Skip to content

Kam vycestovať? TOP zaujímavé miesta na dosah (03)

CK Knirsch 9. novembra 2019

Približná doba čítania: 9 minút

Tentoraz sme zvolili Budapešť. Toto mesto využívame aj na naše lety najmä s WizzAir a keď je možnosť, ideme o jeden dva dni skôr. To preto, lebo Budapešť toho vie ponúknuť viac než dosť.

Bazilika Svätého Štefana

Táto neoklasicistická bazilika patrí k najfotografovanejším pamiatkam v Európe. Bazilika bola dokončená v roku 1905 a vo vnútri je skôr tmavá a ponurá. Nech ťa to neodradí. Už útroby sú impozantné a gigantické. Do priestorov baziliky sa zmestí naraz až 8500 návštevníkov. Hlavnou atrakciou je mumifikovaná pravá ruka sv. Štefana uložená v relikviári. Ale je tu ešte jedna atrakcia.

Môžeš sa pokochať panorámou z 96 metrov vysokej kopuly. Budapešť máš ako na dlani. Za možnosť výstupu do kopuly zaplatíš 500,- HUF. Ak chceš vidieť aj pokladnicu, tak 1000,- HUF.

Flipper Muzeum

Určite poznáš hru typu Pinball. Ale zažil si túto hru aj na klasických stolných automatoch? Tie majú svoje čaro a samozrejme aj väčšiu interakciu, ako na monitore počítača. Viac ako 130 týchto automatov sa nachádza v Budapešti. Niektoré automaty sú dokonca zo 40. rokov 20. storočia.

Za 3000,- HUF (necelých 10,- €) tu môžeš stráviť neobmedzene času na hracích automatoch. Do automatov sa nehádžu žiadne mince, alebo žetóny. Automaty sú zadarmo a máš to zarátané vo vstupnom. Ak si vystihol v Budapešti akurát hnusné a chladné počasie, je toto ideálne miesto na strávenie času. V múzeu je ja jednoduchý nealkoholický bar. Na toto miesto určite treba zájsť. Starší si pripomenú svoju mladosť a mladší alebo deti objavia čaro týchto automatov.

Termálne kúpele v Budapešti

Budapešť je známa svojimi termálnymi prameňmi, ktoré dokázali náležite zúžitkovať. V meste nájdeš viac ako desiatku termálnych kúpeľov dostupných celoročne. A práve svoje čaro majú v chladných mesiacoch. Úplne ideálne v zime, keď je nasnežené. Pre nás sú TOP nasledovné:

Kúpele RUDAS

Tieto kúpele v štýle tureckých hammam boli postavené už v 16 storočí a patria k najstarším v Budapešti. Využiť môžeš všetkých 12 bazénov. V každom je iná teplota vody. Určite si nájdeš tu svoju ideálnu (od 11ºC až po 42ºC). Voda je naozaj liečivá, je totiž mierne rádioaktívna.

Rudas bath

Jeden z bazénov je výnimočný. Ten sa nachádza na streche kúpeľov nad reštauráciou. Nie je síce veľký, ale teplota vody 36ºC ho predurčuje k tomu, aby bol využívaný za každého ročného obdobia. A práve odtiaľto máš nádherný výhľad na most Slobody cez Dunaj spolu s centrom v mesta na druhej strane. Od našej poslednej návštevy v roku 2017 sa cena zvýšila na 6500,- HUF. Ale aspoň nie si nijako obmedzený časom.

Kúpele Rudas sa objavili aj vo filme Červená horúčava s Arnoldom Schwarzeneggerom.

Gellért kúpele

Budapešť je známa aj svojim mostom Slobody. A práve na strane Budína stojí neprehliadnuteľná budova luxusného hotela Gellért. Pre zaujímavosť. Noc v dvojlôžkovej štandardnej izbe tu stojí 120,- €. Napriek tomu sa do tohto hotela dostaneš, aj keď tu nie si ubytovaný.

V hoteli sa nachádzajú ďalšie luxusné kúpele otvorené viac ako 100 rokov. Úchvatia ťa secesným interiérom. Keď sa ponoríš do hlavného bazéna, budeš si pripadať ako v katedrále. Presklenená strecha je navyše zásuvná, takže aj v lete to má svoje čaro.

https://www.instagram.com/p/B1qNiygpLro/

Voda v piatich termálnych bazénoch má 19 ºC až 40 ºC stupňov. Celkovo je tu až 12 bazénov. Jeden bazén s umelým vlnobitím sa nachádza vonku, ktorý je tiež využiteľný celoročne (36ºC). Cena vstupu je o niečo nižšia ako v kúpeloch Rudas, a to 5900 HUF. Euro priplatíš pri návšteve cez sviatky a weekendy.

Gellért Hotel Budapest

Széchenyi kúpele

Najväčšie termálne kúpele nájdeš v mestskom parku Városliget. Stačí nastúpiť na historickú linku metra M1 a vystúpiť na Széchenyi fürdő. Už len samotná jazda je zážitkom. Je to najstaršia linka metra na európskej pevnine. Funguje už od roku 1896.

