Skip to content

Kaviarne v Budapešti patria medzi tie najkrajšie na svete

CK Knirsch 12. januára 2020

Približná doba čítania: 13 minút

V Budapešti máme v pláne navštíviť minimálne najkrajšiu kaviareň na svete. Aj keď New York Café je vychýrená, tak je tu ešte viacero kaviarní, ktoré jej môžu smelo konkurovať.

New York Café

Viacero svetoznámych novín, časopisov a blogov umiestňuje kaviareň New York v Budapešti na najpoprednejšie miesta ako najkrajšiu kaviareň na svete. To z nej robí aj najnavštevovanejšiu kaviareň a je v neustálom obliehaní turistov. Pri našej ceste do Budapešti si dávame záväzok, že musíme túto kaviareň aj my navštíviť.

Rezervácia

Určite si urob rezerváciu dopredu. Bez rezervácie máš veľmi malú šancu sa dostať do vnútra. Je to podobne ako na rezeň do Viedne. Naša návšteva Budapešti má jednu nevýhodu. Akurát začiatkom roka sú rezervácie uzavreté a treba len skúšať.

V piatok podvečer, keď je náš prvý pokus, to vyzerá pred kaviarňou akoby rozdávali niečo zadarmo alebo príprava na protest. V zime sa nám nechce stáť aj dve hodiny, kým sa dostaneme na radu. Sme tu ešte jeden deň, tak hádam budeme mať šťastie.

Kaviareň New York v Budapešti

Sme vo vnútri!

Náhodou ideme v ten deň ešte raz okolo kaviarne New York. Napodiv nikto neokupuje priestor vonku. Však už kto by chodil na kávu o desiatej večer (kaviareň je otvorená do pol noci). Pozrieme do vnútra a v hale sú pred nami len tri páry. Máme šťastie. To si tu chvíľu počkáme.

Ani nie, za 20 minút nás usádzajú k pripravenému stolu. Všetci sme hladní a kašleme na to, že ceny sú o niečo podstatne vyššie ako v bežných reštauráciach. Však pravidelne sem nebudeme chodievať, tak raz za čas si to môžme dovoliť. Len pre predstavu: Najlacnejšia verzia kávy tu stojí 5.50,- €

„Kaviareň šumela, hluk silnel. V tomto jemnom ruchu hostia cítili tep vlastného života, že niekam idú, smerujú. Vyhovovalo mi stratiť sa v tejto pare, v tomto útulnom šume… sedieť, na nič nemyslieť, len pozorovať, ako to všetko naokolo vrie, bubloce a žije…„

Dezső Kosztolányi

Kaviareň si zamiluješ

Len čo vojdeš do kaviarne ohúri ťa všetká ta noblesa v eklektickom talianskom renesančnom štýle. Akoby si vošiel do múzeá a bolo len pre teba. Objednaj si, čo ti hrdlo a peňaženka stačí. Čašníci sú nenápadní a splnia ti všetko, čo si objednáš. Aj samotná prezentácia menu, je trochu formu mučenia. Už len ponuka bufetových raňajok vyzerá úchvatne. A to nehovorím o amerických palacinkách s javorovým sirupom, mascarpone a čučoriedkami.

Pozri si všetko

Po chvíli, keď už neobsedíš na jednom mieste a okolo svojho zorného poľa si už videl všetko sa postav a prezri si každé zákutie kaviarne. Čašníkov to vôbec ani netankuje, keď sa im občas pripletieš do cesty. Už sú na to zvyknutí. Hlavne keď turisti sem chodia iba kvôli instagramovej fotke medzi dverami.

Robustné mramorové stĺpy oddeľujú jednotlivé časti kaviarne. Oplatí sa vyjsť hore schodmi a vychutnať si pohľad na celú kaviareň. Prejdi sa po druhom poschodí, kde stoly sú umiestnené na maličkých balkónoch. Môžeš sa rozvaliť v lobby na obrovskom gauči pod vianočným stromčekom.

Už vieme pochopiť, prečo sa tu celé dni zdržiavalo mnoho spisovateľov. I my si vieme predstaviť tu písať a pracovať celý čas. Ferenc Molnár tu napísal svoje významné dielo “Pál utcai fiúk”. V istú dobu sa v hornej galérii kaviarne editovalo prvé maďarské periodikum “Nyugat”.

Ak chceš vedieť viac o kaviarni New York, prečítaj si náš podrobnejší článok.

