Skip to content

Kam vycestovať? TOP zaujímavé miesta na dosah (02)

CK Knirsch 17. októbra 2019

Za nádhernými zaujímavosťami nemusíš precestovať pol zemegule. Výnimočné miesta máš na dosah a možno o nich ani nevieš. Nachádzajú sa bližšie, ako si si myslel.

Londýn, Anglicko

Londýn je všeobecne drahý, ale nie za všetko sa tu platí. V Londýne sa dá nájsť úžasne množstvo miest, za ktoré nedáš ani euro. Vedel si, že všetky štátne múzeá sú zadarmo? A pre každého! Platí to iba na trvalé výstavy a nie na dočasné.

Aké múzea sú zadarmo v Londýne?

– British Museum
– Natural History Museum
– National Gallery
– Science Museum
– Victoria and Albert Museum
– Tate Modern
– Museum of London
– Imperial War Museum
– Horniman Museum and Gardens
– National Maritime Museum
– V&A Museum of Childhood
– Sir John Soane’s Museum
– Guildhall Art Gallery and Roman Amphitheatre
– The Wallace Collection
– National Portrait Gallery
– Tate Britain
– Royal Air Force Museum
– Wellcome Collection
– British Library
– Whitechapel Gallery
– Museum of London Docklands
– National Army Museum
– Serpentine Galleries London, UK, Museum

Sky Garden

Ak by si si chcel pozrieť Londýn z výšky máš možnosť ísť napr. do 310m vysokého The Shard. Za to sa však platí od £25 vyššie. Podobný výhľad môžeš mať zadarmo z mrakodrapu umiestneného na 20 Fenchurch street. Na najvyššom poschodí sa nachádza verejné priestranstvo Sky Garden. Stačí si len vopred urobiť bezplatnú rezerváciu.

Londýnsky mrakodrap

Twinings Tea Shop

Logo Twininigs

Každý sa aspoň raz za život stretol s anglickým čajom značky Twinings. Zakladateľ a obchodník Thomas Twining v roku 1706 otvoril na ulici Strand 216 v Londýne prvú čajovňu. A tá sa zachovala dodnes. Dokonca aj logo z roku 1787 je najdlhšie používaným logom na svete.

Pôvodne bol obchod otvorený ako kaviareň, ale Thomas Twining si získal reputáciu tým, že mal v Londýne jedny z najlepších čajových zmesí. Po desiatich rokoch prestal kávu úplne predávať a sústredil sa výlučne na balený čaj.

Dnes je Twinings synomymom histórie britské čaju a od roku 1837 majú tu česť dodávať svoj čaj kráľovskej rodine.

Bola by veľká škoda, keby si pri návšteve Londýna sa tu nezastavil na šálku čaju a prípadne si neodniesol aj balíček známeho Earl Grey.

Filmové lokácie z filmov Harry Potter

Keď si nepočul o tomto fenoméne, tak si bol buď posledných 15 rokov v kóme alebo v inej slnečnej sústave. Tento populárny film sa natáčal na rôznych miestach Anglicka a Škótska. Najviac týchto filmových miest po kope, nájdeš v Londýne.

Location in London, Harry Potter

Leadenhall Market

Známa Šikmá ulička, kde si Harry kúpil všetky čarodejnícke potreby v prvom diely, bola inšpirovaná práve týmto trhom. Na tomto mieste sa natáčali exteriérové scény. Ale aj bez tejto súvislosti je tento trh nádherný. Navyše tu nebýva toľko turistov.

Leadenhall Market je šperkom viktoriánskej éry. Je postavený na mieste jedného z najstarších trhovísk na území Londýna (datované do 14. storočia)

Neďaleko Leadenhall Market nájdeš aj optiku na ulici Bull`s head passage. Tá bola zas inšpiráciou pre vstup do Deravého kotlíka vo filme Harry Potter a kameň mudrcov.

King’s Cross Station

Toto je jedna z hlavých železničných staníc Londýna. S najväčšou pravdepodobnosťou sa na tejto stanici objavíš, ak doletiš do Londýna na nejaké okrajové letisko. Väčšina vlakov končí práve tu.

Na tejto stanici nájdeš aj nástupište 9¾. Počas dňa, keď je vedľajší obchod otvorený, nájdeš vozík v obliehaní turistov a fanúšikov filmu. To preto, že patrí obchodu a obchod poskytuje k fotografovaniu rekvizity. Mimo otváracích hodín je fiktívne “nástupište” úplne opustené.

Nástupište v roku 2012 vďaka prestavbe stanice bolo natrvalo umiestnené v hale New Western Departures Concourse presne medzi platformy 9 a 10.

