Skip to content

Slovakia Route 66: Krížom cez Slovensko

CK Knirsch 2. januára 2021

Približná doba čítania: 29 minút

Cesta I. triedy s označením 66 križuje Slovensko od juhu až na sever. Po Route 66 prejdeš z nížin južného Slovenska (Šahy) až po veľhory na Severe (Tatranská Javorina). Cestá je dlhá síce len 256 kilometrov a dá sa prejsť približne 4 hodiny, ale to by bola večná škoda. Prechádzaš zaujímavými časťami Slovenska a je škoda to nevyužiť. Podľa plánovaných zástaviek si vieš spraviť nádhernú dovolenku. Je len na tebe, či to bude 5 dní, týždeň či 10 dní.

Plány európskej Route 66

Okrem toho, že slovenský úsek Route 66 vedie od krížom na Slovensko, je v pláne do toho zapojiť aj susedné krajiny. Výsledkom by mala byť cesta s označením 66 od Baltského mora, cez Poľsko, Slovensko, Maďarsko a Chorvátsko, až k brehu Jadranského mora. Zatiaľ to nie je hotové, ale nič ti nebráni ti to absolvovať.

Zatiaľ chýba väčšia propagácia Route 66 a takisto aj viac zapojených subjektov do tohto krásneho projektu. Aj my sme sa dozvedeli o tomto úseku úplne náhodou, aj keď už existuje pár rokov. Možno medzi motorkármi je viac rozšírená táto myšlienka, ale to neznamená, že to nemôžeš absolvovať s autom.

Pozor na spoplatnený úsek

Celá Route 66 vedie po nespoplatnenom úseku. Len jeden malý úsek cesty je spoplatnený. Ten je medzi Zvolenom a Banskou Bystricou označený ako R1. Ten sa dá obísť cez Sliač a Kremničku a určite sa budeš chcieť v Sliači zastaviť.

Začiatok a koniec cesty

Je úplne jedno, či začneš svoje putovanie po Route 66 v Tatranskej Javorine, alebo na juhu v Šahách. Je to čisto na tvojom rozhodnutí. Možno treba zobrať do úvahy predpoveď počasia, kde v Tatrách aj v lete môžu byť nočné teploty veľmi nízke. Určite treba aj zvážiť čo chceš navštíviť a zosúladiť to svojim plánom. Niektoré múzea sú v pondelky zatvorené a zas na populárnych miestach môže byť množstvo ľudí cez víkend. Navyše niektoré atrakcie a pamiatky sú prístupné iba v určité dni.

Tipy na známe i neznáme miesta po ceste

V roku 2021 sa asi tiež budú dovolenky niesť v znamení pandémie a väčšina ju bude tráviť na Slovensku. A okrem populárnych miest, ktoré sú známe takmer každému Slovákovi, máme ešte stále dostatok neobjavených zákutí, ktoré môžeš práve na Route 66 objaviť.

Región HONT

Šahy

Okrem toho, že tu je ŠTART/KONIEC Route 66, mesto Šahy je také veľmi ospalé a nie je tu ani veľmi čo robiť. Najjednoduchšie je, ani sa nezastavovať. Je tu síce Synagóga, Kalvária ktoré by možno stáli za krátke zastavenie, ale po ceste budú krajšie. Ušetrený čas radšej využi na ďalšej zástavke.

Šahy
Môžeš napr. na Route 66 začať priamo na štátnej hranici s Maďarskom

Dudince

Asi netreba ani predstavovať. Dudince sú známe svojimi kúpeľmi a minerálnou vodou. Kúpalisko je v sezóne otvorené každý deň, ale cez víkend rátaj s väčšou návštevnosťou. Len 20 kilometrov (mimo trasy) sa nachádza Santovka, čo je určite väčší klenot a určite aj s menšou návštevnosťou.

V blízkosti kúpaliska Dudinka nájdeš Dudinské travertíny z vyzrážaných minerálov a trochu ďalej nájdeš Rímske kúpele. Už pred stáročiami tu Rimania vysekali do travertínu primitívne bazéniky a odklonili liečivú minerálnu vodu. Bohužiaľ v nich sa neokúpeš.