Ak by si si chcel užiť maximálny luxus a nemusel čakať v rade na voľné miesto, môžeš sa ubytovať aj priamo v “kaviarni”. Súčasťou kaviarne je aj hotel New York Palace, The Dedica Anthology, Autograph Collection.

Centrál Café

Až do druhej svetovej vojny fungovalo v Pešti až 500 veľkých kaviarní. Možno ich bolo viac ako vo Viedni. Jednou z nich bola i kaviareň Central (Centrál Kávéház), ktorá v dobe svojej najväčšej slávy bola otvorená aj 24 hodín denne.

Kávéház Centrál, Budapešť

Tu sa tiež schádzali maďarskí intelektuáli a umelci. po vojne slúžili priestory kaviarne ako závodná jedáleň a neskôr ako herňa. Do svojej pôvodnej podoby bola uvedená celkom nedávno s ohľadom na jej históriu. V roku 2000. Kaviareň vznikla v roku 1887.

Ak si si doteraz myslel, že poznáš zákusok doboška, objednaj si tu pravú verziu priamo tu. Dostaneš vrstvenú maslovú tortu s čokoládovou polevou a chrumkavou karamelovou krustou na povrchu. Jej otcom je maďarský cukrár Jószef Dobos, ktorý ju prvý krát upiekol v roku 1885, čiže ešte dva roky pred založením kaviarne Centrál. O tajomstvo torty sa podelil s viedenskými cukrármi až o 20 rokov neskôr.

Dobos torta
Tak to je ona. Tá jediná a pravá doboška. Vlastne to je každá, ktorá je akurát na tanieri pred nami 🙂

Na rozdiel od predchádzajúcej kaviarne, nie je nutné si urobiť rezerváciu, aj keď túto možnosť ponúkajú. Táto kaviareň nezruinuje tvoju peňaženku a nie je o nič horšia ako New York Café. Dokonca nám sa viac páči Centrál café.

Fekete

Aj v dnešnej dobe je v Budapešti neskutočné množstvo kaviarní. Nemusíš chodiť ani ďaleko, a hneď máš na výber medzi niekoľkými. Na akýkoľvek štýl kaviarne si spomenieš, tak takú tu nájdeš. Zo zoznamu vyniká kaviareň Fekete, ktorá sa nachádza len zopár stovák metrov od Centrál café.

Podľa našich pozorovaní, je kaviareň Fekete s veľkou komunitou ľudí pre ktorých to slúži ako coworkingové centrum. Tomu sú uspôsobené široké a veľké stoly a ponuka kaviarne.

Fekete Kávézó

Kávu, ktorú podávajú v rôznych verziách, je z ich vlastnej pražiarne, ale ponuka býva doplnená aj ďalšími lokálnymi kávami. Koláče sú výhradne s prívlastkami BIO, RAW, Vegan,…. a nevieme s akými ešte prívlastkami, ktoré si poväčšine pečú sami. V rohu môžeš zahliadnuť, keď akurát pripravujú ďalšie cesto na koláče.

Štýl kaviarne je veľmi vzdušný a otvorený, ale viac by sa nám páčilo, keby bolo v januári teplejšie. To si potom ponuku môžeš vychutnať aj vonku pred kaviarňou v priestrannom átriu.

Kaviareň Fekete, Budapešť

For Sale Pub

Ako si už z názvu pochopil, nejedná sa o kaviareň, ale svoje miesto si v tomto zozname nájde. Pub neoplýva nejako extra svojou krásou, ale viac svojim nápadom a jedinečnou atmosférou. Škoda, že sme si ho skôr nevšimli, pričom sme pri každej návšteve Budapešti okolo neho prešli.

For Sale Pub sa nachádza takmer hneď oproti Veľkej tržnice. Sila vynikajúcich langošov, klobás a čerstvej štrúdle bola vždy silnejšia, ako nejaký pub. Tentoraz je to inak.

Pred podnikom už stojíme 10 minút pred otvorením (otvorené každý deň od 12:00 do 03:00). Už pri našom príchode tu stojí niekoľko turistov, len aby sa dostali do vnútra. Asi sa opakuje situácia, ako pri všetkých vychytených podnikoch. Ešteže je nás viac a po otvorení dostávame ten najväčší a najlepší stôl :). Občas je výhodou cestovať vo väčšej skupine. Veľmi sa nám to osvedčilo pri cestovaní Gruzínskom, kde nás bolo až 11.

Prečo je For Sale na predaj?

