Skip to content

V okolí Sklenných Teplíc

CK Knirsch 28. augusta 2014

Približná doba čítania: 7 minút

Prvý krát sme sa rozhodli dať dieťa do tábora, kde sa aj prespáva. Do oka mi padol Indiánsky tábor pri geografickom strede Európy. Aj keď sa o tomto bode vedú diskusie, kde má byť správne, tak jeden taký máme tesne nad Kremnicou. A neďaleko neho sa mal konať aj tábor. Keďže kedysi dávno som tam bol, tak rozhodnutie sa potvrdilo.

Mohli sme si zvoliť či individuálna doprava, alebo dieťa dovezieme sami. Nástup do tábora pripadal na piatok a tak som sa rozhodol, že s manželkou si urobíme dovolenku s tým, že odídeme niekam do okolia už v sobotu. Bohužiaľ v tomto termíne, takmer všetky ubytovanie v letnej sezóne boli už obsadené a tak sa okruh okolo Kremnice zväčšoval. Po dlhej dobe, som našiel ubytovanie v Sklenných Tepliciach. Bol to Zelený dom pri potoku a ubytovanie nás vyšlo nejakých 10€/os/noc keďže som si termín rezervoval na priamo a nie cez žiadnu sprostredkovateľskú kanceláriu.

Zelený dom, Sklené Teplice

V skutočnosti je táto dedina kde doslova skapal pes. O otváracích hodinách potravín pomlčím a detto sa týka aj reštauračných zariadení. Keď sme sa už aj prispôsobili, tak sme veľa nepochodili, keďže sa nedalo v žiadnom podniku platiť kartou! Asi tu zaspali dobu. Dokonca tu ani nemali bankomat. Najbližší bankomat bol v Banskej Štiavnici. Tak nám nič iné neostalo, len sa tam vybrať a že tam sa aj niekde najeme. Banská Štiavnica je už naozaj pekné mesto, s jednou zaujímavosťou. Žiadna cesta tu nevedie rovno! Buď idete do/z kopca, alebo do zákruty. Najdlhšia rovná cesta tu vedie asi 200m.

Na prekvapenie sme tu objavili asi najkrajšiu kaviareň na Slovensku. Ak ste ešte nepočuli o Divnej Pani, musíte sem zájsť. Je to akoby sa tu zastavil čas. Tomuto sa hovorí kaviareň. Kaviareň akoby z minulého storočia s množsvom zákuti a príjemna obsluha. Ale, čo je najdôležitejšie, je naozaj kľud. Pri jednej káve tu môžete stráviť aj hodinu a obsluha na Vás nezazerá ani Vám nedáva nijak najavo, že by ste mali vypadnúť.

Banská Štiavnica

Z políc si môžete zapožičať akúkoľvek knihu na čítanie, príp. Vám obsluha zapožičia nejakú spoločenskú hru. Alebo môžete len tak driemať. A to aj v polohe ako keby ste boli doma! Tu sa naozaj cítite ako doma. Po prvotnom okúzlení sme tu boli takmer každý deň. Takto by mali vyzerať kaviarne na Slovensku. Ak pôjedete len čo i okolo, zastavte sa!

Banská Štiavnica

Pred sebou sme mali ešte minimálne dve povinné zástavky. Jednou z nich bol Steak House v Banskej Bystrici. Kvalitný steak môžme kedykoľvek. Tento podnik som objavil už dávnejšie za čias pôsobenia v Datarte, keď som tam bol na služobnej ceste. Je to podnik ktorý sa zameriava čisto na steaky, ktoré sú naozaj veľmi chutné. Tam som naučil moju manželku jesť medium steak, aj keď sa doteraz bála neúplne prepečeného mäsa. Zoberte tam vegetariána, a už nikdy nebude chcieť nič iné ako steaky 🙂

Kremnica

Ďaľšou zástavkou bola Kremnica. Do týchto končín sme chodievali už veľmi dávno. A tam sme objavili rybársku reštauráciu Zlatý Sivoň, ktorá je mimo centra, a nejakú extra reklamu nemajú. Pre pomery domácich sa jedná o jednu z najdrahších reštaurácii v Kremnici, ale zas na naše pomery docela lacnú. Však skúste ísť v Bratislave na kvalitnú rybu. Sa nedoplatíte.

Námestie v Kremnici
Kremnica

Takisto je tu príjemná obsluha, ktorá Vám poradí pri výbere podľa vašej chuti, príjemne prostredie (aj keď pri hlavnom ťahu) a hlavne kľud. Málokedy je reštaurácia plná.