Podzemná stanica sa nachádza uprostred rozľahlého parku a do kúpeľov to už máš na skok. Pred tebou sa zjaví impozantná neobaroková budova. Samotné kúpele boli dostavané 1913, keď Uhorsko bolo na vrchole rozmachu. A keďže sa jednalo o prvé kúpele na peštianskej strane Dunaja, tak ich pomenovali po István Széchenyi (označovaný aj ako najvääčší Maďar). Neskôr. ako boli kúpele rozširované a potrebovali viac vody, vyhĺbili sa nové vrty siahajúce až do hĺbky 1256 metrov, ktoré dodávajú 6000 kubíkov vody. Teplota vody z tejto hĺbky dosahuje teplotu až 77 ºC. Neboj sa, voda je ochladzovaná. Neuvaríš sa tu.

Szechenyi Budapest

V tomto komplexe sa nachádza až 21 bazénov. Teplota v nich sa pohybuje od 18 ºC až do 40 ºC. A za vstupné tu zaplatíš najmenej z vyššie spomenutých. V Budapešti sa nachádzajú aj ďalšie, lacnejšie termálne kúpele, ale nám osobne učarili práve tieto tri. Všetky nájdeš na http://www.spasbudapest.com/.

For Sale Pub!

Nie, nie je to pub na predaj, aj keď sa to dá tak preložiť. Pochopíš, až keď vojdeš dnu. Celý interiér je pokrytý odkazmi. Pôvodne slúžil priestor na ponechanie rôznych inzerátov, ak si mal niečo na predaj. Popularita miesta tak vzrástla, že návštevnici začali ponechávať už iba rôzne odkazy a pozdravy. Teraz je pub vyhľadávaný kvôli atmosfére a vzhľadu ktorú vlastne vytvorili zákazníci.

Požiarna kontrola tu určite má radosť. Najmä preto, aby sa zvýšilo riziko požiaru, tak podlaha je pokrytá slamou. Na zvýšení rizika sa neustále a poctivo pracuje. Na stole nájdeš arašídy a vylúpaný zbytok máš hádzať na zem. Len škoda, že tu nepredávajú zápalky 😉

Krčma na predaj

Tento bar nájdeš úplne jednoducho. Je hneď oproti Veľkej mestskej tržnici.

Semmelweis Medical Museum

Pamätáš si našu návštevu lekárskeho múzeá Josephina vo Viedni? To teraz tak skoro nenavštíviš. Je pre rekonštrukciu zatvorené. Dve ďalšie podobné sa nachádzajú v Taliansku (Florencia a Cagliari) a jedno je práve v Budapešti. Všetky tieto múzeá majú spoločného menovateľa: Clemente Michalangelo Susini.

Lekárske múzeum

Tento sochár z 18. storočia sa celosvetovo preslávil svojimi voskovými anatomickými modelmi a živo a presne zobrazoval čiastočne otvorené mŕtvoly. Tieto modely si najviac cenili lekári. A dodnes sa na týchto figurínach vyučuje.

Okrem toho tu nájdeš aj originálnu zmenšenú hlavu od známych lovcov ľudských lebiek na Borneu. Nič pre slabé žalúdky.

Shrunken Head, Borneo

Ďalšie možnosti

Budapešť ponúka toľko zaujímavých miest, že by sa o nich dala napísať celá kniha. Už v minulosti sme tu niekoľko krát boli a stále si vieme doplniť zoznam o nové a nové veci. Ak si bol zatiaľ v Budapešti len kvôli Tropicariu, určite navštív napríklad:

Prečítaj si ďalšie články

Sarajevo Meeting of Cultures

Ďaľší cieľ: Sarajevo

Aj keď sme už niekoľko krát na našich potulkách navštívili hlavné mesto Sarajeva, vždy to bolo iba tak narýchlo, na prespanie. Ale keď sa objavili priame lacné letenky z Budapešti, neváhali sme a naplánovali si predĺžený weekend počas pol ročných prázdnin.

Na letisku v Budapešti

Wizz Discount Club: Lacnejšie letenky s každou cestou

Pri prechádzaní lacných leteniek si už určite narazil na podstatne lacnejšie zaujímavé ponuky, ktoré boli určené iba pre členov Wizz Discount Club. Táto zľava nie je určená len pre vyvolených, je dostupná pre každého. A čo je najlepšie, ušetríš ihneď pri prvom lete.

Barcelona

Kde vás privítajú s otvorenou náručou?

Každé dva roky zostavuje nezávislá medzinárodná organizácia The World Economic Forum rebríček turisticky najprívetivejších krajín. Rebríček zohľadňuje takmer všetko, najmä bezpečnosť, prírodné zdroje, pamiatky, infraštruktúru, hygienu ale tiež aj oblasť cien. Kde sa umiestnilo Slovensko a kam sa vybrať?

Strahov praha

Kam vycestovať? TOP zaujímavé miesta na dosah (01)

V mape máme poznačených niekoľko miest, ktoré by sme v budúcnosti chceli navštíviť. Miesta nám pribúdajú rýchlejšie ako ich stíhame navštíviť a preto sa radšej v pravidelných článkoch s nimi podelíme. Nie sú to práve turistický známe miesta.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.