Skip to content

Kde nakúpiť exotické potraviny v Bratislave?

CK Knirsch 30. novembra 2021

Približná doba čítania: 14 minút

Bohužiaľ rok 2020 nám pre pandémiu COVID-19 zmaril plány na cestovanie a najmä objavovanie nových chutí. Z tohto dôvodu sme začali objavovať nové chute práve v rodnom meste. Už niektoré obchody s potravinami z blízkych či ďalekých krajín sme poznali, ale objavili sme ešte zopár ďalších prevádzok. Veľmi milo nás prekvapilo, koľko sa ich v meste nachádza. Nie, nejedná sa o reštaurácie, ale o nákup surovín. A že ich je slušný počet.

V týchto potravinách sme pôvodne začali nakupovať z niekoľkých dôvodov. Určitý druh tovaru nie je dostupný v našich reťazcoch. Napríklad po návrate z Gruzínska, sme mali neustále chuť na vynikajúcu minerálnu vodu Borjomi. Potrebovali sme kúpiť určitý druh sójovej omáčky, a tá bola dostať iba vo Foodland. Potom sme zistili, že potraviny z týchto obchodov chutia či voňajú lepšie, sú autentickejšie, prípadne majú menej konzervantov. Plus k tomu začalo dobrodružstvo objavovania nových ďalších chutí. A keď sme ešte začali hľadať ďalšie cudzokrajné potraviny, tak sa nám nazbierala desiatka prevádzok, ktorú sme postupne navštívili.

Ruské obchody

V Bratislave sa nachádzajú dva obchody nielen s ruským tovarom. Nájdeš tu aj tovar z bývalých republík ZSSR. Čiže občas môžeš naraziť aj na gruzínske, ukrajinské potraviny či z pobaltských oblastí. Jeden sa nachádza v blízkosti Bratislavského hradu na adres Palisády 17 s názvom Gastronom – ruský obchod. Musíš sa trochu poobzerať aby si ho našiel. Je schovaný. Druhý sa nachádza na Vysoká 18 s názvom NEO markt.

Aktualizácia: V novembri 2020 sa otvoril nový obchod s východoeurópskymi potravinami. Nájdeš v nich všetko čo vo vyššie uvedených obchodoch a samotné priestory sú niekoľko krát väčšie. Obchod Mix Markt nájdeš na Prešovskej 37/A a otvorené majú 7 dní v týždni.

Čo nakúpiť?

Tento druh potravín je nám veľmi blízky. Treba vyskúšať určite rôzne rybacie konzervy, alebo si kúpiť už uvarený zavarený Boršč (v mäsovej aj bezmäsovej verzii). V mraziacom boxe určite vždy nájdeš typickú ruskú zmrzlinu, ale aj pelmene či vareniky. Určite si nezabudni zobrať vynikajúcu minerálnu vodu Borjomi. Je toho tu dosť, len pre istotu si opráš azbuku, ak si sa ju ešte učil. Bude sa ti jednoduchšie vyberať. V obchode sa dohovoríš aj po slovensky, ale ruštinu určite viac privítajú.

V chladiacom boxe nájdeš tie ozajstné poklady, aj keď nie vždy sú v ponuke. Napr. 30% pochúťková smotana, kaviár z Kamčatky, gruzínsky typický syr či údeného lososa. Osloví ťa aj tzv. “maslová ryba”, len pri tej si musíš dať trochu pozor. Nie na kosti, ale na množstvo, ktoré môžeš naraz skonzumovať. Je naozaj veľmi chutná, ale obsahuje oleje, ktoré ti môžu spôsobiť krátkodobé zažívacie problémy. Takže maximálne 100 až 150g na jeden krát. Na druhý deň môžeš v konzumácii pokračovať.

Upozornenie

Do obchodu pod hradom na Palisádoch si nezabudni zobrať hotovosť. Platby kartou nemajú. Našťastie sa v blízkosti nachádza aj bankomat.

