Skip to content

Parkovanie v Budapešti

CK Knirsch 12. septembra 2022

Približná doba čítania: 7 minút

Po minulé roky nebol až taký problém zaparkovať v Budapešti úplne bezplatne. Síce stále je to možné, ale iba cez víkend. Cez týždeň treba zaparkovať v širšom okraji mesta, alebo si tu príslušne zaplatiť. Pričom to nie je úplne lacné. A to ešte na vás striehnú ďalšie záludnosti, ako sme sa o tom presvedčili na vlastnej koži.

Iné pravidlá

Budapešť má pre nás Slovákov jednu zásadnú záludnosť. Ulice nie sú označené, či sa jedná o platený alebo neplatený úsek. Existujú iba informačné tabule o tom, že vchádzate do platenej časti. A tá končí, až kým neuvidíš znova ďalšiu značku informujúcu o tom. Takto sme sa pred nedávnom aj my presvedčili. V dobrej vôli sme zaparkovali na dobrom mieste neďaleko Szimpla Kert. Boli sme preč iba 30 minút a po návrate nás čakal za oknom „Mikulášsky balíček“, ako prezývajú miestny túto udalosť. Pokuta aj so všetkými potrebnými inštrukciami je zabalená do červeného nepremokavého sáčku ktorý pripomína práve inkriminovaný „darček“.

Pokuta za parkovanie, Budapešť
Mikulášsky balíček

Našťastie pokuty nie sú vysoké, ak ich zaplatíte do 15 dní. Jedná sa o sumu +/- 16,- €.

Vždy sledujte či sa na danej ulici nachádza v blízkom okolí parkovací automat. Ak áno, jedná sa o platenú časť. V roku 2022 boli v Budapešti inštalované parkovacie automaty v pravidelných vzdialenostiach.

Pokuty za parkovanie
Tento majiteľ evidentne veľmi „poslúchal“. Toľko balíčkov.

Kde všade sú platené oblasti?

Takmer celé centrum aj širšie centrum mesta Budapešť je spoplatená. Biele miesto sa nedá poriadne ani nájsť. A samozrejme, prečo to robiť jednoducho? Každá zóna je spoplatnená inou sumou. Ceny sa pohybujú od 175 do 440 HUF za hodinu. Navyše parkovacie lístky sa dajú kúpiť maximálne na 3 hodiny.

Mapa plateného parkovania
Farebné časti zobrazujú časti Budapešti, kde je platené parkovanie. Čo farba, to iná suma

Ideálne bude, keď si stiahnete príslušnú aplikáciu do vášho mobilného telefónu, napr. „Nemzeti Mobilfizetési Rendszer“. Pomocou aplikácie môžete zistiť na základe GPS či sa nachádzate v platenej časti a prípadne si rovno zakúpiť elektronicky aj parkovací listok.

Kde zaparkovať legálne?

Parkovať v Budapešti môžete kdekoľvek, kde to je dovolené. Každé parkovacie oblasti sú označené príslušnou dopravnou značkou. Len to bude niečo stáť. V meste nájdete aj množstvo súkromných parkovacích plôch či podzemných garáži. Dá sa parkovať aj na parkoviskách nákupných centier, len tie majú tiež vyhradený len čas na bezplatné zaparkovanie. Treba sa samozrejme vyhnúť parkovacím miestam označených žltou čiarou, alebo vyhradené pre invalidov. V konečnom dôsledku vás to bude stále niečo stáť.

Kde zaparkovať zadarmo v Budapešti?

Ideálne je niekde v blízkosti ubytovania zaparkovať úplne zadarmo. Ak neponúka takúto možnosť samotný ubytovateľ, je to takmer nemožné. Záleží stále od toho, kde máte ubytovanie a kedy navštívite samotnú Budapešť.

Zadarmo parkovanie je iba od 18:00 (niektoré obvody od 21:00) do 08:00 na inak platených miestach.

Parkovanie cez víkend je zadarmo

Dobrou správou je, že v Budapešti na drvivej väčšine spoplatených parkovacích miest môžete cez víkend parkovať úplne zadarmo. I tu však platia výnimky a treba si to radšej overiť, prípadne skontrolovať v horeuvedenej aplikácii.

Bezplatné parkovanie je možné aj cez štátne sviatky (1. január, 15. marec, 1. máj, 20. august, 23. október, 1. november, 25. a 26. decemeber + na Veľký piatok a Veľkonočný pondelok).

