Skip to content

Plánovanie: Po vlastnej osi do Sakartvelo

CK Knirsch 23. februára 2019

Približná doba čítania: 6 minút

Zatiaľ veľa ľudí má neopodstatnené obavy v naplánovaní vlastnej dovolenky, či výletu za hranice nášho štátu a radšej využijú služby cestovných kancelárii. Ale stačí chvíľa na internete a môžeš si urobiť dovolenku podľa vlastných predstáv za podstatne nižšiu cenu. My ti teraz ukážeme, ako sme si naplánovali vlastnú týždennú dovolenku v Sakartvelo.

Sakartvelo či Gruzínsko

Názov Gruzínsko pochádza z ruštiny a Gruzíncom sa to vôbec nepáči, preferujú ako medzinárodné označenie svojej krajiny Georgia. V svojej reči uprednostňujú Sakartvelo, čo znamená ako “miesto pre Kartvelov”.

Kúpa leteniek

Kedy je vhodný čas na kúpu leteniek, sme už niekoľko krát písali. My čakáme iba na vhodnú cenu do destinácie, ktorá nás zaujme. Letenky do Gruzínska sme kúpili až 1 rok vopred! Minulý rok vo februári, letecká spoločnosť WizzAir, len uviedla, že začne lietať z Viedne do gruzínskeho Kutaisi. Na jarné prázdniny s veľkým časovým predstihom bola cena za spiatočnú letenku necelých 60,-€! Málokedy klesne cena pod túto sumu. Možno o 3 až 4€ pri odletoch z Budapešti.

Tvorba itinerára

To, aký itinerár si na svojej ceste zvolíš je len na tebe. Samozrejme záleží na ako dlho vycestuješ. My ak sa niekam vyberieme, chceme vidieť čo najviac. Ak je to len na predĺžený weekend, je to väčšinou iba blízke okolie. Keď je to na dlhšie, ako v tomto prípade, tak už sa začíname obzerať po možnostiach. Stačí si otvoriť Google a začať hľadať informácie. Neoceniteľným pomocníkom pre nás je aj stránka Atlas Obscura.

Neopakovateľná atrakcia

V Gruzínsku sme objavili, že sa dá letieť českým 15-miestnym Turboletom z Tbilisi do historickej provincie Svaneti v pohorí Kaukazu za 33,- €. Po trochu strastiplnom nákupe leteniek, sme podriadili celý program tomuto zážitku.

Vlastný cestovný plán

Základné letenky sú zakúpene a neostáva nič iné ako tvoriť plán. Netreba to zas preháňať ani s tým, že každý deň byť na inom mieste, ale optimálne to vyvážiť. Nakoniec nám vyšlo takéto niečo.

  • Prílet do Kutaisi a následný presun do Tbilisi
  • Odlet do provincie Svaneti (2 noci)
  • Presun do Anaklie (možné kúpanie v mori, 1noc)
  • Presun do Kutaisi na zbytok pobytu a spoznávanie okolia
Dovolenka v Gruzínsku

Zabezpečenie prepravy

Akákoľvek potrebná preprava v rámci Gruzínska sa zabezpečuje maršrutkami. Tie väčšinou nemajú stanovený žiaden cestovný poriadok. Idú až po naplnení potrebnej kapacity. Takže presuny v rámci Gruzínska nechávame na improvizáciu.

Maršrutka

Jedine sa potrebujeme po prílete z Viedne do Kutasi presunúť čo najskôr do Tbilisi, odkiaľ na druhý deň odlietame do provincie Svaneti. Volíme radšej istotu a po chvíli hľadania autobusových spojov, nájdeme firmu Georgian Bus a objednávame trochu drahšie lístky, ako by sme zjednali s maršrutkou. Autobusy z letiska Kutaisi sú viazané na prílety, takže sa nemusíš obávať nejakého meškania, či dlhšej pasovej kontroly. Cena autobusového lístka je 7.50,- € za 4 hodinový presun (250km).

https://www.facebook.com/jaroslav.knirsch/posts/10218047131280940

Ubytovania

Zabezpečiť si ubytovanie v cudzej krajine, je to najjednoduchšie čo sa dá. V drvivej väčšine využívame služieb webu booking.com. Vieš si vybrať v danej oblasti podľa tvojich preferencií a hodnotení a za veľmi zaujímavé ceny. Až za také, za ktoré sa na Slovensku ani neubytuješ. Kým necestujeme do západnej Európy, ubytovanie sa nám pohybuje do 10€/os/noc a to niekedy aj s raňajkami.