Dúpence

Skalné obydlia sa nachádzajú na štyroch miestach a pomenovania majú podľa počtu dier: jednodierka, dvojdierka a osemdierka. Tie boli vysekané do mäkkej horniny v čase tureckých nájazdov. Niečo podobné ako v Brhlovciach. V niektorých sú vysekané z horniny postele či stolíky. Jedným dychom sa dá zvládnuť aj Tesárska roklina, čo je pozostatok štiavnického stratovulkánu spred 15 miliónov rokov.

Zaparkovať sa dá bezplatne hneď za železničnou stanicou, odkiaľ to už je krátka prechádzka. Obe zástavky sa dajú bez problémov zvládnuť do 90 minút.

Trochu mimo hlavnej trasy: V Lišove sa nachádzajú ďalšie kamenné obydlia, ale za zmienku skôr stojí ich miestne múzeum, kde sa nachádza aj Galéria Masiek pozostávajúca zo 400 exponátov z celého sveta.

Bzovík

Nad dedinou sa nachádza jeden z najstarších kláštorov na území Uhorského kráľovstva. Patrí medzi najstaršie cirkevné inštitúcie na Slovensku (prvá polovica 12. storočia). Autom sa dostaneš až k opevneniu.

Krupina

Určite si počul meno Andrej Braxatoris (pseudonym: Sládkovič). Toto meno pozná každý človek, ktorý chodil na Slovensku do školy. Preto po ceste netreba vynechať návštevu Krupiny, ktorá je jeho rodiskom. Môžeš navštíviť múzeum Andreja Sládkoviča. Len pár krokov od múzea nájdeš aj jeho rodný dom (Sládkovičova 44).

Nad mestom stojí už cez 400 rokov strážna veža Vartovka. Tá bola súčasťou strážneho a komunikačného systému na strednom Slovensku v čase tureckých nájazdov. Je veľmi vyhľadávanou lokalitou a autom sa vieš dostať až k veži.

Pri opúšťaní mesta pokračovaním po Route 66, ešte na chvíľku odboč k Tureckým kúpeľom Štrampľoch. Malo by sa jednať o turecké studne, alebo skalné úkryty vytesané v bývalom lome. Ich vznik a účel je doposiaľ záhadou. Priestory slúžili pre miestnu chudobu ako príbytok, ale kedysi boli využívané ako pivnice. Najmä v lete je to miesto na príjemný piknik v chládku.

Podpoľanie

Dobrá Niva

V blízkosti dediny sa nachádza Dubový háj Gavurky, ktorý svojou jedinečnosťou láka aj zahraničných vedcov. Na veľkej ploche 57 ha sa nachádza 600 jedinečných a nádherných dubov vo veku približne 200 rokov. Háj v minulosti slúžil ako pastvina pre dobytok a prežil aj vpády sovietskych vojsk počas druhej svetovej vojny. Pri prechádzke hájom sa tu budeš cítiť ako v rozprávke. Iný takýto pôvodný pasienkový háj na Slovensku nenájdeš.

Určite v dedine navštív aj Minipivovar Dobrovar. Pre veľmi smädných tu majú lokálne pivo za 0,80,- €!

Gavurky
Dubový háj treba osobne navštíviť!

Zvolen

Neprehliadnuteľným a najväčším symbolom mesta patrí Zvolenský hrad. Na nádvorie sa dostaneš zadarmo a je na tebe, či si zaplatíš aj vstupné. Stála expozícia je inštaláciou SNG. Takže, ak ťa obrazy nezaujímajú, ani nemusíš vchádzať dovnútra. Len pár metrov od zámku v parku nájdeš kompletný pancierový vlak. Aj keď sa už nejedná o originál (ten je uložený v železničných opravovniach), tak je impozantný.

Nad Zvolenom sa nachádza Pustý hrad, ktorý sa skladá z Horného a Dolného hradu. Svojou rozlohou môže s kľudom konkurovať nášmu najväčšiemu hradu: Spišský hrad. Z hradu budeš mať nádherný výhľad na Zvolen.

V centre mesta sa určite stav na dávku kofeínu v City Caffe & Cocktail Bar. Zo strešnej terasy je perfektný výhľad na námestie s kostolom sv. Alžbety.

