Skip to content

Tipy na kúpu naozaj lacných leteniek

CK Knirsch 23. januára 2017

Približná doba čítania: 9 minút

Kupovanie lacných leteniek nie je až taká veda. Zopár tipov sme už zverejnili ako si to uľahčiť. Tentoraz prinášame zopár tipov, ako nakúpiť ešte lacnejšie. Zrazu zistíte, že sa dá cestovať úplne lacno.

Hľadaj letenky cez týždeň
Letecké spoločnosti spúšťajú väčšinou predaj lístkov v utorok a končia vo štvrtok. Neobmedzujte sa teda vyhľadávaním len na víkendy. Vo všeobecnosti tieto dni sú najlepšie na objavenie akciových cien pre nasledujúce dva až tri mesiace vopred.

Radšej si kúp dve jednosmerné letenky
Najlepšie ceny sa objavujú pri jednosmerných letoch, tak to treba patrične využiť. Viacero leteckých spoločností lieta rovnakú linku, alebo aspoň celkom blízko, hlavne RyanAir, EasyJet, WizzAir. Skús na azair.eu alebo momondo.de nájsť nejaké tebou “neznáme” spoločnosti. Nie všetky vyhľadávače dokážu kombinovať nepreberné množstvo leteckých spoločností. Môžeš s RyanAir napr. letieť do Paríža z Bratislavy a späť ísť s AirFrance z Paríža do Viedne. Budeš prekvapený koľko dokážeš ušetriť.

rozne_lietadla
Vyhľadávaj len jednu letenku
To platí i v prípade, že letíš so skupinou. Letecké spoločnosti často predávajú viac tried za rôzne ceny s niekoľkými miestami v každej triede. Ak hľadáš štyri lístky a v najnižšej triede sú posledné dve voľné, tak automatizované systémy ukážu najvyššiu triedu ceny kde sú k dispozícii 4 miesta. Tak preto treba kúpiť dva lístky za najnižšiu cenu a následne dva lístky za vyššiu cenu.  Tiež sa tu dajú ušetriť peniaze.

Tu je príklad:
Potrebujete letieť štyria do Berlína. Systém RyanAir mi ponúkne za “akciovú” cenu (22.49,- €). Nikde sa neodzviem, že tri lístky sa dajú kúpiť lacnejšie, na to som narazil až pri vyhľadávaní jednej letenky. Tak tri lístky naraz kúpim za 17.99,- € a ten jeden za 22.49,- €. Za štyri by som zaplatil 89.96,- €, ale takto ich kúpim za 76.46,- €. Síce je to rozdiel 13.50,- €, ale pri drahších letenkách to pocítite.

bts-sxf-ineceny
Nelietaj cez sviatky
Posunutie príletu či odletu o jeden deň tiež dokáže ušetriť dosť peňazí. Piatkové a nedeľné letenky u low costových predajcov sú kľudne aj o 100% drahšie. Ale ako sa blíži nejaký štátny sviatok, či nejaké prázdniny ceny sa dokážu vyšplhať veľmi vysoko. Letecké spoločnosti sledujú sviatky vo svojich destináciach. Preto stačí si naplánovať odlet či prílet +/- 2 dni a viete tak ušetriť a pritom si predĺžiť svoj výlet. Viď aj predchádzajúci obrázok, aké rôzne ceny sú na piatok, nedeľu a pondelok už je oproti nim za bagateľ. Samozrejme záleži, koľko dáte za ubytovanie.

Snaž sa lietať aspoň jeden úsek cesty cez pracovný týždeň
Vtedy sú lietedalá najmenej plné a preto lety majú najnižšie tarify ako obvykle. Taktiež je tu ďalšia výhoda: Na letisku nie je toľko ľudí a prejsť všetkými kontrolami a cez letisko je hračkou.

bergamo_mesiac
Nájdi si alternatívne letiská
Vždy si pozri aj alternatívne letiská, hlavne tie menšie, či nenájdeš nižšiu cenu, pretože tie majú nižšie poplatky pre letecké spoločnosti, čo sa odráža na finálnej cene letenky. Len si nezabudni potom zarátať aj cenu za autobus alebo vlak, aby si sa dostal do miesta určenia. Ale treba si zrátať, či sa náhodou aj drahšia letenka neoplatí.

Príklad: RyanAir lieta do “Paríža” od cca 17,-€. V skutočnosti to nie je Paríž ale Beauvais, ktoré je od centra Paríža vzdialené cca 80km. Lístok na autobus potom stojí čo samotná letenka 🙁 Za tú istú cenu sa dostanete s Vueling či AirFrance z Viedne na letisko Charles de Gaulle. Síce neušetíte na letenke, ale minimálne na čase ušetríte. A do Viedne sa dostanete za 1,- €.