Pred zabezpečením ubytovania musíš vedieť plán, kde sa každý deň budeš nachádzať a koľko sa tam zdržíš. Či stráviš celý pobyt na jednom mieste, alebo sa budeš presúvať po krajine. Tento plán ti odporúčame si urobiť kvalitne vopred a až potom si zabezpečiť ubytovanie. Tých je dostatok. Na druhej strane, niekedy je zaujímave sledovať ceny aj na booking.com v dostatočnom predstihu.

Booking.com
Aj na takéto smiešne ceny sa môžeš dostať, ak rezervuješ dostatočne vopred. Všimni si, že cena je pre 11 ľudí na 2 noci. Čiže cena od 1.55€/os/noc!!!

Pri výbere nášho ubytovania sme boli trochu obmedzený počtom našej skupiny. Tá dosahuje 11 kúskov. Tým sa nám síce výber trochu zúžil keď sme chceli byť spolu, ale i tak sa nám podarilo rezervovať množstvo zaujímavých ubytovaní. Týždňové ubytovanie aj s raňajkami vyjdú na osobu 74,- €! Pre ilustráciu prikladáme fotogalériu ubytovaní.

Sumár ceny

Autobus z Bratislavy na letisko vo Viedni: 7,- €
Spiatočné letenky Viedeň – Kutasi: 60,- €
Autobus z Kutaisi do Tbilisi: 7.5,-€
Letenka Tbilisi – Mestia: 33,- €
Ubytovanie na týždeň s raňajkami: 74,- €
Spolu: 181,50,- €
* Do ceny treba ešte zahrnúť ďalšie presuny v rámci Gruzínska. Odhad je cca 60€ s veľkou rezervou a plus obedy a večere.

Len pre zaujímavosť sme si pozreli za koľko ponúkajú cestovné kancelárie týždennú dovolenku v Gruzínsku a málokedy narazíš na cenu pod 500,- € na týždeň za osobu bez leteniek!

Prečítaj si ďalšie články

Železničná preprava

Ako lacnejšie kúpiť lístok na vlak

Raz za čas chodíme na služobnú cestu do Košíc alebo do Prahy. Rozumne a pohodlne sa sem dostať, je okrem auta, ešte vlakom. Ale sami sme boli zhrození, aké ceny pýtajú.

Local Guide

Maroko: Podrobnejší plán dovolenky

Na letnú dovolenku máme zakúpene letenky a zabezpečené ubytovanie. Viac v skutočnosti netreba. Iba si pozisťovať podrobnejšie informácie o mentalite, cenách a iné drobnosti. Ostatok môžete nechať tak, ale my si radšej pozisťujeme vopred a pripravíme aj program. V dnešnej dobe internetu sa dá veľa informácii už zistiť a nepotrebujete cestovnú kanceláriu.

Letenka s pasom

RyanAir: Ako si kúpiť letenky

Stále nás fascinuje, aký je samotný nákup letenky jednoduchý. Je to tak jednoduché, ako nákup lístka na vlak cez Železničnú spoločnosť alebo na autobus.

Istanbul

STORNO: Dovolenka Istanbul 2016

Na základe situácie v Turecku, som bol nútený naplánovanú dovolenku zrušiť. Už sme boli aj zmierení s bombovým útokom na letisko, ale prevrat je už trochu veľa. Ešte keby sme šli do nejakého letoviska v Turecku, tak to nechám tak, ale byť v tomto období v Istanbule, je už naozaj veľmi na zváženie. Situácia sa…

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.