Za mestom, smerom na Sliač sa nachádza ešte Arborétum Borová hora, ktoré má viacero zaujímavosti. V centre parku je druhé najrádioaktívnejšie jazero na Slovensku. Neboj sa, jedná sa o bežnú rádioaktivitu v prírode. Kvôli rádioaktivite a vyvieraniu spodných vôd, jazero ani v zime nezamŕza. V aroboréte nájdeš aj 800 odrôd ruží, čo ju radí ako najväčšiu zbierku ruží na Slovensku. Okrem toho sa tu nachádza aj 700 druhov kaktusov, najmä z Mexika a Južnej Ameriky. Bohužiaľ je arborétum otvorené len v pracovné dni do 15:00.

Sliač

Sliač určite poznáš kvôli dvom objektom: Letisko a kúpele. A aby si nemusel platiť diaľničnú známku na úseku Zvolen – Banská Bystrica, tak choď práve tadiaľto a zastav sa v kúpeloch nabrať si minerálnu vodu. Tie sa nachádzajú na okraji dediny, južne od kúpeľného areálu. Je to taký výlet do minulosti. Sliačské kúpele stále majú stále svoju socialistickú architektúru.

Aj keď originálna Route 66 vedie po diaľnici, skontroluj si platnosť tvojej diaľničnej známky. Inak do Banskej Bystrice vedie cesta, ktorá kopíruje diaľnicu.

Hronsek

V roku 2008 bol drevený artikulárny kostol zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Je to jeden z najkrajších drevených kostolíkov na Slovensku. Je to len krátke zastavenie po ceste na Route 66 a určite by si ho nemal vynechať.

Kostol v Hronseku
Drevený artikulárny kostol, Hronsek

Ďalšie miesta v Podpoľaní

Ak máš dostatok času, Podpoľanie poskytuje mnoho skrytých zákutí o ktorých sa veľmi nepíše. Pár tipov heslovite. Stačí už len Google použiť.

 • Vodopád Bystré
 • Hriňovské Lazy
 • Kostol sv. Martina, Čerín
 • Ponické srdiečko, Poník
 • Vagónový most, Vígľaš
 • Detvianske vyrezávané kríže, Detva
 • Melichova skala, Detva
 • Bátovský balvan
 • Jánošíkova skala
 • Slovenské múzeum máp, Kynceľová
 • Vysoká pec Sirk

Horehronie

Banská Bystrica

Každý určite pozná, videl, či sa učil o ikonickej stavbe Banskej Bystrice: Múzeum SNP, ale reálne si ho už navštívil? Mal by si tak učiniť, najmä v prípade zlého počasia. A keby sa ti veľmi nechcelo vchádzať do múzea, tak v tesnej blízkosti je voľne dostupný Skanzen ťažkej bojovej techniky. Odtiaľto to máš len na skok priamo na námestie SNP.

Určite si nájdi ubytovanie v Banskej Bystrici a môžeš to spojiť s návštevou Hvezdárne. Hvezdáreň je v sezóne otvorená v piatok a v sobotu, ale vieš si rezervovať aj ľubovoľný termín, ale musíš tak urobiť minimálne dva dni vopred.

V tesnej blízkosti hvezdárne sa nachádzajú aj Skokanské mostíky, odkiaľ máš výhľad aj na samotné mesto.

Tajov

Urobiť si zachádzku opačným smerom od Route 66 si musí každý zvážiť sám. Jedná sa o typickú malebnú dedinku a rodisko Jozefa Gregora Tajovského a významného slovenského vynálezcu Jozefa Murgaša, ktorý získal svojimi patentmi uznanie celého sveta.

Okrem pamätného domu rodákov, určite stojí za návštevu Tajovská kalvária z ktorej je nádherný výhľad, ale určite nevynechaj Králický vodopád v Králickej tiesňave. Síce sa nejedná o nejedná o veľký vodopád v rámci Slovenska, ale v rámci okolia Banskej Bystrice ide o najväčší a určite aj najkrajší na celej Route 66.

Špania dolina

Dolina sa nachádza tiež trochu mimo Route 66 a je známa určite na celom Slovensku. Ak prechádzaš okolo cez víkend, pokračuj ďalej, lebo tu určite bude veľké množstvo ľudí. Radšej sa pokús naplánovať návštevu cez pracovný deň.

