Skip to content

Ďaľší cieľ: Sarajevo

CK Knirsch 3. decembra 2017

Približná doba čítania: 9 minút

Aj keď sme už niekoľko krát na našich potulkách navštívili hlavné mesto Sarajeva, vždy to bolo iba tak narýchlo, na prespanie. Ale keď sa objavili priame lacné letenky z Budapešti, neváhali sme a naplánovali si predĺžený weekend počas pol ročných prázdnin.

Spiatočné letenky boli za príjemných 30,- € vo vyhovujúcom termíne. K tomu ubytovanie v centre starého mesta len za 9.50,-€ / osoba / noc. Vyzerá to na príjemný výlet. Necháme sa prekvapiť, ako nás privíta februárové počasie.

Tip na ubytovanie

Máme rezervované dve príjemné ubytovania: Apartment Lanea a Saraj Apartment Central. Obe sú do 10,- € / osoba / noc.

Prečo Sarajevo?

Toto mesto patrí k najkrajším na Balkáne. Stačí vám jedna krátka návšteva a určite sa budete chcieť vrátiť. Totiž Sarajevo je takou vstupnou bránou do iného sveta: moslimského. Bok po boku tu existujú dva svety: kresťanský a skôr spomenutý moslimský. Vidieť to aj na architektúre mesta, kde v centre mesta prekročíte pomyselnú čiaru a objavíte sa ako v rozprávke z tisíc a jednej noci.

Vedeli ste, že:

  • V Sarajeve nájdete druhý najväčší židovský cintorín v Európe
  • Sarajevské Zemské múzeum je prvou múzejnou budovou na Balkáne postavenou pre múzejné účely
  • Gazi Husrev begova mešita mala do roku 2014 svoje dvojča v sýrskom meste Aleppo. Zároveň je to prvá mešita na svete so zavedenou elektrinou
  • Na vrchole Bjelašnica nad Sarajevom vznikla najstaršia meteorologická stanica na Balkáne
  • Atentátnik Gavrilo Princip je pochovaný v Sarajeve, i keď po svojej smrti v Terezíne bol pochovaný v neoznačenom hrobe
  • Sarajevo malo prvé električky v kontinentálnej Európe. Predbehlo tak aj Viedeň, kde sa zaviedla električková prevádzka až po tom, ako sa “vychytali muchy” v Sarajeve

Ako sa dostať do centra Sarajeva

Verejná doprava v Sarajeve

Letecky sa priamo dostanete z Budapešti spoločnosťou WizzAir. Letisko sa nachádza v tesnom okraji mesta a tak sem zachádza aj verejná doprava. Linkou č. 103 sa dostanete za 30 minút takmer do centra mesta. Nezabudnite si kúpiť vopred lístok za 1.60 KM (alebo u šoféra za 1.80 KM). Aj keď sa používa ako platidlo “konvertibilná marka” s pevným kurzom: 1 EUR = 1,95583 BAM dá sa platiť takmer všade aj eurami.

Čo sa oplatí vidieť?

Aj keď sme tu zopár krát boli, nestihli sme všetko, čo sa dá v tomto meste vidieť. Každý si tu nájde to svoje. No určite nesmiete minúť najstaršiu mešitu v Európe Gazi Husrev-beg. Výhodou je, že je prístupná aj verejnosti aj počas modlitieb, ale treba dodržiavať pokyny. Pozrite si aj video z modlitby, ktoré sme natočili pri poslednej návšteve.

Večerná modlitba v mešite počas ramadanu

Uverejnil používateľ Jaroslav Knirsch Pondelok 6. júla 2015

Baščaršija

Baščaršija je stará turecká časť mesta, ktorá si dodnes uchováva orientálny nádych. Remeselníci tu stále vyrábajú a predávajú svoj ručne vyrábaný tovar. Ďalej tu je množstvo kaviarní, cukrárni a reštaurácii, kde sa mimochodom stále podáva tradičná turecká káva aj so sladkým tureckým rahat lokum. Nezabudnite si dať aj vynikajúce ćevapi alebo čorbu na rôzne spôsoby.

Rahat Lokum with coffee

Vijećnica

Túto budovu tak ľahko neminiete. Je to asi najviac extravagantná budova v Sarajeve a slúži ako symbol stretnutia svetových civilizácii.  Pôvodne išlo o budovu mestskej radnice, ale v roku 1949 sa sem presťahovala Národná knižnica. O 100 rokov neskôr bola zničená srbskými ostreľovačmi a vyhorelo asi 90% zbierok. Po rekonštrukcii a znovuotvorení v roku 2014 plní znova svoju funkciu radnice.

Vijećnica, Sarajevo

Sebilj

Symbol Sarajeva, ktorý nájdete všade. Je to drevená fontána na námestí Baščaršija, ktoré je známe stálou prítomnosťou holubov. Fontánu v pseudo-maurskom štýle, navrhol v roku 1891 český architekt Alexandr Vítek.

Sebilj, Sarajevo

Brusa Bezistan

Nebojte sa zájsť trochu do “podzemia”. Je to krytý trh postavený v 16. storočí veľko-vezírom Rustem Pašou ako miesto pre obchodovanie s hodvábim, ktoré sám veľko-vezír vyrábal v tureckom meste Bursa. Orientálne kryté trhovisko so šiestimi kupolami je dnes opäť obchodným centrom s obchodíkmi a kaviarňami.

Brusa Bezistan, Sarajevo

Morića Han

Han slúžil pre ubytovanie obchodníkov (karavány) vrátane ustajnenia ich koní a k uskladneniu tovaru. Boli tu i obchody a hospody. Tieto hany sú k videniu v mnohých islamských krajinách, ktoré kedysi patrili k Osmanskej ríši. Dnes je Morića Han upravený pre turistov a stále tu nájdete obchody a reštaurácie.

Morića Han, Sarajevo

Latinska ćuprija

Najslávnejší z tureckých mostov, u ktorého došlo 28.06.1914 k atentátu na rakúskeho následníka trónu Franza Ferdinanda. Atentát pripomína malá doska na severnom brehu Miljaćky, na mieste, kde stál atentátnik Gavrilo Princip.

Latinska ćuprija, Sarajevo

Katedrala Srca Isusova

Pochádza z dôb rakúskej vlády koncom 19. storočia. Taktiež bola ťažko poškodená počas vojny v 90. rokoch. Pápež Ján Pavol II. tu viedol omšu počas svojej návštevy v roku 1997.

Katedrala Srca Isusova, Sarajevo

Gradska tržnica Markale

Sem určite zájdite tiež. Je to neďaleko predchádzajúcej galérie. Zaujímavé je svojou významnosťou. Počas vojny sa tu odohrali dva masakre a pri druhom už dal Bill Clinton súhlas k bombardovaniu Srbska, ktoré nakoniec priviedlo obe strany k jednaniu o mieri. Dnes tu nájdete denno denne obrovskú ponuku domáceho balkánskeho syru a vynikajúceho pršútu. Ak sa tu budete chvíľu prechádzať, predavači vás začnú volať k ochutnávke a len čo si dáte celé kolečko, ste úplne najedený.

Gradska tržnica, Sarajevo

Vječna Vatra

Tento oheň horí na pamiatku partizánov (Srbov, Chorvátov i moslimov), ktorí oslobodili mesto od fašistov.

Vječna Vatra, Sarajevo

Sarajevska pivara

Do tohto pivovaru sa nedostane, ale hral dôležitú rolu pri obliehaní v 90. rokoch. Stojí totiž na najväčšom zdroji pitnej vody v meste. Nie je divu, že tunajšie pivo je medzi ľuďmi obľúbené. Namiesto toho môžete navštíviť Muzej Sarajevska Pivara, alebo si dať pivo v priľahlej Pivnica HS Sarajevo.