V samotnej Kremnici máte pár možností kde sa zastaviť. Samotné centrum mesta nie je nejaké extra veľké a dá sa prejsť za 1/2 hodinu. Za zastavenie určite stojí Mincovňa. Tu prehliadka trvá okolo hodiny a navyše sa podzvedáte kopec zaujímavosti.

Vláčik

Sklenné Teplice

A ideme ďalej. Keď už sme v tých Sklenných Tepliciach, tak sme sa objednali na nejaké liečebné procedúry. Objavili sme, že tu majú Európsky unikát v podobe parného jaskynného kúpeľa. Je to prírodne vytvorená jaskyňa s hypertermálnou minerálnou vodou s vysokým obsahom magnézia a kalcia. Voda tu dosahuje až 42°C. To bolo niečo pre mňa! Obľubujem horúce kúpele. Ale na prekvapenie i na mňa toho bolo dosť. Zo začiatku úplna pohoda, ale po 10 minútach sa zvýšil tep a potreboval som piť. Preto i pre zdravých je táto procedúra určená maximálne na 20 minút. Po tomto Vás zabalia do plachty a deky a nasmerujú Vás do oddychovej miestnosti. Tu máte veľkú šancu zaspať. Poloha ležmo, totálne prítmie, relaxačná hudba a najväčším zdrojom svetla je akvárium s bozkavajúcimi sa rybičkami. Naozaj sa bozkávaju! Choďte sa na to pozrieť. Keď toto absolvujete, cítite sa úplne oddýchnuto a sviežo.

Jaskynný kúpeľ

Ešte na ďaľší deň sme si rezervovali kúpeľ Márie Terézie. Samotný názov nie je len marketing, ale má aj svoj účel. Celé kúpele sú v antickom štýle. Navyše sme mali maximálne šťastie, že dokopy v celom bazéne ktorý je rozdelený na dve časti (37°C / 39°C voda) boli len dvaja ľudia okrem nás. Postup je taký istý istý ako v jaskyni.

Sklenné Teplice

Ak teda zavítate do týchto končín v oblasti Banskej Štiavnice, bezpodmienečne majte pri sebe hotovosť a ideálne je tu ísť autom. Teraz, už keď pôjdeme okolo smerom Banská Bystrica a bude chvíľa čas, určite odbočíme do Banskej Štiavnice na kávu. V prípade väčšieho množstva času, Steak House v Banskej Bystrici to istí.

1 Comments

  1. […] rebríčku a aj iným rebríčkom dominuje Divná Pani v Banskej Štiavnici. Túto kaviareň sme objavili už v roku 2014. No stále nám unikala tá v Trnave. Nie, nie je to kaviareň Thalmeiner. Tú sme […]Prečítaj si ďalšie články

Schnitzel Figlmuller

Do Viedne na Schnitzel veľký ako Ruské koleso v Práteri

Keď zadáš do Google “wiener schnitzell” s veľkou pravdepodobnosťou na prvých miestach bude figurovať reštaurácia Figlmüller. Už pri minulej návšteve sme sa pokúšali sem dostať, ale nepochodili sme. Až teraz!

Štrbački buk

22 zaujímavých faktov o Bosne a Hercegovine

Bosna a Hercegovina sa stala našou TOP 1 najnavštevovanejšou krajinou na našich cestách. Už ani nevieme poriadne spočítať, koľkokrát sme ju navštívili. Kto nevyhľadáva more, miluje prírodu, dobré jedlo a ešte stále dobrosrdečných ľudí, mal by zahodiť predsudky a navštíviť ju. Je to také Chorvátsko spred 30 rokov s divokou prírodou a nie ešte veľmi…

Bublifukovanie

Všade samé bublinky

Máme pre vás tip na jedinečnú akciu a navyše v dostatočnom predstihu. Kedy ste si naposledy zobrali bublifuk a len tak púšťali bublinky? My naposledy na tejto úchvatnej akcii pred dvoma rokmi (minulý rok sme to akosi nestihli).

Julské Alpy

Cez weekend v Julských Alpách

Program na weekend bol jasný: smer Rakúske Alpy na brehu Salzy. Lenže na celý weekend hlásili škaredé počasie a vysoký stav vodnej hladiny a tesne pred odchodom z lodenice Vodáckeho centra sa dozvedáme nový cieľ: Soča v Slovinských Alpách.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.