Skip to content

Víza do Ruska zadarmo!

CK Knirsch 24. októbra 2019

Približná doba čítania: 7 minút

Veľmi dobré správy! Teraz cesta do Ruska vyjde o niečo lacnejšie. Do určitých oblastí Ruskej federácie sa dá vycestovať bez potreby platenia za víza.

Od 1.10.2019 sa Petrohrad s Leningradskou oblasťou pripojil ku Kaliningradskej a k Ďalekému východu (ten bohužiaľ neplatí občanov EÚ) pre udeľovanie e-víz zadarmo. O tieto víza sa dá požiadať jednoducho online. Viď nižšie náš návod.

Aké sú obmedzenia?

O e-vízum do Ruska môže požiadať každý občan Slovenska a ďalších 52 vybraných krajín. O toto vízum je možné žiadať 4 až 20 dní pred plánovanou cestou s tím, že 4 dni by mali na schválenie stačiť. E-vízum potom platí 30 dní, počas ktorých môžeš Rusko navštíviť jeden krát na 8 kalendárnych dní. Ak priletíš o 23:00, tak už jeden deň si stratil. Neráta sa presne 192 hodín od vstupu, ale odo dňa vstupu. Ak by si chcel navštíviť obe oblasti, treba si zažiadať o dve e-víza. Pre každú oblasť zvlášť.

Do daných oblastí môžeš vstúpiť iba v určitých miestach. Nie je možné vstúpiť po železnici. V Rusku sa môžeš pohybovať iba po danej oblasti a neprekračovať hranice. E-víza nie je možné predĺžiť. Nie je nutné Ruskú oblasť opustiť rovnakým prechodom, ako si vstúpil, ale musí to byť jeden z nižšie uvedených. Ak disponuješ klasickými víza, nič z tu uvedeného neplatí.

LeteckyAutom
Saint Petersburg (Pulkovo)Ivangorod
Torfyanovka
Brusnitchnoe
Svetogorsk
PešiLoďou
IvangorodVysotsk
Big port of Saint Petersburg (Marine station section)
Passenger port Saint Petersburg

Leningradská oblasť

Kaliningradská oblasť

Lacno letecky do Petrohradu

Do Petrohradu lieta nízkonákladová spoločnosť WizzAir z Budapešti niekoľko krát do týždňa. Spiatočnú letenku vieš zakúpiť s členstvom WiZZ Discount Club už od nejakých 42,- €.

Aj keď si možno v živote nežiadal o víza, je to úplne jednoduché. Stačí ovládať trochu anglický jazyk, prípadne ak si staršieho dáta, možno ovládaš ruštinu a ich azbuku (potom treba odpovede písať v ruštine). A keď nie, stále je k dispozícii Google Translator.

O víza do Ruska sa žiada na stránke evisa.kdmid.ru. Vyberieš si z rolovacieho menu svoju štátnu príslušnosť a oblasť, ktorú sa chystáš navštíviť.

e-víza, Rusko

Prečítaj si celé podmienky a na záver musíš zaškrtnúť všetky tri políčka a kliknúť na “Fill out a new application form”

e-víza, Rusko

Dva krát vypíš emailovú adresu a zvol si heslo. Heslo budeš neskôr potrebovať pre kontrolu žiadosti k schváleným vízam. Nezabudni opísať bezpečnostný kód.

e-víza, Rusko

Zobrazí sa ti číslo tvojej žiadosti. Toto číslo si opíš, odfoť alebo vytlač.. Budeš ho potrebovať spolu s heslom pre kontrolu žiadosti k schváleným vízam.

e-víza, Rusko

Osobné údaje

Štátnu príslušnosť by si mal mať predvyplnenú, pretože si ju zadával v prvom kroku. Vypíš ostatné údaje (bez diakritiky). Pokiaľ si mal niekedy iné meno (napr. ženy pred vydajom), alebo nejaký pseudonym, zvoľ yes a vypíš požadované údaje.

e-víza, Rusko

Údaje o plánovanej ceste

Treba si zvoliť o aký účel cesty ide. Väčšinou to bude “Tourist”. Skontroluj si znova oblasť, ktorú chceš navštíviť spolu s dátumom plánovaného vstupu do Ruska. Teraz bude nutné vyplniť údaje o ubytovaní. Či to už bude hotel, alebo známy, treba zadať meno, adresu a telefónne číslo. Ak plánuješ byť na viacerých miestach, treba miesta pobytu zadať stlačením tlačídla “ADD”.

