Skip to content

Skôr vyhrajete v lotérii milióny ako vaše lietadlo havaruje!

CK Knirsch 20. februára 2018

Približná doba čítania: 6 minút

Mnohí z nás majú iracionálny strach z lietania. Väčšinou to je spôsobené tým, že majú minimálnu alebo žiadnu kontrolu nad udalosťami vo výške 10km nad zemou. Ale viete že, väčšia šanca je na nehodu je v automobile (1:114) ako na nehodu v lietadle (1:9 821)? Zozbierali sme pre vás viacero takýchto zaujímavosti.

Šanca, že zomriete v lietadle je 1:11 000 000. Väčšiu pravdepodobnosť máte, že vás zabije blesk (1:2 000 000), napadne žralok (1:3 700 000) alebo umriete pri ceste na letisko. Dokonca sa skôr otrávite alebo zomriete v práci ako v lietadle.

Pre porovnanie. V USA prišlo o život v rokoch 2002 až 2004 19 ľudí pri ceste lietadlom. Za rovnaké obdobie na cestách v USA zomrelo približne 130 000 ľudí.

Prečo sa ľudia boja lietania? Môžu za to média.

Skúste si pozrieť hociktorý deň televízne správy, či otvoriť noviny. V drvivej väčšine sa týka negatívnych správ. Keď padne lietadlo niekde v Ázii so 180 ľuďmi na palube, je to smutné, ale je to celosvetovo všade. Ale už neinformujú, že niekde v Indii padol autobus do priekopy s 80 ľuďmi. A verte, že tých havárii na cestách je podstatne viac a omnoho viac ľudí denno denne umrie. V roku 2017 na Slovensku bolo 14 000 dopravných nehôd pri ktorom došlo o život 250 ľudí. Pre porovnanie z toho istého roka o život došlo spôsobených leteckou nehodou len 67 ľudí z celkových 10 leteckých havárii.

Určite ste zachytili celkom nedávno správu, kedy naprieč celým svetom informovali o havárii Iránskeho viac ako 25-ročného vrtuľového lietadla niekde v pohorí Zagros, kde došlo o život 65 ľudí. To, že o jedinej havárii informuje celý svet, prináša strach z lietania. Ale, že havaroval autobus niekde v Malajzii, kde bolo na mieste 35 mŕtvych a autobus bol na nepoznanie, to dohľadáte ťažko. A teraz si otvorte stránku flightradar24. Vo vzduchu je naraz približne 15 000 lietadiel a všetky bezpečne vzlietli a pristáli.Screenshot Flightradar

Šanca, že prežijete leteckú katastrofu keď k nej už náhodou dôjde, je 69%.

Z celkového počtu tých málo nešťastí v rokoch 2003 až 2012 spôsobilo pristávanie a s tým súvisiace klesanie (57%). Vzlet a následné stúpanie je na úrovni 24% a len v 9% prípadoch došlo ku katastrofe v konštantnej výške a rýchlosti. Ostatok je spôsobený manévrami na letiskovej ploche.

Ak sa štatistika preráta na kilometre, tak

Typ dopravy úmrtia na 1 miliardu míľ
letecká preprava 0.01
autobusová preprava 0.04
vlaková preprava 0.04
automobilová preprava 7.5
zdroj: nsc.org

Aplikácia Am I Going Down?

Ak máte extra iracionálny strach z lietania, môže vám k tomu ešte viac napomôcť aplikácia pre mobilné telefóny. Na základe štatistík havárii na konkrétnych letiskách, typov lietadiel alebo leteckých spoločností počíta aká je pravdepodobnosť, že sa na danom lete stane nehoda a vy zomriete. Napríklad pri lete z Bratislavy do Londýna spoločnosťou RyanAir je pravdepodobnosť pádu lietadla 1: 9 399 084. To znamená, že ak by ste touto linkou lietadli denno denne, nehodu by ste mohli očakávať raz za 25 750 rokov!

‎AmIGoingDown? - Fear of Flying
‎AmIGoingDown? - Fear of Flying
Developer: Vanilla Pixel
Price: 2,99 €

Ďalším neopodstatneným strachom z lietania je, že lietadlo havaruje pri stretnutí s nejakým vtákom. Na spočítanie smrteľných havárii vám postačia prsty na rukách. Od roku 1960 ich bolo celkovo 7 a ani jeden z nich na Európskom kontinente. Podobne sú na tom smrteľné nehody pri lietaní v búrke a zásahu bleskom. Od roku 1929 ich bolo len 17. Toľko lietadiel denne približne odletí z nášho malého Bratislavského letiska.

Bezpečné lietanie

Zo všetkých dopravných prostriedkov, najbezpečnejšie budete v lietadle. Letecká doprava má najvyššie bezpečnostné štandardy. Mnoho systémov je viac krát zálohovaných a pre nás až nepredstaviteľné aké systémy sú integrované pre našu bezpečnosť. Napríklad ste vedeli, že ¼ ceny lietadla sú len motory? A tie si vyžadujú perfektnú starostlivosť. Do Airbus A380 dodáva motory firma Rolls-Royce a dokáže všetky údaje zbierať na diaľku. Majú svoje dohľadové centrum kde monitorujú všetky svoje motory na celom svete a len čo i len trochu je nejaký údaj mimo, už čaká v cieli technik aby motor skontrolovali prípadne opravili.Rlss Royce

Užite si let

Nabudúce ak si sadnete do lietadla, spomeňte si, že ste v najbezpečnejšom dopravnom prostriedku. Určite bezpečnejšie ako tým, či ste cestovali na letisko. Pohodlne sa usaďte a užívajte si let. Prípadne skúste si počas vzletu dať ruky hore a predstavte si, že ste na horskej dráhe.Západ slnka

Prečítaj si ďalšie články

Plánovanie cesty

India: Zakúpenou letenkou to nekončí

Vlastne všetko sa to len začína. Letenka do Indie síce bola extra lacná, ale s odletom z Paríža. A aj tam sa treba dostať. A to nevravím o itinerári po ceste a priamo na mieste. Tak sa pozrime na to.

Kúpa lístka na vlak India

Demo verzia: Byrokracia v Indii

Ešte som tam ani nevycestoval, a už som mal tú česť ochutnať byrokraciu Indie. Jednalo sa úplne o triviálne online zakúpenie lístkov na ich povestný vlak.

Barcelona

Kde vás privítajú s otvorenou náručou?

Každé dva roky zostavuje nezávislá medzinárodná organizácia The World Economic Forum rebríček turisticky najprívetivejších krajín. Rebríček zohľadňuje takmer všetko, najmä bezpečnosť, prírodné zdroje, pamiatky, infraštruktúru, hygienu ale tiež aj oblasť cien. Kde sa umiestnilo Slovensko a kam sa vybrať?

Vodácke centrum

Na kajak do Karloveskej zátoky

Neviete čo s voľným dňom, ale chcete v rámci Bratislavy niekam vyraziť a objaviť niečo nové? Jedna z možností je, v prípade teplejšieho počasia požičať si plavidlo v Karloveskej zátoke Vodáckeho centra a preskúmať blízke okolie ostrova Sihoť.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.