Za zmienku stojí aj architektonický zázrak, hotel St. Pancras Renaissance. Tvorí priečelie medzinárodnej železničnej stanice St. Pancras, ktorý svoje brány otvoril v roku 1873 ako hotel Grand Midland.

hotel St. Pancras Renaissance

Piccadilly Circus

Toto slávne miesto hádam netreba ani predstavovať. Však je to jeden z najznámejších dopravných uzlov na svete. Pravdepodobne najznámejšou črtou námestia sú reklamné panely, ktoré sa tu objavili už v roku 1908.

Do roku 2011 tu takmer vždy boli reklamy firiem Coca Cola, TDK, Sanyo a McDonald’s. Po tomto roku, už bola nainštalovaná obrovská LED obrazovka a reklamy slávnych firiem zmizli. Stálicou ostáva Coca-Cola, ktorá tu má reklamu od roku 1954 nepretržite až do dnešného dňa.

Londýn, UK

Reklamy boli zhasnuté iba pár krát za celú existenciu. Počas druhej svetovej vojny v roku 1949, Churchilov pohreb, pohreb princeznej Diany a Hodina Zeme.

Aj toto miesto sa objavilo v sérii filmov o Harry Potter. Konkrétne časť Relikvia smrti.

Ďalšie filmové lokácie

Tých filmových lokácii je po Londýne roztrúsených dosť. Kľudne si na to vyhraď celý deň, aby si ich všetky obehol. Okrem londýnskej ZOO, máš všetky dostupné úplne zadarmo! Mapu nájdeš vyššie v tomto článku.

Nezabudnuteľný zážitok

Keď už budeš v blízkosti Piccadilly Circus, len 5 minút chôdze a ocitneš sa v exotickom meste. V Číne! Ale nie, je tu známa štvrť China Town. Síce je turisticky vyhľadávaná, ale má svoje čaro. Typická čínska architektúra, čínske znaky, červené lucerny je určite zaujímavým zážitkom. Prevoňané obchody s orientálnym tovarom a fantastické pravé ázijské špeciality ťa určite prilákajú. Najväčší zážitok však v China Town určite zažiješ na konci januára a začiatkom februára, kedy sa tu pravidelne oslavuje oslavuje pouličný festival na privítanie čínskeho Nového roka.

China Town, Londýn

Na čo ešte čakáš?

Do Londýna si vieš odletieť veľmi lacno. Však spiatočné letenky z Bratislavy stoja mierne cez 20,- € s leteckou spoločnosťou WizzAir. A do Londýna si môžeš odletieť aj pár krát do roka na predĺžený weekend a spoznávať ďalšie zákutia tohto mesta. Nájdi si ďalšie schované tipy na Atlas Obscura.

Letenka wizzair
Jeden z mnohých príkladov lacnej spiatočnej letenky

Kam vycestovať?

Sleduj nás aj naďalej, budeme uverejňovať priebežne tipy “Kam vycestovať?” veľmi lacno a objaviť netypické miesta o ktorých sa veľmi nepíše v turistických sprievodcoch.

Prečítaj si ďalšie články

serbia_nis

Vychytenie leteniek do Srbska s ubytovaním

Nízko nákladový dopravca RyanAir v akciách ponúka do srbského mesta Niš spiatočné letenky za 10,-€. Väčšinou sú to posledné miesta, alebo pre nás osobne nevyhovujúce termíny. Ale stačí sledovať a nenechať sa odradiť.

Mapa Turecka

Plánovanie dovolenky 2016: Istanbul

Toto mesto nás už dlho lákalo a to vďaka jednej goegrafickej zvláštnosti. Leží totiž zároveň na dvoch kontinentoch. Tak prečo to nevyužiť a nebyť jednou nohou v Ázii? Dlho nás odrádzali neustále atentáty, lenže človek sa potom nikam s týmto prístupom nedostane. Navyše nedávno sme si pozreli 3 dielny dokument “Příběh tří měst (Byzantion, Konstantinopol,…

Vodácke centrum

Na kajak do Karloveskej zátoky

Neviete čo s voľným dňom, ale chcete v rámci Bratislavy niekam vyraziť a objaviť niečo nové? Jedna z možností je, v prípade teplejšieho počasia požičať si plavidlo v Karloveskej zátoke Vodáckeho centra a preskúmať blízke okolie ostrova Sihoť.

FlyUIA

Veľmi lacné letenky z Kyjeva

Chcel si niekedy zažiť exotiku a nesedieť v lietadle niečo cez 10 hodín? Teraz máš jedinečnú šancu si takú dovolenku naplánovať na rok 2019 za pár €. Vyraz do Arménska alebo Iránu. Pozor, nemýliť si s Irakom! Dočítaš sa ďalej ako lacno si sem zaletieť.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram