Skip to content

Miestnou dopravou po Bosne a Hercegovine

CK Knirsch 3. júla 2018

Ako si si všimol už dávnejšie, ležanie na pláži pri mori nie je vôbec naša parketa a toto leto nebude výnimkou. Chorvátsko nie je už dlho lacnou alternatívou dovolenky a keď sa vyskytli letenky od spoločnosti WizzAir na letné termíny do Tuzly, neváhali sme ani chvíľu. Všeobecne je ťažké natrafiť v letných termínoch na lacné letenky. To, čo stojí mimo sezónu 5,- €, tak v letných mesiacoch sa kľudne môže predražiť aj na 200,-€. Preto aj v Bulharskom Burgase sme boli už v apríli.

Tuzla leží na severe Bosny a Hercegoviny, neďaleko srbských hraníc. Síce dosť ďaleko od mora, ale môžeš sa nechať inšpirovať našim plánom. V čase písania tohto článku, sú stále k dispozícii spiatočné letenky za 20,- € na koniec augusta. A ak nemáš ešte naplánovanú dovolenku, je to najvyšší čas pre zakúpenie týchto posledných leteniek. My sme si zakúpili letenky z Viedne tak, aby sme strávili v Bosne a Hercegovine 12 dní, ale Tuzla nie je mesto, aby sme tu ostali po celý čas, preto plán obsahuje návštevu viacerých miest v tejto krajine.

1. zástavka (Tuzla)

Malé mesto, ktoré má niečo cez 120 tisíc obyvateľov, takže nie je naozaj veľké a tomu zodpovedá aj infraštruktúra. Preto si daj aj pozor kedy sem doletíš, pretože po 22:00 sa nemáš z 15km vzdialeného letiska ako dostať do mesta. Jedine taxíkom. Ale našťastie tie sú v prijateľnej cene. Najlepšie bude keď požiadaš svoje rezervované ubytovanie o transfer. Cena by sa mala pohybovať na úrovni 10,- € za auto.

Apartment Ajla, Tuzla

Ponuka ubytovania je pestrá a stačí si len vybrať. Booking.com ti s tým určite pomôže a záleží len na tebe čo preferuješ. Jeden z našich tipov je Apartment Alja, ktorý leží len 600m od centra. Je to TOP ubytovanie ktoré môžeš v tomto meste zohnať. Však má hodnotenie 9.9/10! My sme ich kontaktovali priamo cez WhatsApp a dostali sme cenu ešte o 20% nižšiu, keďže nemusia odvádzať cenu sprostredkujúcemu serveru. Cena za toto ubytovanie vyšlo na 10,- € / osoba / noc.

Panonika, Tuzla

Dve noci, či niečo cez jeden plný deň využijeme na návštevu mesta. Keď už sme tu, určite skúsime Panónske jazera nachádzajúce sa v centre mesta. Je to komplex troch umelých slaných jazier, ktoré boli vybudované celkom nedávno.

2. zástavka (Sarajevo)

Do 120km vzdialeného hlavného mesta: Sarejvo, sa dostaneš ľahko za 3 hodiny autobusom. Dá sa to aj vlakom, ale ich sieť nie je tak pokrytá, ako naša. Ideálnou voľbou bude, ak zvolíš spoločnosť Centrotrans, čo je miestna odnož Eurolines. Autobus chodí približne 14x do dňa a nemusíš sa teda obávať, že zmeškáš spoj. Cena jednosmerného lístka je 20.50KM (Konvertibilná marka, ktorá má fixný kurz. Nemusíš si robiť ani starosti s výhodnejším kurzom).

Guest House Džemo, Sarajevo

Ideálne bude, keď si ubytovanie budeš hľadať v blízkosti Baščaršija. Keď navštíviš toto mesto, určite sa budeš väčšinu času pohybovať v okolí tohto starého bazáru. Chceli sme si nanovo zarezervovať ubytovanie Guesthouse Nina, ale mali už obsadené na náš termín. Je to vynikajúce ubytovanie, kde z okna vidíš na starý bazár priamo z postele. Preto vyskúšame tentoraz iné (Guest House Džemo), ktoré sa nachádza trochu viac v kopci s výhľadom na mesto. Hodnotenie má tiež vysoké a za takéto ubytovanie nedáš veľa, vlastne úplne tak isto ako v Tuzle: 10,- € / osoba / noc.

Vrelo Bosne, Sarajevo

Keďže Sarajevo máme niekoľko krát prejdené, určite si nájdeme nové ciele kam vyraziť. Stále nám akosi uniká Vrelo Bosne (prameň rieky Bosna), či Sarajevo Tunnel.

3. zástavka (Boračko jezero)

Jednou z najkrajších 10 európskych vlakových ciest je, že vraj tá medzi Sarajevom a Mostarom. Nedá nám teda, aby sme ju tiež neabsolvovali, aj keď na dva krát. V strede cesty, v meste Konjic vystúpime a dáme si dlhšiu prestávku. Totiž neďaleko mesta je schovaný v horách klenot, ktorý skôr poznajú iba domáci: Boračko jezero. Je to najväčšie prírodné jazero Bosny a Hercegoviny schované medzi vysokými majestátnymi horami. Aby si k nemu došiel, je potrebné si objednať miestnu prepravu s ktorou absolvuješ 20km adrenalínovú jazdu. Najprv vystúpaš 450 výškových metrov, aby si zároveň potom klesol o takmer 600m. Za tento zážitok každý zaplatí asi 2,- €.

