Skip to content

Google Maps aj bez internetu!

CK Knirsch 10. februára 2020

Približná doba čítania: 4 minúty

Určite nie raz si sa ocitol v situácii kedy si potreboval navigáciu, alebo aspoň mapu, ale práve si nemal internet (prípadne sú príliš drahé roamingové dáta). Podelíme sa s tebou o naše tipy a ako sa nestratiť a nečerpať pritom žiadne dáta.

Offline mapy

Áno, je dosť aplikácii pre mobilné telefóny, ktoré už majú štandardne v sebe funkciu offline máp. V minulosti sme používali HERE WeGo či Maps.Me. Na týchto aplikáciach nie je vôbec nič zlé. Plnia svoj účel, ale nespĺňali naše požiadavky.

Plánovanie

Pred každým výletom či dovolenkou sa nám automaticky pridajú do Google Maps body, kde budeme ubytovaní. Stačí, že potvrdenie z booking.com ti dôjde na @gmail.com adresu. Takisto sa ti od vybraných leteckých spoločností pridávajú aj samotné lety.

Navyše si do Google Maps zaznamenávame body záujmu, čo navštíviť, kde sa prípadne zastaviť, kde sú zastávky na presun atď. Všetky tieto úkony robíme z pohodlia domova na počítači.

Mapa Moldavsko, Ukrajina
Takto vyzerá naša mapa s naplánovanými bodmi pre najbližší výlet

Keď už máš všetko takto pekne poznačené, rád by si to mal aj v mobile. Čo určite máš, stačí mať nainštalovanú aplikáciu Google Maps a byť prihlásený rovnakým užívateľským kontom. Nemusíš nič robiť, automaticky sa ti to synchronizuje. A presne toto veľmi oceňujeme, automatickú synchronizáciu. A tieto body sa síce dajú preniesť aj do vyššie uvedených aplikácii, ale sú to zbytočné úkony navyše. Preto aj na cestách sa spoliehame na mapy od Google.

Aolikácia v telefóne
Na obrazovke telefónu aj monitore počítača máš to isté

Offline režim

Google mapy fungujú trochu inak ako klasické navigačné aplikácie. Nesťahuješ si mapy po jednotlivých krajinách, ale určitý obdĺžnikový výrez. Je to podstatne jednoduchšie. A keď by ti náhodou nepostačoval rozsah, ktorý maximálne dovolí aplikácia, tak si môžeš stiahnúť viac takýchto oblastí.

Stačí si v menu vybrať položku “Offline mapy” a následne si zvoliť možnosť “Vlastná mapa”. A následne si už vyberieš daný výrez. V spodnej časti si informovaný o približnej sťahovanej veľkosti. Nezabudni si skontrolovať v nastaveniach zvolenú možnosť sťahovania máp “Iba prostredníctvom Wi-Fi”, aby si nebol náhodou prekvapený účtom od tvojho mobilného operátora.

Okrem samotných máp, máš stiahnuté aj svoje body záujmu. Mapy fungujú úplne do podrobna, akoby si bol na internete. Nevýhodou je, že navigačný režim funguje iba v móde automobil. Nefunguje navigácia pomocou verejnej dopravy, či peši. Logicky nedostávaš informácie ani o aktuálnej dopravnej situácii. Tieto obmedzenia nám vôbec nikdy nechýbali. Hlavne sme potrebovali sa zorientovať, kde sme a kam máme ísť. To, že potrebujeme odbočiť po 200m doprava, tak v pešej navigácii naozaj nepotrebujeme.

Náš výsledný výrez zaberá v telefóne len 134MB. Tento súbor ti zostáva v telefóne kým ho neodstrániš.

Prečítaj si ďalšie články

Cestovné doklady s mapou

Príprava dokladov na cestu

Podľa toho kam cestujete potrebujete množstvo dokladov. Nevyhnutným základným dokladom je minimálne občiansky preukaz. V prípade, že cestujete mimo Schengenského priestoru (to je napríklad aj Anglicko) už potrebujete aj pas. A počet dokladov len narastá. Napr. poistenie na cestu, vodičský preukaz v prípade že idete autom, alebo si v cieli budete chcieť požičiať nejaký motorový…

Check

Tipy na kúpu naozaj lacných leteniek

Kupovanie lacných leteniek nie je až taká veda. Zopár tipov sme už zverejnili ako si to uľahčiť. Tentoraz prinášame zopár tipov, ako nakúpiť ešte lacnejšie. Zrazu zistíte, že sa dá cestovať úplne lacno.

iPad reading

Na cesty: Časopisy zadarmo

Dlhé presúvanie cestovnými prostriedkami môže byť nudné. Ak vás už nebavia stiahnuté filmy či seriály, máme pre vás tip na exkluzívne časopisy k dispozícii zadarmo a úplne legálne.

Mapa Turecka

Plánovanie dovolenky 2016: Istanbul

Toto mesto nás už dlho lákalo a to vďaka jednej goegrafickej zvláštnosti. Leží totiž zároveň na dvoch kontinentoch. Tak prečo to nevyužiť a nebyť jednou nohou v Ázii? Dlho nás odrádzali neustále atentáty, lenže človek sa potom nikam s týmto prístupom nedostane. Navyše nedávno sme si pozreli 3 dielny dokument “Příběh tří měst (Byzantion, Konstantinopol,…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.