Skip to content

Fitness náramok Xiaomi MiBand 1S

CK Knirsch 1. februára 2016

Približná doba čítania: 7 minút

Konečne dorazil. Prvý krát som ho objednal z Aliexpress už 11.11.2015 ako novinku, keďže v Európe nebol ešte k dispozícii. Ale predajca mi to nebol schopný vyexpedovať ani po 40 dňoch, tak som stornoval objednávku, objednal u ktorého som si overil dostupnosť a koncom januára 2016 som ho už mal doma.

Samotný náramok dorazil v docela malej papierovej krabičke s vyrazeným logom Mi. Z druhej strany bola len nálepka s nejakým čínskym textom z ktorého je len časť textu bežne dešifrovateľná. No na základe EAN kódu sa jedná o originálny produkt.

Xiaomi

V samotnej krabičke sa nachádza samotná jednotka, gumový čierny náramok a propertiárna USB nabíjačka. Je tu síce aj malý manuál, ale je takisto popísaný v čínštine, ako nálepka na krabičke. Našťastie všetko je intuitívne a manuál budete maximálne potrebovať na úspešnú synchronizáciu s telefónom. Tento postup sa našťastie nezmenil od predchádzajúcej verzie, a tak som použil tento manuál. Prekvapením bolo to, že nový model sa nenachádza vôbec ešte na stránkach výrobcu.

Prvé zapnutie

Pred samotným použitím je potrebné náramok nabiť, čo vykonáte pomocou priloženého USB kábla. Na samotné nabitie môžete použiť buď počítač alebo nabíjačku do 220V s USB výstupom. Nabitie prebieha veľmi rýchlo, pretože náramok má zabudovanú len 45mAh batériu, ktorá bohate postačuje na 30 dňovú prevádzku. Samotný senzor ktorý sa vkladá do gumového náramku je z jednej strany zliatina hliníka a z druhej strany tvrdený plast disponujúci snímačom frekvenčného tepu. Nevýhodou zvoleného povrchu zo zliatiny hliníka je, že telo je náchylne voči poškriabaniu ale na druhej strane takto zas vyzerá luxusnejšie. Samotný náramok by mal byť podľa materiálov odolný voči UV žiareniu, antibakteriálna a navyše aj hypoalergénny. Toto neviem celkom posúdiť, pretože nie som citlivý na tekéto veci, ale náramok je na dotyk veľmi príjemny. Celé to má certifikáciu IP67 (kompletná odolnosť voči prachu a proti ponoreniu do vody na 30 minút do hĺbky 1m).

Na samotnú synchronizáciu potrebujete aplikáciu MiFit ktorá existuje pre všetký dostupné platformy (iOS, Android) vrátane Windows Phone, aj keď tá nie je oficiálna od výrobcu. Aplikácia nie je síce dostupná v češtine alebo slovenčine, ale našťastie je lokalizovaná do anglického jazyka, čo je stále lepšie ako nejaké čínske znaky. A s úplne základnou znalosťou angličtiny si bohate vystačíte.

Použitie s iPhone

Ja osobne využívam iba iPhone, takže testovanie s Android telefónom som neuskutočnil, ale rozdiely sú úplne minimálne. Vlastne je to iba jedna vec. S vybranými typmi telefónov (hlavne značky Xiaomi) je dostupná funkcia automatického odomykania telefónu pomocou tohto náramku. Verím, že časom bude toto dostupné aj na platforme iOS. Čo kvitujem, že tento výrobca pravidelne aktualizuje ako firmware náramku, tak aj samotnú aplikáciu. Zaintegroval aj takú funkciu, ako zápis zaznamenaných dát z náramku priamo do zabudovanej aplikácie Zdravie.

Samotná aplikácia umožňuje rôzne nastavenia náramku a je to vlastne aj taká centrála pre ďaľšie fitness produkty od tohto výrobcu. Napr. je k dispozícii ešte inteligentná váha, ktorú môžete synchronizovať s aplikáciou a nemusíte tak ručne zapisovať pokrok vašej hmotnosti, či už smerom hore alebo nadol. Aplikácia ešte podporuje inteligentú obuv od mne neznámeho výrobcu.