Tu ostaneme oddychovať a užívať si nič nerobenie až 3 noci. Príležitosti na ubytovanie je tu trochu obmedzené množstvo, ale v predstihu určite niečo nájdeš. Z minulej návštevy tejto oblasti sa nám zapáčil Eko selo camp a ich útulne dvojmiestne chatky. Síce cena je o niečo vyššia 13.50,- € /osoba / noc, ale máš to aj s výdatnými raňajkami. Kemp je vhodný aj pre tých, ktorý dôjdu autom, kde parkovanie máš v cene.

Eko Selo, Boračko jezero

Ak už sa budeš v tejto oblasti pohybovať, nesmieš minúť ani výlet do tajného Tito-vho nukleárneho bunkra, ktorý sa nachádza neďaleko Konjic, alebo využiť divokú rieku Neretva a zarezervovať si rafting.

4. zástavka (Mostar)

Nakoniec vlakom dorazíme do tohto vyhľadávaného mesta. To je tak známe, že aj škoda opisovať. Ešte sami nevieme aký program si vymyslíme. Ľudia sem chodia hlavne kvôli ikonickému mostu a to je tak všetko. Na druhej strane, pár kilometrov od Mostaru sa nachádza malé mestečko Blagaj. Je tu jeden z najsilnejších prameňov v Európe (40.000 l/min) ktorý vyviera pod 200 metrovou skalnou stenou. Priamo pri nej si postavili kláštor rád islamských dervišov.

Blagaj

Trochu ďalej, ale stále dostupné, je Međugorje či vodopády Kravica.

Vďaka blízkej polohe s Chorvátskom, sú ceny ubytovania a služieb trochu vyššie ako v zbytku Bosny a Hercegoviny. Našťastie sem turisti z Chorvátska chodia na otočku a tak už po obede sú ulice poloprázdne. Ak nemusíš byť ubytovaný priamo pri moste, výbornou alternatívou je Hostel Nina. Ani to nie je v pravom zmysle hostel. Za cenu 11.50,- € / osoba / noc, máš svoju izbu, ale aj raňajky podávané vonku na terase. Hostel ti ponúkne i bezplatný transfer zo stanice, alebo platený do blízkeho či širšieho okolia. Nemajú problém ťa zaviesť aj do Čiernej Hory.

Hostel Nina, Mostar

5. zástavka (naspäť domov)

Ostáva nám už len sa presunúť 6 hodinovou cestou naspäť do Tuzly, kde je zarezervované rovnaké ubytovanie ako pri príchode. Nechceli sme dávať nočný presun, keďže lietadlo odlieta o 11:30. Takto prídeme o deň vopred, oddýchneme si po ceste a na druhý deň v kľude odletíme domov. Nechal si sa inšpirovať? Ešte prikladáme rozpočet o ktorom už vieme.

Rozpočet na osobu

Spiatočné letenky: 19.98,- €
Autobus Bratislava – Viedeň – Bratislava: 2,- €
Ubytovanie na 12 dní: 123.50,- €
Autobus Tuzla – Sarajevo: 10,- €
Autobus Mostar – Tuzla: 18,- €
Celkom: 173.48,- €

Prečítaj si ďalšie články

CK Knirsch

Na skok do Ázie: Gruzínsko

Ako sme už opisovali dávnejšie, niekedy je lepšie plánovať dostatočne vopred svoju cestu, pretože letenky bývajú za prijateľnú cenu. Tentoraz už plánujeme viac ako rok dopredu. Na naplánovanie celej cesty a vybavenie dovolenky je dosť času. A kamže? Do Gruzínska!

Kalendár voľna 2017

Veľa príležitosti na cestovanie v roku 2017

Tento rok nám bude priať ohľadom sviatkov s predĺženými weekendami. Preto, ak je možné, náležite ich využite. Čaká nás až 6 takýchto šancí, kde nebudete zbytočne čerpať dovolenku.

Check-in Ryanair

Príprava na odlet do Atén

Výhoda nízkonákladových letov je v tom, že žiadne ďaľšie dodatočné náklady nie sú nikde schované ak urobíte a dodržíte to čo treba. Letenky na výlet som už zakúpil pred mesiacom a zostáva si už urobiť len check-in.

Malorka

Veľmi lacná Malorka

Vieš čo stojí celodenný lístok do najznámejšieho Aquaparku Senec alebo AquaCity Poprad? Dali sme si tu námahu: až 22,- €! To je celkom pálka. A keď ti povieme že za rovnakú sumu sa môžeš ísť okúpať na Malorku, budeš nechápavo krútiť hlavou. Nemusíš dokonca ani platiť za ubytovanie. Pozri sa na túto šialenú akciu.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram