Skip to content

Skúsenosti z nakupovania cez Aliexpress

CK Knirsch 15. januára 2016

Približná doba čítania: 7 minút

Veľa ľudí sa obáva nakupovania cez nejaké čínske portály. Samozrejme tiež nenakupujeme v hocakom eshope. V skutočnosti máme iba dva. Jeden z ních DealEXtreme a druhý Aliexpress. V minulosti sme nakupovali len cez DealEXtreme ale v Aliexpress je zas opodstatne väčšia ponuka.

Aliexpress vlastne ani nie je eshop. Je to združenie viacerých malých predajcov pod jednou stránkou. Na rozdiel od Amazon, sa jedná vždy len o nový tovar. A v čom je výhoda Aliexpressu?

Totiž po platbe (Visa, Maestro,…) drží peniaze priamo Aliexpress a nedostáva ich predajca. Peniaze dostane až po tom, čo potvrdíš prijatie tovaru. U každého predávajúceho je táto lehota individuálna, ale v priemere to je 30 dní. V prípade že sa blíži koniec tejto lehoty a tovar ešte nemáš, dôjde ti email, že končí ochrana lehota. A buď otvoríš šetrenie alebo potvrdíš prijatie tovaru. Tento úkon treba spraviť, pretože ak nepotvrdíš nič, automaticky sa berie, že tovar si už dostal a obchodník dostáva svoje peniaze. Navyše ak máš trpezlivosť, táto doba sa dá po dohode s obchodníkom predĺžiť.

Osobne sa nám stalo, že na colnici už na Slovensku bol tovar 3 týždne. My sme otvorili prípad. Tovar nám poslali ešte raz a medzitým došiel aj ten tovar z colnice. V konečnom dôsledku sme ho mali 2x.

Predajcovia

Určite po čase zbadáš, že rovnaký tovar ponúka viacero predajcov v rôznych cenách. Preto je dobré si zvážiť od ktorého predajcu nakúpiš.

Alfou a Omegou celého portálu sú tzv. feedbacky, čiže hodnotenia. Stačí sa len pozrieť, koľko zákazníkov už nakúpilo konkrétny tovar od daného predajcu a aké sú ohlasy. Čím lepšie hodnotenie a viacero nákupov, tým lepšie, aj v prípade že to je o pár centov drahšie ako u predajcu u ktorého nakúpilo úplne minimum. Dôležitým kritériom je aj, či ponúkajú dopravu zdarma, pretože občas dopravné môže prekročiť cenu tovaru. Vo väčšine je ale doprava zadarmo cez poštu. Môžu si to dovoliť, lebo v Číne poštu dotuje štát.

Výber tovaru

Tovar je tu rôznorodý a áno sú to aj fejky, ale aj originály. Stačí sa na to opýtať vždy predjcu. Ten Vám našťastie odpovie pravdivo, pretože sa “bojí” zlého hodnotenia v prípade klamstva. Pretože negatívne hodnotenia spôsobujú vyradenie predajcu z Aliexpressu a tak sa ti snaží vyjsť čo najviac v ústrety.

verus
Verus Cases Damda Slide Series

Jedine čo neodporúčame nakupovať, sú rôzne počítačové periféria a elektrické veci. Nemusia byť totiž úplne kompatibilné a s nejakými štandardami si v Číne nerobia ťažkú hlavu. Počítačove komponenty môžu byť funkčné, ale také čo vyžadujú dodatočnú inštaláciu ovládačov, nemusí každý zvládnuť.

Kupovali sme raz príjmač pre počítač na XBOX ovládač. Ten u nás stojí skoro 50€, pričom na Aliexpress sme ho zakúpili za 6€! Problém nastal s ovládačmi. Oficiálne ovládače od Microsoft to nechcelo naištalovať, pretože príjmač nie je certifikovaný. Ale ručná inštalácia v správcovi hardware to vyriešilo.

Zato rôzne doplnky do bytu, batohy, oblečenie, pre psa veci atď s tými nie je problém. Občas je dobré prečítať si popis, aby si neboli sklamaný. Kupovali sme v dobrej vôli detskú mikinu, ale v skutočnosti došlo tričko s dlhými rukávmi a kapucňou. Až potom keď sme si znova prečítali popis, sme pochopil.

