Skip to content

Vlakom z Budapešti do Bratislavy

CK Knirsch27. decembra 2019

Približná doba čítania: 6 minút

Nákup online cestovného lístka z Budapešti do Bratislavy môže byť pre niekoho utrpením. V dnešnej dobe stále nie je možné zakúpiť tento lístok cez ZSSK. Neostáva nič iné, len to zakúpiť na maďarských železniciach!

Prečo riešime tento spoj?

Medzi Bratislavou a Budapešťou nie je spojenie ešte úplne ideálne. Môžeš ísť autom (drahé parkovanie), autobusom (FlixBus alebo RegioJet) alebo vlakom.

Nevyhovujúce spoje

Auto má svoje výhody aj nevýhody. Každý vie čo to obnáša. Autobus od RegioJet medzi týmito dvoma mestami premáva len 5x denne. FlixBus premáva síce 9x denne, ale s touto spoločnosťou nemáme veľmi dobré skúsenosti. Večne meškajú! Naposledy sme čakali na spoj 3 hodiny! Ostáva nám len posledná možnosť. Vlak.

Autobusové spoje z Bratislavy do Budapešti nám ako tak vyhovuje, ale naspäť to je stále problém. Hlavne keď to máme viazané s príletom na Budapeštianske letisko. Vlak má tú výhodu, že je priamo pri stanici metra a interval odchodov má takmer každú hodinu až do neskorej noci.

Kupujeme lístok na vlak online

Nebude pre teba asi prekvapením, že cez stránky Železničnej spoločnosti Slovensko sa vôbec nedá kúpiť lístok. Ak sa ti nechce osobne zájsť na niektorú železničnú stanicu kúpiť su lístok na vlak, tak máš jedinú možnosť. Zakúpiť si lístky online u maďarského dopravcu.

Ak si doteraz nadával na webové riešenie našich železníc, tak po kúpe u našich južných susedov, ich budeš len chváliť. Pre niekoho je to možno neprehľadné až nelogické, ale skúsime ťa tým previesť.

Vyhľadanie spojenia

Úvodná stránka v anglickej mutácii je ešte prehľadná a jednoduchá. Zadáš miesto odchodu, cieľ a dátum. Môžeš zadať buď priamo možnosť „BUDAPEST*“, alebo konkrétnu stanicu. Spojenia do Bratislavy bez prestupu sú len z dvoch staníc: Nyugati alebo Keleti. Je úplne jedno, ktorú stanicu zvolíš. Obe stanice sú v meste a majú dobre napojenie na metro.

Lístkok na vlak do Štúrova nekúpiš, aj keď vlak na tejto stanici stojí!

Maďarské železnice

Tá pravá „sranda“ začína až na ďalšej, novo otvorenej stránke. Vidíš možné jednotlivé spoje, ale nevidíš ceny. Dokonca tu si nemôžeš vybrať ani to, ktorým spojom chceš ísť. Musíš si zvoliť počet cestujúcich a ku každému zadať dátum narodenia. Následne stlačiť tlačídlo „Tickets and Prices“.

Všimni si upozornenie, ktoré je zvýraznené nižšie. Doma si nemôžeš vytlačiť lístok na vlak. Ty dostaneš iba nejakú „rezerváciu“ a lístok si vyzdvihneš na základe tejto rezervácie až na stanici. O tom neskôr.

Spoje Budapešť - Bratislava

V treťom kroku sa ti možno bude zdať, že sa všetko stratilo. Máš zobrazenú cenu za celú skupinu a nič viac nevidíš. Stačí kliknúť na „further infomation“ a tu si vybrať vyhovujúce spojenie. Nehľadaj žiadne tlačidlo NEXT. Musíš sa vrátiť späť hore a zvoliť možnosť „Ticket to the cart“.

Takisto si všimni v závere stránky ďalšie upozornenie. Ceny sú síce zobrazované v eurách, ale suma bude účtovaná v HUF. Pre zobrazovanie cien v eurách je použitý kurz, ktorý je uvedený v hornej pravej časti stránky. V konečnom dôsledku ten pravý kurz sa dozvieš až po zaplatení, lebo ten záleží aj od tvojej banky.

Keď chceš výhodnejší a mať najlepší stredový kurz, použi kartu Curve. Práve pre tieto prípady je táto karta ideálna.

MÁV csoport

Nutná registrácia

Aby si vôbec úspešne nakúpil lístok na vlak, potrebuješ sa zaregistrovať. Zadáš len platný email a zvolíš si heslo. V tomto kroku sa zatiaľ nič viac od teba nevyžaduje. Len musíš potvrdiť registráciu pomocou linku, ktorý dostaneš mailom.

Následne vo svojom konte si musíš nastaviť fakturačnú adresu. Ak si toto nevypíšeš, neumožní ti stránka úspešne dokončiť nákup.

Záverečný krok?

Keď si už týmto všetkým prešiel, už stačí len zaškrtať všetky súhlasy a prejsť k platbe. V tomto sumáre vidíš, že si nemôžeš ani zvoliť to, aké miesto chceš, napriek tomu, že vlak je povinne miestenkový. Ze miestenku navyše doplácaš ďalšie 3,- €. Naše železnice aspoň toto umožňujú.

MÁV csoport

Čo ďalej…

Ak si toto všetko spravil a úspešne previedol platbu, stále nemáš platný lístok na vlak. V maily si nájdeš potvrdenie objednávky s 10-miestnym kódom. Na tento kód nemôžeš vôbec cestovať.

Finálny krok ťa čaká na stanici, kde budeš nastupovať na vlak. Preto rátaj aj s časovou rezervou. Na stanici potrebuješ nájsť ten pravý automat. Nie je to ten hocijaký, ale len vybraný…. Ale o tom neskôr…. Z minulej cesty z Bukurešti to nemáme zaznamenané, tak sme to pre teba zdokumentovali pri našej najbližšej ceste.

Prečítaj si ďalšie články

Tipy na lacné letenky

Kde hľadať tipy na veľmi lacné letenky?

Letenka za cenu lístka na MHD, či lístka na vlak? Netreba byť extra géniom ani guru v oblasti vyhľadávania a aj ty si môžeš zakúpiť letenky za smiešnu cenu.

Plánovanie cesty

India: Zakúpenou letenkou to nekončí

Vlastne všetko sa to len začína. Letenka do Indie síce bola extra lacná, ale s odletom z Paríža. A aj tam sa treba dostať. A to nevravím o itinerári po ceste a priamo na mieste. Tak sa pozrime na to.

iPad reading

Na cesty: Časopisy zadarmo

Dlhé presúvanie cestovnými prostriedkami môže byť nudné. Ak vás už nebavia stiahnuté filmy či seriály, máme pre vás tip na exkluzívne časopisy k dispozícii zadarmo a úplne legálne.

Platobné karty

Aktivácia Revolut karty

Platobná karta Revolut sa nám mala objaviť v schránke niekedy po 06. júli, ale už po týždni sme v schránke mali zásielku. Zásielka pochádzala z Nemecka a dodanie trvalo presne 7 kalendárnych dní.

Nezabudni o tom povedať aj ostatným

Chýba ti niečo v článku?

Môžeš nám napísať a opýtať sa.  My túto informáciu dodatočne doplníme aj do článku.