Airport
Kupuj v správny čas za najlepšiu cenu
Už dávno neplatí, že Last Minute sú najlepšie ceny. Aj keď ešte sa nájdu výnimky. Dnes je to skôr naopak a záleži od destinácie. Letecké spoločnosti musia naplniť let, tak v predstihu je určitý počet leteniek za najlepšiu cenu a ako sa blíži dátum odletu, tak sa cena dvíha, pretože tí čo musia letieť (hlavne služobne), tak tú letenku si aj za tú vyššiu cenu kúpia. Najvhodnejšia doba u krátkych letov (európske) je približne 4 – 8 týždňov pred odletom. U diaľkových je to obvykle 3 – 5 mesiacov pred odletom.

Neboj sa prestupov
Aj keď nonstop let je ideálny, niekedy sa dá ušetriť aj 200,- €, pri lete s prestupom. Ak je prestup dostatočne dlhý, vieš si tak spestriť dovolenku prehliadkou mesta. Niektoré letiská pri dlhšom prestupe ponúkajú bezplatné prehliadky mesta autobusom, iný zas ako TAP Portugal poskytne kvalitný hotel pokiaľ je medzi pristátie cez noc. Dokonca aj keď si sám skladáš výlet, kde je nevyhnutný prestup, tak posunutím odletu o dva dni vieš tiež veľa ušetriť a mať zážitky navyše.

prestup
Cestuj mimo hlavnú sezónu
Sú určité destinácie, ktoré sú vyslovene sezónne, ale prečo to nevyužiť vo svoj prospech? V letnej sezóne sú v drvivej väčšine všetky lety drahšie. A kto má rád masy ľudí. Mimo sezóny zoženieš aj hotely lacnejšie či ponúkajúce služby. Napr. čo tak ísť vo februári do Atén? Už je prijateľné počasie (cez deň okolo 23ºC), ceny leteniek sú na minime, hotely za bagateľ a pamiatky ľudoprázdne. Alebo si zaleťte na vianočné trhy do Európskych veľkomiest.

Pozri si aj balíčky s ubytovaním
Niekedy potrebuješ hotel pri letisku a môže byť lacnejšie si kúpiť spolu s letenkou balíček s ubytovaním ako si to objednať každé zvlášť. Mnoho hotelov využíva tejto príležitosti a tak môže byť nastavená cena veľmi agresívna. A hotely túto cenu samostatne neponúknu, aby si nekazili meno a majú zároveň reklamu cez leteckú spoločnosť.

flexible_calendar
Buď flexibilný
Najlepšie ceny sú vždy chybne nacenené letenky alebo extrémne zvýhodnené ponuky na poslednú chvíľu alebo mimo hlavnú sezónu. Takto vie človek ušetriť aj viac ako 50% pôvodnej ceny. Na druhej strane si to žiada svoju “daň” – treba byť flexibilný. Ponuku treba zakúpiť obvykle počas pár minút alebo hodín ako to bude vypredané či opravené. Taktiež musí byť človek flexibilný s ponúkaným termínom. Ak je šialená ponuka dva-tri mesiace vopred, netreba váhať a kupovať. Za tie dva-tri mesiace sa človek aj pripraví na výlet.

Cestuj naľahko
Za nízke ceny pri krátkych letoch sa podpísalo aj to, že letecké spoločnosti vyňali z ceny letenky batožinu a v cene je len príručná batožina. Pri dlhých letoch je v drvivej väčšine aj 20kg podpalubná batožina. Ale, ak sa raz naučíš cestovať len s príručnou batožinou, už nikdy nebudeš chcieť ťahať so sebou kufor. Má to len samé výhody.

Landing

Prečítaj si ďalšie články

Ako na lacnú dovolenku

Kam na lacnú dovolenku?

Vždy je dilema, kam sa vybrať na dovolenku a aby to taktiež nezruinovalo rodinný rozpočet. Preto okrem lacných leteniek je dobré si vopred zistiť aké sú životné náklady v konkrétnej krajine.

Odlet z Burgasu

Ako na online check-in u RyanAir?

Zakúpenie vysnívanej a najmä lacnej letenky je ten najjednoduchší krok. V druhom kroku, čo ešte treba urobiť, je check-in, čo môže byť pre niekoho nočnou morou. Najmä u nízko nákladových dopravcoch. Návod pre WizzAir sme už uverejnili. Druhý lacný dopravca je u nás RyanAir spolu s LaudaMotion.

Železničná preprava

Ako lacnejšie kúpiť lístok na vlak

Raz za čas chodíme na služobnú cestu do Košíc alebo do Prahy. Rozumne a pohodlne sa sem dostať, je okrem auta, ešte vlakom. Ale sami sme boli zhrození, aké ceny pýtajú.

Prečo sú nízke ceny leteniek?

Prečo lietame za smiešne ceny?

Ešte si nepochopil, prečo letenka v rámci Európy stojí menej ako lístok na vlak do Popradu? Prečo letenky sa dajú kúpiť aj za 1,- €? Pozri sa na to s nami.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.