Najkrajší výhľad na celej ceste krížom Slovenska nájdeš nad obcou pri halde Maximilián. Špania dolina je známa aj kvôli svojmu Baníckemu orloju, ktorý určite neprehliadneš, keď budeš potrebovať zaparkovať.

Slovenská Ľupča

Najgýčovitejší hrad už uvidíš z diaľky ako budeš prichádzať po Route 66 do obce Slovenská Ľupča. Založenie hradu siaha až do 13. storočia. Zaujímavosťou je, že hrad od roku 1886 fungoval ako sirotinec a neskôr ako výchovný ústav. Po druhej svetovej vojne areál slúžil ako učilište a priestor bol využívaný aj pre potreby Socialistického zväzu mládeže. Začiatkom 21. storočia ho prebrali Železnice Podbrezová, ktoré rekonštruujú hrad do pôvodnej podoby.

Celá prehliadka hradu zaberie približne 45 min. Len škoda, že otváracie hodiny sú trochu “oklieštené”.

Kalište

Ak si nestihol navštíviť hrad a chceš naozaj niečo zaujímave a zabudnuté, navštív dedinu Kalište. Aj keď už to vôbec nie je dedina. Je to zaniknutá, zabudnutá obec a pamätné miesto SNP. Už len cesta, ktorá sem vedie, ti dá vedieť, že ideš na úplne opustené miesto.

Obec Kalište bola vypálená počas 2. svetovej vojny (18.03.1945) a život v nej nebol dodnes obnovený. Zrekonštruované sú dva domčeky, malá zvonička a zakonzervované základy zhorených domov. V okolí vysadili 100 stromov (“Sad života”), ktoré predstavujú každú vypálenú obec na Slovensku.

Tip navyše: V obci Moštenica, cez ktorú budeš určite prechádzať odboč na sever. Nájdeš tu Jegorovov prameň kde si môžeš nabrať zásoby minerálky a obzrieť si Moštenické travertíny. Jedná sa o aktívnu travertínovú terasu s piatimi vývermi vody.

Nemecká

Na krátky oddych po Route 66, môžeš využiť obec Nemecká. Na začiatku obce sa nachádza Pamätná sieň a o pár metrov ďalej aj Pamätník Nemecká. Samotný pamätník je voľne prístupný a sieň je otvorená denne okrem pondelka. Celý komplex má pripomínať masovú popravu približne 900, ktorí boli nacistami vhodení do vriacej zmesi vápna a asfaltu.

Pamätník Nemecká
Pomník Nemecká

Lopej

V obci Lopej sa musíš na 100% zastaviť. Nič extra výnimočné tu nie je, ale tu sídli centrum celej myšlienky slovenskej Route 66: Slovenská asociácia Route 66. Pri ceste určite zbadáš rovnomenný Motel. V ich priestoroch si môžeš zakúpiť rôzne suveníry s touto tématikou, alebo sa len občerstviť a pokračovať ďalej.

Lopej
Motel Route 66

Čierny Balog

Ak cestuješ s deťmi, určite sa im odvďačíš tým, že navštíviš Čierny Balog a prevezieš sa Čiernohorskou železničkou. Z Čierneho Balogu smerujú tri trasy. Najčastejšie obsluhovaná trasa je do blízkeho Lesníckeho skanzenu Vydrovo. Najdlhšia trasa do Chvatimechu je bohužiaľ zrušená.

Čierny Balog sa preslávil vo svete tým, že “cez” Futbalové ihrisko chodí priamo vlak. Tým vlakom je Čiernohorská železnica. Zisti si priamo na webe, kedy vlak premáva, aby si na vlastné oči videl tento nezabudnuteľný úkaz.

Z Brezna ti odporúčame sa odkloniť od pôvodnej Route 66 medzi Breznom a Šumiac, kde sa popri ceste žiadne zaujímavé zástavky nanechádzajú. Radšej si zvoľ obchádzkovú, len o 18 kilometrov, dlhšiu trasu cez Tisovec. Na tomto úseku je zopár unikátov, ktoré stoja za zastavenie.

