Skip to content

Ultimate Lens Hood: fotenie cez sklo je hračkou

CK Knirsch 3. augusta 2020

Približná doba čítania: 8 minút

Koľkokrát si sa pokúsil urobiť fotografiu cez sklo, ale nakoniec bola nepoužiteľná kvôli nechceným odrazom alebo osvetleniu? S týmto sa potýkame aj my, najmä v múzeach, pri úchvatných vyhliadkach z mrakodrapov, alebo čo i len obyčajný snímok cez okno lietadla. Veľmi dlho musíš hľadať ten správny uhol, aby si mal ako tak použiteľnú fotografiu bez neželaných artefaktov. Nedávno sme ale narazili na geniálne a jednoduché riešenie!

Ultimate Lens Hood

Odpoveďou na tieto problémy je príjemný a celkom lacný gadget. Jedná sa v podstate len o jednoduchý silikónový kužeľ ktorý nasadíš na objektív. Tri rôzne veľkosti v ponuke sú takmer pre akýkoľvek objektív na trhu. Najväčšia veľkosť je určená pre objektívy s priemerom 82mm a viac. To ti zabezpečí použitie, či už s malými fotoaparátmi, ale aj s profesionálnymi zrkadlovkami s príslušnými profi objektívmi. V ponuke je aj riešenie pre mobilné telefóny. A práve túto verziu sme si objednali aj my, keďže práve mobilný telefón využívame najviac pri našich cestách na fotenie.

https://www.instagram.com/p/BlKefYRh6yG/

Objednávame ULHmobile

Už budú tomu dva roky, čo tento produkt uzrel svetlo sveta na Kickstarter a biznis sa úspešne rozbehol. Napriek tomu v našich končinách o tomto riešení nepočuť a neexistujú ani žiadny predajcovia. Dokonca ani v susedných krajinách. Nezostáva nám nič iné, len si to objednať od výrobcu. Ten doručuje v rámci celého sveta. Na Slovensko stojí poštovné £5.00 (ako aj do zbytku sveta). Objednávanie zvládne každý, aj ten čo neovláda veľmi anglický jazyk. Web Ultimate Lens Hood ponúka len 9 položiek a objednávací proces je maximálne jednoduchý. V záverečnom kroku zaplatíš kartou alebo cez PayPal konto a budeš čakať na doručenie. Výrobca sľubuje doručenie do 7 – 12 dní.

Realita doručenia

Keď balík nebol doručený ani po dvoch týždňoch, písali sme priamo na mail uvedený na webovej stránke aj v potvrdení objednávky. Chceli sme vedieť informáciu o stave našej objednávky, prípadne tracking číslo na sledovanie balíka. Z oboch mailov sa nám vrátila automatizovaná odpoveď s tým, že existujúce emailové adresy nie sú platné. Nakoniec po 16 dňoch od objednania, nám kuriér doručil balík priamo až domov. Je možné, že v čase pandémie zásielky z Anglicka sa doručujú s časovým spozdením. Len škoda tých emailových adries. To vyznie tak, ako by to bol celé podvod.

ULH mobile

Obsah balenia

Zásielka je doručená v bežnej šedej plastovej obálke, ako mnohí poznajú pri balíkoch z Číny. Najprv si myslíme že to naozaj tomu tak je, a cestovalo to z Číny ako napr.pri ZNO. V skutočnosti naozaj išla z Anglicka. Vo vnútri sa nachádza trochu pokrčená malá krabička z recyklovaného papiera. V nej je presne to, čo sľubovali na webovej stránke. Samotný silikónový kužeľ, tri klipy na mobilný telefón, prenosné vrecúško a ďakovná karta.

Ako nasadiť kryt objektívu Ultimate Lens Hood?

Je to úplne jednoduché. Nasadíš klip na gumený kužeľ a ďalej je princíp rovnaký ako pri nasadzovaní rôznych doplnkových objektívoch. Takto je zaručená aj kompatibilita s rôznymi modelmi telefónov rôznych rozmerov.. Výrobca uvádza i kompatibilitu s najnovšími modelmi ako Apple iPhone 11 Pro Max či Google Pixel 4. Jediným problémom môže byť, ak objektív telefónu je veľmi na kraji tela prístroja. Vynikajúce je, že to pracuje aj s väčšinou ochranných krytov.

Na akom princípe pracuje Ultimate Lens Hood?

Eliminovať nežiadúce odlesky pri fotení cez sklo sa dá viacerými spôsobmi. Použivanie polarizačných filtrov môže vyriešiť tento problém, ale tiež to nie je všemohúce riešenie. Navyše je to podstatne drahšie a menej univerzálne riešenie. Celý tento kužeľ ti vyrobí absolútne izolované okolie pri priložení ku sklu a neprichádzajú tak neželané zdroje svetla ku sklu, ktoré by sa na ňom odrážali. Geniálne riešenie a pri tom tak triviálne.

