Skip to content

Zber medvedieho cesnaku

CK Knirsch 19. marca 2017

Približná doba čítania: 5 minút

Jar je už tu, snežienky pomaly odkvitli a v lesoch ich nahrádza medvedí cesnak. To je pre nás pokyn aby sme si zas urobili zásoby na celý rok. Minulý rok sme ho už zbierali vo februári, ale tento rok začína rásť tak ako má.

Nájsť ho môžete najmä v listnatých a lužných lesoch s dostatkom vlhkosti. To znamená, že lužné lesy sú priam na to stvorené. V Bratislave je pár lokalít kde ho určite každoročne nájdete. Jedným z nich je Petržalka a jej okolie veľkého a malého Draždiaka či Dostihovej dráhy. Tam ale vôbec nechodíme zbierať, pretože väčšina psíčkarov tam chodí venčiť.

Obyvatelia Petržalky ešte môžu zájsť na vychádzku do Rusovského parku smerom na Čuňovské jazerá. Ešte sa dá zájsť na príjemnú prechádzku na Partizánsku lúku a vybrať sa na Klepáč a sledovať ľavú stranu Vidrice. Ešte je miesto aj za Slovnaftom na ostrove Kopáč, ale práve pre blízkosť Slovnaftu, neviem či by sme tam zbierali. Navyše oblasť má vyhlásený 5. stupeň ochrany, čiže zber je zakázaný a pod hrozbou pokuty. Miest je ešte neúrekom, stačí sa poprechádzať v lesoch popri Dunaji či Morave a určite nájdete. My chodievame k Devínskej Kobyle zo strany Technického skla.

Zákaz alebo nie?

Tak, ako snežienky nie je zakázané zbierať, tak ani medvedí cesnak nie je zakázaný, ale akýkoľvek zber je zakázaný v chránených oblastiach. A práve preto treba dobre poznať, kde ešte môžete a kde už nie. Preto aj naše miesto je overené. Poďte teda s nami na zber asi najneznečistenejšieho medvedieho cesnaku v Bratislave. V blízkosti žiadna fabrika ani množstvo psíčkarov. Dokonca aj samotný les rozvoniava už na diaľku cesnakom a je ho toľko, že ho môžete kosiť.

Miesto stretnutia

Identifikácia

Všade sa píše, že sa dá ľahko pomýliť s konvalinkou. Síce nevieme kde na toto došli, ale to len slepý si môže pomýliť. Dokonca ani ten nie. Stačí list medvedieho cesnaku požmoliť v prstoch a hneď zacítite typickú vôňu cesnaku. Dokonca aj samotné listy sú úplne iné.

Plný košík medvedieho cesnaku

Spracovanie

Najideálnejšie je jesť cesnak čerstvý hneď ako ho natrháte. Preto ak idete na zber, urobte si rovno aj piknik a zoberte si so sebou chlieb, maslo a soľ. Maximálna pochúťka! Ale na zber ideme preto, aby nám aj na neskoršie obdobie ostalo. Sušením alebo zmrazením medvedieho cesnaku si úrodu znehodnotíte. Nie je to najšťastnejšie riešenie. Aj keď obchodníci to využívajú a predávajú sušený medvedí cesnak s čerstvým sa nedá zrovnať. A len tak na okraj, v čase úrody sa viazanička medvedieho cesnaku predáva za 2,- €!!!

My ho spracúvame vo forme pesta. Umyté a rozsekané listy sú zmiešané s rozsekanými orechmi, sušenými paradajkami, parmezánom a olivovým olejom. Touto zmesou naplníme fľaštičky doplna a pre dlhodobé skladovanie ich ešte zalejeme olivovým olejom aby sa vytvoril z oleja nepriepustný povrch. V takomto stave môžete úrodu skladovať celoročne bez straty akýchkoľvek vitamínov. A je to vynikajúce na prípravu rýchleho obeda. Stačí uvariť špagety a k tomu si dať toto pesto. Tak budete mať aj v sychravé jesenné dni doma jar.

Úprava medvedí cesnak

Možností ako využiť nazbieraný medvedí cesnak je neúrekom. My ešte odporúčame si urobiť tinktúru alebo cesnakové maslo (zmiešať maslo s posekanými listami). Na internete nájdete veľa možností využitia.

Prečítaj si ďalšie články

Steve Mccurry

Steve Mccurry vo Viedni

Ešte do 24. septembra potrvá vo Viedni jedinečná výstava známeho fotografa Steve Mccurry. Možno vám meno nevraví, ale práve on je autorom mnohých fotografií pre National Geographic, pričom jeho najznámejšia fotografia, je zobrazená vyššie uprostred. Všetky jeho fotografie, sú prezentované na veľkoformátových záberoch s rozmerom 2×3 metre až 4×6 metrov.

Splav Dunaja cez Bratislavu

Relax po práci

Každý pracovný deň je náročný, hlavne ten prvý v týždni. O tom vôbec nemusíme diskutovať. Ale dá sa naň aj tešiť, tak ako my. Spríjemnite si aj vy pracovný deň a hneď celý týždeň bude krajší!

Kryštálový palác v Madride

Na jednu noc do Madridu

Veľmi sa nám zapáčilo cestovať niekam doslova na otočku, alebo aspoň jednu noc. Je to trochu tak uletený výlet, ale zas o to intenzívnejší. Minulý rok sme takto boli dva krát na Malorke a tentoraz v Madride.

East Gallery

Predĺžený weekend v Berlíne

Takmer každoročne navštevujem najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a výpočtovej techniky v Európe (IFA). Tá sa vždy koná na výstavisku na okraji Berlína, čo je presne na opačnom konci mesta, ako priletíte nízkorozpočtovou spoločnosťou (napr. RyanAir z Bratislavy).

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.