Pohronská Polhora

Zaparkuj pri Salaši Zbojská, naber sily a vydaj sa na vychádzku dlhú necelých 5 kilometrov, čo je približne na niečo málo cez dve hodiny. Náučný chodník Jakuba Surovca vedie cez Rozhľadňu Zbojská cez nádhernú Čertovú dolinu. Tiesňava Čertovej rokliny pripomína trochu Slovenský raj. Budeš tu prechádzať cez stupačky, rebríky či koryto potoka. Preto je možné, že sa tu troch zmáčaš. Nezabudni, že chodník je jednosmerný.

Muráň

V samotnej obci máš dve povinné zastavenia. Priamo uprostred dediny, na námestí, majú predajňu povestné Muránske buchty. Ak chceš mať istotu, že sa ti ujde (hodinu pred záverečnou (otvorené do 15:00) sa ti môže stať, že nič nemajú), objednaj si radšej vopred. Na výber máš z 10 príchuti.

Druhou zástavkou bude pre teba Správa NP, v prípade že chceš navštíviť Muránsky hrad a Žrebčín na Veľkej lúke. To pre prípad, že chceš ušetriť 5 km jednosmerne šliapania. S povolenkou, ktorú vydávajú na Správe NP, môžeš ísť autom až na Veľkú lúku. Naraz môže byť v Národnom Parku iba niekoľko automobilov. Preto bude dobré ak vieš dátum návštevy a zerezervovať si povolenku vopred. Z Veľkej Lúky je to na hrad Muráň len 30 minút.

Najväčšiu atrakciu Muráňa nájdeš 2,5km za obcou (je to po ceste pre vjazd autom do NP Muráň) v časti Biele vody. Syslia lúka je len pár metrov od parkoviska. Sysle sú veľmi plaché a zbadať ich vo voľnej prírode sa rovná zázraku. Na syslej lúke máš sysľov neúrekom a keď máš slnečnicové semiačka, dôjdu k tebe samé. Prípadne si dones jabĺčka či mrkvu. Aj keď návšteva syslej lúky je na pár minút, nebudeš sa vedieť ich nabažiť. Preto si vyhraď dostatok času na tieto roztomilé hlodavce.

Šumiac

V obci Šumiac sa znova napájaš na pôvodnú Route 66 a návštevu obce si treba tiež naplánovať. V obci má unikátnu súkromnú zbierku jeden starší pán a nejedná sa o múzeum. V jeho priestoroch nájdeš cez 2000 zvoncov určené pre ovečky cez kravy i kone. V zbierke sa nachádza aj množstvo ďalších predmetov, ktoré používali bačovia a pastieri pri svojej práci. Len návštevu si treba telefonicky vopred dohodnúť.

Obec Šumiac je aj výbornou východiskovou lokalitou na Kráľovu Hoľu, ktorú by mal každý Slovák aspoň raz za život navštíviť. Cesta na vrchol trvá 3 hodiny. Od roku 2018 máš po ceste k dispozícii aj Chatu po Kráľovou Hoľou pre občerstvenie.

Keď už budeš opúšťať obec Šumiac smerom na Telgárt, po ľavej strane sa nachádza asi najfotogenickejšia 150 ročná drevenica na Horehroní, Chamkova stodola. Momentálne sa skupina dobrovoľníkov pokúša o záchranu unikátnej stodoly a my dúfame, že sa im to podarí.

Telgárt

Telgárt je ďalšou obcou, ktorá je vynikajúcim východiskovým bodom smerom na Kráľovu Hoľu. Tu sa však zastavuješ kvôli inej atraktivite: Chmarošský Viadukt – jedna z najznámejších a najkrajších technických pamiatok na Slovensku. Neďaleko sa nachádza podobný, Telgártsky viadukt, ktorý je výnimočný je tým, že ide o prvú členenú oblúkovú železobetónovú konštrukciu s rozpätím hlavného oblúka 32 metrov. Celý viadukt sa týči do výšky 22 metrov a prekonáva na dĺžku 86 metrov.