Možno si teraz ani neuvedomuješ, ale toto riešenie je využiteľné takmer všade a nenecháva ani žiadne odtlačky na skle. Iba priložíš. Takto zrazu budeš mať krajšie snímky z výstav, z múzeí, zo zoologických či botanických záhrad. Všade tam, kde je niečo umiestnené za sklom a chceš si to vyfotiť. Takto si vyfotíš bez problémov aj niečo čo je umiestnené vo výklade. Takisto na vyhliadkach či lietadlách, kde kvôli bezpečnosti je sklo. Stačí si len nájsť kúsok čistého skla.

Reálne výsledky s Ultimate Lens Hood

V prípade nami testovaných snímok sme fotili s iPhone XR, kde objektív je síce dosť pri kraji a podľa vyššie uvedenej snímky, môže trochu svetla prenikať. Vďaka gumenému prevedeniu to absolútne nevadí. Len ho musíš mať nastavený tak, aby ti nezasahoval do snímky, čo si vieš okamžite skontrolovať na displeji telefónu. Výhodou riešenia pomocou gumy je to, že nemusíš mať telefón na pevno s kužeľom, ale môžeš s telefónom popri tom manipulovať pod rôznymi uhlami. Maximálne si druhou rukou pridržíš kužeľ na skle, aby stále bol vytvorený izolovaný priestor do ktorého ti neprichádza neželané svetlo z okolia.

A aké sú výsledky? Sami sme najprv tomu veľmi nedôverovali, ale keď sa človek nad tým zamyslí, vie že to bude fungovať. Dosiahneš naozaj pekné snímky bez nežiadúcich artefaktov, ktoré je obtiažne odstraňovať aj pomocou nejakého grafického programu. Uvádzame zopár snímkov, kde si to môžeš porovnať.

Len pre upozornenie: Riešenie pracuje iba v prípade, že kužeľ priložíte na sklo. Nefunguje, keď budete fotiť z diaľky, ale môže poslúžiť ako slnečná clona. Ak budeš mať väčšiu verziu Ultimate Lens Hodd na objektíve a aktuálne ho nepotrebuješ využívať, vyvrátením môžeš svoj fotoaparát chrániť pred neželanými vplyvmi.

Prvým príkladom je fotenie interiéru lekárne cez sklo výkladnej skrine.

Druhým príkladom je odfotenie interiéru automobilu. Výsledok nás naozaj príjemne predstavil.

Ultimate Lens Hood nesmie chýbať v tvojej výbave

Za 20,- € aj s poštovným je tento gadget ktorý vytrhne tŕň z päty pri problémovom fotení cez sklo. Tvoje snímky budú zrazu podstatne krajšie. A kužeľ v praktickom látkovom púzdre ti nezaberie veľa miesta v batožine. Nemusíš sa ani báť toho, že sa ti zdeformuje. Kľudne ho môžeš stláčať a inak deformovať, nepoškodí sa. A váha je úplne zanedbateľná aj pri cestovaní len s príručnou batožinou.

Prečítaj si ďalšie články

Powerbank Rock Odin

Dostatočná powerbanka na cesty

Popularita záložných zdrojov začala naberať obrátky niekedy v roku 2012 spolu s uvedením iPhone 5. Výkon mobilných telefónov išiel prudko nahor, dizajn zas velil tenkým rozmerom a kapacita batérii nepostačovala. Moderné telefóny sú stavané tak, aby vám vydržali približne jeden deň pri bežnom používaní. Ak ich začnete používať viac, batéria ide dole. V zimných mesiacoch…

Photobook

Neviete aký darček na Vianoce? Doprajte si fotoknihu s výraznou zľavou.

Nie, nejdeme nadviazať na prebiehajúcu TV reklamu od CEWE fotokniha. Túto firmu sme už opustili, keď sme dostali možnosť otestovať fotoknihu v rámci promo akcie od Saal Digital.

Saal Digital, fotoobraz

Dodanie fotoobrazu

Ako ste si mohli v predchádzajúcom článku prečítať o akcii firmy Saal Digital, tak sme si objednali takmer zdarma v rámci ich marketingovej aktivity foto obraz. A ostali sme príjemne prekvapení.

Atlas

Atlas Obscura: Denný kalendár pre rok 2020

V našej knižnici sa nachádza už kniha Atlas Obscura, z webovej stránky pravidelne čerpáme inšpiráciu a k dokonalosti nám už len chýba kalendár na nasledujúci rok.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.