Skip to content

Ako na online check-in u RyanAir?

CK Knirsch 19. októbra 2018

Približná doba čítania: 7 minút

Zakúpenie vysnívanej a najmä lacnej letenky je ten najjednoduchší krok. V druhom kroku, čo ešte treba urobiť, je check-in, čo môže byť pre niekoho nočnou morou. Najmä u nízko nákladových dopravcoch. Návod pre WizzAir sme už uverejnili. Druhý lacný dopravca je u nás RyanAir spolu s LaudaMotion.

Online check-in

Tak ako pri WizzAir, aj pri RyanAir je ideálne si urobiť online check-in. Ak dodržíte a budete súhlasiť s podmienkami, ktoré si určuje, máte ho bezplatne. Len si treba najmä čas ustriehnúť. Vykonávanie check-in na letisku pri pulte vás môže vyjsť drahšie ako celá letenka.

Kedy vykonať bezplatný check-in?

Pri leteckej spoločnosti RyanAir máte možnosť bezplatný check-in vykonať najskôr 48 hodín pred odletom, ak ste si nekúpili konkrétne miesta a najneskôr 2 hodiny pred odletom. Pre každý smer treba urobiť zvlášť check-in, ak pre spiatočný let nespĺňate vyššie uvedenú podmienku. Skôr túto činnosť nemôžete vykonať bez kúpenia konkrétnych vybraných miest.

Online checkin
Síce predbiehame kroky, ale tu vidieť, že let tam sme už mohli vykonať checkin a na spiatočný let si musíme ešte počkať.

Výber sedadiel

Túto možnosť vám stránky ponúkajú pred stanoveným časom pre bezplatný check-in. Ak predsa chcete sedieť vedľa seba, budete si musieť doplatiť. Cena nie je fixná a záleží od dopytu a konkrétneho letu. Podľa cenníka sa môže cena pohybovať od 4,- € do 15,- € za jeden let za pasažiera.

Ak cestujete s deťmi do 12 rokov, pre ktoré je vyžadované miesto vedľa dospelej osoby, tak je povinné pre dospelú osobu si zakúpiť konkrétne miesto a deti majú vedľa osoby miesto zadarmo. Jedna dospelá osoba takto môže cestovať až so štyrmi deťmi.

Batožina

Toto je kapitola sama o sebe, ktorá bola ako tak jasná, ale od 01.11.2018 platia nové pravidlá. Zadarmo máte iba batožinu o rozmeroch 35x20x20cm. Nič viac. Ak cestujete na dva tri dni, môžete s tým vystačiť. Príručnú batožinu s rozmermi 55x40x20cm si môžete vziať so sebou na palubu iba so zakúpeným “Priority & 2 Cabin Bags“, ktoré začínajú od sumy 6,- € za jeden let.

Druhou drahšou možnosťou je, zakúpiť si odbavenú batožinu pri pulte ešte pred bezpečnostnou kontrolou. Výhodou je, že nie ste obmedzený na tekutiny a nemusíte sa po letisku premávať s ďalšou batožinou. Cena za túto službu je od 8,- € za jeden let.

Cabin Bag RyanAir
Ak vám postačí maličká batožina, nemusíte doplácať vôbec nič.

Letenky spoločnosti LaudaMotion kupujete na stránke RyanAir, ale majú úplne iné podmienky. Vlastne majú pôvodné, ako to kedysi platilo aj pre RyanAir. Jedna malá taška so sebou na palubu + príručná batožina o rozmeroch 55x40x20cm do 10kg, ktorú vám vo väčšine prípadov označia tesne pred nástupom a odovzdáte ju do podpalubia. Všetko je v základnej cene letenky a nič sa za batožinu nedopláca.

Zmena pravidiel v LaudaMotion

Kompletný návod pre leteckú spoločnosť Lauda nájdeš v samostatnom článku.

Ako čo najjednoduchšie urobiť check-in

Aby ste nezaplatili ani o euro navyše, je dobré si počkať až do doby bezplatného check-in ako sme opísali vyššie. Následne je vám sprístupnený bezplatný checkin, bez možnosti výberu sedadla. To vám bude náhodne pridelené. Nerátajte s možnosťou, že budete sedieť pri sebe, aj keď ste kupovali viacero leteniek naraz. O to sa postará algoritmus stránky, aby ste boli náhodne “porozhadzovaní” po lietadle. Čo nám osobne nevadí. Lety netrvajú viac ako 3 hodiny.