Potraviny z Blízkeho východu

Keď chceš o niečo viac jedál z Blízkeho východu, ako Kebab, Falafel či Humus, naštuduj si zopár receptov, vypíš si suroviny a zájdi do obchodu na nákup. V Bratislave fungujú dva dobre zásobené obchody. Jeden sa nachádza v blízkosti ruských potravín NEO markt na Vysokej ulici a druhý na Americkom námestí. Oba dva obchody sa vzájomne dopĺňajú a nemajú vôbec rovnakú ponuku. Primárne sa zameriavajú na arabskú kuchyňu, a sortiment je doplnený ázijskými surovinami (ázijské suroviny v bohatšej ponuke nájdeš na inom mieste).

Orientálne potraviny
Oreint delikates na Vysokej
Orientálne potraviny
Orient food na Americkom námestí

Čo nakúpiť?

Zatiaľ tu veľa nenakupujeme, ale skôr iba drobnosti a tovar, ktorý inde nezoženieme, alebo ho chceme v lepšej kvalite. Napr. v Orient Delikates nakupujeme iránsky šafran (8.20,- €/g), mahleb (aromatické korenie zo semien čerešne) či tureckú kávu s kardamonom. Na Americkom námestí v Orient potravinách zoženieš čerstvé mäso (aj halal), rôzne druhy čerstvých syrov či byliniek. Dokonca aj Harissu (marocká papriková pasta). Ak obľubuješ arabské sladkosti založené na mede, tu si ich nájdeš. Ponuka je ozaj bohatá.

Chute Indie

Všetky koreniny do domácnosti chodíme výhradne nakupovať do Domu Techniky, kde nájdeš obchod Namaste India. Aby si ho našiel, musíš mať pozorné oko, lebo celý komplex sa tvári ako predajňa Lidl. Len vojdi priamo do dverí, kde vidíš nápis Dom Techniky a daj sa ihneď schodmi dole do podzemia (druhú, menšiu prevádzku majú v Shopping Palace Zlaté Piesky). Nezabudni si pre nákup zobrať so sebou hotovosť, pretože platba kartou nie je možná.

Aj keď prostredie nevyzerá nijak vábne, bohato ti to vynahradia bohatou ponukou surovín. Pre prípravu akéhokoľvek indického jedla, tu nájdeš suroviny. Niektoré sú dovezené priamo až z Indie.

Čo nakúpiť?

India je povestná korením, takže tu nájdeš veľmi bohatý výber známych či neznámych druhov. Aj bežne dostupné korenie v našich obchodoch kupujeme radšej tu. Tá kvalita je neporovnateľná. Navyše občas narazíš aj na čerstvé varianty. Ak si chceš doma urobiť veľmi chutné Mango Lassi, tu si kúpiš 800g mangového pyré (90% mango, 3.50,- €) a vyrobíš z neho neho až 2 litre chutného nápoja. Je tu veľmi bohatý výber rôznych druhov orechov a ryže. Stačí chodiť pomedzi regále, a vždy na niečo zaujímavého narazíš. Ponuka je doplnená o typické ázijské suroviny.

Potraviny z Afriky a Latinskej Ameriky

Kerala Exotic Supermarket sa nedávno presťahovali zo Záhradníckej 46 na Prievozskú 3/D. Netušíme prečo nesie názov Kerala (Kerala je štát na juhu Indie), keď ponúkajú predovšetkým suroviny z Afriky a Latinskej Ameriky, doplnený tovarom z Ázie. Napriek tomu, majú dostatok tovaru dovezeného priamo z Indie, ktorý sa v predchádzajúcej prevádzke nenachádza.

Takisto sme si všimli bohatú ponuku rôznych rýb, z ktorých väčšinu sme nevedeli poriadne ani identifikovať. Naša jediná návšteva predstavovala nákup syru Paneer, keďže všade inde bol vypredaný. Navyše tu majú asi najlacnejšie ghee.

