Skip to content

Univezálne a nezničiteľné káble na cesty

CK Knirsch 14. augusta 2019

Približná doba čítania: 8 minút

Káble na príslušnú elektroniku tvoria neoddeliteľnú súčasť našej príručnej batožiny. A že máme občas slušnú spotrebu. Buď ich stratíme, zabudneme alebo zničíme. Tentoraz nám dorazili veľmi zaujímave káble a riešia veľa z našich potrieb.

Vždy minimálne dva káble

Určite to poznáš. Na cestu si vždy berieš minimálne jeden kábel ku svojmu telefónu. Potom ďalší na powerbanku či hodinky. Čiže naše nezbytné minimum je vždy lightning kábel (pre Apple telefón), microUSB kábel (powerbanka) a kábel pre bezdrôtové nabíjanie Apple Watch.

Nezaberajú tak veľa priestoru, ale pri tom množstve vždy nejaký stratíme. A hlavne nedávame na ne pozor, takže po pol roku cestovania je kábel zničený v tom najchúlostivejšom mieste.

Na najznámejšom čínskom eshope sme objavili zopár vychytávok, ktoré si nemôžme vynachváliť na cestách. A za zlomok originálnej ceny nám vydržia dlhšie a riešia viac vecí.

Základ je nabíjačka

So sebou sme vždy brali aspoň jednu nabíjačku do 220V s USB výstupom, ktorá bola dodávaná k telefónu. Vždy nastal problém, čo skôr nabiť, aby si mal na druhý deň všetko nabité, prípadne na ubytovaní nebolo dostatok zásuviek na ubytovaní. Preto sme siahli po efektívnejšom riešení.

Nabíjanie na ubytovaní
To, keď je na ubytovaní k dispozícii iba jedna zásuvka.

Univerzálna nabíjačka s troma USB výstupmi. Už sa nemusíme starať čo skôr nabijeme. Všetko si zapojíme do jednej zásuvky. Zatiaľ sa nám nestalo, že by sme toho potrebovali viac.

Nabíjačka má 2×2.1A výstup a 1x3A. Dokonca spĺňa aj štandard Quick Charge 3.0. Keďže nemáme príslušný hardware k dispozícii, nevieme povedať či rýchlejšie nabíja. Nám stačí, že počas noci nám nabije hodinky, telefón a powerbanku tak, aby ráno bolo plne nabité. A to spĺňa na jednotku.

Univerzálna nabíjačka

Nabíjačka je k dispozícii v 7 rôznych farbách za úplne smiešnu cenu (v akcii cca 2.50€ s dopravným zadarmo). Vôbec sa nemusíš báť, či sa jedná o nejaký nepodarok. Priemer hodnotenia majú 4.7 z 5.0 z takmer 100.000 objednávok! My už máme ďalšiu objednanú aj do domácnosti. Uvoľníme tak naše preplnené zásuvky.

Jeden kábel na dve zariadenia

Neoddeliteľnou súčasťou každodenného použitia, nielen na cestách tvorí kombinácia Apple Watch a iPhone XR. Na obe zariadenia potrebuješ zvlášť kábel. Dokonca ani to bezdrôtové nabíjanie nie je identické. A práve na Aliexpress sme objavili kábel, ktorý to celé rieši. Na jednom konci klasické USB a na druhom konci ligthning konektor aj bezdrôtová kontaktná plocha pre hodinky.

Po dvoch mesiacoch používania na bežné účely si už nevieme ani predstaviť používať iný kábel. Najmä v práci. Doma máme na to určenú dockovaciu kolísku. Určite si doobjednáme aj do zásoby, keby sme ho náhodou zničili alebo niekde zabudli.

Takmer trvalý kábel

Na tento kábel sme sa najviac tešili, pretože trvanlivosť kábla je určená práve jeho dĺžkou! Ak sme niekedy v minulosti zničili kábel, tak 90% poškodení kábla bolo práve na jeho spoji, ako prechádza z konektora na samotný kábel. Toto je neduh takmer úplne všetkých káblov. Dokonca aj tie káble na sluchádlach.

Zlomený kábel
Takýto stav kábla asi každý pozná

Nepomáhajú žiadne chrániče ani žiadna extra starostlivosť. Skôr či neskôr sa práve na tomto mieste zlomí. A pri tom stačí danú časť odstrihnúť a používať ďalej. A presne takýto kábel sme našli na AliExpress.

Plochý kábel je ukončený rýchloupínaciou koncovkou. A práve ten mechanizmus vysunie hroty do kábla a tak sa napojí na správne žily. A aj preto je kábel plochý. Nevýhodou je, že slúži čisto iba na nabíjanie a nepodporuje dátový prenos. Čo osobne nám vôbec nevadí v čase rôznych cloud riešení. A keď sa ti zlomia vodiče v danom ohybe, nie je nič jednochšie. Vytiahneš kábel, odstrihneš poškodenú časť, zasunieš naspäť a zacvakneš. Môžeš používať ďalej stále ten istý kábel, len o pár centimetrov kratší.