A čo si to všetko môžme nastaviť? Napr. upozornenie na prichádzajúci hovor, 3 rôzne budíky s možnosťou inteligentého budenia v čase keď sa nachádzate v tzv. ľahkej fáze spánku, denný cieľ pre množstvo spravených krokov. Ostatok všetko zistíte len priamo z aplikácie keďže náramok nedisponuje žiadnym displejom. O sebe dáva vedieť iba zavibrovaním (pri prichádzajúcom hovore), alebo kombináciou troch kontroliek (napr. pri dosiahnutí časti denného cieľa, alebo o stave batérie).

Aplikácia je docela prehľadná, aj keď z môjho subjektívneho hľadiska, je čo vylepšovať a ponúka docela podrobné štatistiky o vlastnej pohybovej aktivite. Môžete si tak zobraziť celodennú aktivitu s podrobným rozpisom po hodinách (približná prejdená vzdialenosť a počet krokov) ako aj priebeh vášho spánku s jednotlivými fázami. Po viacdennom snímaní tieto hodnoty sedia, aj keď náramok nedisponuje GPS ale len gyroskopom a akcelerometrom. Na základe týchto dvoch senzorov a v kombinácii so sofware vie približne odhadnúť vašu pohybovú aktivitu. Všetky takéto a podobné fitness náramky majú približnú odchylku +/- 10%.

Oplatí sa?

Ak nedisponujete žiadnymi športovými hodinkami a chcete mať prehľad o tom ako sa hýbete, tak za cenu cca 20€ sa určite oplatí. V prípade, že máte iPhone 5S a vyšší, vám vie telefón to isté monitorovať ak ho nosíte so sebou. Samozrejme mimo sledovania vášho spánku. Jediná kritika smeruje k monitoru frekvenčného tepu. Náramok nesleduje napr. raz za hodinu, ale len na vyžiadanie, ale to hádam výrobca napraví z niektorej ďaľších aktualizácii ktoré vychádzajú dosť často.

1 Comment

  1. […] sme si objednali konkrétne fitness náramok Xiaomi Mi Band 2, ktorý oproti predchádzajúcej verzii prichádza už s displejom pre zobrazovanie informácii. Snímač frekvenčného tepu ostal […]Prečítaj si ďalšie články

Cewe Fotokniha

Takmer profesionálne cestopisy

Z každej trochu dlhšej dovolenky si späť donesiem približne 2.500 fotografií. Fotené sú či už zrkadlovkou alebo telefónom. Už hneď prvou úlohou je ich zálohovať. Našťastie toto mám zautomatizované. Stačí ich nasypať do Adobe Lightroom a o ostatok sa už postarajú automatizované úlohy, ako prekopírovanie na domáci NAS server a upload do služby Flickr. Ale…

balkan2014_06

Ako sme využívali navigáciu TomTom na Balkáne

Uprostred leta, sme sa rozhodli ísť na netradičnú dovolenku po divokých riekach Balkánu. Ako sami tušíte, tieto rieky nie sú nikde pri klasických letoviskách pri mori, ale vo vnútrozemí. Mali sme naplánované splaviť chorvátsku rieku Mrežnica, Bosniansko-Chorvátsku Unu, horný tok bosnianskej Neretvy pri Boračko jazere a hornú časť Tary nachádzajúcu sa v pohorí Durmitor v…

Fotokniha

Fotokniha od Saal Digital

Po vyhotovení foto obrazu a napísaní recenzie nám pristála v emailovej schránke ešte ponuka na vytvorenie foto knihy s voucherom na 1.200,- Kč.

dron na cesty

DJI Mini SE: Lacný a ideálny dron na cesty

Už dlhšie sme sa obzerali po nejakom drone, ktorý by sme brali so sebou na cesty a získali ďalšie úchvatne zábery z inej perspektívy. Lenže pri výbere toho správneho dronu, okrem kvality, parametrov musíte brať už aj do úvahy nariadenia, aby ste s takýmto zariadením mohli lietať.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.