Dostupnosť checkin
Dostupnosť check-in vidíte ihneď po prihlásení. Akonáhle sme ho vykonali úspešne, sú dostupné letenky k stiahnutiu, ale systém aj informuje o nutnosti vykonať check-in pre spiatočný let.
Prvý korok
Po kliknutí na check-in, vybehne na vás okno so zoznamom cestujúcich a komu chcete robiť check-in.
Druhý krok, checkin
Za každého cestujúceho treba vypísať požadované údaje. Hlavne doklad treba zvoliť taký, čo si bude brať cestujúci so sebou.
Tretí krok, checkin
Výber sedadiel pre konkrétny let. Pre dostupný si vyberieme “Random allocation” a pre spiatočný to ešte nemáme dostupné. To urobíme neskôr.
Štvrtý krok checkin
Ešte sa nás systém opýta, či naozaj nechceme žiadnu ďalšiu batožinu. Na jeden deň sa zbalíme aj do malej tašky, takže nič takého nechceme.
Piaty krok Checkin
V záverečnom kroku je výsledok úspešného spracovania

Vytlačenie leteniek, alebo elektronické letenky.

Nie vždy je potrebné si vytlačiť letenky, ale občas to je nutné. Na to vás upozorní systém, keď konkrétne letisko nevie spracovávať elektronické letenky. Vtedy je nutné mať papierovú formu. Najjednoduchším riešením je stiahnúť si do mobilného telefónu aplikáciu RyanAir.

‎Ryanair
‎Ryanair
Developer: Ryanair Ltd.
Price: Free
Ryanair
Ryanair
Developer: Ryanair Limited
Price: Free

V nej sa prihlásime rovnakými údajmi, ako na webovej stránke a necháme si vygenerovať mobilný lístok. V systémoch Apple, si môžete lístok vyexportovať do Apple Wallet. Nevieme ako to je pri telefónoch so sytémom Android, ale v skutočnosti potrebujete iba QR kód.

Zo stránok si môžete stiahnuť aj PDF dokument na vytlačenie a ten si tiež uložiť do mobilného telefónu. Radšej majte obe riešenia pripravené, pretože ak budete mať vybitý telefón, kde je uložená letenka, tak vás nemusia pustiť do lietadla.

Apple Wallet
Na väčšine letísk vám stačí elektronický lístok s QR kódom.

2 Comments

  1. […] Čo sme nespomenuli vyššie, k úspešnej kúpe sa potrebuješ prihlásiť / registrovať na stránke. Je to dané aj kvôli tomu, aby si si k letu mohol dokúpiť ďalšie služby. Najhlavnejšie, čo je potrebné urobiť, je vykonať check-in. Aj ten skorý check-in je spoplatnený a zadarmo sa môže uskutočniť až 2 dni pred odletom. O tom sme v minulosti napísali tiež kompletný návod. […]  2. […] si už niekedy v minulosti vykonával check-in v RyanAir, nemusíš čítať ani ďalej. Je to úplne to isté. Keď je to tvoja prvá registrácia, alebo […]Prečítaj si ďalšie články

Na letisku v Budapešti

Wizz Discount Club: Lacnejšie letenky s každou cestou

Pri prechádzaní lacných leteniek si už určite narazil na podstatne lacnejšie zaujímavé ponuky, ktoré boli určené iba pre členov Wizz Discount Club. Táto zľava nie je určená len pre vyvolených, je dostupná pre každého. A čo je najlepšie, ušetríš ihneď pri prvom lete.

Platobné karty

Aktivácia Revolut karty

Platobná karta Revolut sa nám mala objaviť v schránke niekedy po 06. júli, ale už po týždni sme v schránke mali zásielku. Zásielka pochádzala z Nemecka a dodanie trvalo presne 7 kalendárnych dní.

Curve card

Už iba jedna karta na cestách

Karta Curve nie je štandardná banka. Nemáš tu žiaden účet, ale rieši to, keď máš viac platobných kariet a nechceš ich zbytočne nosiť so sebou. Všetky svoje karty vieš nahradiť iba jednou. A nedávno pridali aj významnú aktualizáciu.

Airbnb na iPad

Tajný tip: ušetrite pri ubytovaní cez Airbnb

Keď veľa cestujete a chcete sa či už lacnejšie ubytovať, alebo spoznať pravú kultúru, tak sa v drvivej väčšine ubytujete práve cez portál Airbnb. No niekedy sú poplatky tejto službe za ubytovanie až veľmi vysoké. No my vám poradíme ako sa to dá znížiť.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.