Unikátom nie sú len viadukty, ale aj samotný Telgártsky tunel, ktorý s dĺžkou 1239,40m je najdlhším z deviatich tunelov na trati. Unikátom ho robí samotný tvar, keďže je tvorený do slučky s polomerom 400m, 12,5% stúpaním a prekonáva vďaka tomu na krátkom úseku prevýšenie 31 metrov.

Po viaduktoch a cez tunel sa môžeš previezť aj tzv. Horehronským expresom z Dediniek do Červenej Skaly. Lístky predávajú len obojsmerné, takže logistiku nemusíš nič riešiť. Peknú fotku viaduktu si urobíš vtedy, keď pôjde akurát cez neho vlak. To si môžeš skontrolovať cestovný poriadok a pohľadať železničnú trať 173. (stiahni si cestovný poriadok platný od 16.12.2020, str. 158 – 161).

Krížom cez Route 66 na druhej strane viaduktov sa nachádza opustený drevený historický vagón. Až tak opustený ale nie je. Vagón je zrekonštruovaný a prerobený na malú štýlovú kaviareň.

Tatry

Poprad

V prímestskej časti Kvetnica nájdeš asi najkratšiu a najrýchlejšie prekonateľnú krížovú cestu na Slovensku. Prejsť krížovú cestu môžeš aj po kolenách a nebude ti to trvať viac ako 10 minút. Na konci krížovej cesty sa nachádza Kaplnka Panny Márie Lurdskej. V tesnej blízkosti sa nachádza aj Kostol sv. Heleny postavený v tatranskom štýle.

Zídi z Route 66 a zájdi si približne 15km do Starého Smokovca a uži si zábavu v jedinečnej a populárnej Tricklandii. Jedná sa o zábavnú galériu plnú optický klamov. Podobná galéria sa nachádza v Spišskej Novej Vsi.

Úplne iným smerom sa nachádza obec Liptovská Teplička. Ak si fanúšikom Pána prsteňov, rád zájdeš navyše 20 kilometrov. Tesne za obcou sa nachádzajú Unikátne zemiakové pivničky. Tie pripomínajú tzv. HOBITÍN z Nového Zélandu.

Liptovská Teplička
Unikátne zemiakové pivničky

Kežmarok

Mesto Kežmarok stojí za zastavenie pre prípad škaredého alebo chladného počasia. Kežmarský hrad je jediným úplne zachovaným hradom na Spiši. Za zmienku stojí expozícia historických vozidiel. Unikátne hasičské auto Škoda 154 (1929), je jediné svojho druhu v Európe. Druhou zaujímavosťou je zbierka lekára Dr. Alexandra, ktorý si ako prvý na Slovensku zaobstaral röntgenový prístroj a prispel aj k výskum “X” lúčov.

Najstaršou pamiatkou mesta Kežmarok je určite Kostol Najsvätejšej Trojice, alebo nazývaný ako Drevený artikulárny kostol, ktorý je od roku 2008 pamiatkou UNESCO. Celý je iba z dreva vrátane klincov a jedinou kamennou časťou kostola je sakristia. Kostol je výnimočný svojim pôdorysom, ktorý je v tvare rovnoramenného gréckeho kríža.

Spišská Belá

Cesta po Route 66 sa blíži pomaly ku koncu a určite to chce chvíľu oddychu a kľudu od toho všetkého zhonu. Ďalšiu energiu načerpáš v Kaštieli Strážky s anglickým parkom. Dá sa povedať, že len nedávno, Slovenská národná galéria získala kaštieľ do správy. Uskutočnilo sa tak v roku 1972 prevodom po smrti, bývalej majiteľky, barónky Margity Czóbelovej. Následne sa rekonštruoval celý kaštieľ a revitalizoval anglický park z 19. storočia. Krásy čarovného anglického parku v akomkoľvek ročnom období patria k nezabudnuteľným zážitkom a takýto nenájdeš nikde inde na Slovensku. “Skákať, behať, leňošiť, v tráve piknik urobiť, to všetko na trávičke zelenej, môžete si dovoliť!“ lákajú návštevníkov, aby si oddýchli a užili si jeho čaro a pokoj. Nezabudni si stiahnuť aplikáciu SoundWalk Strážky.