Posledná otázka sa týka, či si niekedy navštívil už v minulosti Rusko. Ak nie, je to jednoduché, ak áno, musíš zadať dátum svojej poslednej návštevy.

e-víza, Rusko

Cestovný dokument

Priprav si pas a opíš požadované údaje zo svojho pasu.

e-víza, Rusko

Kontakt a zamestnanie

V ďalšom kroku vypíš adresu svojho trvalého bydliska. Takisto musíš vypísať aj adresu školy či pracoviska. Pri zamestnaní je nutné zadať aj telefónne číslo.

e-víza, Rusko

Príbuzenstvo

Máš príbuzenstvo v Rusku. Väčšina odpovie nie. Tí, čo majú príbuzných v Rusku, musia vypísať ich kontaktné údaje.

e-víza, Rusko

Fotka

Ak nemáš svoju v digitálnej forme, tak si zober mobilný telefón a urob si selfie. Ideálne pred bielou stenou. Fotografiu následne nahráš do formulára. Ak nebude správna, algoritmus to rozpozná. Fotografia musí byť pred jednoliatym pozadím, ostrá, spredu a dostatočne ostrá. Kým nesplníš tieto podmienky, nepohneš sa ďalej.

e-víza, Rusko

Záverečný krok

Teraz dostaneš celkový súhrn údajov, čo si doteraz vyplnil. Dobre si to skontroluj, ak niečo nesedí, stále to môžeš upraviť.

e-víza, Rusko

Následne zaškrtni všetky štyri políčka o odošli formulár. To, že si ho úspešne odoslal, ťa stránka informuje. Následne pomocou čísla žiadosti a nadefinovaného hesla môžeš kontrolovať stav svojej žiadosti.

Príprava na cestu

Žiadosť by mala byť schválená do štyroch kalendárnych dní. Počkaj si na email s rozhodnutím. Ak ti schválili víza do Ruska, tak si ich ulož do telefónu. Pri vstupe do krajiny sa stačí preukázať týmto oznámením. My radíme si to len pre tú istotu aj vytlačiť. Môže sa ti stať, že sa ti vybije telefón, alebo narazíš na nejakého nevrlého úradnika.

Pokiaľ ti žiadosť z nejakého dôvodu nebola schválená, stále môžeš požiadať o klasické víza do Ruska.

Dúfame, že čoskoro pribudnú aj ďalšie oblasti a na dlhšie obdobie!

Prekvapenie na záver

Len pre tú zvedavosť, o pár dní sme si skontrolovali, či vôbec nám víza schválili na fiktívne údaje. A na veľké prekvapenie sme ich dostali. Môžeš sa presvedčiť sám!

1 Comments

  1. Navštív Kozmodróm Bajkonur | CK Knirsch dňa 2. decembra 2019 o 8:31

    […] v Kazachstáne, ale samotný kozmodrom je ruským územím. Pre návštevu preto potrebuješ aj ruské víza. Okrem toho návšteva kozmodrómu nie je lacnou záležitosťou. Tá stojí niekoľko tisíc euro, […]Prečítaj si ďalšie články

Neurónové siete

Kvalitné zväčšovanie fotiek

Nie je nič horšie, ako keď máte vynikajúcu fotku ktorú chcete veľko formátovo vytlačiť a zistíte že rozlíšenie fotografie na to vôbec nepostačuje. Našťastie je tu zväčšovanie pomocou fraktálov.

Istanbul

STORNO: Dovolenka Istanbul 2016

Na základe situácie v Turecku, som bol nútený naplánovanú dovolenku zrušiť. Už sme boli aj zmierení s bombovým útokom na letisko, ale prevrat je už trochu veľa. Ešte keby sme šli do nejakého letoviska v Turecku, tak to nechám tak, ale byť v tomto období v Istanbule, je už naozaj veľmi na zváženie. Situácia sa…

Aircraft, airplane, laudamotion, ryanair, check-in

Ako na online check-in v LaudaMotion?

Vykonaj registráciu na svoj let úplne zadarmo. Aj tu ťa čaká pár nástrah, ale s našimi radami ti to určite pôjde. Takýto check-in vykonáš dva – tri krát a pôjde ti to už samé.

Prečo sú nízke ceny leteniek?

Prečo lietame za smiešne ceny?

Ešte si nepochopil, prečo letenka v rámci Európy stojí menej ako lístok na vlak do Popradu? Prečo letenky sa dajú kúpiť aj za 1,- €? Pozri sa na to s nami.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.