Parkovanie cez týždeň zadarmo

V Budapešti sa dá parkovať aj zadarmo, ale ako sme spomenuli v úvode, musíte zaparkovať v dosť širšom centre mesta. Napriek tomu existuje viacero verejných bezplatných parkovísk. A čím bližšie k centru mesta, tým väčšia pravdepodobnosť, že parkovacie miesto nenájdete. Nie je to niečo ako P+R vo Viedni, ale veľmi podobne sa dajú nájsť na Google Maps. Na týchto parkoviskách sa dá bez problémov zaparkovať aj dlhodobejšie.

Zaparkovali sme na štyri dni v centre Budapešti úplne zadarmo

Koncom augusta 2022 sme navštívili Budapešť od utorka do piatka. Platiť za parkovanie sa nám nechcelo a rozhodli sme sa skúsiť šťastie niekde na verejnom parkovisku, či vôbec nájdeme nejaké miesto. Prvá a najideálnejšia možnosť pre nás bola „P+R Parkoló Budapest Batthány tér – Budai Alsó rakpart„. Je to na nábreží Dunaja takmer oproti parlamentu. To je asi najbližšie k centru a aj k nášmu ubytovaniu „Little Americas Concert Hall Apts„.

Parkovanie v Budapešti zadarmo
Priam idylické parkovanie v Budapešti

Musíte sa dať na Angelo Rotta rpk. aby ste dosiahli toto parkovisko. Cesta naozaj vedie tesne popri Dunaji a parkuje sa po oboch stranách. Treba si dať pozor, kde presne zaparkujete, lebo aj tu platia výnimky a ideálne presne vo vyhradených čiarach. Policajti to sem chodia kontrolovať pravidelne. A na naše počudovanie, voľné miesto nachádzame na prvý krát. A to hneď v blízkosti Batthyány tér, čo je dopravný uzol pre verejnú dopravu. Sú tu k dispozícii autobusy, električky, ale aj stanica metra.

Využite mestskú dopravu namiesto auta

Ak sa budete zdržiavať najmä v centre Budapešti, oplatí sa zaparkovať niekde na jednom z bezplatných parkovísk a využiť mestskú dopravu, ale nie jednorazovými lístkami, ale rovno predplatenými. 24 hodinový lístok stoji v čase písania tohto článku 2500 HUF, 3-dňový 5500 HUF a týždenný je len o 1000 HUF drahší, čo pri aktuálnom kurze forintu voči euru vychádza veľmi dobre. Potom môžete cestovať všetkými dopravnými prostriedkami podľa vlastného uváženia. Mestskú dopravu majú veľmi dobre prepracovanú a intervaly sú naozaj veľmi krátke. Za parkovanie by ste dali určite viac a odpadá vám problém aj s hľadaním voľného parkovacieho miesta.

metro v Budapešti
Prevezte sa metrom M1, je to pekná historická linka

Prečítaj si ďalšie články

Parkovanie, Budapešť

Parkovanie v Budapešti

Po minulé roky nebol až taký problém zaparkovať v Budapešti úplne bezplatne. Síce stále je to možné, ale iba cez víkend. Cez týždeň treba zaparkovať v širšom okraji mesta, alebo si tu príslušne zaplatiť. Pričom to nie je úplne lacné. A to ešte na vás striehnú ďalšie záludnosti, ako sme sa o tom presvedčili na…

Curve card

Už iba jedna karta na cestách

Karta Curve nie je štandardná banka. Nemáš tu žiaden účet, ale rieši to, keď máš viac platobných kariet a nechceš ich zbytočne nosiť so sebou. Všetky svoje karty vieš nahradiť iba jednou. A nedávno pridali aj významnú aktualizáciu.

Notifikácie na mobil

Nech vám neujde už žiadna skvelá akcia na letenky

Viac ako pred rokom, sme vypustili článok, ako si jednoducho nastaviť upozorňovanie na super akcie leteniek, či ceny s chybou.  Jeden príklad za všetky: Pred pár mesiacmi bola k dispozícii spiatočná letenka za 75,- € z Európy do New York-u. Kto váhal, alebo neskoro dostal túto informáciu, mal smolu. A kto stihol zakúpiť, tak letel.…

Neurónové siete

Kvalitné zväčšovanie fotiek

Nie je nič horšie, ako keď máte vynikajúcu fotku ktorú chcete veľko formátovo vytlačiť a zistíte že rozlíšenie fotografie na to vôbec nepostačuje. Našťastie je tu zväčšovanie pomocou fraktálov.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.

Náš Instagram