Skip to content

Noc múzeí 2016

CK Knirsch 23. mája 2016

Približná doba čítania: 5 minút

Táto celoeurópska akcia sa koná iba raz do roka a už minimálne ¼ roka vopred sa pre istotu usídľuje v kalendári. Pre Bratislavu tohtoročný program bol síce bohatý, ale nie až tak ako minulý rok. Navyše tentoraz nebolo plánom pochodiť 14 múzeí ale vytipovali sme si ich iba pár.

Prvé sklamanie

… nastalo okamžite pri prvej návšteve. Tým bol Devínsky hrad. V médiach sa informovalo, že dlhodobo uzavretá vežička je už zrekonštruovaná a sprístupnená verejnosti. Bohužiaľ tomu tak nebolo a pri zakúpení lístkov na Devíne sme sa radšej otočili a pokračovali na druhé naplánované miesto.

Hrad Devín
Druhé polosklamanie

Druhou zástavkou bolo Archeologické múzeum na Žižkovej ulici. Keďže okolie je doslova rozostavané a rozkopané, toto múzeum je docela schované a zaparkovanie ešte väčšie umenie. Pri porovnaní s minulým rokom zaujímavosť programu síce klesla o 50%, ale stále to bolo zaujímavé. Stálu expozíciu sme si prešli iba z “rýchlika”, skôr nás zaujímal program na nádvorí. Tu už čakali ochotní nadšení ľudia ktorí nám so zaujímavosťou porozprávali o slovanských, germánských a rímskych bojovníkoch. Navyše účastnikov zapojili aj do simulovaného boja. Okrem tohto tu prebiehali aj naaranžované výkopavky či hrnčiarska dielňa.

Archeologické múzeum
Archeologické múzeum
Archeologické múzeum
Archeologické múzeum
Už len samé pozitíva

Po kvalitnom obede v Minerva Burger sme si vybehli v nádhernom teplom počasí na Michalskú vežu (Múzeum zbraní) a pokochali z výšky na centrum Bratislavy. Nasledovala povinná jazda do blízkeho múzea farmácie ktoré je pár krokov od Michalskej brány a hrnuli sme sa do Slovenskej Národnej Galérie.

Minerva Burger
Slovenská Národná Galéria prekvapila
Toto som akosi dlhodobo aj po minulé roky ignoroval. Obrazy a moderné umenie ma nijako vôbec neoslovuje, ale program bol zaujímavý. Hlavne dieťa bolo treba zabaviť a to sme mali v umýsle s tvorivými dielňami pre deti. Po zídení do suterénu sme zistili, že pomocou práškových farieb sa tu vyrábajú farebné odznaky. Po chvíli ostýchania, sme zasadli aj my dospelí a pustili sa do výroby vlastných odznakov. Nakoniec nás museli hnať odtiaľ preč.

Slovenská národná galéria
Slovenská národná galéria
Slovenská národná galéria
Našťastie hneď vedľa, v kaviarni Berlinka prebiehal program “Odfoťte sa v ráme”. Síce boli k dispozícii len dva rámy, ale aj pri týchto dvoch sme sa pobavili do sýtosti.

Smer Slovenské Národné Múzeum

Toto múzeum je tiež doslova pár krokov od Slovenskej Národnej Galérie a tu sľubovali najbohatší program. Ale presun nám “prekazil” historický autobus. Po jeho uzretí, sme neváhali a naskákali doň aj keď iba na jednu zástavku a objavili sme sa pri nákupnom centre Eurovea.

Historický autobus
Historický autobus
Tak nič, presunieme sa peši k nášmu pôvodnému cieľu. No kombinácia teplého počasia a príjemnej prechádzky spôsobila, že sme sa objavili na novo otvorenom Starom moste kde sme si užívali jarné lúče.

Starý most
Starý most
Po nekonečných odbočkách sme konečne dorazili do SNM a ihneď sa vrhli na “Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov”. A občas s odporom sme pri každom teráriu hľadali schovaného toho správneho pavúka. So záujmom sme si prezreli i ďalšie prebiehajúce výstavy či stálu expozíciu, aby sme ešte v neskorých nočných hodinách sa vydali znova na Michalskú vežu sa tentoraz pokochať výhľadom na nočné centrum mesta.

Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov
Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov
Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov
Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov
Tohtoročnú akciu “Noc múzeí a galérii” sme si užili do sýtosti a splnili sme aj názov programu tým, že domov sme sa vrátili až po polnoci. Za vstupné 2€ (platí sa v prvom múzeu a v ostatných sa už len preukazujete danou vstupenkou) sa to veľmi oplatí a budeme čakať na program aj na budúci rok.

Michalská brána

Prečítaj si ďalšie články

Bazény, Santovka

Dovolenka na Slovensku nie sú len Tatry!

Vďaka pandémii COVID-19 sme zrušili všetky plánované cesty po Európe a rozhodli sme sa po dlhom čase absolvovať dovolenku na našej rodnej hrude s cieľom vyhnúť sa pretlaku turistov a prefláknutých destinácii ktoré ti z hlavy vymenuje každý Slovák.

Kaštieľ Betliar

Perla Gemeru: Kaštieľ Betliar

Kaštieľ Betliar sme navštívili už pred 17. rokmi. Dokonca máme zachované aj fotografie z tohto obdobia. Mali sme teda s čím porovnať súčasný stav. Ale aj bez toho sa oplatí Kaštieľ Betliar navštíviť!

Bublifukovanie

Všade samé bublinky

Máme pre vás tip na jedinečnú akciu a navyše v dostatočnom predstihu. Kedy ste si naposledy zobrali bublifuk a len tak púšťali bublinky? My naposledy na tejto úchvatnej akcii pred dvoma rokmi (minulý rok sme to akosi nestihli).

prázdna Bratislava

Ľudoprázdna Bratislava

Momentálna situácia okolo vírusu COVID-19 prináša aj nejaké výhody. Bratislava je momentálne vyľudnená od turistov a máš možnosť vidieť centrum mesta ako tak, vo svojej kráse. Bez otvorených podnikov, vyvesených reklám a vyložených terás. Teraz sa k tomu navyše pridali ešte sviatky Veľkej noci, keď ešte ďalší obyvatelia opustili Bratislavu. Historické centrum mesta tak zíva…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.