Dostupné sú všetky varianty. S microUSB, USB-C alebo lightning konektorom v rôznych farbách a jednou dĺžkou. Za necelé 3,- € perfektné riešenie.

O niečo drahšie riešenia káblov

Predchádzajúce riešenie má iba jednu vadu. Nepodporuje dátový prenos. Ak sa budeš prehrabávať množstvom tovaru na AliExpress-e, nájdeš aj sofistikovanejšie riešenie. Vymeniteľný koniec kábla aj s podporou dátového prenosu, ale zas je vymeniteľný iba jeden koniec. Určite časom nájdeme aj kábel, ktorý má obe koncovky vymeniteľné a podporuje aj dátový prenos.

Síce koncovky nevyzerajú na prvý pohľad, že by vydržali nejaké časté výmeny kábla, ale koncovky sú hliníkové. Kým spotrebuješ kábel, tak vymeniteľná koncovka vydrží. Nakoniec objednávame až tri rôzne káble s týmto princípom a sme zvedaví, ktorý kábel bude ten TOP a vydrží najdlhšie. To ale nejaký ten mesiac potrvá.

Powerbanka na cesty

Dosť dlho sme boli spokojní s powerbankou značky ROCK. Táto powerbanka by nám slúžila dodnes, keby sme ju na jednom ubytovaní na cestách nenechali. Za cenu čo sme ju zakúpili sa neoplatilo riešiť ani poštovné a kontaktovanie ubytovateľa.

Medzitým powerbanka už zmizla aj z ponuky AliExpress a je teda čas sa poobzerať po náhradnej. Máme jednoduché požiadavky. Kapacita 20.000mAh, nabíjateľná nielen pomocou microUSB ale aj cez lightning rozhranie a musí trochu aj vyzerať k svetu. Keby powerbanka mala plochu štandardu Qi pre bezdrôtové nabíjanie, je to významné plus. A s podporou nabíjania pre Apple Watch, ani nerozmýšľame. Len túto kombináciu sme zatiaľ neobjavili.

Lacná powerbanka

Nakoniec sa spokojíme s klasickou powerbankou, ktorá umožňuje okrem nabíjania cez microUSB nabíjanie aj cez lightning konektor či USB-C. Odpadá nám tak brať so sebou jeden kábel navyše.

Nakupovanie na AliExpress

Neboj sa nakupovania na AliExpress-e. Zatiaľ sme nikdy nemali zlé skúsenosti so žiadnym nákupom. Stačí len poriadne si prečítať popis, niekedy radšej aj 2x. Treba ešte skontrolovať nakoniec hodnotenia.

Nenakupujeme úplne to najlacnejšie. Tovar v rámci kategórie si zotriedime podľa množstva nákupov a podľa toho ideme. Máš aj ty nejaké tipy z tohto eshopu?

1 Comment

  1. […] najmä tam, kde prechádza kábel do konektora. Určite to poznáš. Pár mesiacov dozadu sme objavili na Aliexpress aj na toto riešenie. Opravíš si ho sám. Potrebuješ len nožík, alebo nožnice a je to otázka […]Prečítaj si ďalšie články

Curve karta

Bezplatná Curve karta: Keď jedna karta vládne všetkým

Od marca tohto roka bola spustená podpora kariet Curve aj pre Slovensko. Nevieš o čo ide? Tak čítaj ďalej.

Aliexpress

Skúsenosti z nakupovania cez Aliexpress

Veľa ľudí sa obáva nakupovania cez nejaké čínske portály. Samozrejme tiež nenakupujeme v hocakom eshope. V skutočnosti máme iba dva. Jeden z ních DealEXtreme a druhý Aliexpress. V minulosti sme nakupovali len cez DealEXtreme ale v Aliexpress je zas opodstatne väčšia ponuka.

Fotokniha

Fotokniha od Saal Digital

Po vyhotovení foto obrazu a napísaní recenzie nám pristála v emailovej schránke ešte ponuka na vytvorenie foto knihy s voucherom na 1.200,- Kč.

Nick Middleton: Atlas zemí, ktoré neexistujú

Atlas zemí, které neexistují

Určite poznáš neuznaný štát Kosovo. Možno si počul aj o krajinách ako: Palestína, Západná Sahara, Východný Timor, Abcházsko, Južné Osetsko či Severný Cyprus. Všetky majú jednu spoločnú vlastnosť. Nie sú oficiálne uznané ako štáty. A práve aj týmto krajinám sa venuje nasledujúca kniha.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.