Ždiar

Ak si ešte nebol na žiadnom Chodníku korunami stromov, môžeš tak urobiť v Bachledke. A aj to len v prípade, že máš dostatok financií. Pýtajú strašne veľa peňazí: 3€ parkovanie + 10€ vstup (+11€ lanovka, ak sa ti nechce k chodníku šliapať 50 minút) +2€ tobogan. A to si ešte vynásob počtom osôb. Určite to je krásne spestrenie s nádhernými výhľadmi, najmä pri západe slnka. Sám si musíš zvážiť, či sa zastavíš na tejto atrakcii. Napr. Vyhliadka v Bojniciach je podstatne lacnejšia.

OZ Spolok goralského dedičstva prevádzkuje múzeum v komplexe Ždiarsky dom. Keď sa chceš dozvedieť viac o tejto etnografickej skupine určite zaboč do múzea. Len škoda, že nepredávajú prekladový slovník. Totiž ak stretneš pravého Gorala, veľmi ťažko mu budeš rozumieť, najmä ak si zo západného Slovenska.

Tatranská Javorina

Posledným dreveným kostolíkom na celej Route 66 je Kostol sv. Anny. Nejedná sa o žiadnu historickú pamiatku, bol postavený začiatkom 20. storočia. Vďaka svojej polohe a romantickému osadeniu v Tatrách museli na stránkach kostola vytvoriť rezervačný formulár pre svadby :). Bohužiaľ aj na prehliadku sa treba rezervovať vopred a dostupné termíny sú iba vo štvrtok v obedňajších hodinách.

Poslednou zástavkou bude asi Lovecký zámoček Hohenlohe. Asi ti to nebude nič vravieť. Jedná sa o prezidentský zámoček určený hlavne na reprezentačné účely slovenských najvyšších ústavných činiteľov. Vstup je umožnený aj obyčajnému ľudu a dokonca zadarmo. Navštíviť ho môžeš, tak ako Kostol sv. Anny len vo štvrtok (ak náhodou nie je štátny sviatok). Viac informácii o rezervovaní prehliadky na stránke prezidenta.

Začínať alebo končiť výlet po Route 66 ti určite odporúčame vo štvrtok. Budeš tak mať ešte dostatok času na presun domov a aj po ceste sa ešte niekde zastaviť.

A čo po skončení?

Nech si už kdekoľvek ukončil Route 66, stále môžeš využiť aj cestu domov na preskúmanie ďalších miest, alebo miest ktoré si nestihol navštíviť. Tých nádherných miest je na Slovensku neúrekom. Mal by si aj túto cestu zarátať do svojich plánov a nenáhliť sa z dovolenky priamo domov.

Prečítaj si ďalšie články

Noc múzeí

Tip na weekend: Na Noc múzeí do Viedne

Európska Noc múzeí sa už tento rok uskutočnila na jar. Ak ste ju z nejakého dôvodu nestihli, môžete ju onedlho absolvovať v Rakúsku.

Múzeum

Virtuálne za kultúrou po svete

Cestovanie teraz na určitý čas ustalo, ale v dobe rýchleho internetu môžeš navštíviť veľa miest aspoň virtuálne. Napríklad múzea. Dokonca aj tie, kam sa možno v živote nedostaneš. Využi svoj čas a nahliadni do niektorých svetových múzeí, alebo aj takých, čo máš tu hneď za rohom.

Local Guide

Maroko: Podrobnejší plán dovolenky

Na letnú dovolenku máme zakúpene letenky a zabezpečené ubytovanie. Viac v skutočnosti netreba. Iba si pozisťovať podrobnejšie informácie o mentalite, cenách a iné drobnosti. Ostatok môžete nechať tak, ale my si radšej pozisťujeme vopred a pripravíme aj program. V dnešnej dobe internetu sa dá veľa informácii už zistiť a nepotrebujete cestovnú kanceláriu.

BAM

Tá druhá ruská magistrála

Nech je zelené srdce Sibíru lemované betónovým brnením mies a spútané rachotiacou železničnou obručou, len cement a železo dokáže zabezpečiť bratské spojenie všetkých ľudí. Železné spojenie celého ľudstva je možné vybudovať len na betóne a železe, na bratskom spojení ľudí. Vladimír Zazubrin, I. Sibírsky kongres spisovateľov

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.