Je to skôr taká slovná hračka. Podnik nie je na predaj. Pôvodne si si mohol vyvesiť kamkoľvek v podniku inzerát, keď si mal niečo na predaj. Ale občas sa takáto dobrá myšlienka zvrhne. Tu sa to zvrhlo dobrým smerom a priestor nabral unikátny vzhľad. Každý kúsok voľného povrchu pokrývajú kúsky papiera s odkazmi pripnuté pripináčikmi. Nájdeš tu všetko. Kresby, poznámky, výpočty, vizitky,….

Vďaka tomu vyzerá celý interiér ako mimoriadne horľavá srsť. Stačí, že by sa chytil jeden papier a celý bar vzbĺkne za pár sekúnd. Aby majitelia zvýšili riziká požiaru, podlahy sú pokryté slamou. K zvýšeniu rizika požiaru môžeš pomôcť aj ty.

Na každom stole sú vo veľkých košoch nasypané nelúpané arašidy k dispozícii zadarmo pre každého návštevníka. Poctivo sa pusť do konzumácie arašidov. A kam s odpadom? No predsa na zem! Horľavosť podniku treba zvyšovať. Rýchlo sa dá na to zvyknúť, hádzať veci na zem :). Jediné, čo nám vŕta hlavou, čo im na to povedali hasiči.

Ďalšie unikátne kaviarne v Budapešti

Ako sme naznačili už vyššie, Budapešť patrí medzi TOP mestá v Európe s bohatou kávovou kultúrou. Ak sa chceš preniesť časom do minulosti určite by si mal navštíviť najstaršiu kaviareň v Budapešti z roku 1827: Ruszwurm Cukrászda.

Kaviareň Gerbeaud z polovice 19. storočia navštívil napríklad skladateľ Franz List, či rakúsko-uhorská cisárovná Sisi.

Művész kaviareň je inak prezývaná aj ako “Malý Gerbeaud” a je vynikajúcou alternatívou klasického zážitku z kaviarne, ale s normálnymi cenami. Stále sa jedná o kaviareň otvorenú v 19. storočí a stále pôsobí na Andrássyho triede oproti budove Maďarskej štátnej opery.

Hauer Cukrászda prešla nedávno kompletnou rekonštrukciou a znova ponúka svoj legendárny smotanový koláč.

Za povšimnutie stoja aj kaviarne založené začiatkom 20. storočia ako: Café Astoria, Hadik Kávéház, Párisi Passage,…

Chuťovky na záver

V historickej budove neďaleko baziliky sv. Štefana nájdeš “prvý štrúdľový dom v Pešti“. Treba ti k tomu niečo viac povedať? 🙂

Najmä v židovskej štvrti sú rozšírené tzv. “ruins bar”. Už legendárnou jednotkou je Szimpla Kert. Pozri si ich web a určite bude hneď v tvojom zozname na navštívenie.

Nekončíme

Budapešť je iba našou 48 hodinovou zástavkou pred odletom do Sarajeva. Naša malá “gastro cesta” pokračuje….

Prečítaj si ďalšie články

vivaldi_suites

Jarné prázdniny v Niš: časť prvá

Využili sme novo otvorenú linku Bratislava – Niš spoločnosti RyanAir aj keď sme vopred nevedeli čo tu budeme robiť, ale nakoniec nás toto malé Srbské mesto v dobrom prekvapilo.

Kvint budova

KVINT: Koňak svetovej úrovne zo srdca Podnesterska

Ochutnať koňak svetových kvalít a pri tom nazrieť do liehovaru sa nám zatiaľ nepošťastilo. Úplne náhodou objavujeme pri zostavovaní nášho itinerára, pre nás neznámy liehovar KVINT. Značka KVINT sa snaží už niekoľko rokov preraziť aj na Európsky trh, ale stále zostáva známa najmä v Moldavsku a v postsovietských krajinách. Je to dané aj tým, že…

Balkán Tour 2018

Balkán Tour 2018 (Srbsko)

Známi nás oslovili, či by sme pre nich neuskutočnili svadobnú cestu do balkánskych krajín, keďže sme tu už niekoľko krát boli a poznáme túto oblasť viac než dosť a sami si netrúfajú, lebo nevedia čo majú očakávať. Mali sme v pláne im ukázať čo najviac z týchto krajín za veľmi krátky čas a tomu sme…

Martinka v maske

Znova Benátky

Keď sme sa dozvedeli, že Vodácke centrum má dve miesta voľné v aute na akciu Vogalonga konanej v Benátkach neváhali sme ani na chvíľu a súhlasili sme. Zbalenie bol najmenší problém – iba do príručnej batožiny, akoby sme leteli. Prihodili len stan a spacáky a už v piatok tesne poobede sme naskakovali do auta.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.