Kedy nakupovať

Vlastne celý rok, však to je zmysel každého internetového obchodu. Ale na druhej strane, každý rok 11.11. je nákupný festival. Niečo ako v USA Black Friday. Nevýhodou je, že sa im nahromadí množstvo objednávok a dlhšie trvá doručenie. Väčšina objednávok síce stihne doraziť do Vianoc, ale pár vecí je doručených až koncom januára na druhý rok.

Takisto sa neoplatí nakupovať, ak príliš dlho nechceš čakať, začiatkom roka. V Číne prebieha najvýznamnejší sviatok Jarný festival a trvá až 15 dní! Ak si v tomto termíne objednáš tovar, môže sa ti zásielka zdržať.

Výpredaj na AliExpress

Reálne skúsenosti s obchodníkmi

Oplatí sa určite si nakúpiť napr. obaly na telefón. Ak nepožaduješ nič extra, je to za bagateľ. My sme si ale vyhliadli hliníkovy obal na iPhone 6, ktorý ti zabezpečí odolnosť voči nárazom, vode, piesku atď. Proste outdoorový obal na všetky príležitosti. Cena 30€ oproti 129€ je podstatný rozdiel. Bohužiaľ sme zistili, že korektne nefunguje tlačídlo vypínania, čo by nám až tak nevadilo, keďže telefón sa automaticky vypína po určitom čase a vieme ho zapnúť cez Home Button.

Reportovali sme to predajcovi s tým, že vrátim tovar (aj keď od nás do Číny by bolo poštovné drahé) a chceme preplatiť naspäť plnú sumu. Od predajcu zas došiel návrh, či si predsa tovar neponecháme a pošlú nám naspäť na účet 10€. V konečnom dôsledku sme boli obaja spokojný.

rjust
R-Just Gundam Al pre iPhone 6

Druhým prípadom bolo zakúpenie úplnej novinky v podobe fitness náramku Xiaomi Mi Band 1S. Ani po 30 dňoch predajca nebol schopný tovar expedovať, a do 5 dní sme mali peniaze naspäť na účte. Preto sme oslovili ďalších predajcov s otázkou, či daný tovar majú skladom, či ho vedia okamžite expedovať a že či to je originál. Na základe odpovedí si stačilo len vybrať a objednať.

Posledne sme si vyhliadli batoh na digitálnu zrkadlovku s tým, aby sme v ňom vedeli prenášať aj notebook. Už dlhšie sme pozerali po značke National Geographic, lenže cena 190€ sa nám už zdala prehnaná za batoh. Na počudovanie i toto sme objavili v Aliexpress. Zas nasledoval proces dotazovania na originalitu, ktorú nám aj potvrdili. A batoh za cenu 48€ je momentálne už na ceste!

1 Comments

  1. […] Neboj sa nakupovania na AliExpress-e. Zatiaľ sme nikdy nemali zlé skúsenosti so žiadnym nákupom. Stačí len poriadne si prečítať popis, niekedy radšej aj 2x. Treba ešte skontrolovať nakoniec hodnotenia. […]Prečítaj si ďalšie články

Atlas Obscura

Atlas Obscura: Najlepšia kniha pre cestovateľov

Už niekoľko krát sme spomínali webovú stránku Atlas Obscura. Je to náš najlepší zdroj pre inšpiráciu a informácie na cieľovú destináciu.

Nick Middleton: Atlas zemí, ktoré neexistujú

Atlas zemí, které neexistují

Určite poznáš neuznaný štát Kosovo. Možno si počul aj o krajinách ako: Palestína, Západná Sahara, Východný Timor, Abcházsko, Južné Osetsko či Severný Cyprus. Všetky majú jednu spoločnú vlastnosť. Nie sú oficiálne uznané ako štáty. A práve aj týmto krajinám sa venuje nasledujúca kniha.

Curve karta

Nový dizajn platobných kariet CURVE

Sú už tomu dva roky, čo sme si zaobstarali platobnú kartu CURVE. Tak, ako väčšina platobných kariet, i nami obľúbená karta skončila svoju životnosť. O tom nás mailom informuje aj samotná spoločnosť, že máme očakávať novú kartu a je už na ceste.

Atlas

Atlas Obscura: Denný kalendár pre rok 2020

V našej knižnici sa nachádza už kniha Atlas Obscura, z webovej stránky pravidelne čerpáme inšpiráciu a k dokonalosti nám už len chýba kalendár na nasledujúci rok.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.