Pivnica HS Sarajevo

Alifakovac

Cintorín, kde sú pochovávaní moslimskí cudzinci, ktorí zomreli v Sarajeve nie je ničím zaujímavý. Ale za to je odtiaľto pekný výhľad na mesto.

Tunel Spasa

Leží ďaleko od starého mesta, ale je veľmi blízko medzinárodného letiska. Múzeum je venované tunelu pod sarajevským letiskom, ktorý tvoril jedinú spojnicu mesta s okolím počas obliehania, prúdilo ním jedlo, lieky, potraviny, zbrane aj ľudia. Vykopali ho bosniansky dobrovoľníci v januári 1993 a stal sa symbolom odporu. Z celkových 700 metrov je prístupných len jeho 20 metrov a sprievodca podáva zaujímavý výklad. Súčasťou prehliadky je pôsobivé i 20 minútové video z vojnového Sarajeva.

Tunel Spasa, Sarajevo

Kedy navštíviť mesto?

Vďaka priamym letom z Budapešti je vhodné pre celoročnú návštevu. Zatiaľ sme tu boli 2x a vždy počas ramadánu. Niežeby nám to nejako vadilo alebo obmedzovalo, len sme si nemohli vychutnať naraz vodnú fajku s nejakým alkoholickým nápojom. Vodnú fajku sme si dávali v moslimskej časti a pre pivo sme chodili o pár metrov ďalej do časti kresťanskej 🙂

Pripravili sme pre vás aj mapu s vyššie spomenutými miestami.

[googlemaps https://www.google.com/maps/d/embed?mid=1ZmUVoKBYlQ0o3SYpgOFBq3PSnYdTCqz0&w=100%&h=480]

1 Comment

  1. […] čo vám môže Sarajevo ešte ponúknuť. Je toho naozaj dosť, zopár tipov sme spísali do samostatného článku. Len pár metrov od Baščaršija si môžete užiť vyhliadku na mesto. Vydajte sa hore kopcom po […]Prečítaj si ďalšie články

Route 66, Slovakia

Slovakia Route 66: Krížom cez Slovensko

Cesta I. triedy s označením 66 križuje Slovensko od juhu až na sever. Po Route 66 prejdeš z nížin južného Slovenska (Šahy) až po veľhory na Severe (Tatranská Javorina). Cestá je dlhá síce len 256 kilometrov a dá sa prejsť približne 4 hodiny, ale to by bola večná škoda. Prechádzaš zaujímavými časťami Slovenska a je…

Letisko Tuzla

Flexibilné letenky s WizzAir

Chceš niekam letieť, ale nevieš kedy sa situácia s COVID-19 ukľudní? Kedy sa uvoľni možností bezpečnosti cestovania? Tieto otázky si hádam kladie každý. Letecká spoločnosť WizzAir ti ide v ústrety dnes a zajtra s ich službou WizzFlex. Škoda to nevyužiť, keď sú priaznivé ceny leteniek.

Ararat

Veľmi zaujímavé usporiadanie Arménska

Arménsko je domovom najstaršieho vinárstva, ale aj prvým národom, ktorý prijal kresťanstvo a má jedno z najstarších hlavných miest na svete. Jerevan bol postavený o 29 rokov skôr ako Rím. A ak plánuješ dovolenku v tejto krajine, mal by si sa oboznámiť s niektorými zvláštnosťami ktorá táto krajina oplýva, aby si sa náhodou nedostal do…

Rumunsko

Namiesto Sarajeva do Bukurešti

Letecká spoločnosť WizzAir nám stále mení plány. Už v minulosti sme plánovali dovolenku do Istanbulu, kde nakoniec nám zmenila dátumy a následne tam začal prevrat. Tentoraz sme si zakúpili letenky za akciovú cenu do Sarajeva, a aj tentoraz zmenili čas odletov.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.