroveku a bola väčšia ako futbalové ihrisko a s vyše stovkou mramorových stĺpov patrila medzi najmohutnejšie stavby starej rímskej Agory.

hadrianova kniznica
Hneď za Hadriánovou knižnicou sa nachádza Roman Agora. Zaujímavosť čo sa tu nachádza je vež vetrov. Je to 12 metrov vysoká osemboká vež s kužeľovitou strechou. Vo vnútri boli umiestnené dômyselné vodné hodiny.

Vež vetrov
Smerom naspäť na trh Monastiraki a ešte pokračovaním cca 700m narazíme na Kerameikos. Pôvodne štvť zasvetená bohu Keramovi, patrónovi výroby keramiky.

kerameikos
Trochu od ruky je Chrám Dia Olympského. Ten bol kedysi vôbec najväčším chrámom v Grécku. Na dĺžku meral 110m a na šírku skoro 50m.

Temple of Olympian Zeus
Za návštevu mimo hromadných lístkov stojí ešte Panathinaikon Stadium, čo je peši od Chrámu Dia Olympského asi 10min. Je to mohutná stavba z ušľachtilého mramoru a konaly sa tu prvé novodbé olympijské hry v roku 1896 a taktiež olympijské hry nového milénia v roku 2004. Atletický ovál sa stal miestom zakončenia niektorých disciplín, najmä tej kráľovskej – maratónu.

Panathinaikon Stadium
4. deň (deň odletu)

Keďže lietadlo nám späť do Bratislavy letí až o 16:25 máme k dispozícii takmer celý deň. Tu sme si nechali docela voľný program. Či si už len niekde posedíme, pošleme pohľadnice, dokúpime suveníry prípadne navštívime miesta ktoré sme nestihli. Aj keď let trvá 2 aj štvrť hodiny, vďaka časovému posunu budeme doma 17:35!

Financie:

Spiatočné letenky pre 5 osôb dokopy vyšlo: 249,85 €
Ubytovanie na 3 noci: 143 €
To je celkovo zatiaľ ubytovanie a cesta na osobu: 78.57 €

Prečítaj si ďalšie články

Slovak Lines

Už aj veľmi skoro ráno autobusom na Schwechat

Minulý rok sme mali problém pri letoch na Malorku, ako sa dostať na letisko vo Viedni na ranný let okolo 05:00 ráno. Žiaden z autobusových dopravcov nepremával v takýto čas. Našťastie sa to zmenilo.

Plánovanie dovolenky

Dovolenka v Uzbekistane (celkový plán)

Tá zdĺhavejšia a náročnejšia časť plánovania dovolenky nastáva až po tom, ako sú zakúpené letenky (čo sme opísali v predchádzajúcom diely) a ostáva niečo ako menej ako mesiac do odletu. Vtedy je veľmi nepravdepodobné, že sa zmenia termíny letov či nebodaj storno. To už vychádza leteckú spoločnosť potom už veľmi draho.

Revolut card

Ideme do Revolut karty. Sleduj s nami ako si ju zaobstaráme.

Veľmi nás oslovila Curve karta s ktorou na cestách môžeme ušetriť a aj zredukovať počet kariet v našej peňaženke. Populárna je aj karta Revolut, ktorá zas ponúka iné výhody. Rozhodli sme sa, že si ju zaobstaráme.

Mumbai

Čo sa dá v Indii stihnúť za 7 dní – Plán

Celý weekend strávený plánovaním, že čo ďalej, keď sa vystúpi v Bombaji. Bolo viac alternatív. Naplno využiť plných 7 dní v Bombaji, alebo si odskočiť na pláže do Goa? Prípadne keď už je človek tu, pozrieť si siedmy div sveta Taj Mahal, alebo… No možností je neúrekom.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.