Potraviny z Afriky a Latinskej Ameriky

Kórejská kuchyňa

Na Bajkalskej ulici za čerpacou stanicou Slovnaft sa ukrýva v rámci obytného domu obchod Seoul Palace. Ten je predovšetkým orientovaný na kórejskú kuchyňu. Zatiaľ sa týmto smerom neorientujeme, ale keď sa nám nechce ísť až na Starú Vajnorskú, alebo je všade vypredaný určitý tovar, tak skúsime šťastie aj tu. Niekedy pochodíme, niekedy nie. Ale určite si budeme rozširovať obzory.

Kórejská kuchyňa

Aj keď India a Kórea patrí do Ázie, sme ich oddelili od ostatných ázijských obchodov, keďže nasledujúce prevádzky ponúkajú mix rôznych krajín na rozdiel od predchdádzajúcich, ktoré sa orientujú predovšetkým na konkrétnu krajinu.

Najväčšia ponuka Ázijských surovín

V komplexe veľkoskladov na Starej Vajnorskej žije komunita Vietnamcov a s nimi sú spojené aj obchody na tomto mieste. Nájdeš tu až tri veľké obchody, orientujúce sa na ázijské suroviny. Všetky ponúkajú takmer to isté, ale v každom nájdeš nejaké špeciality. Preto je dobré si urobiť prieskum vo všetkých troch.

  • Ázijské potraviny – nachádza sa hneď vedľa Bushman Factory Outlet. Terminál majú schovaný a uprednostňujú platbu v hotovosti
  • Foodland – veľkoobchod, dodáva suroviny takmer do všetkých fastfoodov a reštaurácii v Bratislave
  • 斯洛伐克华人超市(青田超市)– v preklade Slovenský čínsky supermarket (Qingtian Supermarket), asi ten najautentickejší ázijský obchod

Ázijské potraviny

Tento obchod bude poznať väčšina nakupujúcich, ktorá hľadá ázijské potraviny. Na Starej Vajnorskej sú viditeľny priamo z cesty a ponuka sortimentu je dostatočná. Jedinou nevýhodou, je platba len v hotovosti. Práve platba v hotovosti nás tu odrádza, lebo nikdy nevieme, koľko si máme zobrať so sebou a najbližší bankomat sa nachádza až v Shopping Palace Zlaté Piesky.

Ázia supermarket

Čo nakúpiť?

Predovšetkým tofu. To sa nachádza hneď vedľa pokladne, v chladiacom boxe ponorené vo vode. Donedávna tofu sme veľmi nemuseli, ale toto má aj nejakú chuť a konzistenciou je veľmi dobré. Už len kvôli tomuto tofu sem zájdeme. Okrem toho sem chodíme nakupovať vietnamskú kávu značky Trung Nguyen, Creative 5. Už len keď si doma otvoríš túto kávu, pripomína ti chuť našich káveniek. K tradičnej vietnamskej káve si nezabudni zobrať aj kondenzované mlieko. Na rozdiel od nášho Salka, nie je tak sladké.

Foodland

Táto prevádzka sa nachádza vo vedľajšom komplexe veľkoskladov (areál, kde sídli aj REMPO). Je to jediný ázijský obchod, ktorý má k dispozícii aj nákup potravín cez internet. Síce na stránke nemajú úplne všetok tovar, ale iba ten najpredávanejší a nie je nič jednoduchšie, ako si objednať jeden – dva dni vopred a mať väčšinu tovaru nachystaný pri pokladni. Takto ti stačí už donakupovať len zbytok. Keďže sa jedná o veľkoobchod a veľkododávateľa, nie je problém platiť kartou.

Ázijské potraviny

Čo nakúpiť?

Tu prebieha najväčšia časť našich nákupov, a čo nezoženieme tu, skúšame šťastie v ostatných obchodoch. A šťastie skúšame i v tovare, ktorý absolútne nepoznáme. Vždy zoberieme jednu, dve vzorky niečoho neznámeho. Takto sme objavili japonský ryžový koláč mochi (odvtedy je vždy na zozname, najmä ten mliečny) či Rồng Vàng Minh Ngọc (tradičný koláč z mungo fazuľe, konzistenciou skoro ako chalva). Ryžu nakupujeme tiež už len tu. Je jedno či kúpiš jazmínovú alebo basmati. Pri varení tejto ryže ti bude voniať domácnosť (ideálne druh Royal Umbrella).

Stačí sa len poobzerať. Majú bohatý výber instantných polievok, rezancov, až sa ti budú oči krížiť, čajov či rôznych korenín alebo omáčok. Určite si ani netušil, že existuje až toľko druhov sójových omáčok, ktoré objavíš tu.

A tesne pred zaplatením – hneď oproti pokladni. majú regál s novinkami. Nie všetky zaradia následne do ponuky, ale vždy je dobré tu objaviť nejakú zvláštnosť. Neboj sa riskovať.

斯洛伐克华人超市(青田超市)

Úplne v rohu areálu sa nachádza asi ten najautentickejší ázijsky obchod s potravinami. Už pri vchode ťa ovanie “smrad/vôňa” ich jedla. Súčasťou predajne je aj malé bistro, asi pre miestnu komunitu. Práve kvôli typickej aróme sme to ešte nikdy neriskli, ale možno jedného dňa….

Tu maj radšej pripravený mobilný telefón s nainštalovanou aplikáciou Google Translator (aplikácia vie v reálnom čase prekladať text zosnímaný cez kameru). Pre našinca je tu najmenej rozpoznateľná ponuka. Čerstvá zelenina a ovocie, ktoré nevieš identifikovať, v chladiacom boxe sa to hýbe čerstvými morskými tvormi (chobotnice, kraby, slimáky, ustrice, ….) a napríklad rezancom je vyhradený celý jeden regál. A ďalšie nájdeš v chladiacom boxe, ktoré sú čerstvé. Tu sa budeš cítiť ako prieskumník. Určite sa pousmeješ nad krabicou s oplátkami Mila. Tie asi obľubujú vietnamské deti.

斯洛伐克华人超市(青田超市)

Čo nakúpiť?

Tu ti veľa asi neporadíme. Musíš si to objaviť sám. Chodíme sem nakupovať najmä bylinkové cukríky zn. Nin Jiom, kvôli ktorým sme v minulosti chodili až do Viedne. Objavili sme tu aj vynikajúce koláče (niečo podobné ako Anjelský koláč) v troch chutiach a potom sójové bôby Edamame (tie majú aj v Seoul Place). Úplne vzadu nájdeš aj dehydrované ovocie, ako jahody či mango (mango býva vo všetkých obchodoch posledný čas vypredané). Sem treba zájsť už len kvôli tomu zážitku.

Máš nejaké ďalšie tipy na cudzokrajné potraviny?

Prečítaj si ďalšie články

Atlas Obscura

Atlas Obscura: Najlepšia kniha pre cestovateľov

Už niekoľko krát sme spomínali webovú stránku Atlas Obscura. Je to náš najlepší zdroj pre inšpiráciu a informácie na cieľovú destináciu.

Seychelles

Ako som kúpil spiatočné letenky do Indie za 168€

Na mobile mi pristálo upozornenie na chybne nacenené letenky do Indie za 168€. Sa mi to zdalo ako zlý sen, za tú cenu to nemôže byť pravda, však bežne stoja okolo 500€. Pre istotu som hneď sadol za počítač a pozeral mnou overené stránky. Pomaly sa tým plnili špecializované stránky a vedel som, že veľa…

Stopy v piesku

Super rok 2016

Navštívených 14 krajín, precestovaných viac ako 75.000km s neskutočným množstvom zážitkov a so super ľuďmi! Tento rok, len tak nezabudneme. Poďte sa pozrieť čo všetko sme zažili.

Atlas

Atlas Obscura: Denný kalendár pre rok 2020

V našej knižnici sa nachádza už kniha Atlas Obscura, z webovej stránky pravidelne čerpáme inšpiráciu a k dokonalosti nám už len chýba kalendár na nasledujúci rok.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.